Рішення
від 28.12.2020 по справі 482/1202/20
НОВООДЕСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

28.12.2020

Справа № 482/1202/20

Номер провадження 2/482/418/2020

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2020 року м. Нова Одеса

Новоодеський районний суд Миколаївської області в складі:

головуючого судді Баранкевич В.О.,

за участю секретаря судового засідання - Шведової Я.О.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Одеса цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Новопетрівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, третя особа - Новоодеська державна нотаріальна контора Миколаївської області Південного міжрегіонального управління юстиції ( м. Одеса) - про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,-

В С Т А Н О В И В:

У липні 2020 р. позивач ОСОБА_1 , діючи через свого представника - адвоката Кондрашова Г.Г., звернувся до суду з позовом до Новопетрівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, третя особа - Новоодеська державна нотаріальна контора Миколаївської області Південного міжрегіонального управління юстиції ( м. Одеса) - про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом на земельну ділянку площею 6,18 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Новопетрівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії І-МК № 024344 від 19.06.2001 р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 .

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина та залишилося спадкове майно, до складу якого входить земельна ділянка площею 6,18 га, розташована в межах Новопетрівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області.

Позивач звернувся до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, однак йому було відмовлено у його видачі через відсутність правовстановлюючого документа.

Враховуючи зазначене, позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати за ним право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті батька.

Позивач та її представник в судове засідання не з`явилися, позивач надав до суду письмову заяву, якою просить суд розгляд справи проводити за йоговідсутності та про задоволення позовних вимог позивача.

Представник відповідача - Новопетрівської сільської ради, до суду не з`явився, надав до суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити без його участі та про визнання позовних вимог позивача повністю.

Представник третьої особи - Новоодеської державної нотаріальної контори Миколаївської області Південного міжрегіонального управління юстиції ( м. Одеса) в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, надав до суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити без його участі.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши доводи позову, дослідивши матеріали справи та оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності, судом встановлені такі факти та відповідні ним правовідносини.

Згідно матеріалів спадкової справи № 161/2016 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Новопетрівське, Новоодеського району, Миколаївської області у віці 54 років (свідоцтво про смерть НОМЕР_1 , повторно видане Новоодеським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області 06.12.2016 р.)

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 6,18 га, що розташована в межах Новопетрівської сільської ради та була надана померлому ОСОБА_2 для ведення товарного сільського господарства під час здійснення розпаювання земель колгоспу ім. Чапаєва (КСП ім. Чапаєва, СЗАТ ім. Чапаєва).

ОСОБА_1 , будучи в силу положень статті 1261 Цивільного кодексу України спадкоємцем першої черги померлого ОСОБА_2 , у встановлений частиною першою статті 1270 ЦК строк подав до Новоодеської Державної нотаріальної контори Миколаївської області відповідну заяву про прийняття спадщини (спадкова справа № 161/2016).

Роз`ясненнями державного нотаріуса Новоодеської Державної нотаріальної контори Миколаївської області Магди Г.В. за вих. №11/02-14 від 17.01.2016 р., ОСОБА_1 було повідомлено про те, що за життя ОСОБА_2 було складено заповіт, яким частину спадкової маси, а саме земельну ділянку, померлий заповів невідомій родині ОСОБА_3 особі ОСОБА_4 .

Рішенням Новоодеського районного суду Миколаївської області, що ухвалено 19.01.2018 у справі № 482/637/17, встановлена нікчемність заповіту, складеного від імені ОСОБА_2 , який посвідчений Ситовською О.В. - секретарем Новопетрівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області 19.02.2015 р. за реєстровим №5, що підтверджено копією вказаного рішення суду, дослідженого судом, яке набрало законної сили 19.02.2018 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Після ухвалення судом вказаного рішення та минування підстав, що перешкоджали ОСОБА_1 спадкуванню майна, останній звернувся до Новоодеської Державної нотаріальної контори Миколаївської області за оформленням свідоцтва про право на спадщину за законом.

Роз`ясненнями державного нотаріуса Новоодеської Державної нотаріальної контори Миколаївської області Магди Г.В. за вих. № 408/02-14 від 11.04.2018 р. ОСОБА_1 було повідомлено про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину через ненадання спадкоємцем оригіналів правовстановлюючих документів, які були втрачені ОСОБА_4 , що було встановлено в ході судового розгляду справи №482/637/17 Новоодеським районним судом Миколаївської області, то йому було рекомендовано звернутися до суду для вирішення даного питання.

Саме відсутність оригіналу правовстановлюючого документа на право власності на земельну ділянку є підставою для відмови у вчиненні нотаріальної дії - видачі позивачеві свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку за законом, про що зазначено у Роз`ясненні державного нотаріуса Новоодеської Державної нотаріальної контори Миколаївської області Магди Г.В. за вих. № 408/02-14 від 11.04.2018 р..

За такого, зважаючи на те, що, крім позивача, інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 немає, та з урахуванням вимог ч.1 ст.1221, ст.1277 ЦК України, Новопетрівська сільська рада Новоодеського району Миколаївської області є належним відповідачем у справі.

З копій документів, що містяться у спадковій справі № 161/2016, заведеній після смерті ОСОБА_2 , вбачається, що спадщину після його смерті прийняв позивач шляхом подання заяви до нотаріальної контори.

Згідно ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч.1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Частиною 1 ст.131 ЗК України також передбачена можливість набуття права власності на земельну ділянку на підставі успадкування.

За роз`ясненнями Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 р. Про судову практику у справах про спадкування , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на нерухоме майно в тому числі: у випадку наявності заповіту - до осіб, що визначені у заповіті, а за його відсутності - до спадкоємців за законом у порядку черговості. За відсутності умов для одержання свідоцтва про право на спадщину, або у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину спадкоємець має право пред`явити вимоги про визнання права на спадщину у судовому порядку за правилами позовного провадження.

В силу ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.

Потреба у застосуванні такого способу виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджено відповідними доказами, не визнається іншими особами або ними оспорюється (пункт 37 Постанови № 5 Пленуму ВССУ від 7 лютого 2014 року Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав ).

Отже, у разі втрати, пошкодження або відсутності правовстановлюючого документу на ім`я спадкодавця, та неможливістю у зв`язку з цим отримати свідоцтва про право на спадщину за законом, права спадкоємців можуть бути захищені в судовому порядку у спосіб, визначений ст. 392 ЦК України.

Згідно з п. 4.20 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину нотаріусом проводиться на підставі документів, оформлених відповідно до статті 19 Закону України ,,Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Відповідно до цього Закону державна реєстрація прав проводиться на підставі оригіналів правовстановлюючих документів.

Відсутність у позивача оригіналів правовстановлюючих документів на майно, що входить до складу спадщини, та неможливість їх відновлення призвели до порушення прав ОСОБА_1 щодо оформлення спадщини.

Судом встановлено, що державний акт на право власності на земельну ділянку на ім`я спадкодавця ОСОБА_2 втрачений, нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Зазначене є підставою для визнання права власності на земельну ділянку в судовому порядку.

Отримати дублікат Державного акту на право власності на землю позивач, згідно норм діючого законодавства, не може, а тому захист спадкових прав позивача можливий лише у судовому порядку.

Враховуючи те, що позивач довів своє право на спадщину та неможливість отримання свідоцтва про право на її отримання у позасудовому порядку, суд вважає за можливе визнати за позивачем право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд має всі підстави для задоволення позову в підготовчому судовому засіданні, оскільки відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно з ч.1 ст.142 ЦПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову в сумі 840,80 грн.

З огляду на викладене та враховуючи те, що відповідачем до початку розгляду справи по суті подано заяву про визнання позову, суд вважає за можливе повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову, тобто у розмірі 420,40 грн.

З урахуванням повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову, у відповідності до ч.1 ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає до стягнення 50 відсотків від сплаченого позивачами судового збору в сумі 420,40 грн.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 258, 264-266, 268 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Новопетрівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, третя особа - Новоодеська державна нотаріальна контора Миколаївської області Південного міжрегіонального управління юстиції ( м. Одеса) - про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , право власності у порядку спадкування за законом на земельну ділянку загальною площею 6,18 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Новопетрівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії І-МК № 024344 від 19.06.2001 р., після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Стягнути з Новопетрівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, місцезнаходження: вул.. Центральна, 44-в, с. Новопетрівське, Новоодеського району, Миколаївської області, КОД ЄДРПОУ 04376883 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , судовий збір у розмірі 420 грн. 40 коп.

Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову відповідно до квитанцій № 98351 від 11.07.2020 р. - 420грн. 40 коп. судового збору.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий:

СудНовоодеський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення28.12.2020
Оприлюднено29.12.2020
Номер документу93860584
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —482/1202/20

Рішення від 28.12.2020

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Баранкевич В. О.

Ухвала від 19.08.2020

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Баранкевич В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні