Справа № 562/1439/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" грудня 2020 р. Здолбунівський районний суд
Рівненської області
в складі: головуючого судді Мичка І.М.
при секретарі Кондратюк Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Західна Агровиробнича Компанія , Державного реєстратора Веснянської сільської ради Корецького району Рівненської області Музика Ігор Євгенович про визнання договору оренди землі недійсним, скасування реєстраційних дій
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася до Товариства з обмеженою відповідальністю Західна Агровиробнича Компанія , Державного реєстратора Веснянської сільської ради Корецького району Рівненської області Музика Ігор Євгенович про визнання договору оренди землі недійсним, скасування реєстраційних дій. Просила ухвалити рішення, котрим:
визнати недійсним договір оренди землі б/н від 22 квітня 2019 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю Західна Агровиробнича Компанія (Орендар), в особі представника Волянюка Л.А., що діє на підставі доручення №07-2/08/17 та мною (Орендодавець);
Визнати незаконними та скасувати:
- рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 06.05.2019 року
№ 46726823, прийняте державним реєстратором Веснянської сільської ради Корецького району Рівненської області Музикою Ігорем Євгеновичем;
- рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 06.05.2019 року
№ 46726923, прийняте державним реєстратором Веснянської сільської ради Корецького району Рівненської області Музикою Ігорем Євгеновичем;
судові витрати покласти на відповідачів.
Позивачем подано заяву про розгляд справи без її участі. Просила позов задовільнити.
Ні відповідачем ТОВ Західна Агровиробнича Компанія , ні державним реєстратор Веснянської сільської ради Корецького району Рівненської області Музикою Ігорем Євгеновичем не подано відзиву проти позову. Відповідачі не з`явилися в судове засідання, не повідомили про причини не явки. А тому відповідно до ст.280 ЦПК України суд вважає за можливе здійснити заочний розгляд справи.
Із наданих доказів, які містяться в матеріалах справи, судом встановлено наступне.
Рішенням Здолбунівського районного суду Рівненської області від 20 грудня 2018 року в справі №562/2950/18 визнано за ОСОБА_2 право власності по спадкуванню за законом на спадкове майно ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: на житловий будинок АДРЕСА_1 з надвірними будівлями та на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 2,92 га, на яку був виданий державний акт серії ЯЖ №280325, яка розташована на території Дерманської Другої сільської ради Здолбунівського району Рівненської області. Рішення суду набрало законної сили 22 січня 2019 року.
03 травня 2019 року о 17:50:19 державним реєстратором Веснянської сільської ради Корецького району Рівненської області Музикою Ігорем Євгеновичем за ОСОБА_2 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 2,6513, кадастровий номер 5622681800:09:005:0035.
Того ж дня о 17:52:11, тим самим державним реєстратором була проведена наступна реєстраційна дія. Зареєстровано речове право на земельну ділянку кадастровий номер 5622681800:09:005:0035, а саме право оренди земельної ділянки. Вказана реєстраційна дія вчинена на підставі договору оренди б/н від 22 квітня 2019 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю Західна Агровиробнича Компанія (Орендар), в особі представника Волянюка Л.А., що діє на підставі доручення №07-2/08/17 та ОСОБА_2 (Орендодавець).
Відповідно до ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об`єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону.
Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Примусове відчуження об`єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об`єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
У відповідності до ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Примусове відчуження об`єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості, крім випадків, встановлених частиною другою статті 353 цього Кодексу.
У відповідності до ч.1 ст.4 Закону України Про оренду землі орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи.
Відповідно до ч.1 ст.14 того ж Закону - договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Частина 1 статті 15 вказаного Закону передбачає, що істотними умовами договору оренди землі є:
об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
дата укладення та строк дії договору оренди;
орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно ч.1 ст.16 вказаного Закону ? укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.
Відповідно до ст.17 того ж Закону України об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
У відповідності ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них.
Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно із частиною третьою статті 203 ЦК України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
У відповідності до ст.207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.
Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Відповідно до ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Позивач вказує, що договору оренди не укладала. Його не підписувала. Підпис, який міститься в договорі їй не належить. Він є підроблений. Вона не могла підписувати оспорюваний договір, адже 22 квітня 2019 року та 03 травня 2019 року знаходилася за межами Рівненської області. Адже проживаю в місті Новоград-Волинськ Житомирської області. Здійснює догляд за дитиною. На ствердження цих обставин позивачем надано паспорт та свідоцтво про народження дитини.
Відповідно до висновку експерта від 04 вересня 2020 року №1.1-310/20 за результатами судової почеркознавчої експертизи, проведеного в межах кримінального провадження №12019180130000791 від 19.11.2019 року встановлено: п.12 Підпис від імені ОСОБА_2 в графі Орендодавець в Договорі оренди землі від 22.04.2020 року виконаний не ОСОБА_2 , а іншою особою .
Враховуючи наведене позивач не підписувала спірний договір оренди. Отже не надавала згоди на укладення договору оренди землі від 22 квітня 2019 року. Не бажала передану належну їй земельну ділянку для ТОВ Західна Агровиробнича Компанія .
Станом на 22 квітня 2019 року (дата укладення договору оренди) ОСОБА_2 не була власником земельної ділянки, площею 2,6513, кадастровий номер 5622681800:09:005:0035. А тому з нею не міг укладатися договір оренди цієї земельної ділянки.
Враховуючи наведене договір оренди землі від 22 квітня 2019 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю Західна Агровиробнича Компанія (Орендар), в особі представника Волянюка Л.А., що діє на підставі доручення №07-2/08/17 та мною (Орендодавець) підлягає визнанню судом недійсним.
Відносно оспорюваних реєстраційних дій.
03 травня 2019 року о 17:50:19 державним реєстратором Веснянської сільської ради Корецького району Рівненської області Музикою Ігорем Євгеновичем зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 2,6513, кадастровий номер 5622681800:09:005:0035. Запис внесено на підставі рішення Здолбунівського районного суду Рівненської області від 20.12.2018 року в справі №562/2950/18.
Підстава внесення запису: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 46726823 від 06.05.2019 року 09:48:57.
За результатами цієї реєстраційної дії видано Вигят з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 06.05.2019 року №165523190. Копію витягу приєдную. Оригінал Витягу знаходиться в ТОВ ЗАХІДНА АГРОВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ .
03 травня 2019 року о 17:52:11, тим самим державним реєстратором була проведена наступна реєстраційна дія. Зареєстровано речове право на земельну ділянку площею 2,6513, кадастровий номер 5622681800:09:005:0035, а саме право оренди земельної ділянки. Вказана реєстраційна дія вчинена на підставі договору оренди б/н від 22 квітня 2019 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю Західна Агровиробнича Компанія (Орендар), в особі представника Волянюка Л.А., що діє на підставі доручення №07-2/08/17 та мною (Орендодавець). Заявником виступив ОСОБА_4 .
Право оренди зареєстровано до прийняття рішення про державну реєстрацію права власності та формування Витягу про державну права власності.
Реєстраційна дія щодо реєстрації речового права вчинена з порушенням норм закону.
Відповідно до п.п. 3, 9 ч.1 ст.1 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень
3) заявник: власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло, перейшло чи припинилося речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав;
9) реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.
Відповідно до ст.18 того ж Закону - Державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;
3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;
4) перевірка документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);
6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів цих прав;
7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;
8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
2. Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Державні реєстратори зобов`язані надавати до відома заявників інформацію про перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав.
4. Державна реєстрація прав на земельну ділянку проводиться виключно за наявності в Державному земельному кадастрі відомостей про зареєстровану земельну ділянку.
Для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельні ділянки, що здійснюється з відкриттям розділу в Державному реєстрі прав, державний реєстратор обов`язково використовує відомості з Державного земельного кадастру про наявність/відсутність зареєстрованих речових прав щодо відповідної земельної ділянки до 1 січня 2013 року.
5. У разі якщо державна реєстрація прав проводиться не у результаті вчинення нотаріальних дій або не на підставі документів, виданих (оформлених) органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, державний реєстратор обов`язково визначає обсяг цивільної дієздатності фізичних осіб і цивільної правоздатності та дієздатності юридичних осіб, перевіряє повноваження представника фізичної або юридичної особи щодо вчинення дій, направлених на набуття, зміну чи припинення речових прав, обтяжень таких прав.
Обсяг цивільної правоздатності та дієздатності визначається, а повноваження представника перевіряються щодо особи, якій належить нерухоме майно на певному речовому праві, та щодо особи, яка набуває певних речових прав.
6. Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності фізичної особи - громадянина України здійснюється шляхом отримання відомостей про таку особу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності фізичної особи - іноземця або особи без громадянства здійснюється на підставі документа, що посвідчує його особу і є підставою для перебування в Україні.
7. У разі подачі документів на державну реєстрацію уповноваженою на те особою встановлюється обсяг повноважень такої особи на підставі документа, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи.
Для цілей проведення реєстраційних дій документом, що підтверджує повноваження діяти від імені іншої особи, є документ, що підтверджує повноваження законного представника особи, нотаріально посвідчена довіреність або відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про особу, уповноважену діяти від імені юридичної особи.
Дійсність довіреності, нотаріально посвідченої відповідно до законодавства України, перевіряється за допомогою Єдиного реєстру довіреностей.
13. Датою і часом державної реєстрації прав вважається дата і час реєстрації відповідної заяви, за результатом розгляду якої державним реєстратором прийнято рішення про державну реєстрацію прав.
Відповідно до ч.1 ст.20 того ж Закону - заява на проведення реєстраційних дій та оригінали документів, необхідних для проведення таких дій, подаються заявником у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених законодавством.
Заява на проведення реєстраційних дій у паперовій формі подається за умови встановлення особи заявника. Встановлення особи громадянина України здійснюється за паспортом громадянина України або за іншим документом, що посвідчує особу, передбаченим Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".
Про подання/отримання заяви на проведення реєстраційних дій державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав невідкладно повідомляє власника об`єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву, а також відповідного користувача, обтяжувача.
Порядок подання заяв у сфері державної реєстрації прав та повідомлення власника об`єкта нерухомого майна, а також відповідного користувача, обтяжувача про подані заяви визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до ст.24 зазначеного Закону - 1. Підстави для відмови в державній реєстрації прав:
2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;
3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом.
2. За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.
Оскільки договір оренди землі від 22 квітня 2019 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю Західна Агровиробнича Компанія (Орендар), в особі представника Волянюка Л.А., що діє на підставі доручення №07-2/08/17 та мною (Орендодавець) є недійсним, то реєстраційна дія щодо реєстрації речового права (права оренди) не могла бути проведена.
рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 06.05.2019 року
№ 46726823, прийняте державним реєстратором Веснянської сільської ради Корецького району Рівненської області Музикою Ігорем Євгеновичем, номер запису про право власності: 31420130 та Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 06.05.2019 року № 46726923, прийняте державним реєстратором Веснянської сільської ради Корецького району Рівненської області Музикою Ігорем Євгеновичем, номер запису про інше речове право: 31420297. слід визнати протиправними та скасувати їх.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати, понесені позивачем в сумі 2 522,40 грн, слід віднести солідарно на відповідачів.
Керуючись ст. 41 Конституції України , ст. 22, 319, 321, 1166, 1190 ЦК України, ст. ст. 76-81, 141, 263-265 ЦПК України суд
вирішив:
Позов ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Західна Агровиробнича Компанія , Державного реєстратора Веснянської сільської ради Корецького району Рівненської області Музики Ігоря Євгеновича про визнання договору оренди землі недійсним, скасування реєстраційних дій, задовільнити.
Визнати недійсним договір оренди землі б/н від 22 квітня 2019 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю Західна Агровиробнича Компанія (Орендар), в особі представника Волянюка Л.А., що діє на підставі доручення №07-2/08/17 та мною (Орендодавець);
Визнати незаконними та скасувати:
- рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 06.05.2019 року
№ 46726823, прийняте державним реєстратором Веснянської сільської ради Корецького району Рівненської області Музикою Ігорем Євгеновичем, номер запису про право власності: 31420130;
- рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 06.05.2019 року
№ 46726923, прийняте державним реєстратором Веснянської сільської ради Корецького району Рівненської області Музикою Ігорем Євгеновичем, номер запису про інше речове право: 31420297;
Судові витрати в сумі 2 522,40 грн. стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю Західна Агровиробнича Компанія , Державного реєстратора Веснянської сільської ради Корецького району Рівненської області Музики Ігоря Євгеновича.
Заочне рішення може бути переглянуто Здолбунівським районним судом Рівненської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя І.М.Мичка
Суд | Здолбунівський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2020 |
Оприлюднено | 29.12.2020 |
Номер документу | 93839569 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Здолбунівський районний суд Рівненської області
Мичка І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні