УХВАЛА
28 грудня 2020 року
м. Київ
Справа № 918/177/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Бакуліна С. В. - головуючий, Губенко Н. М., Кролевець О. А.,
розглянувши матеріали касаційної скарги фізичної особи - підприємця Сергієнка Валентина Юрійовича
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 25 листопада 2020 року (головуючий - Гудак А. В., судді Петухов М. Г., Олексюк Г. Є.) та рішення Господарського суду Рівненської області від 30 вересня 2020 року (суддя Пашкевич І. О.)
у справі № 918/177/20
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз"
до фізичної особи - підприємця Сергієнка Валентина Юрійовича
про стягнення 737852,66 грн,
ВСТАНОВИВ:
14 грудня 2020 року фізична особа - підприємець Сергієнко Валентин Юрійович (далі - ФОП Сергієнко В. Ю.) звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 25 листопада 2020 року та рішення Господарського суду Рівненської області від 30 вересня 2020 року у справі № 918/177/20.
Перевіривши матеріали касаційної скарги ФОП Сергієнка В. Ю., Суд дійшов висновку про відмову у відкритті касаційного провадження з огляду на таке.
Стаття 129 Конституції України серед основних засад судочинства визначає забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
За приписами пункту 1 частини першої статті 293 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 287 ГПК України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у малозначних справах та у справах з ціною позову, що не перевищує п`ятиста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії малозначних помилково.
Частина сьома статті 12 ГПК України визначає, що для цілей цього Кодексу розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" установлено у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року - 2102 гривні.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 163 ГПК України у позовах про стягнення грошових коштів ціна позову визначається сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за якими стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку.
Предметом позову у цій справі є стягнення грошових коштів у сумі 737852,66 грн. Отже, ціна позову не перевищує п`ятиста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2020 року (1051000,00 грн).
Необхідність відкриття касаційного провадження у цій справі ФОП Сергієнко В. Ю. обґрунтовує тим, що відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування норм пунктів 1, 2 глави 3 розділу ІХ та абзацу 1 пункту 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 6 листопада 2015 року за № 1379/27824, у подібних правовідносинах, щодо переваги облікових показань вузла обліку газу оператора газорозподільних систем чи вузла обліку споживача.
Отже, скаржник у касаційній скарзі посилається на підстави оскарження судових рішень, зазачених у пунктах 1, 4 частини першої статті 278 ГПК України, які (підстави) передбачені пунктом 3 частини другої цієї статті.
Оскільки касаційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції, то скаржник має знати, що в силу приписів процесуального закону на такі рішення можуть бути подані касаційні скарги, але із застереженням "крім судових рішень, визначених у частині третій цієї статті" (пункт 1 частини першої статті 278 ГПК України).
Звідси висновок, що судові рішення у малозначних справах не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків коли скаржником буде доведено існування виключень, встановлених саме підпунктами "а" - "г" пункту 2 частини третьої статті 287 ГПК України.
Проте скаржник не зазначає жодних обґрунтувань, що підпадають під дію підпунктів "а" - "г" пункту 2 частини третьої статті 287 ГПК України.
За змістом статі 7 ГПК України правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин; рівності фізичних та юридичних осіб незалежно від будь-яких ознак чи обставин.
Відповідно до частини першої статті 46 цього Кодексу сторони користуються рівними процесуальними правами.
На підставі наведеного надання стороні будь-яких переваг, зважаючи на сферу її діяльності, правовий статус, предмет спірних відносин, призведе до порушення одного з основних засад господарського судочинства - рівності учасників судового процесу перед законом і судом.
Суд зазначає, що учасники судового процесу мають розуміти, що визначені підпунктами "а" - "г" пункту 2 частини третьої статті 287 ГПК України випадки є виключенням із загального правила і необхідність відкриття касаційного провадження у справі на підставі будь-якого з них потребує належних, фундаментальних обґрунтувань, тому що в іншому випадку буде порушено принцип "правової визначеності".
З огляду на відсутність у касаційній скарзі обґрунтувань, передбачених пунктом 2 частини третьої статті 287 ГПК України, Суд відмовляє у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ФОП Сергієнка В. Ю. на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 25 листопада 2020 року та рішення Господарського суду Рівненської області від 30 вересня 2020 року у справі № 918/177/20, оскільки скарга подана на судові рішення, що не підлягають касаційному оскарженню.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 12, 163, 232, 234, 287, 293 ГПК України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою фізичної особи - підприємця Сергієнка Валентина Юрійовича на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 25 листопада 2020 року та рішення Господарського суду Рівненської області від 30 вересня 2020 року у справі № 918/177/20.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя С. В. Бакуліна
Судді Н. М. Губенко
О. А. Кролевець
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 28.12.2020 |
Оприлюднено | 30.12.2020 |
Номер документу | 93859061 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Бакуліна С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні