Справа № 515/1744/20
Провадження № 2/515/2594/20
Татарбунарський районний суд Одеської області
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
21 грудня 2020 року Суддя Татарбунарського районного суду Одеської області Тимошекно С.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що виступає в інтересах малолітньої дитини, до ПАТ Укртелеком
(зміст позовних вимог відсутній),
В С Т А Н О В И В:
18.12.2020 р. ОСОБА_2 , що виступає в інтересах малолітньої дитини, звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив визнати підприємницьку діяльність ПАТ Укртелеком противо- правною та з елементами нечесної та агресивної підприємницької діяльності; зобов`язати відпові- дача здійснити перерахунки та нарахувати оплату за дійсно надану послугу; стягнути з відповідача моральну шкоду в розмірі 1000 грн..
Вивчивши матеріали поданої позовної заяви, суддя вважає, що вони не відповідають вимогам ЦПК України з огляду на таке.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява (заява) за формою та змістом повинна відповідати ст.175 ЦПК України, а також вимогам ст.177 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.175 ЦПК України, позовна заява подається до суду в письмовій формі і підпису- ється позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертати- ся до суду в інтересах іншої особи. Однак, як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач не підтвердив своє право на звернення з даним позовом до суду в інтересах малолітньої дитини, зокрема, не надали докази, відносно якої дитини представляють інтереси, її вік та те, що дитина проживає разом з ним.
За змістом ч.3 ст.175 ЦПК України, позовна заява повинна містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце про- живання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, за- реєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - гро- мадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної еле- ктронної адреси та адреси електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;
4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи до- говором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст по- зовних вимог щодо кожного з них;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджу- ють вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи;
10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відпо- відача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Але у позовній заяві не вказано реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України позивачів та їх офіційної електрон- ної адреси, повне найменування відповідача, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за за- конодавством України), офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; Зі змісту по- зовних вимог вбачається, що позивач просить суд стягнути з відповідача моральну шкоду у визна- ченому ним розмірі. Натомість у позовній заяві не зазначено ціну позову, а також не надано обґру- нтований розрахунок сум, що стягуються з відповідача; Крім того, з позовної заяви не можливо встановити, чи проводились позивачем заходи досудового врегулювання спору, про що має бути зазначено в позовній заяві, як того вимагає п.6 ч.3 ст. 175 ЦПК України; не зазначено докази, що підтверджують вказані обставини; не зазначено докази, які не можуть бути подані разом із позов- ною заявою; не вказано попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивачі понесли і які очікують понести у зв`язку із розглядом справи та підтвердження позивачів про те, що ними не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим пре- дметом та з тих самих підстав.
Відповідно до положень ч.ч.1,5 ст.177 ЦПК України, позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб; позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Однак, копія позовної заяви для відповідача не відповідає оригіналу, так як стороною позивача зроблено дописки ручкою знизу тексту позову. Крім того, другий примірник позовної заяви не підписаний Школьним О.П. При цьому, у позовній заяві не зазначено про наявність оригіналів письмових або електронних доказів та в кого вони знаходяться.
Відповідно до ст.95 ЦПК України, письмові докази подають в оригіналі або в належним чином посвідченій копії. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Також, позовна заява містить три вимоги, одна з яких про відшкодування моральної шкоди в сумі 1000,00 грн.
Як визначено у п.5 ч.1 ст.4 Закону України Про захист прав споживачів , споживачі мають право на відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (де- фекту в продукції) відповідно до закону. Таким чином, споживачі звільнені від сплати судового збору за подання позову про відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої лише внаслі- док недоліків продукції, тобто, в даному випадку позивач не звільнений від сплати судового збору у відповідності до положень ст.22 Закону України Про захист прав споживачів за вимоги про відшкодування моральної шкоди.
Пунктом 2.2. Узагальненого науково-консультативного висновку стосовно визначення належ- ності позовної вимоги про відшкодування моральної шкоди до вимог майнового чи немайнового характеру, викладеного в Листі ВАСУ від 01.01.2015 р., зазначено, що майновий чи немайновий характер позовної вимоги про відшкодування (компенсації) моральної шкоди залежить від такого.
Згідно ч.3 ст.23 ЦК України, моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в ін- ший спосіб.
Аналіз цієї норми дає підстави зробити висновок про те, що позовна вимога про відшкодування моральної шкоди може полягати у відшкодуванні грошима, майном або в інший спосіб.
Отже, характер такої вимоги (майновий чи немайновий) є похідним від обраного позивачем (потерпілою особою) способу відшкодування моральної шкоди. Якщо позивач просить відшкоду- вати моральну шкоду грошима або майном, то така позовна вимога набуває майнового характеру. Якщо ж позивач вибрав інший спосіб відшкодування моральної шкоди, який не має грошового ви- раження (спростування неправдивих відомостей, прилюдне вибачення тощо), то така вимога є не- майновою. Таким чином, позовна вимога про відшкодування моральної шкоди грошима або май- ном є майновою, а вимога про відшкодування моральної шкоди в інший (немайновий) спосіб є немайновою вимогою.
Зазначений висновок узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 28.11.2018 р. у справі № 761/11472/15-ц.
Таким чином, за позовну вимогу про відшкодування моральної шкоди має справлятися судовий збір в розмірі, встановленому Законом.
Відповідно до Закону України Про судовий збір , за подання до суду позовної заяви майново- го характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою-підприємцем судовий збір стано- вить 1% ціни позову, але не менше 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За змістом ч.1 ст.4 вказаного закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від про- житкового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Станом на 01.01.2020 р. прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2102,00 грн. та 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 840,80 грн.
Згідно ч.4 ст.177 ЦПК України, до позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, підтверджують підстави звіль- нення від сплати судового збору відповідно до закону.
Таким чином, відповідно до ставок Закону України Про судовий збір позивачам необхідно сплатити судовий збір у розмірі 840,80 грн. (за вимоги про відшкодування моральної шкоди). Сп- лата судового збору здійснюється за наступними платіжними реквізитами: Отримувач коштів УК у Татарб.р-ні/Татарбун.р-н/22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38012170, Банк отримува- ча Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача - UA3 38999980313151206000015475, Код класифікації доходів бюджету 22030101.
При цьому, належним доказом сплати судового збору є фінансовий документ платіжне доруче- ння на безготівкове перерахування судового збору, квитанція установи банку про прийняття пла- тежу готівкою мають містити відомості про те, за яку саме позовну заяву (заяву, скаргу, дію) спла- чується судовий збір. Також фінансовий документ повинен бути підписаний уповноваженою по- садовою особою і скріплено печаткою установи з відміткою про дату виконання платіжного дору- чення та відміткою про зарахування суми судового збору до спеціального фонду Державного бюд- жету України.
Відповідні документи подаються до суду тільки в оригіналі; копії, у тому числі виготовлені з використанням технічних засобів (фотокопії тощо) цих документів, а також платіжне доручення, яке за формою не відповідає наведеним вимогам, не можуть бути належним доказом сплати судо- вого збору, згідно наданих роз`яснень Пленумом Вищого спеціалізованого суду України з розгля- ду цивільних і кримінальних справ, у постанові № 10 від 17.10.2014 р. "Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах ".
Тому, слід надати до суду підтвердження сплати судового збору та зарахування вказаної суми до спеціального фонду державного бюджету або мають бути надані документи, що підтверджують підстави звільнення їх від сплати судового збору відповідно до закону.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам ст.ст.175, 177 ЦПК України, то згідно з ч.1 ст.185 ЦПК України її необхідно залишити без руху та надати позивачеві строк для усунення виявлених недоліків, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення копії даної ухвали.
Згідно ч.3 ст.185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені ст.ст.175, 177 ЦПК України, позовна заява вважатиметься поданою в день її первісного подання до суду.
Керуючисьст.ст.ст.175, 177, 185 ЦПК України, суддя
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що виступає в інте- ресах малолітньої дитини, залишити без руху, надавши позивачам строк для усунення недоліків до десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У випадку невиконання вказаних вимог у встановлений строк, позовна заява буде вважатися не- поданою та повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Тимошенко С.В.
Суд | Татарбунарський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2020 |
Оприлюднено | 24.12.2020 |
Номер документу | 93764299 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Татарбунарський районний суд Одеської області
Тимошенко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні