Рішення
від 24.12.2020 по справі 927/1017/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

24 грудня 2020 року м. Чернігів справа № 927/1017/20

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами позовну заяву за позовом Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" 14000, м. Чернігів, вул. Гонча, 40 (kanc@energy.cn.ua) До Комунального підприємства Куликівської селищної ради 16300, Чернігівська область, смт. Куликівка, вул. Миру, 93 про стягнення 4 463 грн. 64 коп.

ВСТАНОВИВ:

29 жовтня 2020 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" до Комунального підприємства Куликівської селищної ради про стягнення 4 463,64 грн. заборгованості по оплаті безобліково спожитої електричної енергії, поставленої згідно договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 302-ТР/19 від 04.04.2019.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою від 14.03.2018 № 312 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (в редакції, чинній на момент виявлення порушення) щодо безоблікового споживання електричної енергії.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 03.11.2020: прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; встановлено процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали; встановлені процесуальні строки для подання: позивачем відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив; роз`яснено сторонам, що подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечення є правом учасників справи; роз`яснено сторонам, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Вказана вище ухвала суду від 03.11.2020 була направлена судом рекомендованою поштовою кореспонденцією на адресу учасників справи та відповідно була отримана ними, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення: №1400049913704 (04.11.2020 позивачем), №1400049772302 (05.11.2020 відповідачем).

Таким чином, сторони були належним чином повідомлені про розгляд Господарським судом Чернігівської області позовної заяви Акціонерного товариства "Чернігівобленерго".

23.11.2020, у встановлений господарським судом процесуальний строк (направлений до суду 19.11.2020) від відповідача надійшов відзив на позовну заяву №49 від 17.11.2020. У поданому відзиві на позов відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог посилаючись на те, що позовна заява підписана неуповноваженою особою, як того вимагає чинне законодавство щодо представництва юридичної особи, оскільки копії документів, долучених до позовної заяви, в т.ч., що підтверджують повноваження представника, не засвідчені у визначеному законом порядку, а надана копія довіреності не підтверджує повноваження особи здійснювати самопредставництво. Відповідач зазначає, що претензія №56.4/504/01-13 від 16.04.2020 на суму 4463,64 грн., за підписом директора Чернігівського РЕМ АТ Чернігівобленерго Апанасенка І.В., отримана не від позивача, а від Чернігівського району електричних мереж, однак відповідні повноваження зазначеного підприємства не підтверджені. Також відповідач вказує на те, що обґрунтування позову в частині розрахунку суми боргу та доказів порушень відповідача щодо безоблікового споживання електричної енергії побудовано на суперечливих доказах, що свідчить про відсутність належних доказів підстав позову.

У зазначеному відзиві відповідач також просить суд розглядати справу за відсутності його представника.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін від відповідача не надходило.

Суд задовольнив клопотання відповідача про розгляд справи за відсутності його представника, викладене у відзиві на позовну заяву, відповідно до ст. 42 Господарського процесуального кодексу України.

26.11.2020, у встановлений господарським судом процесуальний строк, від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій позивач вказує на те, що доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву є хибними та спростовуються Договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №302-ТР/19 від 04.04.2019 та матеріалами справи. Позовна заява підписана уповноваженою особою Сиводід О.П. на підставі довіреності №41/7466 від 17.12.2019, якою підтверджуються повноваження адвоката Сиводід О.П. на підписання позовної заяви. Інші доводи відповідача спрямовані на уникнення законної сплати боргу за недораховану електроенергію і жодним чином не вказують на безпідставність заявлених вимог.

Інших заяв та клопотань від сторін до суду не надходило.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Відповідно до безкоштовного запиту з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Комунальне підприємство Куликівської селищної ради (ідентифікаційний код юридичної особи 32747519) 14.05.2004 зареєстровано як юридична особа, № запису 10491200000000046. Місцезнаходження юридичної особи: 16300, Чернігівська область, Куликівський район, смт. Куликівка, вул. Щорса, 93. Дані про перебування юридичної особи у процесі припинення, банкрутства - відсутні (а.с.8).

Згідно витягу із рішення 2 сесії 7 скликання Куликівської селищної ради №21 від 20.11.2015 Про перейменування вулиць та провулків смт. Куликівка, вулицю Щорса перейменовано на вулицю Миру (а.с.85). Таким чином, місцезнаходження відповідача: 16300, Чернігівська область, Куликівський район, смт. Куликівка, вул. Миру, 93.

Як вбачається із матеріалів справи, 04.04.2019 між Публічним акціонерним товариством "Чернігівобленерго" (оператор системи) та Комунальним підприємством Куликівської селищної ради було укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 302-ТР/19 та підписано додатки до нього (а.с.13-29).

Відповідно до наданого до матеріалів справи витягу із статуту Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" (нова редакція), затвердженого загальними зборами акціонерів Публічного акціонерного товариства "Чернігівобленерго" від 16.04.2019, протокол №13, рішенням загальних зборів від 16.04.2019 змінено найменування Публічного акціонерного товариства "Чернігівобленерго" на Акціонерне товариство "Чернігівобленерго". Відповідно до п.1.4. Статуту, Товариство по всьому майну, правам та обов`язкам є правонаступником Публічного акціонерного товариства "Чернігівобленерго", яке є правонаступником Відкритого акціонерного товариства енергопостачальної компанії "Чернігівобленерго", яке у свою чергу є правонаступником Державного енергетичного підприємства та Державної акціонерної енергопостачальної компанії "Чернігівобленерго" (а.с.10-11).

Таким чином, відповідно до вищезазначеного витягу із статуту Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" (нова редакція), змінено найменування з ПАТ "Чернігівобленерго" на АТ "Чернігівобленерго" і зміна найменування не є правонаступництвом, а тому належним позивачем у даній справі є Акціонерне товариство "Чернігівобленерго".

Оскільки, ПАТ "Чернігівобленерго" змінило назву на АТ "Чернігівобленерго", то відповідно оператором системи у Договорі споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №302-ТР/19 від 04.04.2019 є Акціонерне товариство "Чернігівобленерго".

Відповідно до ч.1,2 ст.275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Статтею 4 Закону України Про ринок електричної енергії передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договір про надання послуг з розподілу; договір постачання електричної енергії споживачу.

Згідно з ч.1 ст. 45 Закону України Про ринок електричної енергії , розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.

Частиною 4 ст. 46 Закону України Про ринок електричної енергії визначено, що оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.

За приписами пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 14.03.2018 №312, яка набрала чинності 19.04.2018, Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Пунктом 6 ПРРЕЕ визначено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР, як правонаступником за договором про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики.

Згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) "Про видачу ПАТ "Чернігівобленерго" ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом" № 1434 від 13.11.2018, АТ "Чернігівобленерго" (позивач) є оператором системи з розподілу електричної енергії.

Відповідно до п.1.1., п.1.2. Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 302-ТР/19 від 04.04.2019, цей Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії споживачам (надалі - споживач) як послуги оператора системи. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього Договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього Договору.

Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312, та є однаковими для всіх споживачів.

У заяві-приєднанні (додаток №1) та Паспорті точки розподілу електричної енергії (додаток №2) зазначено, зокрема, про розподіл електричної енергії на об`єкт споживача: ЕІС код точки розподілу 62Z5095093663171; вид (назва) об`єкту - вуличне освітлення (ТП-191), адреса об`єкту: м. Куликівка, вул. Партизанська.

Пунктом 2.1. Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 302-ТР/19 від 04.04.2019 передбачено, що оператор системи надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості яких відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №309 та Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу об`єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи.

Згідно з підпунктами 5, 6, 8, п. 7.1. Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 302-ТР/19 від 04.04.2019, оператор системи має право: вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями допущеними споживачем під час користування електричною енергією; контролювати додержання споживачем ПРРЕЕ; надавати споживачу, який є власником засобу вимірювання, обґрунтовані вимоги щодо приведення розрахункового засобу в технічний стан відповідно до вимог нормативних документів тощо.

У відповідності до п.8.6. в редакції Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 11-302-ТР-20 від 18.03.2020, у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача споживач сплачує оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ.

Згідно з п. 8.9. Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 302-ТР/19, у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акту, має право внести до акту свої зауваження.

Пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент складення акту про порушення), зокрема передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

До акту про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акту про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акту, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

18.02.2019 персоналом АТ "Чернігівобленерго", у присутності директора відповідача Галушко М.А., було проведено технічну перевірку засобу обліку електроустановки відповідача за адресою: вул. Партизанська, смт. Куликівка КТП № 191 вуличне освітлення та виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме: при перевірці засобу обліку під навантаженням лічильник не обліковує електричну енергію, показники відсутні, електрична енергія споживається. Споживачеві рекомендовано провести заміну засобу обліку, про що зафіксовано в Акті контрольного огляду №053371 від 18.02.2019 (а.с.53).

11.09.2019 персоналом АТ "Чернігівобленерго", у присутності директора відповідача Галушко М.А., було проведено повторну перевірку на об`єкті відповідача за адресою: вул. Партизанська, смт.Куликівка КТП № 191 вуличне освітлення та зафіксовано порушення ПРРЕЕ, а саме: не забезпечено працездатність приладу обліку, електроенергія споживається, засобом обліку не враховується, у зв`язку з чим складено Акт про порушення № 001135. На Акті про порушення зазначено, що з Актом про порушення ознайомлений споживач або уповноважена ним особа Галушко М.А., підпис . Споживачу роз`яснено його право вносити зауваження до складеного Акту або підписати його. Зауваження споживача в Акті відсутні. Акт про порушення № 001135 від 11.09.2019 підписано представниками АТ "Чернігівобленерго" (а.с.54-56).

Крім того, засіб обліку - лічильник №01160590 було знято, опломбовано та вилучено представниками енергопостачальника для проведення експертизи.

В Акті про порушення № 001135 від 11.09.2019 зазначено, що комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного акту про порушення буде проводити засідання 18.09.2019, за адресою: м. Чернігів, вул. Гонча, 40.

Новий лічильник заводський номер 01357904 було встановлено споживачу 11.09.2019, про що складений Акт заміни № 053138 від 11.09.2019 збереження пломб вузла обліку встановленого на об`єкті вуличне освітлення КТП №191 вул. Партизанська смт. Куликівка (а.с.82-83).

07.11.2019 було проведено експертизу лічильника заводський номер 01160590, за результатами якої визнано не придатним для подальшої експлуатації зазначений лічильник, що підтверджується Актом проведення експертизи №1945 (а.с.73-75).

У зв`язку з відсутністю станом на 18.09.2019 Акту проведення експертизи, засідання комісії апарату управління АТ "Чернігівобленерго" з розгляду Акту про порушення № 001135 від 11.09.2019, проводилось 11.12.2019.

На засіданні комісії апарату управління АТ "Чернігівобленерго" з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформленого протоколом №1624 від 11.12.2019 (а.с.75), прийнято рішення провести розрахунок недорахованої електроенергії по Акту №001135 від 11.09.2019, відповідно до вимог розділу 13 пункту 6.12. ККОЕЕ за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії розрахункового періоду, наступного після відновлення комерційного обліку. Рахунок, розрахунок вартості та протокол засідання комісії направити на юридичну адресу споживача рекомендованим листом з описом вкладення.

Протокол №1624 від 11.12.2019 засідання комісії апарату управління АТ "Чернігівобленерго" з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії; розрахунок вартості безобліково спожитої електроенергії по акту №001135 від 11.09.2019 на суму 4463,64 грн. та рахунок №AD234_01-2019 від 14.01.2020 за послуги з розподілу електроенергії на суму 4463,64 грн. отримано представником споживача Гусак О.П. 15.01.2020, що підтверджується підписом на них (а.с.75-77).

24.04.2020, рекомендованою кореспонденцією на адресу відповідача було направлено претензію №56.4/504/01-13 від 16.04.2020 на суму 4463,64 грн. з проханням перерахувати кошти по Акту порушення №001135 від 11.09.2019 на поточний рахунок АТ "Чернігівобленерго". Зазначена претензія була отримана відповідачем 28.04.2020 уповноваженою особою, що підтверджується підписом на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.78-79).

У відповіді на претензію №31 від 26.05.2020 відповідач претензійну суму 4463,64 грн визнав у повному обсязі. Щодо зафіксованого факту виявленого порушення не заперечував. Факт отримання рахунку для оплати та протоколу засідання підтвердив та зазначив, що претензійна сума буде оплачена після належного оформлення всіх документів для реєстрації та перерахування через рахунки Державного казначейства України (а.с.80).

Доказів оскарження чи скасування рішення комісії, оформленого протоколом №1624 від 11.12.2019, на час розгляду справи суду не надано, отже воно є чинними та підлягає виконанню.

Відповідно до п.8.2.4. ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент складення акту про порушення), у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4. ПРРЕЕ цього розділу.

За приписами підпункту 6.12. пункту 6 розділу 13 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №311 (в редакції, чинній на момент складення акту про порушення), у разі тимчасового порушення роботи ВОЕ обсяг електричної енергії, використаної споживачем від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань, за згодою сторін визначається на підставі показів технічних (контрольних) лічильників електричної енергії, а у разі їх відсутності розраховується відповідним ППКО за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії розрахункового періоду, наступного після відновлення комерційного обліку періоду, або за календарний період попереднього року, який відповідає періоду порушення роботи вузла обліку.

Враховуючи вищезазначені приписи, позивачем було проведено розрахунок вартості безобліково спожитої електроенергії по Акту №001135 від 11.09.2019 за період з 01.02.2019 по 11.09.2019 (222 дні) з урахуванням даних, зазначених в Актах-звітах про зняття показань розрахункових приладів обліку електричної енергії (а.с.57-72), у зв`язку з чим нараховано 4 463,64 грн. вартості безобліково спожитої електроенергії та виставлено рахунок №AD234_01-2019 від 14.01.2020 за послуги з розподілу електроенергії на суму 4463,64 грн.

Перевіривши розрахунок вартості безобліково спожитої електроенергії по Акту №001135 від 11.09.2019, суд доходить висновку, що позивачем здійснено його правомірно, обґрунтовано та арифметично вірно, з урахуванням вищезазначених приписів.

Пунктом 8.2.7. ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент складення акту про порушення) передбачено, що кошти за необліковану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

На момент розгляду справи, доказів повної або часткової оплати відповідачем нарахованої суми вартості безобліково спожитої електроенергії сторонами суду не надано.

За приписами ч. 1 ст. 77 Закону України Про ринок електричної енергії , учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч.1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч.1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч.1 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставин, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Всупереч наведеним нормам, відповідач не надав суду жодних належних та допустимих доказів, які підтверджують неможливість здійснення ним оплати вартості безобліково спожитої електроенергії на загальну суму 4 463,64 грн, а тому дії відповідача щодо несплати вартості безобліково спожитої електроенергії є порушенням положень норм чинного законодавства.

Враховуючи, що відповідач не здійснив оплату вартості безобліково спожитої електроенергії, а тому суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі.

Доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву судом до уваги не приймаються виходячи з наступного:

Відповідно до витягу із статуту Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" (нова редакція), в тому числі п.1.4. статуту, затвердженого загальними зборами акціонерів ПАТ "Чернігівобленерго" від 16.04.2019, протокол №13, рішенням загальних зборів від 16.04.2019 змінено найменування ПАТ "Чернігівобленерго" на АТ "Чернігівобленерго". Товариство по всьому майну, правам та обов`язкам є правонаступником ПАТ "Чернігівобленерго". Зміна найменування з ПАТ "Чернігівобленерго" на АТ "Чернігівобленерго" не є правонаступництвом, а тому належним позивачем у даній справі є Акціонерне товариство "Чернігівобленерго".

Частинами 1, 3 ст. 56 Господарського процесуального кодексу України визначено, що, зокрема, сторона, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі, зокрема, через свого керівника, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до статуту (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Частиною 1 ст. 58 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.

За приписами ч. 1, 3 ст. 60 Господарського процесуального кодексу України, повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені, зокрема, довіреністю юридичної особи. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.

Позовна заява №101 від 28.10.2020 підписана уповноваженою особою Сиводід О.П. на підставі довіреності № 41/7466 від 17.12.2019, в якій підтверджуються повноваження адвоката Сиводід О.П на підписання позовної заяви. Зазначена довіреність підписана уповноваженими представниками позивача: головою правління Ільницьким М.В. та фінансовим директором Сорокою І.В., у відповідності до п.11.17.18., п.11.17.23. Статуту АТ "Чернігівобленерго".

Повноваження Чернігівського РЕМ АТ Чернігівобленерго , директор якого Апанасенко І.В. підписав претензію №56.4/504/01-13 від 16.04.2020 на суму 4463,64 грн., підтверджуються Положенням Про відокремлений підрозділ Чернігівський район електричних мереж Акціонерного товариства "Чернігівобленерго", затвердженого наглядовою радою АТ "Чернігівобленерго", протокол від 12.03.2020, витяг з якого додано позивачем до матеріалів справи.

За приписами ст. 19 Господарського процесуального кодексу України, сторони вживають заходів для досудового врегулювання спору за домовленістю між собою або у випадках, коли такі заходи є обов`язковими згідно із законом.

Проте, сторона має право, а не обов`язок звернутися іншої сторони із претензією. Право на звернення до господарського суду гарантується державою (ст. 4 ГПК України).

Посилання відповідача на необґрунтованість позову в частині розрахунку суми боргу та доказів порушень відповідачем безоблікового споживання електричної енергії спростовується вищевикладеними обставинами та матеріалами справи. Крім того, відповідачем не подано інших належних та більш вірогідних доказів, в порядку ст.73, 76, 79 ГПК України, які б заперечували наявність обставин зазначених позивачем у позовній заяві.

Твердження відповідача про відсутність п.7.1.5., 7.1.6., 7.1.8. Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 302-ТР/19, на які посилається позивач у позовній заяві, є безпідставними, оскільки умови зазначеного договору містять підпункти 5, 6, 8 пункту 7.1. розділу 7. Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 302-ТР/19.

Доводи відповідача про те, що претензія та Акт про порушення №001135 від 11.09.2019 містять суперечливі докази факту порушень ПРРЕЕ; з Акту про порушення №001135 від 11.09.2019 неможливо встановити повноваження посадових осіб, які його складали, не зазначені їх посади і посадові обов`язки, а його форма не відповідає додатку 8 ПРРЕЕ, затвердженого постановою НКРЕКП від 18.07.2019 №1525, що набрала чинності з 27.07.2019, судом до уваги не приймаються, оскільки з доданої до матеріалів справи відповіді на претензію №31 від 26.05.2020 вбачається, що відповідач претензійну суму 4463,64 грн. визнає у повному обсязі, щодо зафіксованого факту виявленого порушення не заперечує.

На Акті про порушення №001135 від 11.09.2019 зазначено, що споживачу роз`яснено його право вносити зауваження до складеного Акту або підписати його. Зауваження споживача в Акті відсутні. З Актом про порушення № 001135 від 11.09.2019 ознайомився та підписав уповноважений представник споживача Галушко М.А. що підтверджується його підписом на Акті (а.с.54-56). Докази оскарження в матеріалах справи відсутні і відповідачем не надано.

Щодо дати проведення засідання комісії з розгляду Акту про порушення №001135 від 11.09.2019, замість 18.09.2019 - 11.12.2019 позивач пояснив, що на дату 18.09.2019 був відсутній Акт проведення експертизи лічильника заводський номер 01160590, результати якої враховуються комісією під час розгляду Акту про порушення № 001135 від 11.09.2019.

Заперечення відповідача про невідповідність розрахунку вартості безобліково спожитої електричної енергії, здійсненого позивачем по Акту про порушення №001135 від 11.09.2019, з огляду на приписи ПРРЕЕ є безпідставними, оскільки відповідачем не доведено його невідповідності приписам ПРРЕЕ, а також не подано контррозрахунку оспорюваної суми нарахованої безобліково спожитої електричної енергії.

Крім того, на протоколі №1624 від 11.12.2019 засідання комісії апарату управління АТ "Чернігівобленерго" з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії зазначено, що споживач ознайомлений з протоколом засідання комісії з розгляду актів ПРРЕЕ, згоден з викладеним рішенням та його правом щодо можливості оскарження рішення комісії згідно чинного законодавства; протокол отримав 15.01.2020 Гусак О.П. Доказів оскарження протоколу №1624 від 11.12.2019 відповідачем суду не надано.

Посилання відповідача на те, що позивачем не вживались заходи з 18.02.2019 по зняттю лічильника електроенергії на КТП №191 - вуличне освітлення до наступної перевірки - 11.09.2019, судом до уваги не приймаються, оскільки 18.02.2019 було проведено технічну перевірку засобу обліку електроустановки відповідача за адресою: вул. Партизанська, смт. Куликівка КТП № 191 вуличне освітлення та виявлено порушення ПРРЕЕ, у зв`язку з чим споживачеві було рекомендовано провести заміну засобу обліку, про що зафіксовано в Акті контрольного огляду №053371; а 11.09.2019 було проведено повторну перевірку зазначеного об`єкту споживача, зафіксовано порушення ПРРЕЕ, яке не було усунуто споживачем, і після того знято, опломбовано та вилучено представниками енергопостачальника для проведення експертизи засіб обліку - лічильник №01160590.

Інші доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву спростовуються вищевикладеним, матеріалами справи та посиланнями позивача, зазначеними у відповіді на відзив.

Суд звертає увагу, що відповідно до трекінгу відправлень Укрпошти щодо відстеження отримання відповідачем відповіді на відзив вбачається, що відповідь на відзив за штрихкодовим ідентифікатором 1400050423125 була отримана відповідачем 02.12.2020, проте відповідач не скористався своїм процесуальним правом та у строк, встановлений судом - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив, заперечення на відповідь на відзив суду не надав.

За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають у задоволенню в повному обсязі.

Оскільки, позовні вимоги підлягають задоволенню, то відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України та ст. 4 Закону України „Про судовий збір", з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в сумі 2102,00 грн.

Керуючись ст.73, 74, 79, 129, 233, 238, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, ст. 4 Закону України „Про судовий збір", господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" до Комунального підприємства Куликівської селищної ради про стягнення 4463,64 грн., задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства Куликівської селищної ради (16300, Чернігівська область, смт. Куликівка, вул. Миру, 93; код ЄДРПОУ 32747519) на користь Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" (14000, м. Чернігів, вул. Гонча, 40; код 22815333; поточний рахунок IBAN НОМЕР_1 в філії Чернігівське обласне управління АТ "Ощадбанк", МФО 353553) 4463,64 грн. боргу за безобліково спожиту електричну енергію та 2102,00 судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.

Повний текст рішення складено та підписано 24.12.2020.

Суддя А.С.Сидоренко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення24.12.2020
Оприлюднено24.12.2020
Номер документу93783409
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/1017/20

Рішення від 24.12.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 03.11.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні