Рішення
від 28.12.2020 по справі 696/1126/20
КАМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

28.12.2020 Справа № 696/1126/20 № 2/696/516/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2020 року м. Кам`янка

Кам`янський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Білопольської Н.А.,

при секретарі Галіневській Р.О.,

за участі

представників позивача ОСОБА_1 ,

ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кам`янка в порядку загального позовного провадження справу за позовом виконавчого комітету Лебедівської сільської ради, як органу опіки та піклування, в інтересах малолітньої ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -

встановив:

Виконавчий комітет Лебедівської сільської ради, як орган опіки та піклування, звернувся до суду з вказаним позовом до ОСОБА_4 про позбавлення її батьківських прав та стягнення аліментів.

В обґрунтування своїх вимог представник позивача зазначає, що на даний час дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає з матір`ю - ОСОБА_4 , де для неї не створено належних умов для проживання. Стан здоров`я дитини задовільний, але чітко помітне виснаження організму дитини. Відповідач неналежним чином виконує свої батьківські обов`язки, не піклується про харчування, лікування дитини, не задовольняє основні потреби дитини в одязі, взутті, предметах першої необхідності, веде аморальний спосіб життя, зловживає спиртними напоями, безвідповідально ставиться до утримання своєї дитини.

Дані обставини підтверджуються актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ОСОБА_4 та висновком комісії з прав дітей виконавчого комітету Лебедівської сільської ради про доцільність позбавлення ОСОБА_4 батьківських прав по відношенню до її малолітньої доньки ОСОБА_3 , оскільки постійне зловживання матір`ю алкоголем, аморальний спосіб життя створюють загрозу життю та здоров`ю дитини.

Крім того, на підставі рішення Кам`янського районного суду Черкаської області від 17 листопада 2008 року (справа № 2-789/2008), ОСОБА_4 вже позбавлена батьківських прав щодо дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а на підставі рішення Кам`янського районного суду Черкаської області від 07 липня 2020 року (справа № 696/160/20), позбавлена батьківських прав по відношенню до малолітніх дітей: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечували.

Відповідач в судове засідання не з`явилася. Про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином. Клопотань про проведення судового розгляду справи без її участі, відкладення судового засідання, чи відзиву на позов, до суду не подавала.

За таких обставин суд вважає за можливе ухвалити рішення при заочному розгляді справи у відсутності відповідача, яка повідомлена про розгляд справи належним чином, від якої не надійшло повідомлення про причини неявки, ухваливши заочне рішення у справі, за згодою представників позивача, що відповідає положенням ст.ст. 280-282 ЦПК України, так як надані матеріали є повними і достатніми для розгляду справи у відсутності відповідача.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача, вивчивши матеріали справи та дослідивши наявні докази, приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_8 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 06 березня 2020 року, актовий запис № 20, виданого Кам`янським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Відповідно до зазначеного свідоцтва про народження батьками ОСОБА_3 вказано мати - ОСОБА_4 , батько - ОСОБА_11 .

Відомості про батька дитини до актового запису про народження внесені відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.

Службою у справах дітей Кам`янської РДА на підставі повідомлення КНП Кам`янський районний центр первинної медико-санітарної допомоги було направлено до служби у справах дітей Лебедівської ОТГ вимогу про термінове обстеження умов проживання ОСОБА_4 та з`ясування причин неналежного догляду матір`ю за дитиною.

На підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ОСОБА_4 від 27 жовтня 2020 року на розгляд виконавчого комітету Лебедівської сільської ради винесено питання щодо негайного відібрання дитини ОСОБА_3 від матері ОСОБА_4 та тимчасового влаштування її до Кам`янської районної лікарні, оскільки комісією під час обстеження встановлено, що мати дитини ОСОБА_4 в стані сп`яніння, що видно без будь-яких обмежень, про що вона і не заперечувала. Зі слів сусідів, та як і при попередніх обстеженнях, черговий раз стало зрозуміло, що умови проживання критичні, антисанітарні: несправне пічне опалення, про що свідчить різкий запах диму в приміщенні, відсутні запаси дров, продуктів харчування, приготовлених страв та засобів гігієни, немає чистої постільної білизни, обмаль дитячих речей.

Рішенням виконавчого комітету Лебедівської сільської ради від 27 жовтня 2020 року № 43 вирішено негайно відібрати малолітню дитину ОСОБА_3 від матері ОСОБА_4 .

Згідно з висновком комісії з прав дітей про доцільність позбавлення ОСОБА_4 батьківських прав по відношенню до її малолітньої доньки ОСОБА_3 , затвердженого рішенням виконавчого комітету Лебедівської сільської ради від 29 жовтня 2020 року № 44, встановлено, що мати постійно зловживає алкогольними напоями, ніде не працює, проживає з дитиною в антисанітарних умовах, не займається вихованням, навчанням і розвитком дитини, не піклується про її здоров`я, фізичний і моральний розвиток. А тому, виконавчий комітет Лебедівської сільської ради вважає доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_4 по відношенню до її неповнолітньої дочки ОСОБА_3 .

Крім того, на підставі рішень Кам`янського районного суду Черкаської області від 17 листопада 2008 року (справа № 2-789/2008) та від 07 липня 2020 року (справа № 696/160/20) ОСОБА_4 позбавлена батьківських прав щодо дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Відповідно до ст. 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності.

Згідно зі ст. 12 Закону України Про охорону дитинства виховання в сім`ї є першоосновою в розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України мати може бути позбавлена батьківських прав, якщо вона ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дітей.

Статтею 164 СК України встановлено вичерпний перелік підстав для позбавлення батьківських прав. Зокрема, передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

З роз`яснень, наданих в пунктах 15 та 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав (зі змінами, внесеними згідно з Постановою Верховного Суду № 20 від 19 грудня 2008 року) вбачається, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту прав і інтересів дитини, направлений на позитивний результат у долі неповнолітньої дитини та допускається тоді, коли змінити ставлення батьків до виховання дитини неможливо.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про доведеність належними, допустимими, достатніми та достовірними доказами факту ухилення відповідача від виконання своїх обов`язків по вихованню своєї дитини, яке виражається у тому, що вона не забезпечує необхідне харчування, медичний догляд, лікування дитини, не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального розвитку, що в свою чергу негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання. Відповідач не розуміє батьківського обов`язку, не виявляє ніяких батьківських почуттів, не займалась та не займається вихованням та утриманням доньки.

Відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України позбавлення батьківських прав не звільняє від обов`язку щодо утримання дитини. За ч. 1 ст. 169 СК України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

Щодо вимог позивача про стягнення з ОСОБА_4 аліментів на утримання малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 166 СК України одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів.

Відповідно до ст. 51 Конституції України батьки зобов`язані утримувати дітей до їх повноліття.

Згідно зі ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує такі обставини: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів та інші обставини, що мають істотне значення.

При цьому розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 181 СК України виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними; за домовленістю між батьками дитини, той з них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь в його утриманні в грошовій і (або) натуральній формі; за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Згідно з ч. 1 ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Згідно з ч. 2 ст. 182 СК України мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.

У відповідності до ст. 183 СК України, якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Таким чином, суд вважає можливим визначити частку стягнення аліментів для ОСОБА_4 на утримання малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по відношенню до якої є матір`ю-одиначкою, на користь осіб чи установ, на утриманні яких перебуватиме дитина, в розмірі половини всіх видів заробітку (доходу) відповідача, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 30 жовтня 2020 року і до досягнення дитиною повноліття.

На підставі вищевикладеного, перевіривши матеріали цивільної справи та надані докази, суд приходить до висновку, що даний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що позивач звільнений від сплати судового збору, тому у порядку ст. 141 ЦПК України суму судового збору необхідно стягнути із відповідача у дохід держави.

Керуючись ст.ст. 150, 152, 155, 164-166 Сімейного кодексу України, ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 95, 133, 141, 223, 229, 258-259, 263-265, 268, 273, 280-282, 288-289, 354-355 ЦПК України, постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав , суд, -

постановив:

Позовні вимоги виконавчого комітету Лебедівської сільської ради, як органу опіки та піклування, в інтересах малолітньої ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів -задовольнити повністю.

Позбавити ОСОБА_4 батьківських прав відносно її малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягувати з ОСОБА_4 на користь осіб чи установ, на утриманні яких перебуватиме дитина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти в розмірі половини всіх видів заробітку (доходу) відповідача, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 30 жовтня 2020 року і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_4 в дохід держави судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення в межах суми платежу за один місяць підлягає до негайного виконання.

Суд вважає за необхідне роз`яснити відповідачу її право на звернення до суду із заявою про надання права на побачення з дитиною у відповідності зі ст. 168 СК України, якщо це не завдасть шкоди їх життю, здоров`ю та моральному вихованню, за умови присутності іншої особи, що в свою чергу, на думку суду, буде стимулювати відповідача до виправлення та надасть можливість в майбутньому, при наявності його бажання, звернутись до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення може бути оскаржене через суд першої інстанції до Черкаського апеляційного суду або безпосередньо до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили після закінчення строку на його перегляд та оскарження, а в разі оскарження - після розгляду справи апеляційним судом, якщо воно не буде скасоване.

Сторони:

Позивач - виконавчий комітет Лебедівської сільської ради, як орган опіки та піклування, місцезнаходження: вул. Центральна, б. 3, с. Лебедівка Кам`янського району Черкаської області, ЄДРПОУ 33891639.

Відповідач - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 ; місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Кам`янським РВ УМВС України в Черкаській області 03 липня 2002 року.

Суддя Н.А. Білопольська

СудКам'янський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення28.12.2020
Оприлюднено29.12.2020
Номер документу93840456
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —696/1126/20

Рішення від 28.12.2020

Цивільне

Кам'янський районний суд Черкаської області

Білопольська Н. А.

Ухвала від 28.12.2020

Цивільне

Кам'янський районний суд Черкаської області

Білопольська Н. А.

Ухвала від 09.12.2020

Цивільне

Кам'янський районний суд Черкаської області

Білопольська Н. А.

Ухвала від 13.11.2020

Цивільне

Кам'янський районний суд Черкаської області

Білопольська Н. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні