Справа № 610/3141/20
Провадження № 2-о/610/121/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.12.2020 Балаклійський районний суд Харківської області у складі:
Головуючого судді Носова Г.С.,
за участю секретаря судового засідання Виноградської О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Балаклія Харківської області в порядку окремого провадження цивільну справу № 610/3141/20 (провадження № 2-о/610/121/2020) за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Міловська сільська рада Балаклійського району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення,
ВСТАНОВИВ:
03 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Балаклійського районного суду Харківської області із заявою про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з ОСОБА_2 на час відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Обґрунтовуючи заяву вказав, що по день смерті матері ОСОБА_2 (тобто на час відкриття спадщини), проживав з нею за адресою: АДРЕСА_1 , але при цьому був зареєстрований за іншою адресою: АДРЕСА_2 . Вказав, що весь час фактично сам піклувався про свою матір, оскільки її стан здоров`я значно погіршився, тобто здійснював за нею догляд, вели спільне господарство, у них був єдиний бюджет, всі затрати на догляд матері: придбання їй продуктів харчування, одягу, ліків та інших необхідних речей заявник взяв на себе. Пенсія ж матері фактично в повному обсязі йшла на її лікування. Батько заявника помер раніше. На випадок своєї смерті мати залишила заповіт, згідно якого заповіла синові квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , на яку після її смерті відкрилася спадщина. Інші спадкоємці відсутні. Зважаючи на фактичне прийняття спадщини в силу проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, заявник у встановлений строк за оформленням спадщини до нотаріуса не звернувся. В зв`язку з необхідністю оформлення спадщини звернувся до Приватного нотаріуса Балаклійського районного нотаріального округу Харківської області Дворник Я.В. із заявою про надання консультації щодо можливості оформлення спадкової справи після смерті ОСОБА_2 та видачі на його ім`я свідоцтва про право на спадщину. Приватним нотаріусом Балаклійського районного нотаріального округу Харківської області Дворник Я.В. листом № 327/02-17 від 17 листопада 2020 року повідомлено, що без надання рішення суду, яке набрало законної сили, на підтвердження факту постійного проживання із спадкодавицею на час відкриття спадщини, не вбачається можливість видачі свідоцтва про право на спадщину. З метою отримання вищевказаного рішення нотаріусом заявника направлено до суду. Таким чином, заявник звернувся до суду. Зазначив, що встановлення цього факту необхідне йому для оформлення спадщини на майно, яке належало ОСОБА_2 .
У судове засідання заявник не з`явився, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, у якій також просив задовольнити заяву про встановлення факту, що має юридичне значення.
Представник заінтересованої особи - Міловської сільської ради Балаклійського району Харківської області в судове засідання не з`явився, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, не заперечував проти задоволення заяви про встановлення зазначеного факту.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, беручи до уваги позицію заінтересованої особи, суд дійшов висновку про задоволення заяви, виходячи з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судовим розглядом встановлено наступне:
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , в графі мати значиться: ОСОБА_2 , що вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 9).
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Мілова Балаклійського району Харківської області, що підтверджується виданим повторно свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 (а.с. 10).
Згідно заповіту, який посвідчено 25 жовтня 2005 року державним нотаріусом Балаклійської районної державної нотаріальної контори Харківської області Носовою М.В. (зареєстровано в реєстрі за № 1-1955) вказано, що на випадок своєї смерті ОСОБА_2 зробила таке розпорядження: …належну мені на праві власності квартиру АДРЕСА_3 , заповідаю: синові - гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 … (а.с. 11).
Відповідно до довідки Міловської сільської ради Балаклійського району Харківської області № 403 від 23.11.2020 року вказано, що ОСОБА_1 дійсно доглядав по день смерті за матір`ю ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 . На день смерті проживали сумісно за адресою: АДРЕСА_1 , вели спільне господарство та мали єдиний бюджет. Матір поховав за власний рахунок. Також вказано, що він єдиний спадкоємець померлої матері (а.с. 12).
Згідно листа № 327/02-17 від 17 листопада 2020 року Приватного нотаріуса Балаклійського районного нотаріального округу Харківської області Дворник Я.В. на запит ОСОБА_1 щодо надання консультації про можливість оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомлено, про неможливість отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно, яке належало померлій ОСОБА_2 , без надання документів, що підтверджують факт постійного проживання із спадкодавицею на час відкриття спадщини, не вбачається. Також вказано, що ОСОБА_1 має право звернутися до суду (а.с.17).
Відповідно до інформації Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області - лист №1212/01-16 від 14.12.2020, із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 ніхто не звертався, спадкова справа не заводилася.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ч. 1 ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Ст. 1223 ЦК України встановлено, що у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу . Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно ч. 2 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Ст. 2 СК України містить перелік осіб, які належать до членів сім`ї.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Ч 3 цієї статті вказує на те, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (тобто, 6 місяців), він не заявив про відмову від неї.
У строк, встановлений ст. 1270 ЦК України заявник не відмовився від прийняття спадщини, хоча й не подав заяву про її прийняття, але у відповідності з ч.3 ст. 1268 ЦК України, так як він постійно проживав зі спадкодавцем, в тому числі й на час відкриття спадщини, то вважається, що він прийняв спадщину, і це закріплено на законодавчому рівні.
Згідно статті 1296 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Із роз`яснень, викладених у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення № 5 від 31 березня 1995 року, вбачається, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Встановлення факту постійного проживання заявника з ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, тобто по день смерті останньої, має для заявника юридичне значення, оскільки цей факт породжує юридичні наслідки, а саме оформлення спадщини.
Виходячи з сукупності досліджених доказів, які до того ж не заперечуються заінтересованою особою, суд приходить висновку, що ОСОБА_1 постійно проживав з ОСОБА_2 на час відкриття спадщини - 27 грудня 2006 року.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 265, 315, 319 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Міловська сільська рада Балаклійського району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з ОСОБА_2 на час відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_4 , рнокпп НОМЕР_3 .
Відповідач: Міловська сільська рада Балаклійського району Харківської області, місцезнаходження: 64253, Харківська область, Балаклійський район, с. Мілова, вул. Нова, буд. 2, код ЄДРПОУ 04397282.
Суддя: Г.С.Носов
Суд | Балаклійський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2020 |
Оприлюднено | 24.12.2020 |
Номер документу | 93767036 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Балаклійський районний суд Харківської області
Носов Г. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні