Справа № 657/338/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.12.2020 Каланчацький районний суд Херсонської області
у складі:
головуючого судді Максимович І. В.
за участю секретаря Сайчишиній В.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в смт. Каланчак цивільну справу за позовом
Позивач: ОСОБА_1 , 16.01.1959 місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач1: Привільська сільська рада Каланчацького району Херсонської області, місце проживання: 75811, Херсонська область, Каланчацький район, с. Привілля, провул. Шкільний, код ЄДРПОУ - 26347801.
Відповідач 2: Каланчацька селищна рада Херсонської області, адреса: 75800, вул. Херсонська, 1, смт. Каланчак, Херсонська область.
Відповідач3: ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_2 .
Представник відповідача: Орловцева Марина Олександрівна, АДРЕСА_3 .
Предмет позову: про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті матері- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком у два місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Мотивуючи свої вимоги, позивач вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Гресівка м. Сімферополь АР Крим померла мати позивача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка мешкала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . Родинні відносини між покійною та позивачем підтверджуються свідоцтвом про народження ОСОБА_1 (серія НОМЕР_1 , 21.04.1959 року виданого Хорлівською сільською радою Каланчацького району Херсонської області. Являючись спадкоємцем за заповітом, він у встановлений законодавством строк не звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, оскільки на час смерті матері позивач проживав і проживає в м. Херсон Херсонської області, а покійна мати проживала на території АР Крим м. Сімферополь, а також про існування заповіту свого часу позивачу не було відомо. Про заповіт йому стало відомо через півроку після смерті матері. Дану новину повідомила рідна сестра позивача ОСОБА_2 , яка і передала заповіт, складений їх матір`ю на користь позивача на земельну ділянку площею 5,61 га, розташовану на території Привільської сільської ради Каланчацького району Херсонської області та свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , видане 04.10.2018 відділом реєстрації смерті м. Сімферополя Департаменту запису актів цивільного стану міністерства юстиції Республіки Крим. Будь-який (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частинами другою даної статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Внаслідок даних обставин отримання свідоцтва про смерть в органах РАЦС Міністерства юстиції України було неможливим.
На підставі рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 11.10.2019 позивач отримав свідоцтво про смерть матері ОСОБА_3 , видане Корабельним районним у місті Херсоні відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області.
Правова позиція про те, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини, висловлена у Постанові Верховного Суду у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 26.06.2019 у справі № 565/1145/17.
Викладені обставини причини пропуску строку вважає поважними, тому просить суд визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини. Відповідачі будь-яких вимог, щодо спадкового майна не мають.
Ухвалою суду від 11 березня 2020 року призначено підготовче судове засідання. Ухвала 07.07.2020 року про заміну неналежного відповідача та залучення нового відповідача по справі. Будь-яких інших процесуальних дій по справі не вчинялося.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання на з`явився. Однак надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному розмірі.
Відповідач: ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась. Однак надала до суду 27.02.2020 року заяву про розгляд справи за її відсутності. Проти задоволення позовних вимог, заявлених позивачем, не заперечує та вказує, що її інтереси представляє захисник Орловцева М.О..
Представник відповідача: Орловцева М.О. (діє згідно ордеру серія ХС № 144591 від 02.04.2020 року; договору про надання правової допомоги від 27.02.2020 року; свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серія ХС № 000009 від 19.09.2014 року) в судове засідання не з`явилась. Однак надіслала на електронну адресу суду 22.12.2020 року заяву про розгляд справи за її відсутності. На задоволенні позовних вимог позивача наполягає.
Представник відповідача Каланчацької селищної ради Херсонської області: Зінчук В.К. подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника та зазначив, що проти задоволення позову не заперечує.
В силу положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Якщо всі учасники справи заявили клопотання про розгляд справи у їх відсутність, суд вважає можливим здійснити судовий розгляд на підставі наявних у суду матеріалів, що відповідає вимогам ч. 3 ст. 211 ЦПК України , та враховуючи визнання позову відповідачем ухвалити рішення по справі, що передбачено ч. 4 ст. 206 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, докази, надані позивачем, приходить до висновку про наявність підстав щодо задоволення позову, виходячи з наступного.
За змістом ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.ст. 1220 ч. 1, 1223 ч.3 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Гресівка м. Сімферополь АР Крим померла спадкодавець ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка мешкала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією рішенні Херсонського міського суду Херсонської області від 11.10.2019 року справа №766/20541/19.
За змістом ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно заповіту від 11 липня 2015 року, посвідченого Приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Комаренко Т.М., земельну ділянку, яка розташована на території Привільської сільської ради Каланчацького району Херсонської області, загальною площею 5,61 га, яка надана з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва спадкодавець ОСОБА_3 заповіла позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Являючись спадкоємцем за заповітом, позивач ОСОБА_1 належним чином не може оформити свої спадкові права, оскільки державним нотаріусом Каланчацької нотаріальної контори постановою від 23 листопада 2019 року у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з пропуском строку подачі заяви про прийняття спадщини відмовлено.
Відповідно ст. 1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно ч.3 ст.1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як вбачається із положень ч.1ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, оскільки на час смерті матері ОСОБА_3 (померла - ІНФОРМАЦІЯ_4 свідоцтво про смерть серія НОМЕР_3 від 18.10.2019 року) та проживав і проживає в м. Херсон Херсонської області, а його мати проживала АДРЕСА_2 та про існування заповіту йому не було відомо. В подальшому затягування з отримання документів спричинено обмеженням спілкування та зустрічей з родичами внаслідок окупації Криму Російською Федерацією. Політичною ситуацією на півострові та ворожим ставленням окупаційної влади до громадян України, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 89 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, в зв`язку з тим, що не знав про порядок та строки подачі заяви про прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задоволити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст . 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272 ЦПК України, ст.ст. 1265, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України , суд -
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1 до Привільської сільської ради Каланчацького району Херсонської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті матері, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком у два місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Херсонського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Суддя: Максимович І. В.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України :
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає: АДРЕСА_4 , ІПН: НОМЕР_4 .
Відповідач 1: Каланчацька селищна рада Херсонської області, адреса: 75800, вул. Херсонська, 1, смт. Каланчак, Херсонська область.
Відповідач2: ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_5 .
Представник відповідача: Орловцева Марина Олександрівна, 73003, м. Херсон, вул. Маяковського, 22, оф.4.
Суд | Каланчацький районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2020 |
Оприлюднено | 29.12.2020 |
Номер документу | 93863427 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Каланчацький районний суд Херсонської області
Максимович І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні