Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Єдиний унікальний номер №943/795/20
Провадження № 2/943/1286/2020
23 грудня 2020 року
Буський районний суд Львівської області у складі:
головуючого-судді - Коса І.Б.,
за участю секретаря - Дутки С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Буську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Кізлівської сільської ради Буського району Львівської області, третя особа: відділ у Буському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання права власності на спадкове майно, -
в с т а н о в и в :
позивач ОСОБА_1 звернулась в суд із указаним позовом, у якому просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на середню земельну частку (пай), яка становить 2,48 умовно кадастрових гектарів, з них: 2,00 га рілля та 0,48 га кормові угіддя, що розташована на території Кізлівської сільської ради за межами населеного пункту, із земель НААГ Дружба , після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування заявлених вимог позивачка покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Кізлів Буського району Львівської області померла її бабця ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилась спадщина на належну померлій вищевказану середню земельну частку (пай). Єдиним спадкоємцем померлої є син та одночасно батько позивачки - ОСОБА_2 , який відмовляється від указаної спадщини на користь позивачки. Відтак, позивачка вважає, що вона є належним спадкоємцем майна після смерті бабці за законом, але не може оформити своїх спадкових прав через відсутність у неї правовстановлюючих документів на спадкове майно (сертифікату на вказану землю), а тому просить позовні вимоги задовольнити.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, направивши до суду письмову заяву, в якій просить справу розглянути у її відсутності та задовольнити позовні вимоги.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, незважаючи на повідомлення його судом про час і місце розгляду справи.
Відповідач Кізлівська сільська рада Буського району Львівської області явку свого повноважного представника суду не забезпечила, направивши до суду заяву, в якій просить справу розглянути у відсутності представника, а проти позову не заперечує.
Третя особа Головне управління Держгеокадастру у Львівській області явку свого представника до суду не забезпечила, незважаючи на те, що була належним чином повідомленою про час і місце розгляду справи.
У відповідності до приписів ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали та з`ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення із таких підстав.
Згідно статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Згідно частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Частиною третьою статті 12 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як визначено частиною першою статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до статті 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Згідно частини першої та другої статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частинами п`ятою, сьомою статті 81 цього Кодексу передбачено, що докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Кізлівською сільською радою Буського району Львівської області 29.08.1994, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Із долучених до позовної заяви свідоцтв про народження (серії НОМЕР_2 від 29.07.1948 та серії НОМЕР_3 від 03.03.2011) та свідоцтва про шлюб позивачки (змінено прізвище) убачається, що померла ОСОБА_3 була бабцею позивачки ОСОБА_4 .
Спадкове майно, що залишилось після смерті бабці позивачки ОСОБА_3 складається, зокрема, із середньої земельної частки (паю) загальною площею 2,48 умовно кадастрових гектарів, з них: 2,00 га рілля та 0,48 га кормові угіддя, що розташована на території Кізлівської сільської ради.
Згідно вимог ст. 131 ЗК України громадяни мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі спадкування.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування спадкові відносини регулюються Цивільним кодексом України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.
Статтею 529 ЦК УРСР передбачено, що при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем ; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.
Однак, як вбачається із матеріалів справи та доводів позивачки, що на час відкриття спадщини в живих є батько позивачки ОСОБА_2 , який є сином померлої ОСОБА_3 , що в силу норми статті 529 ЦК УРСР виключає спадкування в цій справі позивачкою як онукою померлої ОСОБА_3 .
Крім того, згідно норми статті 548 ЦК УРСР 1963 року для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкодавцеві з моменту відкриття спадщини.
Натомість, як вбачається із копії спадкової справи № 244/1996, заведеної Буською державною нотаріальною конторою, спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 є її дочка ОСОБА_5 , яка прийняла спадщину шляхом звернення із заявою від 06.09.1996 року №587 в Буську Державну нотаріальну контору, за наслідками чого ОСОБА_5 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на все спадкове майно після смерті матері - ОСОБА_3 .
Відтак, суд вважає, що даний позов до ОСОБА_2 та Кізлівської сільської ради заявлений як до неналежних відповідачів.
Тобто, спадкоємець ОСОБА_5 , яка є тіткою позивачки та не є учасним даної справи, прийняла спадщину за законом після смерті своєї матері ОСОБА_3 , що виключає задоволення цього позову.
Ураховуючи наведене, суд вважає, що позов заявлено до неналежного відповідача по справі, а належним відповідачем мала би бути тітка позивачки - ОСОБА_5 , яка позивачкою не була залучена, а визначення процесуального статусу сторін є виключним правом позивача, а також те, що ОСОБА_5 є спадкоємцем майна померлої матері ОСОБА_3 за законом, яка прийняла спадщину в силу вимог п. 2 ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР 1963 року (отримала свідоцтво про право на спадщину), а також те, що заявлений позов суперечить нормі статті 529 ЦК УРСР, що виключає спадкування в цій справі позивачкою як онукою померлої ОСОБА_3 , а тому в задоволенні заявленого позову слід відмовити повністю.
Ураховуючи наведене та керуючись статтями 2, 4, 8, 10, 11, 12, 13, 76, 77, 78, 81, 82, 141, 247, 259, 263, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в :
у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано через Буський районний суд Львівської області до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ).
Відповідач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_5 ).
Відповідач: Кізлівська сільська рада (80543, вул. Київська, 35, с. Кізлів Буського району Львівської області, код ЄДРПОУ 34784044).
Третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Львівській області (79019, м. Львів, вул. В. Чорновола, 4; код ЄДРПОУ 39769942).
Повний текст рішення виготовлено: 23.12.2020 року.
Суддя: І. Б. Кос
Суд | Буський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2020 |
Оприлюднено | 24.12.2020 |
Номер документу | 93774166 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Буський районний суд Львівської області
Кос І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні