Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Справа № 674/1488/20
Провадження № 2/674/638/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2020 року м.Дунаївці
Дунаєвецький районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючого - судді Шклярука В. М.
з участю секретаря судового засідання Бойчук С.В.
розглянувши в загальному позовному провадженні у підготовчому судовому засіданні в м.Дунаївці, в порядку ч.2 ст.247 ЦПК України, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дунаєвецької міської ради Хмельницької області, третя особа - Дунаєвецька районна державна адміністрація Хмельницької області, про визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування за законом (ціна позову 83332 грн.66 коп.) ,-
в с т а н о в и в :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася в суд з даним позовом, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , після смерті якої залишилось спадкове майно, зокрема земельна частка (пай), яке успадкувала її сестра та бабка позивачки - ОСОБА_3 , однак не оформила своїх спадкових прав та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивачки ОСОБА_4 , яка також прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав після смерті ОСОБА_3 . Позивачка являється донькою померлої ОСОБА_4 спадщину прийняла у встановленому порядку, інших спадкоємців, які могли би претендувати на спадщину, немає, однак нотаріус відмовив їй у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки правовстановлюючий документ на спадкову земельну частку (пай) втрачено, а тому і звертається до суду.
До підготовчого засідання позивачка ОСОБА_1 подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача - Дунаєвецької міської ради Хмельницької області у визначений судом строк подав до суду відзив на позов, у якому не заперечив щодо задоволення позовних вимог, а розгляд справи просив проводити за його відсутності.
Представник третьої особи - Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області у судове засідання не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, а тому його неявка не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.
Суд ухвалив проводити розгляд даної справи у відсутності сторін по наявних матеріалах.
Враховуючи те, що відповідачем було визнано позов в повному обсязі, визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, керуючись ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для ухвалення рішення у підготовчому засіданні.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , її мати - ОСОБА_4 , дівоче прізвище позивачки " ОСОБА_5 ", у 1989 році зареєструвала шлюб і їй було присвоєно прізвище " ОСОБА_6 " що підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_1 та копією свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , після смерті якої залишилось спадкове майно - земельна частка (пай) розміром 2,88 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі на місцевості, у землі, яка перебувала у колективній власності колгоспу ім.Б.Хмельницького с.Залісці, Дунаєвецького району Хмельницької області, право на яку посвідчене сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ХМ №046342.
Після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняла її сестра ОСОБА_3 , вступивши в управління спадковим майном, що підтверджується довідкою Дунаєвецької міської ради від 04 вересня 2020 року.
Також встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла, не оформивши у встановленому порядку своїх спадкових прав на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_3 в управління спадковим майном вступила її дочка та мати позивачки - ОСОБА_4 , однак також не оформила своїх спадкових прав.
Згідно рішення Дунаєвецького районного суду від 22 лютого 2018 року, яке набрало законної 27 березня 2018 року ОСОБА_1 є внучкою по лінії матері ОСОБА_3 .
Позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом першої черги на майно, яке залишилось після смерті ОСОБА_4 , як дочка померлої, спадщину прийняла у встановленому законом порядку, подавши до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини в строк визначений рішенням Дунаєвецького районного суду від 25 вересня 2017 року, інших спадкоємців немає, заповіту померла не складала, що підтверджується матеріалами спадкової справи №440-2017.
Відповідно до постанови приватного Дунаєвецького районного нотаріального округу Бугерко Н.А. від 03 грудня 2020 року ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай) відмовлено, оскільки сертифікат який посвідчує дане право, втрачений і визнаний недійсним.
Із листа Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області від 01 вересня 2020 року видно, що видати дублікат втраченого сертифікату не можливо та рекомендовано звернутись до суду.
Згідно із ст. 16 ЦК України способом захисту свого права є визнання права.
Згідно із частиною третьою статті 152 ЗК України (у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до ч.4 ст. 25 , ст. 331 , 346 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті; право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації і виникає з моменту такої; право власності припиняється у разі смерті власника, у зв`язку з чим позивач позбавлений можливості іншим чином, ніж у судовому порядку визнати за собою право власності на спадкове майно.
Відповідно до ст.ст. 1216 , 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця); до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно п.3 Указу Президента України №666/94 від 10.11.1994 року Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва право на земельну частку (пай) може бути об`єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави.
А тому, враховуючи викладене, суд вважає, що вимоги позову обґрунтовані і задовольняє їх.
Вирішуючи питання судових витрат, суд враховує підстави виникнення спору і те, що позивачка не просить стягнути судові витрати з відповідача, та у відповідності до положень ч.9 ст.141 ЦПК України покладає їх на позивача.
Керуючись ст.ст. 392, 1216-1223, 1261, 1267 ЦК України, ст.ст.141, 247, 263, 265 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 до Дунаєвецької міської ради Хмельницької області, третя особа - Дунаєвецька районна державна адміністрація Хмельницької області, про визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування за законом (ціна позову 83332 грн.66 коп.) задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , 1972 року народження, як спадкоємцем за законом, право на земельну частку (пай) розміром 2,88 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, яка перебуває у колективній власності колгоспу ім.Б.Хмельницького с.Залісці Дунаєвецького району Хмельницької області, яке на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХМ №046342 належало ОСОБА_2 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємцем якої була ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , після смерті якої успадкувала ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через Дунаєвецький районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Учасники провадження:
позивачка - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ;
відповідач - Дунаєвецька міська рада Хмельницької області, знаходиться за адресою: м.Дунаївці вул.Шевченка,50 Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04060714;
третя особа - Дунаєвецька районна державна адміністрація Хмельницької області, місцезнаходження: м.Дунаївці вул.1 Травня, 1 Хмельницької області, код ЄДРПОУ 21316026.
Суддя В. М. Шклярук
Суд | Дунаєвецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2020 |
Оприлюднено | 28.12.2020 |
Номер документу | 93825342 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Шклярук В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні