Справа № 276/29/20
Провадження по справі №2-о/276/53/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2020 року смт. Хорошів
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Збаражського А.М., за участю:
секретаря судового засідання Ігнатенко О.М.,
заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Новоборівська селищна рада, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту постійного спільного проживання з її рідною тіткою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування заяви зазначає, що вона до смерті постійно проживала разом зі спадкодавцем, доглядала її, вели спільне господарство та мали спільний побут, після смерті спадкодавця здійснила її поховання, розпорядилася її особистим майном та фактично прийняла спадщину. Встановлення даного факту необхідно для оформлення нею спадщини - земельної ділянки, що розташована на території Новоборівської селищної ради.
Заявник в судовому засіданні свої вимоги підтримала, просила їх задовольнити з підстав, наведених в заяві.
22.09.2020 від заінтересованої особи надійшла заява про проведення розгляду справи без участі представника.
Суд, заслухавши пояснення заявника, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.сп.4).
Після її смерті залишилося спадкове майно: земельна ділянка площею 2.3337 га, кадастровий номер 1821187600:06:001:0080, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Ягодинської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області, що належала ОСОБА_2 на праві власності, згідно державного акту на земельну ділянку Серії ЯА №429320 (а.сп.12).
Оскільки ОСОБА_1 на час смерті проживала зі спадкодавцем, вона звернулась до приватного нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на майно ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом, однак отримала відмову, так як пропустила 6-ти місячний строк, визначений ст. 1268 Цивільного кодексу України. Нотаріус рекомендував їй звернутись до суду за встановленням факту спільного проживання в спадковому будинку (квартирі) разом із спадкодавцем на час його смерті. Вказане підтверджується листом приватного нотаріуса Хорошівського районного нотаріального округу №990 від 28.11.2019 (а.сп.10).
З урахуванням вищенаведеного, заявник звернулась до суду для встановлення факту постійного спільного проживання зі спадкодавцем на час смерті останньої з метою подальшої реалізації свого права на отримання спадщини.
Згідно довідки виконавчого комітету Новоборівської селищної ради №02/838 від 17.12.2019 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована та постійно проживала до дня смерті у будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.8).
Відповідно до довідки виконавчого комітету Новоборівської селищної ради №02/838 від 17.12.2019 ОСОБА_1 дійсно проживала без реєстрації з 01.01.2006 року за адресою: АДРЕСА_1 , доглядала свою тітку, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , після смерті здійснила її поховання, розпорядилася особистими речами спадкодавця, прийняла у володіння спадкове майно (а.с.9).
Крім того, згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру, сформованої 25.09.2020, в реєстрі відсутні відомості щодо заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_3 , що свідчить про те, що інші особи не звертались за видачею свідоцтва про прийняття спадщини цього спадкодавця.
Відповідно до положень ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 нього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Частиною 1 статті 1296 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Згідно з пп. 4.10 п. 4 гл. 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена. Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем.
Згідно роз`яснень, викладених у п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30.05.2008 року , якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Метою встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.
Відповідно до ч.2 ст. 315 ЦПК України , у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.
З огляду на вищевикладене, враховуючи пояснення заявника, письмові докази на підтвердження обставин справи, відсутність заперечень проти задоволення заяви ОСОБА_1 зі сторони заінтересованої особи, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви, оскільки в ході судового розгляду доведено факт проживання ОСОБА_1 зі спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .
Враховуючи те, що встановлення цього факту породжує для заявника юридичні наслідки, від яких залежать її майнові права на спадщину, іншої можливості встановити цей факт заявник не має, у суду відсутні відомості щодо можливого порушення прав інших осіб, у зв`язку зі встановленням факту проживання ОСОБА_1 зі спадкодавцем ОСОБА_2 , а тому заява підлягає до задоволення.
Керуючись ст. 259 , 263 , 265 , 294 , 315-319 ЦПК України , суд -
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в будинку АДРЕСА_1 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , на час відкриття спадщини.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: Новоборівська селищна рада, адреса місцязнаходження: смт Нова Борова, вул.Незалежності 6а, Хорошівський район, Житомирська область.
Повний текст рішення виготовлено 21.12.2020.
Суддя А.М. Збаражський
Суд | Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2020 |
Оприлюднено | 28.12.2020 |
Номер документу | 93793632 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
Збаражський А. М.
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
Збаражський А. М.
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
Збаражський А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні