Ухвала
від 21.12.2020 по справі 405/7073/20
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 405/7073/20

1-кс/405/3303/20

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2020 року слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Кропивницький скаргу Управління Держпраці у Кіровоградській області на бездіяльність посадових осіб Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР за заявою про злочин від 28.09.2020,

встановив:

Управління Держпраці у Кіровоградській області, в особі начальника ОСОБА_3 , звернулося до слідчого судді в порядку ст.303КПК України зі скаргою, в якій просить поновити строк для подання даної скарги, визнати неправомірною бездіяльність посадових осіб ГУНП в Кіровоградській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР за заявою від 28.09.2020 за вих.№15-19-02/4202-20, зобов`язати посадових осіб внести відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР, а також зобов`язати розпочати за вищевказаними матеріалами досудове розслідування у формі досудового слідства за вчинення дій, які мають ознаки складу злочину, передбаченого ст.ст.172,173КК України таповідомити УправлінняДержпраці уКіровоградській областіписьмово пропочаток досудовогорозслідування,початок кримінальногопровадження тазакінчення досудовогорозслідування вказаногозлочину.

В обґрунтування скарги вказало, що 28 вересня 2020 року Управлінням Держпраці у Кіровоградській області (далі - Управління) до Кропивницького відділу поліції ГУНП в Кіровоградській області та до ГУНП в Кіровоградській області направлено інформацію, в якій повідомлено про вчинення кримінального правопорушення посадовими особами ТОВ «Фармаджо» для прийняття рішення згідно ст. 214 КПК України, де вказувалося про те, що 22.09.2020 в м. Кропивницький, близько 10 години 00 хвилин встановлено, що в пекарні «Гарячий хліб», яка знаходиться за адресою: м. Кропивницький, пров. Фортечний, здійснювали виготовлення та продаж хлібобулочних виробів ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , які усно повідомили, що працюють у ТОВ «ФАРМАДЖО» більше двох років та працевлаштовані офіційно.

Документи щодо працевлаштування вказаних осіб на робочому місці відсутні, в зв`язку з чим було видано вимогу про надання документів необхідних для проведення інспекційного відвідування.

Вимогу про надання документів від 22.09.2020 №8565/2002/ПД в зв`язку з відсутністю можливості вручити особисто керівнику ТОВ «ФАРМАДЖО» разом з копією направлення на проведення інспекційного відвідування від 22.09.2020 №1006/02.3 вручено продавцю ОСОБА_4 під відеозапис.

Термін виконання вимоги встановлено до 9 години 00 хвилин 23.09.2020, в який ТОВ «ФАРМАДЖО» не надано документів відповідно до вимоги.

Згідно інформації Пенсійного Фонду України по страхувальнику ТОВ «ФАРМАДЖО» (ЄДРПОУ 42088590) щодо кількості найманих працівників та поданих повідомлень про початок роботи: відсутні прізвища ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

Таким чином, вказані працівники, 22.09.2020 працювали у ТОВ «ФАРМАДЖО» без оформлення трудових відносин, про порушення вимог ч. 1 ст. 21 та ч. 3 ст. 24 КЗпП України.

За результатами інспекційного відвідування складено акт інспекційного відвідування фізичної особи, яка використовує найману працю, №КР8565/2002/АВ від 24.09.2020.

В своєму повідомленні про вчинене кримінальне правопорушення Управління просило вирішити питання стосовно внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом грубого порушення законодавства про працю посадовими особами ТОВ «Фармаджо» та прийняти рішення згідно ст. 214 КПК України.

05 листопада 2020 року Управлінням отримано копію листа ГУНП в Кіровоградській області від 28.10.2020 №3050/19-2020 з якого стало відомо, що службовими особами ГУНП в Кіровоградській області розглянуто звернення Управління Держпраці у Кіровоградській області, 07.10.2020 інформацію внесено до інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал НПУ» Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській області за №52517. Разом з тим, зазначено, що ознаки кримінального правопорушення відсутні.

Окрім цього, зі змісту вищезазначеного листа Управлінню стало відомо про те, що надані матеріали про вчинення кримінального правопорушення без внесення відповідної інформації до ЄРДР були розглянуті в порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян».

Представник ГУНП в Кіровоградській області в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, причини неявки суду невідомі/

Представник Управління до суду не з`явився, надав заяву, в якій просив слухати справу за його відсутності, оскільки на даний час в країні діють запроваджені Кабінетом Міністрів України карантинні заходи з метою запобігання поширенню короно-вірусної хвороби.

З огляду на викладене, слідчий суддя прийшов до висновку про можливість проведення судового розгляду за даної явки.

Дослідивши матеріали скарги та доданих документів, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.

Встановлено, що 28.09.2020 Управлінням до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області та до Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській області направлено інформацію, в якій повідомлено про вчинення кримінального правопорушення посадовими особами ТОВ «Фармаджо», для прийняття рішення згідно ст. 214 КПК України.

05 листопада 2020 року Управлінням отримано копію листа ГУНП в Кіровоградській області від 28.10.2020 №3050/19-2020 з якого стало відомо, що службовими особами ГУНП в Кіровоградській області розглянуто звернення Управління Держпраці у Кіровоградській області, 07.10.2020 інформацію внесено до інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал НПУ» Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській області за №52517. Разом з тим, зазначено, що ознаки кримінального правопорушення відсутні.

Відповідно до ст. 304 КПК України, скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.

Дану скаргу подано належною особою, та у строки, передбачені КПК України.

За змістом частини першої ст.214КПК України передбачено, що бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, означає невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР впродовж 24 години після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Вищий спеціалізований суд України розгляду цивільних і кримінальних справ в своєму інформаційному листі № 1640/0/4-12 від 09 листопада 2012 р. «Про деякі питання порядку оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування» роз`яснив, що відповідно до вимог ч. 1 ст.214КПК бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, означає невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а тому саме в цьому контексті слід оцінювати доводи заявників в разі оскарження бездіяльності слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Системний аналіз положень статей 214, 303 КПК України, свідчить про те, що предметом судового контролю слідчого судді може бути лише бездіяльність слідчого чи прокурора щодо невнесення відомостей до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, тобто саме заява чи повідомлення про кримінальне правопорушення є передумовою для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та для початку досудового розслідування в кримінальному провадженні.

При не підтвердженні під час перевірки обставин, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення, відповідно до пунктів першого або другого частини першої статті 284КПК України приймається постанова про закриття кримінального провадження.

Таким чином, відсутність події кримінального правопорушення або відсутність в діяннях особи складу кримінального правопорушення є підставою для закриття кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК України, й встановлюються виключно після внесення відповідних відомостей до ЄРДР за заявою особи про вчинення кримінального правопорушення або отримання відомостей про кримінальне правопорушення з інших джерел, визначених у статті 214 КПК України.

У зв`язку з цим, невнесення посадовими особами ГУНП в Кіровоградській області відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви Управління від 28.09.2020 за вих.№15-19-02/4202-20 слід визнати таким, що суперечить вимогам ст.214 КПК України, і свідчить про порушення передбаченого ст.13 Європейської Конвенції про захист прав та основних свобод людини права заявника на ефективний засіб правового захисту.

Таким чином, скарга Управління Держпраці в Кіровоградській області в цій частині підлягає задоволенню, з поновленням строку оскарження, відповідно до ч.1 ст.304 КПК України, а посадові особи ГУНП в Кіровоградській області, відповідно до п.3 ч.2 ст.307 КПК України, мають бути зобов`язані до вчинення дій, передбачених законом.

В частині визнання неправомірною бездіяльність посадових осіб ГУНП вКіровоградській області скарга задоволенню не підлягає, оскільки за правилами ч.2 ст.307 КПК України ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про:

1)скасування рішення слідчого чи прокурора;

1-1)скасування повідомлення про підозру;

2)зобов`язання припинити дію;

3)зобов`язання вчинити певну дію;

4)відмову у задоволенні скарги.

Отже, вказана вимога не ґрунтується на процесуальному законі, у зв`язку з чим скарга в цій частині задоволенню не підлягає.

Окрім того, вимога заявника щодо зобов`язання розпочати за вищевказаними матеріалами досудове розслідування у формі досудового слідства є аналогічними вимогам щодо внесення відомостей до ЄРДР за заявою про вчинення кримінального правопорушення, тому в цій частині скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст.303, 306-307, 369-372 КПК України,

постановив:

Клопотання заявника про поновлення пропущеного процесуального строку задовольнити.

Скаргу Управління Держпраці у Кіровоградській області на бездіяльність посадових осіб Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР за заявою про злочин від 28.09.2020, - задовольнити частково.

Зобов`язати посадових осіб Головного управлінняНаціональної поліціїв Кіровоградськійобласті внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідно до заяви Управління Держпраці у Кіровоградській області від 28.09.2020 за вих.№15-19-02/4202-20.

В іншій частині скарги відмовити.

Ухвала набирає законної сили після її проголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_7

СудЛенінський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення21.12.2020
Оприлюднено14.02.2023
Номер документу93811268
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора

Судовий реєстр по справі —405/7073/20

Ухвала від 21.12.2020

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Льон С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні