Ухвала
від 24.12.2020 по справі 700/927/20
ЛИСЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 700/927/20

Провадження № 2/700/454/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2020 року Лисянський районний суд Черкаської області

у складі: головуючого судді Пічкура С.Д.,

за участю секретаря судового засідання Кравець І.О.,

розглянувши в судовому засіданні в смт. Лисянка цивільну справу №700/927/20 провадження №2/700/454/20 за позовом ОСОБА_1 до Почапинської сільської ради Лисянського району Черкаської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно ,

установив:

Позивач звернулася до суду з позовом до Почапинської сільської ради Лисянського району Черкаської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . ЇЇ батько ОСОБА_2 проживав з її матір`ю ОСОБА_3 однією сім`єю, без реєстрації шлюбу. Так як батьки проживали в незареєстрованому шлюбі в її свідоцтві про народження відсутня відмітка про батька, записана вона на прізвище матері, а по батькові вказана по івмені батька - ОСОБА_4 . Зміна прізвища підтверджується свідоцтвами про розірвання шлюбу та про укладення шлюбу. В 2002 році їй стало відомо про те, що на ім`я її батька був виданий державний акт на право приватної власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Почапинської сільської ради, загальною площею 1,69 га. З метою отримання спадщини вона звернулась через представника до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, але постановою нотаріуса їй було відмовлено у зв`язку із відсутністю доказів родинних відносин з батьком, відсутністю документів про належність батькові земельної ділянки.За таких обставин вона вимушена звернутися до суду за захистом своїх прав.

Позивач у судове засідання не з`явилася, просила про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, звернувся до суду із заявою, в якій просить розглянути справу без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України , у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Матеріалами справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Почапинці Лисянського району Черкаської області помер ОСОБА_2 . Факт смерті підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 16.10.2003 року, виданого повторно.

Вирішуючи питання про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд виходить з наступного.

Із свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , вбачається, що ОСОБА_4 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Почапинці Лисянського району Черкаської області. У графі ОСОБА_5 - запис відсутній , у графі Мати вказано ОСОБА_3 .

Відповідно до довідки, виданої виконкомом Лисянської селищної ради с. Почапинці Лисянського району Черкаської області № 868 від 02.11.2020 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 проживали разом без реєстрації шлюбу у с. Верещаки Лисянського району Черкаської області та вели спільне господарство, народили дочку ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживала разом з ними до заміжжя.

Також, довідкою селищної ради від 14 грудня 2020 року № 959 стверджується, що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У зв`язку з тим, що спадкодавець помер, відновлення документів, що посвідчують юридичний факт є неможливим, необхідно встановити факт родинних відносин .

Від встановлення вказаного факту родинних відносин залежить реалізація права позивача на спадщину за законом та подальше розпорядження спадковим майном.

Згідно п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд вправі розглядати справи в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: - згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Проаналізувавши дані, що знаходяться в матеріалах справи та дослідивши докази у їх сукупності суд приходить до висновку, що обставини, які викладені позивачем у позовній заяві знайшли своє підтвердження у наданих суду доказах, а тому суд вважає за можливе встановити факт, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є батьком ОСОБА_7 .

Щодо визнання права власності на спадкове майно суд виходить з наступного. ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Почапинці Лисянського району Черкаської області помер ОСОБА_2 . Факт смерті підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 16.10.2003 року, виданого повторно.

Відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії І-ЧР № 028674 ОСОБА_2 передано у приватну власність земельну ділянку площею 1,69 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Почапинської сільської ради Лисянського району Черкаської області. Державний акт видано 15 квітня 2002 року, тобто після його смерті.

Позивач є єдиною спадкоємицею першої черги за законом після смерті ОСОБА_2 , протягом його життя доглядали його, здійснила поховання за власний рахунок та на даний час користується спадковим майном.

Інших спадкоємців, що мають право на обов`язкову частку в спадку немає.

Бажаючи прийняти спадкове майно, позивач звернулася до Лисянської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадкового майна, однак отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії (постанова №1490/02-31 від 07.10.2020 року) у зв`язку з відсутністю документів, які б підтверджували факт родинних відносин та відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно.

Із заявою про відмову від спадщини до нотаріальної контори позивач не зверталася.

Згідно довідки сільської ради від 14 грудня 2020 року № 958 ОСОБА_1 після смерті батька, ОСОБА_2 , постійно проживала у будинку батька в с. Верещаки та фактично прийняла спадщину.

Спадщина відкрилася до набрання чинності ЦК України 2003 року, тому до даних правовідносин застосовуються вимоги ЦК УРСР 1963 року.

Згідно ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:

1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;

2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину, що передбачено ст. 1296 ЦК України.

Згідно п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

З огляду на те, що позивач фактично прийняла спадщину, тому за нею необхідно визнати право власності на спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На підставі викладеного та керуючись ст. 328, 392, 1216, 1225, 1261, 1268, 1296 ЦК України , ст. 2, 4, 12, 13, 76, 81, 89, 259, 263, 264, 265, 293, 294, 315- 319 ЦПК України , суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Почапинської сільської ради Лисянського району Черкаської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Встановити, що ОСОБА_2 , який помер, ІНФОРМАЦІЯ_2 є батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків : НОМЕР_3 право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Почапинської сільської ради, площею 1,69 га, кадастровий номер 7122885200:03:001:0310, яка належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С. Д. Пічкур

СудЛисянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення24.12.2020
Оприлюднено28.12.2020
Номер документу93801023
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —700/927/20

Ухвала від 24.12.2020

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Пічкур С. Д.

Ухвала від 16.12.2020

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Пічкур С. Д.

Ухвала від 07.12.2020

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Пічкур С. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні