РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/2178/20
24 грудня 2020 року
м.Костопіль
Костопільський районний суд Рівненської області у складі:
головуючий суддя Левчук В.В.
секретар судового засідання Зберун К.Ф.
за участю:
позивача - не з`явився
відповідача - не з`явився
третя особа - не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Костопільського районного суду Рівненської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу №564/2178/20 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Пісківської сільської ради Костопільського району Рівненської області (с.Пісків Костопільського району Рівненської області, вул.Незалежності 53, Код ЄДРПОУ 04386284), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Костопільського районного суду з цивільним позовом до Пісківської сільської ради Костопільського району Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом .
В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батьком ОСОБА_3 , який постійно до дня смерті проживав один і був зареєстрований у АДРЕСА_2 . Після смерті батька відкрилась спадщина, до складу якої увійшов житловий будинок по АДРЕСА_2 , який батько придбав після розлучення із матір?ю позивача у 2016 році. Вказує, що на момент смерті батька він та його рідний брат ОСОБА_2 проживали та були зареєстровані окремо від батька АДРЕСА_3 . Брат позивача - ОСОБА_2 , на спадкове майно не претендує і до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини не звертався. За життя батько заповіту не залишав. 13 грудня 2019 року позивач звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про прийняття спадщини, проте йому було відмовлено у цьому, оскільки останній пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини та рекомендовано звернутись до суду за визначення додаткового строку. Вказує, що не знав про існування певного строку для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини і не був обізнаний з порядком оформлення спадщини, а тому пропустив такий строк і змушений звернутись до суду. Просить визначити додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті батька.
Позивач в судове засідання не з?явився, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.
Відповідач, Пісківська сільська рада Костопільського району Рівненської області подала до суду лист від 06.10.2020 №885/02-17 у якому вказала, що не заперечує проти задоволення позову та просить розглянути справу у відсутності представника сільської ради.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 в судове засідання не з?явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, проти задоволення позову не заперечує.
Відповідно до ч.3 ст.211 Цивільного процесуального кодексу України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.4 ст.206 Цивільного процесуального кодексу України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Суд, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні в матеріалах справи докази, встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_1 , батьками якого є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим Костопільським райвідділом ЗАГС Рівненської області 17.04.1985, актовий запис про народження №198.
Шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 розірвано, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_2 , виданим 22.12.1992 Костопільським райвідділом ЗАГС, актовий запис №105 від 15.09.1992.
24 червня 2016 року ОСОБА_5 придбав житловий будинок АДРЕСА_2 , що підтверджується договором купівлі-продажу житлового будинку від 24.06.2016.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим 13.05.2019 виконавчим комітетом Пісківської сільської ради Костопільського району Рівненської області, актовий запис про смерть №16.
ОСОБА_3 на момент смерті був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_2 сам, що підтверджується довідкою Пісківської сільської ради Костопільського району Рівненської області від 09.12.2019 №1670.
Постановою приватного нотаріуса Костопільського районного нотаріального округу Рівненської області Гладиша О.А. від 13.12.2019 ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із пропуском строку для прийняття спадщини.
З Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 13.12.2019 №58727101 вбачається, що у Спадковому реєстрі відсутня інформація про спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину після померлого ОСОБА_3 .
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст.1217 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.1269 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ч.1, 2 ст.1270 Цивільного кодексу України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.1272 Цивільного кодексу України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.
Відповідно до абзацу 2 вказаного пункту Постанови, суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Так, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 ніхто спадкоємців будь-якої черги спадщину не приймав.
Інформація про заведені після смерті ОСОБА_3 спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину у Спадковому реєстрі відсутня.
Відтак, звернувшись у 13.12.2019 до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про прийняття спадщини за законом після смерті батька позивач вже являвся таким, що пропустив визначений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи необізнаність позивача у галузі спадкового права та відсутність відомостей про своєчасне роз`яснення останньому визначеного законом порядку спадкування, суд дійшов переконливого висновку, що позивачем пропущено встановлений строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, а відтак заявлені останньою позовні вимоги є обґрунтованим і такими, що підлягають до задоволення.
Судом встановлено, що визнання позову відповідачем - Пісківською сільською радою Костопільського району Рівненської області не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.206, 211, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Пісківської сільської ради Костопільського району Рівненської області (с.Пісків Костопільського району Рівненської області, вул.Незалежності 53, Код ЄДРПОУ 04386284), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом - задоволити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк тривалістю 3 /три/ місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Костопільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 /тридцяти/ днів з дня проголошення.
У зв`язку із неявкою всіх учасників справи у судове засідання, яким завершився розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення є дата складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складення повного судового рішення 24.12.2020.
СуддяВ. В. Левчук
Суд | Костопільський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2020 |
Оприлюднено | 28.12.2020 |
Номер документу | 93797826 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Костопільський районний суд Рівненської області
Левчук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні