Красноокнянський районний суд Одеської області
Справа № 506/573/20
Провадження № 2/506/180/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.12.2020 року с.м.т. Окни
Красноокнянський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Чеботаренко О.Л.
за участю секретаря судового засідання Паламарчук М.О.
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні у залі суду в с.м.т. Окни цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до Чорнянської сільської ради Окнянського району Одеської області, СВК "Хлібороб" про визнання права власності на земельну частку (пай),
В С Т А Н О В И В:
29 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Чорнянської сільської ради Окнянського району Одеської області, СВК Хлібороб про визнання права власності на земельну частку (пай).
02 жовтня 2020 року позовну заяву залишено без руху.
21 жовтня 2020 року після виправлення недоліків позовної заяви відповідно до ухвали суду від 02 жовтня 2020 року провадження по справі було відкрито.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що з 01.03.1983 року до 07.09.1996 року вона була членом КСП ім.Дзержинського Красноокнянського району Одеської області. Згідно даних відділу у Окнянському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області, КСП ім.Дзержинського 25.12.1995 року отримано державний акт серії ОД-15 №0013 на право колективної власності на землю. Однак, з невідомих позивачу причин, при розпаюванні землі вона не була включена до списку членів КСП ім.Дзержинського, які мають право на земельну частку (пай) і тому, відповідно вона не отримала сертифікату на право на земельну частку (пай). В подальшому рішенням Чорнянської сільської ради №17 від 06.06.2000 року затверджено список громадян, членів КСП ім.Дзержинського, які були пропущені під час складання списків на земельну частку та до вказаного списку включено і позивача. П.2 вищезазначеного рішення визначено просити Красноокнянський районний відділ земельних ресурсів надати земельні сертифікати громадян згідно затвердженого списку, в тому числі і ОСОБА_1 , однак позивач так і не отримала сертифікату на земельну частку (пай), а отже і не набула належного їй за законом права на земельну частку (пай). А на теперішній час сільська рада вже не може згідно до п.2 свого рішення звернутися з клопотанням до відповідного органу Держгеокадастру про надання позивачу земельної ділянки. Позивач зазначає, що відповідно до історичної довідки Красноокнянської РДА правонаступниками КСП ім.Дзержинського є СВК Хлібороб та СВК Лад , при цьому діючим правонаступником є СВК Хлібороб , оскільки в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань інформація про СВК Лад відсутня. У зв`язку із вищезазначеним, враховуючи, що на момент видачі Державного акту на право колективної власності на землю вона була членом КСП ім.Дзержинського, позивач вважає, що вона відповідно має право на земельну частку (пай), тому просить суд визнати за нею право на земельну частку (пай) із земель колишнього КСП ім.Дзержинського Окнянського району Одеської області розміром 6,1 умовних кадастрових гектарів.
20 листопада 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач в судове засідання не з`явилася, однак від неї до суду надійшло клопотання про проведення розгляду справи у її відсутність. На задоволенні позову наполягає. Тому судове засідання проведено у відсутність позивача, що відповідає вимогам ст.223 ЦПК України.
Представник відповідача Чорнянської сільської ради Окнянського району Одеської області та представник відповідача СВК Хлібороб у судове засідання не з`явилися, надавши заяви про розгляд справи у їх відсутність, позовні заяви визнають та проти задоволення позову не заперечують. Тому судове засідання проведено у відсутність представника відповідача Чорнянської сільської ради Окнянського району Одеської області та представника відповідача СВК Хлібороб , що відповідає положенням ст.223 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Судом були встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Так, відповідно до копії трудової книжки серії НОМЕР_1 , позивач 01 березня 1983 року прийнята в члени КСП ім.Дзержинського Красноокнянського району Одеської області на підставі рішення загальних зборів від 24.02.1983 року (протокол №1), а 07.09.1996 року була виключена із членів сільгосппідприємства за невиконання статуту( протокол №3 загальних зборів від 07.09.1996 року) /а.с. 11/.
Як вбачається із інформації, наданої Відділом в Окнянському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області, згідно Книги реєстрації державних актів на право колективної власності на землю державний акт на право колективної власності на землю КСП ім.Дзержинського Чорнянської сільської ради Красноокнянського району Одеської області серія ОД-15 №0013 був зареєстрований 25 грудня 1995 року, під №7 /а.с14/.
Розмір земельної частки (паю) в КСП ім.Дзержинського на території Чорнянської сільської ради Красноокнянського району Одеської області становить 6,1 в умовних кадастрових гектарах, станом на 01.01.2020 року вартість земельної частки (паю) становить 161695,14 грн. / а.с.15/.
Відповідно до виписки із протоколу №2 засідання комісії по реорганізації КСП ім.Дзержинського Красноокнянського району Одеської області с.Чорна від 02.04.2000 року , комісією були розглянуті заяви громадян, в тому числі і позивача, про включення їх в списки на отримання земельних сертифікатів та вирішено клопотати перед виконавчим комітетом Чорнянської сільської ради про видачу земельних сертифікатів відповідним громадянам, в тому числі і ОСОБА_1 /а.с.13/.
06 червня 2000 року Чорнянською сільською радою Красноокнянського району Одеської області прийнято рішення №17 про видачу сертифікатів на землю громадянам, які були пропущені в загальному списку, яким вирішено затвердити списки громадян членів КСП ім.Дзержинського, які були пропущені під час складання списків на земельну частку ,та вирішено просити Красноокнянський районний відділ земельних ресурсів надати земельні сертифікати - земельну частку із земель колективної власності відповідним громадянам, в тому числі ОСОБА_1 /а.с.13/.
Отже, на момент видачі КСП ім.Дзержинського державного акту на право колективної власності на землю позивач була членом КСП, однак спочатку не була включена у список громадян, що мають право на земельну частку (пай), який є додатком до вищезазначеного державного акту. При цьому, хоча в подальшому була включена у список громадян - членів КСП ім. Дзержинського, які були пропущені під час складання списків на земельну частку (пай), однак сертифіката на земельну частку (пай), а згодом і державного акта на право приватної власності на землю, не отримала.
За інформацією, наданою Окнянською райдержадміністрацією Одеської області та копії Додатку до історичної довідки, КСП ім.Дзержинського рішенням загальних зборів членів КСП ім.Дзержинського протокол №2 від 10 березня 2000 року ліквідовано. На землях бувшого КСП ім.Дзержинського утворено сільськогосподарські виробничі кооперативи Лад , Хлібороб та ім.Дзержинського, які являються правонаступниками КСП ім.Дзержинського /а.с.20/.
Як вбачається із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про СВК Лад відсутні /а.с.31/.
При цьому, як вбачається із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 29.12.2008 року здійснено державну реєстрацію припинення СВК ім.Дзержинського за рішенням суду, у зв`язку із визнанням юридичної особи банкрутом /а.с. 32/.
Стаття 41 Конституції України встановлює, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, яке є непорушним.
Відповідно до ч.2 ст.14 Конституції України та ч.2 ст.1 Земельного Кодексу України , право власності на землю гарантується, це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до Закону.
Процес приватизації землі розпочинався з передачі її у власність колективних сільськогосподарських підприємств (далі - КСП), сільськогосподарським кооперативам, акціонерним товариствам, створеним на базі колишніх колгоспів, радгоспів та інших державних підприємств на підставі державного акта на право приватної власності на землю з доданим до нього списком осіб, які мали право на одержання своєї частки землі.
Відповідно до п.1 ст.1 ЗУ Про порядок виділення в натурі(на місцевості)земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право на земельну частку(пай)мають, зокрема, колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.
Згідно ст.2 ЗУ Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Крім того, документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) громадян України, зазначених в п.1 ст.1 Закону, є трудова книжка члена колективного або іншого сільськогосподарського підприємства чи нотаріально засвідчена виписка з неї.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, а саме: Девелопмент Лтд. та інші проти Ірландії від 23 жовтня 1991 року, Стретч проти Сполученого Королівства від 24 червня 2003 року, Федоренко проти України від 01 червня 2006 року, сформував позицію, про те, що держава під час виконання своїх функцій, щодо захисту права власності має дотримуватись принципу правомірних або законних очікувань громадян, а також утримуватись від необґрунтованого пасивного втручання у разі якщо такі очікування на оформлення права власності за особою підтвердженні будь-якими засобами, передбаченими національним законодавством.
Відповідно до п. 2 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 08 серпня 1995 року № 720/95, право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Право громадян як співвласників колективної власності на землю набувається з дня видачі підприємству в установленому порядку державного акта на право колективної власності на землю.
За змістом вказаного Указу Президента України, особа набуває право на земельний пай за наявності таких умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.2004 року Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Вирішуючи питання про право позивача на земельну частку (пай), судом було з`ясовано, що ОСОБА_2 на час отримання КСП ім. Дзержинського Чорнянської сільської ради Красноокнянського району Одеської області державного акта про право колективної власності на землю була членом КСП ,однак до списку осіб, що додається до цього державного акта, внесена не була, не зважаючи на те ,що всі члени КСП мали стати власниками колективної власності у рівних частках, і тому право на одержання частки землі мають члени КСП, які залишались у ньому на час приватизації землі. Тобто, позивач, як колишній член КСП мала право на земельну частку (пай).
При цьому, хоча ОСОБА_1 в подальшому була включена у список громадян - членів КСП ім. Дзержинського, які були пропущені під час складання списків на земельну частку (пай), однак сертифіката на земельну частку (пай), а згодом і державного акта на право приватної власності на землю, не отримала.
У зв`язку із вищезазначеним, враховуючи, що позивач не втратила свого право на земельну частку (пай), як колишній член колективного сільськогосподарського підприємства та те, що іншим чином вирішити дане питання не можливо, суд приходить до висновку, з метою захисту права позивача, слід визнати право власності ОСОБА_1 на земельну частку (пай) в судовому порядку, задовольнивши вимоги позивача.
Керуючись ст.ст.10, 13, 76-81, 259, 263-265 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 (проживає за адресою: с.Чорна Окнянського району Одеської області, РНОКПП НОМЕР_2 ) до Чорнянської сільської ради Окнянського району Одеської області (адреса місцезнаходження: с.Чорна, Окнянського району, Одеської області, код ЄДРПОУ 04380034), та СВК Хлібороб (адреса місцезнаходження: с.Чорна, Окнянського району, Одеської області, код ЄДРПОУ 03767162) про визнання права власності на земельну частку (пай) задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) розміром 6,1 умовних кадастрових гектарів, вартістю 161695,14 грн, із земель розташованих на території Чорнянської сільської ради Окнянського району Одеської області в межах, визначених Державним актом на право колективної власності на землю КСП ім.Дзержинського Чорнянської сільської ради Красноокнянського району Одеської області, який був виданий 25 грудня 1995 року.
Відповідно до п.п.15.5) п.1 Перехідних положень ЦПК України, на рішення може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного суду через Красноокнянський районний суд або безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 24 грудня 2020 року.
СуддяО. Л. Чеботаренко
Суд | Красноокнянський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2020 |
Оприлюднено | 29.12.2020 |
Номер документу | 93868965 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красноокнянський районний суд Одеської області
Чеботаренко О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні