Справа № 288/1836/20
Провадження № 2/288/518/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2020 року смт. Попільня
Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді -Зайченко Є. О.,
з участю секретаря судових засідань - Костюк О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Попільня Житомирської області цивільну справу за позовом Акціонерного Товариства Комерційний Банк ПРИВАТБАНК до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
ВСТАНОВИВ:
04 грудня 2020 року Акціонерне Товариство Комерційний Банк ПРИВАТБАНК поштою направив до суду позовну заяву щодо стягнення з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заборгованості за кредитним договором б/н від 14 березня 2019 року в розмірі 10061 гривні 99 копійок.
Позовна заява надійшла до суду 04 грудня 2020 року.
Ухвалою суду від 08 грудня 2020 року провадження у справі відкрито та справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
В судове засідання представник позивача не з`явився, надав до суду клопотання в якому просив справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвала суду разом з позовною заявою та додатками на ім`я відповідача повернуті на адресу суду ВПЗ Укрпошта з позначкою адресат відсутній за вказаною адресою - помер.
Відповідно до листа Андрушківської сільської ради Попільнянського району Житомирської області від 17 грудня 2020 року № 1421, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Наявність актового запису № 4 від 04 вересня 2020 року, складеного виконавчим комітетом Красногірської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, про смерть ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджено інформацією наданою Попільнянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану від 22 грудня 2020 року за вих. № 580/21.12-23.
Згідно з частини другої статті 247 ЦПК України , у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази, приходить до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю з наступних підстав.
Згідно з частиною першою статті 42 , частиною першою статті 48 ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи. Сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач.
За змістом статті 46 , частини першої статті 47 ЦПК України здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи, а також здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.
Виходячи зі змісту наведених статей, стороною у справі може бути лише особа, яка має цивільну процесуальну правоздатність і цивільну процесуальну дієздатність.
Згідно з частиною четвертою статті 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у день її смерті.
Оскільки на момент подачі позову цивільна правоздатність ОСОБА_1 , припинилась у зв`язку зі смертю (ст. 25 ЦК України ), останній не може вважатися відповідачем у справі у розумінні цивільно-процесуального законодавства, а відтак пред`явлення до нього позову не ґрунтується на законі.
Частиною першою статті 55 ЦПК України визначено, що у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
З наведеного вбачається, що процесуальне правонаступництво - це заміна сторони іншою особою (правонаступником), у зв`язку із вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього. Тобто правонаступництво у разі смерті фізичної особи можливе в порядку статті 55 ЦПК України шляхом залучення правонаступника, лише за умови, що фізична особа померла після відкриття провадження у справі.
З матеріалів справи вбачається, що на момент вирішення питання про відкриття провадження у справі, ОСОБА_1 , значився померлим, його цивільна правоздатність і дієздатність припинилися з його смертю до вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, суперечить принципам цивільного судочинства, є порушенням прав, свобод та інтересів третіх осіб.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
За вказаних обставин, подальше провадження у цивільній справі за відсутності у відповідача цивільної процесуальної дієздатності неможливе, у зв`язку з чим провадження у справі підлягає закриттю. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23 січня 2018 року у справі № 489/4072/16-ц, яка відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України враховується судом.
За положеннями частини другої статті 255 ЦПК України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету.
При зверненні до суду Акціонерним Товариством Комерційний Банк ПРИВАТБАНК сплачено судовий збір у розмірі 2102 гривень, який відповідно до пункту 5 частини першої статті 7 Закону України Про судовий збір підлягає поверненню.
Керуючись ст. ст. 25, 42, 46-48, 55, 255 , 259-261 , 353 ЦПК України , суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у цивільній справі за позовом Акціонерного Товариства Комерційний Банк ПРИВАТБАНК до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором - закрити.
Зобов`язати Управління Державної казначейської служби України у Попільнянському районі Житомирської області, код 37720533, банк одержувача Казначейство України (ел.адм.подат.) в м. Київ, повернути Акціонерному Товариству Комерційний банк ПРИВАТБАНК (КОД ЄДРПОУ 14360570, МФО 305299, рахунок № НОМЕР_1 , адреса: 01001, м. Київ, вулиця Грушевського, 1Д) сплачений ним згідно платіжного доручення № PROM6B5МЕZ від 26 жовтня 2020 року, судовий збір в розмірі 2102 гривень.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду в частині зупинення провадження у справі подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Житомирського апеляційного суду.
Суддя Попільнянського
районного суду Є. О. Зайченко
Суд | Попільнянський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2020 |
Оприлюднено | 28.12.2020 |
Номер документу | 93794439 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Попільнянський районний суд Житомирської області
Зайченко Є. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні