Рішення
від 15.12.2020 по справі 420/717/20
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/717/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Корой С.М.,

секретаря судового засідання Назар С.М.,

за участю сторін:

позивача - ОСОБА_1 ,

представник відповідача - виконавчого комітету - Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області - Бородич Л.К. (за довіреністю),-

треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Грицюта Олександр Петрович

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, треті особи без самостійних вимог на стороні позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача комунальне підприєство ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА про визнання протиправним та нечинним рішення, -

В С Т А Н О В И В:

31 січня 2020 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, Тарутинського КП ВУЖКГ , треті особи без самостійних вимог на боці позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 30.05.2019 року №755 Про затвердження тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів, які надаються Тарутинським КП ВУЖКГ ;

- визнати протиправною бездіяльність Тарутинського КП ВУЖКГ щодо не повідомлення споживачів про наміри змінити тарифи на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 12 серпня 2019 року він та жителі селища Тарутине ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 звернулися до Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області з заявою від 07 серпня 2019 року про: скасування рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 30 травня 2019 року № 755 Про затвердження тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів, які надаються Тарутинським КП ВУЖКГ , внаслідок: не надання Тарутинським КП ВУЖКГ розрахунків тарифів для їх затвердження у відповідності до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення , затвердженого постановою КМУ № 869 від 01.06.2011 року, Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Мінрегіонбуду № 239 від 12.09.2018 року; не виконання Тарутинським КП ВУЖКГ вимог Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обгрунтуванням такої необхідності , затвердженого наказом Мінрегіонбуду № 130 від 05.06.2018 року; розгляду на пленарному засіданні черговій сесії Тарутинської селищної ради питання щодо скасування вище вказаного рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради.

Однак, як вбачається з відповіді відповідача від 23 серпня 2019 року останній відмовив позивачу та іншим заявникам в задоволені вказаної заяви, посилаючись на те, що розрахунки планової виробничої собівартості послуг з централізованого водопостачання, водовідведення вивіз твердих та рідких побутових відходів були надані Тарутинським КП ВУЖКГ відповідно до вимог діючого законодавства.

З посиланням на п.1, п.2 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою КМУ № 869 від 01.06.2011 року, п.1, п.2, п.4, п.5, п.6 Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Мінрегіонбуду № 239 від 12.09.2018 року, позивач зазначає, що звернення Тарутинського КП ВУЖКГ від 26 лютого 2019 року до виконкому Тарутинської селищної ради щодо встановлення тарифів на комунальні послуги було подано без визначених п.1, п.7, п.10 розд. II Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Мінрегіонбуду № 239 від 12.09.2018 року документів.

Крім того, зазначено у позові, за приписами п.20 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою КМУ № 869 від 01.06.2011 року адміністративні витрати в частиш ліцензованих видів діяльності розподіляються між видами ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення пропорційно виробничій собівартості таких видів діяльності. Однак, як вбачається з калькуляцій вартості послуг Тарутинського КП ВУЖКГ останній включив до вартості тарифів однакову суму адмінвитрат 115174,26 грн. без урахування пропорційності виробничій собівартості видів діяльності, що є порушенням п.20 вказаного Порядку.

Також, вказує позивач, відповідно до п.1 розд.VІ Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Мінрегіонбуду № 239 від 12.09.2018 року під час розгляду органом місцевого самоврядування заяви про встановлення тарифів на комунальні послуги та доданих до неї документів, зокрема розрахунків тарифів на комунальні послуги, суб`єктом господарювання (заявником) здійснюється інформування споживачів про намір зміни тарифів відповідно до вимог чинного законодавства, яким є Порядок-3.

Як стверджує позивач, порушення п.п.2, 3, 4, 5 Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.06.2018 року №130, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 р. за № 753/32205, Тарутинським КП ВУЖКГ взагалі не була доведена інформація до споживачів щодо зміни тарифів на комунальні послуги з зазначенням: загального розміру планованого тарифу та його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість); обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планованого економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу із визначенням форми (способу) його зміни, відсотка зміни основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка зміни тарифу тощо); розмір планованих тарифів окремо за кожною послугою з поводження з побутовими відходами (вивезення, перероблення та захоронения побутових відходів) та видами побутових відходів (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі) та їх структура; періодичність надання послуги, графік вивезення побутових відходів; адреса, за якою приймаються зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань (місцезнаходження виконавця комунальної послуги та органу, уповноваженого встановлювати тарифи), а також строк приймання таких зауважень і пропозицій. Разом з тим в районній газеті Знамя труда за 08 березня 2019 року було опубліковане рішення виконкому Тарутинської селищної ради № 725 від 27.02.2019 року.

Таким чином, на думку позивача, рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області № 755 від 30 травня 2019 року Про затвердження тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів, які надаються Тарутинським КП ВУЖКГ прийняте з порушенням процедури та вимог визначених Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою КМУ № 869 від 01.06.2011 року, Порядком формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 року № 1010, Порядком розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Мінрегіонбуду № 239 від 12.09.2018 року, Порядком інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Мінрегіонбуду № 130 від 05.06.2018 року.

Ухвалою від 05.02.2020 року Одеським окружним адміністративним судом прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання в даній адміністративній справі на 18.02.2020 року о 10 год. 00 хв.

11 лютого 2020 року (вх. №ЕП/1372/20) до суду надійшло клопотання позивача та ОСОБА_2 , в якому ОСОБА_1 і ОСОБА_2 просили суд провести судове засідання в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 13.02.2020 року судом відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про проведення судового засідання в режимі відеоконференції в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, Тарутинського КП ВУЖКГ , треті особи без самостійних вимог на боці позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 про визнання протиправним та нечинним рішення і визнання протиправною бездіяльність.

17.02.2020 року (вх. ЕП/1559/20, вх. №6944/20) за підписом Тарутинського селищного голови до суду надійшли документи на виконання вимог ухвали суду від 05.02.2020 року (т.2 а.с.17-64).

17.02.2020 року (вх. ЕП/1563/20, вх. №6930/20) за підписом Тарутинського селищного голови до суду надійшов відзив на позовну заяву разом із додатками, згідно переліку, який у ньому викладено (т.1 а.с.242-250, т.2 а.с.1-16).

У відзиві відповідач вказує, що вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

З посиланням на фактичні обставини справи щодо подання КП ВУЖКГ 26.02.2019 року до відповідача клопотання за вих. №6 від 26.02.2019 року, щодо прийняття рішення №725 від 27.02.2020 року та його офіційне опублікування 05.03.201419 року, виконком Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області вказує, що пропозиції та зауваження до проекту регуляторного акту та аналізу його регяторного впливу приймались у письмовому вигляді від громадян, суб`єктів господарювання та їх об`єднань, інформаційно-дорадчих органів, протягом місяця, з дня опублікування проекту рішення. Виконавчим комітетом були враховані пропозиції та зауваження, після чого був знижений тари на вивезення Тарутинським КП ВУЖКГ рідких побутових відходів.

Як стверджує відповідач, розрахунок вартості послуг з водопостачання, водовідведення, вивозу рідких нечистот та твердих побутових відходів здійснювався на підставі діючих нормативів, аналізу фактичних витрат на 2017 рік, цін на енергоносії, витратні матеріали, а також з врахуванням змін використання матеріальних та трудових ресурсів. Регулювання викликане необхідністю якісного надання послуг з водопостачання, водовідведення, вивозу рідких нечистот та твердих побутових відходів - відшкодування повної собівартості послуг. Як стверджує відповідач, діючі тарифи суперечать пп.7 п.1 ст.1 Закону України Про житлово-комунальні послуги .

Зважаючи на вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

17.02.2020 року (вх. №ЕП/1526/20) від позивача та третьої особи ОСОБА_8 до суду надійшло клопотання, в якому вказані особи, зокрема, просили суд про перенесення підготовчого засідання по даній справі на іншу дату.

17.02.2020 року (вх. №ЕП/1560/20) від ОСОБА_5 надійшла заява про перенесення розгляду справи у зв`язку із отриманням листа із судовою повісткою 13.02.2020 року, що становить менше ніж сім днів до судового засідання.

17.02.2020 року (вх. №ЕП/1562/20) за підписом керівника КП ВУЖКГ (найменування відповідача у позові зазначено як Тарутинське КП ВУЖКГ ) до суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на інший день у зв`язку із підготовкою відзиву.

17.02.2020 року (вх. №ЕП/1577/20) за підписом Тарутинського селищного голови до суду надійшло клопотання, в якому відповідач, зокрема, просив суд відкласти розгляд справи.

Ухвалою суду від 19.02.2020 року судом продовжено строк підготовчого провадження у справі № 420/717/20 за позовом ОСОБА_1 до виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, Тарутинського КП ВУЖКГ , треті особи без самостійних вимог на боці позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 про визнання протиправним та нечинним рішення і визнання протиправною бездіяльність на тридцять днів та відкладено підготовче засідання в даній адміністративній справі на 27.02.2020 року о 09 год. 30 хв.

Ухвалою суду від 20.02.2020 року відмовлено у задоволенні клопотань ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області про проведення судового засідання в режимі відеоконференції в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, Тарутинського КП «ВУЖКГ» , треті особи без самостійних вимог на боці позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 про визнання протиправним та нечинним рішення і визнання протиправною бездіяльність.

24.02.2020 року вх. №ЕП/1823/20 засобами електронної пошти та 02.03.2020 року (вх. №9581/20) засобами поштового зв`язку, від позивача та третьої особи ОСОБА_8 до суду надійшло клопотання, в якому вказані особи, зокрема, просили суд провести судове засідання в режимі відео конференції в приміщенні Тарутинського районного суду Одеської області. У клопотанні також зазначено, що за інформацією керівника Тарутинського районного суду Одеської області судова зала, яка призначена для відеоконференції є вільною щотижня по п`ятницям.

27.02.2020 року (вх.№8895/20) від представника КП «ВУЖКГ» до суду надійшов відзив на позовну заяву разом із додатками, згідно переліку, який у ньому викладено (т.2 а.с.70-93). Вказаний відзив за своїм змістом є ідентичним відзиву виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області.

Ухвалою суду від 13.03.2020 року судом відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про проведення судового засідання в режимі відеоконференції в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, Тарутинського КП «ВУЖКГ» , треті особи без самостійних вимог на боці позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 про визнання протиправним та нечинним рішення і визнання протиправною бездіяльність.

16.03.2020 року (вх. №11964/20) за підписом Тарутинського селищного голови до суду надійшло клопотання, в якому відповідач, просив суд провести судове засідання, призначене на 25.03.2020 року о 09:30 год. в режимі відеоконференції в приміщенні Тарутинського районного суду. У вказаному клопотанні не наведено жодного обґрунтування щодо доцільності проведення судове засідання в режимі відеоконференції

17.03.2020 року (вх. №ЕП/2650/20) від позивача та третьої особи ОСОБА_8 до суду надійшло клопотання, в якому вказані особи, просять суд провести судове засідання, призначене на 25.03.2020 року о 09:30 год. в режимі відеоконференції в приміщенні Тарутинського районного суду Одеської області.

Ухвалою суду від 23.03.2020 року судом відмовлено у задоволенні клопотань ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області про проведення судового засідання в режимі відеоконференції в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, Тарутинського КП «ВУЖКГ» , треті особи без самостійних вимог на боці позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 про визнання протиправним та нечинним рішення і визнання протиправною бездіяльність

20.03.2020 року за вх. №ЕП/3138/20 та 24.03.2020 року за вх. №13139/20 від представника відповідача - виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Одеської області до суду надійшло клопотання про перенесення судового засідання по закінченню карантину у зв`язку з тим, що у представника виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Одеської області існують складнощі у приїзді.

Ухвалою суду від 25.03.2020 року судом задоволено клопотання представника виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Одеської області шляхом зупинення провадження по справі №420/717/20 за позовом ОСОБА_1 до виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, Тарутинського КП «ВУЖКГ» , треті особи без самостійних вимог на боці позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 про визнання протиправним та нечинним рішення і визнання протиправною бездіяльність - до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

06.04.2020 року (вх.№14693/20) від позивача надійшла відповідь на відзив разом із додатками, згідно переліку, який у ній викладено (т.2 а.с.94-98).

06.04.2020 року (вх.№14692/20) від позивача до суду надійшло клопотання про виклик свідків (т.2 а.с.108-109).

12.10.2020 року (вх.№ЕП/16851/20) від ОСОБА_1 , ОСОБА_2 надійшло клопотання про поновлення провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, Тарутинського КП «ВУЖКГ» , треті особи без самостійних вимог на боці позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 про визнання протиправним та нечинним рішення і визнання протиправною бездіяльність та про проведення судового засідання в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 16.10.2020 року судом:

- задоволено клопотання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про поновлення провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, Тарутинського КП «ВУЖКГ» , треті особи без самостійних вимог на боці позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 про визнання протиправним та нечинним рішення і визнання протиправною бездіяльність та про проведення судового засідання в режимі відео конференції;

- поновлено провадження по справі №420/717/20 за позовом ОСОБА_1 до виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, Тарутинського КП «ВУЖКГ» , треті особи без самостійних вимог на боці позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 про визнання протиправним та нечинним рішення і визнання протиправною бездіяльність;

- призначено підготовче судове засідання на 22.10.2020 року об 11:00 год.;

- доручено Тарутинському районному суду Одеської області забезпечити проведення судового засідання з розгляду адміністративної справи №420/717/20 за позовом ОСОБА_1 до виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, Тарутинського КП «ВУЖКГ» , треті особи без самостійних вимог на боці позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 про визнання протиправним та нечинним рішення і визнання протиправною бездіяльність та про проведення судового засідання в режимі відео конференції в режимі відеоконференції об 11:00 год. на 22.10.2020 року;

21.10.2020 року (вх.№ЕП/17940/20) від представника комунального підприємства ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА до суду надійшло клопотання про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - головного бухгалтера комунального підприємства ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА - Карамаврову Тетяну Опанасівну.

Ухвалою суду від 22.10.2020 року, яка прийнята на місці та занесена до протоколу судового засідання, судом долучено до матеріалів справи відзиви на позовну заяву, відповіді на відзиви разом із доданими документами та докази, які надані виконавчим комітетом Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області до суду на виконання вимог ухвали суду від 05.02.2020 року.

У підготовчому судовому засіданні 22.10.2020 року представником відповідача заявлено клопотання про долучення до матеріалів справи експертного висновку №2 від 10.04.2019 року постійної комісії Тарутинської селищної ради з питань соціального економічного, культурного розвитку і плануванню бюджету та з питань житлово-комунального господарства, побутового, торгівельного обслуговування, транспорту та зв`язку щодо регуляторного впливу проекту регуляторного акту - рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Про встановлення тарифів та централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів, вивіз рідких побутових відходів (т.2 а.с.99-103).

Ухвалою суду від 22.10.2020 року, яка прийнята на місці та занесена до протоколу судового засідання, судом долучено до матеріалі справи вищевказаний висновок.

Ухвалою суду від 22.10.2020 року, яка прийнята на місці та занесена до протоколу судового засідання, судом задоволено клопотання ОСОБА_2 та зобов`язано виконавчий комітет - Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області надати до Одеського окружного адміністративного суду протягом семи робочих днів від дати судового засідання належним чином засвідчені копії Полодення про комісії Тарутинської селищної ради з питань соціального економічного, культурного розвитку і плануванню бюджету та з питань житлово-комунального господарства, побутового, торгівельного обслуговування, транспорту та зв`язку.

Ухвалою суду від 22.10.2020 року, яка прийнята на місці та занесена до протоколу судового засідання судом задоволено клопотання позивача та повернуто без розгулу клопотання про виклик свідків, яке надійшло до суду 06.04.2020 року за вх.№14692/20.

У підготовчому судовому засіданні 22.10.2020 року (вх.№ЕП/18069/20) позивачем та ОСОБА_2 заявлено клопотання про виклик для допиту у якості свідків:

1) ОСОБА_9 ;

2) ОСОБА_10 ;

3) ОСОБА_11 .

Ухвалою суду від 22.10.2020 року судом:

- відмовлено у задоволенні клопотання представника комунального підприємства «ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА» про залучення третьої особи;

- відмовлено у задоволенні заяви позивача та третьої особи ОСОБА_2 про виклик свідків;

- закрито провадження по справі №420/717/20 за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету - Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, комунального підприємства «ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА» , треті особи без самостійних вимог на стороні позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Тарутинського КП «ВУЖКГ» щодо не повідомлення споживачів про наміри змінити тарифи на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів.

27.10.2020 року (вх.№44852/20) від представника виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи копії паспорту ОСОБА_12 на 2 арк., копії посадової інструкції спеціаліста 2-ї категорії юриста Тарутинської селищної ради на 3 арк. та довіреності на 1 арк.

Вказане клопотання надіслано до суду засобами поштового зв`язку.

27.10.2020 року працівниками відділу судово-адміністративних послуг та аналітичної роботи під час відкриття конверту виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області не виявлено вищезгаданих додатків до клопотання(вх.№44852/20), про що складений акт №1000 (т.2 а.с.139-142).

30.10.2020 року (вх.№ЕП/19245/20) засобами електронного зв`язку та 02.11.2020 року (вх.№45805/20) (т.2 а.с.143-163) засобами поштового зв`язку від виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області до суду надано лист разом із засвідченими копіями:

1) рішення Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 03 грудня 2015 року №28-VII Про затвердження Положення про постійні комісії Тарутинської селищної ради ;

2) Положення про постійні комісії Тарутинської селищної ради, затвердженого рішенням селищної ради від 03 грудня 2015 року №28-VII;

3) витяг з журналу реєстрації та доставки вихідних документів;

4) копію службового чеку на 1 арк. та фіскальні чеки на 3 арк.

06.11.2020 року (вх.№ЕП/20228/20) від ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 до суду надійшла заява , в якій вони просять:

- підготовче судове засідання призначене на 12.11.2020 року провести без їхньої участі;

- постановити ухвалу про участь учасників справи №420/717/20 на призначену судом дату розгляду справи по суті в судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні Тарутинського районного суду Одеської області;

- доручити Тарутинському районному суду Одеської області проведення судового засідання на дату призначеного судом в режимі відеоконференції.

09.11.2020 року (вх.№ЕП/20388/20) від ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до суду надійшло клопотання про залучення до участі у справі третьою особою без самостійних вимог КП ВУЖКГ .

Ухвалою суду від 12.11.2020 року судом:

- долучено до матеріалів справи лист виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, який надійшов до суду 22.10.2020 року (вх. №ЕП/19245/20, №45805/20) разом із доданими документами;

- задоволено клопотання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про залучення третьої особи;

- залучено до участі у справі № 420/717/20 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача комунальне підприємство ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА ;

- закрито підготовче провадження по справі № 420/717/20 за позовом ОСОБА_1 до виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, треті особи без самостійних вимог на стороні позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача комунальне підприєство ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА про визнання протиправним та нечинним рішення;

- призначено справу до судового розгляду на 11:00 год. 15.12.2020 року;

- задоволено заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 про проведення судового засідання в режимі відео конференції;

- доручено Тарутинському районному суду Одеської області забезпечити проведення судового засідання з розгляду адміністративної справи №420/717/20 за позовом ОСОБА_1 до виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, треті особи без самостійних вимог на стороні позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача комунальне підприєство ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА про визнання протиправним та нечинним рішення в режимі відеоконференції об 11:00 год. на 15.12.2020 року.

У судовому засіданні 15.12.2020 року позивач, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача - виконавчого комітету - Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області - Бородич Л.К. у судовому засіданні 15.12.2020 року заперечували проти задоволення позовних вимог.

Інші учасники справи у судове засідання 15.12.2020 року не з`явились, про дату, час та місце проведення розгляду справи були повідомлені належним чином та своєчасно.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши вступне слово представників учасників справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позов, відповіді на відзив і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

26.02.2019 року комунальне підприємство ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА звернулось до Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області з листом вих. №6 (т.1 а.с.24, т.2 а.с.63), в якому просило розглянути пакет документів з розрахунку планової собівартості на послуги водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів для затвердження нових тарифів на надані послуги в зв`язку із підвищенням витрат на виробництво, цін на енергоносії, росту мінімальної заробітної плати для подальшого своєчасного надання якісних послуг.

З наданих до суду доказів та з пояснень відповідача судом встановлено, що разом з вказаним листом комунальним підприємством ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА було подано (т.1 а.с.25-28, 248-249, т.2 а.с.50-56):

- планову калькуляцію вартості вивезення ТПВ по Тарутинському КП ВУЖКГ на 2019 рік;

- планову калькуляцію вартості водовідведення по Тарутинському КП ВУЖКГ на 2019 рік;

- планову калькуляцію вартості водопостачання по Тарутинському КП ВУЖКГ на 2019 рік;

- планову калькуляцію вартості вивезення РПВ по Тарутинському КП ВУЖКГ на 2019 рік.

Також Тарутинським КП ВУЖКГ було розроблено аналіз регуляторного впливу проекту рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Про затвердження тарифів на комунальні послуги, що надаються Тарутинським КП ВУЖКГ (т.2 а.с.58-62).

Згідно протоколу №4 від 27.02.2019 року виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області заслухавши інформацію начальника Тарутинського КП ВУЖКГ члени виконавчого комітету вирішили погодити проект рішення виконавого комітету для обговорення Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів , наданих Тарутинським КП ВУЖКГ з розміром тарифів на послуги смт.Тарутине (т.1 а.с.13-18).

Також, під час вказаного засідання вирішено оприлюднити вказаних проект рішення для обговорення на сторінці газети Знамя труда та на сайті Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області.

27.02.2019 року виконкомом Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області прийнято рішення Про погодження проекту рішення виконавчого комітету для обговорення Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів (а.с.47-49).

Судом встановлено, що вказане рішення було офіційно оприлюднено на сайті відповідача 05.03.2019 року та в газеті Знамя труда 08.03.2019 року (т.2 а.с.3-4).

Згідно протоколу №10 від 30.05.2019 року виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, заслухавши інформацію голови виконавчого комітет, члени виконавчого комітету вирішили затвердити тарифи на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів, які надаються Тарутинським КП ВУЖКГ (т.1 а.с.19-23).

Також, під час вказаного засідання вирішено оприлюднити вказане рішення на сторінці газети Знамя труда та на сайті Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області.

30.05.2019 року виконавчоим комітетом Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області №755 Про затвердження тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів, які надаються Тарутинським КП ВУЖКГ (т.1 а.с.10-12, 250, т.2 а.с.1-2, 7, 10-11).

Судом встановлено, що вказане рішення було офіційно оприлюднено на сайті відповідача та в газеті Знамя Труда 07.06.2019 року (т.2 а.с.8-10).

07.08.2019 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 звернулись до відповідача із заявою, в якій просили скасувати рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 30 травня 2019 року № 755 Про затвердження тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів, які надаються Тарутинським КП ВУЖКГ , з підстав не надання Тарутинським КП ВУЖКГ розрахунків тарифів для їх затвердження у відповідності до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення , затвердженого постановою КМУ № 869 від 01.06.2011 року, Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Мінрегіонбуду № 239 від 12.09.2018 року; не виконання Тарутинським КП ВУЖКГ вимог Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обгрунтуванням такої необхідності , затвердженого наказом Мінрегіонбуду № 130 від 05.06.2018 року; також вказані особи просили розглянути на пленарному засіданні черговій сесії Тарутинської селищної ради питання щодо скасування вище вказаного рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради (т.1 а.с.8).

У відповідь на вказану заяву відповідачем складено листа від 23.08.2019 року №858/02-12 (т.1 а.с.9).

Вважаючи рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 30.05.2019 року №755 Про затвердження тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів, які надаються Тарутинським КП ВУЖКГ протиправним та нечинним, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України Про житлово-комунальні послуги від 09.11.2017р. №2189-VIII.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.1 Закону України Про житлово-комунальні послуги житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Згідно п. 2 ч. 3 ст. 4 Закону України Про житлово-комунальні послуги до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно до ст. 5 вказаного Закону, до житлово-комунальних послуг належать житлова послуга та комунальні послуги, в тому числі з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення.

Згідно ст. 1 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст.

Відповідно до пункту 37 частини 1 статті 43 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада, а також суб`єктами господарювання, що здійснюють управління (експлуатацію) цілісними майновими комплексами таких підприємств.

Процедуру розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих суб`єктами господарювання незалежно від форм власності, які провадять (або мають намір провадити) господарську діяльність із виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами (далі - транспортування) та постачання теплової енергії, централізованого водопостачання та водовідведення (далі - ліцензована діяльність) і в установленому законодавством порядку отримали відповідні ліцензії Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, та суб`єктами господарювання незалежно від форм власності (далі - суб`єкти господарювання), що надають (або мають намір надавати) комунальні послуги, визначені статтею 5 Закону України Про житлово-комунальні послуги (крім послуг із постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії), для подальшого встановлення тарифів відповідно до повноважень, наданих Законами України Про місцеве самоврядування в Україні , Про теплопостачання , Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення , Про житлово-комунальні послуги визначає Порядок розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Мінрегіонбуду № 239 від 12.09.2018 року (далі - Порядок №239).

Відповідно п.1, п.2 розділу ІІ Порядку №239 для встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, комунальні послуги заявник подає до органу місцевого самоврядування у паперовому та електронному вигляді заяву про встановлення тарифів за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку, а також розрахунки тарифів, підтвердні матеріали і документи, що використовувалися під час проведення таких розрахунків, а саме:

1) пояснювальну записку щодо потреби встановлення тарифів, що містить обґрунтування планових витрат суб`єкта господарювання за їх складовими, аналіз результатів фінансово-господарської діяльності за базовий період та очікувані зміни у плановому періоді (у довільній формі);

2) інформацію про суб`єкта господарювання (заявника) із зазначенням відомостей про наявність у нього ліцензій на провадження відповідних видів ліцензованої діяльності, кількості споживачів у розрізі їх категорій, переліку цих споживачів із зазначенням їх місцезнаходження / місця проживання, системи оподаткування суб`єкта господарювання, особливостей виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, надання комунальних послуг, контактної інформації заявника тощо (у довільній формі);

3) інформацію про середньооблікову чисельність персоналу суб`єкта господарювання (заявника). За потреби збільшення чисельності працівників та/або витрат на оплату праці для врахування в тарифах, що подаються на розгляд органу місцевого самоврядування, суб`єкти господарювання надають до органу місцевого самоврядування для погодження відповідні пояснення та обґрунтування таких змін;

4) копію штатного розпису суб`єкта господарювання;

5) копію колективного договору суб`єкта господарювання (за наявності);

6) інвестиційну програму суб`єкта господарювання, розроблену відповідно до вимог нормативно-правових актів у відповідній сфері (за наявності);

7) копії установчих документів (статуту, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань тощо);

8) копії розпорядчих документів про облікову політику підприємства з визначенням бази розподілу понесених витрат;

9) копії договорів, укладених суб`єктами господарювання для забезпечення виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, надання комунальних послуг;

10) інформацію щодо балансової вартості основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів із розбивкою за групами та видами діяльності станом на перше число місяця, в якому подаються розрахунки тарифів;

Розрахунки тарифів, підтвердні матеріали та документи, що враховують особливості діяльності суб`єкта господарювання у відповідній сфері (теплопостачання, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, поводження з побутовими відходами), додаються до документів, визначених у пункті 1 цього розділу.

Пунктом 7 розділу ІІ Порядку №239 визначено, що у разі встановлення тарифів у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення заявником додатково надаються:

1) розрахунки тарифів на послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення на планований період:

розрахунок повної собівартості та середньозваженого тарифу на послугу з централізованого водопостачання (примірну форму розрахунку наведено у додатку 16);

розрахунок тарифів на послугу з централізованого водопостачання для споживачів, які є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, та для споживачів, які не є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (примірну форму розрахунку наведено у додатку 17);

розрахунок повної собівартості та середньозваженого тарифу на послугу з централізованого водовідведення (примірну форму розрахунку наведено у додатку 18);

розрахунок тарифів на послугу з централізованого водовідведення для споживачів, які є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, та для споживачів, які не є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (примірну форму розрахунку наведено у додатку 19);

розрахунок вартості електричної енергії на технологічні потреби для надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на плановий період (примірну форму розрахунку наведено у додатку 20);

розрахунок загальновиробничих витрат, пов`язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (примірну форму розрахунку наведено у додатку 21);

розрахунок адміністративних витрат, пов`язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (примірну форму розрахунку наведено у додатку 22);

розрахунок витрат на збут, пов`язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (примірну форму розрахунку наведено у додатку 23);

розрахунок інших операційних витрат, пов`язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (примірну форму розрахунку наведено у додатку 24);

розрахунок фінансових витрат, пов`язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (примірну форму розрахунку наведено у додатку 25);

розрахунок прибутку від надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (примірну форму розрахунку наведено у додатку 26);

2) розрахунок втрат суб`єкта господарювання у сфері водопостачання та водовідведення, які виникли протягом періоду розгляду розрахунків тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для відповідної категорії споживачів, встановлення та їх оприлюднення органом місцевого самоврядування (за наявності) (примірну форму розрахунку наведено у додатку 27);

3) копія рішення органу місцевого самоврядування про відшкодування втрат суб`єкта господарювання з місцевого бюджету, які виникли протягом періоду розгляду розрахунків тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для відповідної категорії споживачів, встановлення та їх оприлюднення органом місцевого самоврядування (за наявності);

4) річний план надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (примірну форму наведено у додатку 28);

5) схеми та розрахунки балансів водоспоживання:

оперативна схема системи централізованого водопостачання;

оперативна схема системи централізованого водовідведення, стічних і зливових вод із зазначенням типу водовідведення (загальносплавний, роздільний, напівроздільний), діаметрів мереж (з урахуванням внутрішньоквартальних та дворових мереж);

розрахунок балансу води, який надається у схематичному та табличному вигляді із зазначенням обсягів, приладів обліку, протяжності, діаметрів мереж;

розрахунок балансу стічних вод;

розрахунок обсягу дренажних та зливових вод;

6) копія рішення органу місцевого самоврядування про встановлення поточних індивідуальних технологічних нормативів використання питної води;

7) інформація про суб`єкта господарювання, що здійснює надання послуги з централізованого водопостачання (загальна характеристика виконавця послуги з централізованого водопостачання) (форму надання інформації наведено у додатку 29);

8) інформація про суб`єкта господарювання, що здійснює надання послуги з централізованого водовідведення (загальна характеристика виконавця послуги з централізованого водовідведення) (форму надання інформації наведено у додатку 30);

9) загальновиробничі норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів (ПЕР) на 20___ рік за формою, наведеною в додатку 1 до Методики розрахунку норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03 вересня 2012 року № 449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2012 року за № 1606/21918;

10) інформація щодо надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення виконавцем відповідних послуг (у натуральних показниках) (примірну форму надання інформації наведено у додатку 31);

11) копія дозволу на спеціальне водокористування або дозволу на користування надрами (у разі використання підземних вод);

12) копії статистичної звітності за базовий період і період, що передує базовому, а також із початку поточного року:

форма № 1 Баланс (Звіт про фінансовий стан) (додаток 1 до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 Загальні вимоги до фінансової звітності , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 року № 73, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 28 лютого 2013 року за № 336/22868);

форма № 2 Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) (додаток 1 до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 Загальні вимоги до фінансової звітності , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 року № 73, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 28 лютого 2013 року за № 336/22868);

форма № 1-ПВ (квартальна) Звіт із праці , затверджена наказом Державної служби статистики України від 10 червня 2016 року № 90;

форма № 1-підприємництво (річна) Структурне обстеження підприємства , затверджена наказом Державної служби статистики України від 26 липня 2018 року № 160;

форма № 11-ОЗ (річна) Звіт про наявність і рух основних засобів, амортизацію , затверджена наказом Державної служби статистики України від 24 жовтня 2013 року № 321 (зі змінами);

форма № 11-МТП (річна) Звіт про постачання та використання енергії , затверджена наказом Державної служби статистики України від 31 серпня 2016 року № 162;

форма № 4-МТП (річна) Звіт про використання та запаси палива , затверджена наказом Державної служби статистики України від 31 серпня 2016 року № 162;

форма № 2ТП-водгосп (річна) Звіт про використання води , затверджена наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 16 березня 2015 року № 78, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 квітня 2015 року за № 382/26827;

форма № 2-інвестиції (річна) Звіт про капітальні інвестиції, вибуття й амортизацію активів , затверджена наказом Державної служби статистики України від 21 липня 2017 року № 195;

звіт про витрати на виробництво та фінансові показники діяльності підприємств за формою № 1С-водопостачання, водовідведення, затвердженою наказом Держжитлокомунгоспу України від 16 грудня 2004 року № 224 Про затвердження звітності за формами 1С (звіт про витрати на виробництво послуг) ;

Податкова декларація з податку на прибуток підприємства, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 2015 року № 897, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1415/27860 (із змінами);

Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16 червня 2015 року № 560, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 липня 2015 року за № 783/27228 (із змінами);

Податкова декларація екологічного податку, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17 серпня 2015 року № 715, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 вересня 2015 року за № 1052/27497 (із змінами);

додаток 5 Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води до Податкової декларації з рентної плати, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17 серпня 2015 року № 719, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 вересня 2015 року за № 1051/27496 (із змінами).

Відповідно до п.10 розділу ІІ Порядку №239 у разі встановлення тарифів у сфері поводження з побутовими відходами заявником додатково надаються:

1) розрахунок повної собівартості та тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (примірну форму розрахунку наведено у додатку 33);

розрахунок загальновиробничих витрат, пов`язаних з наданням послуг з поводження з побутовими відходами (примірну форму розрахунку наведено у додатку 34);

розрахунок адміністративних витрат, пов`язаних з наданням послуг з поводження з побутовими відходами (примірну форму розрахунку наведено у додатку 35);

розрахунок витрат на збут, пов`язаних з наданням послуг з поводження з побутовими відходами (примірну форму розрахунку наведено у додатку 36);

розрахунок інших операційних витрат, пов`язаних з наданням послуг з поводження з побутовими відходами (примірну форму розрахунку наведено у додатку 37);

розрахунок фінансових витрат, пов`язаних з наданням послуг з поводження з побутовими відходами (примірну форму розрахунку наведено у додатку 38);

аналіз впливу зміни тарифів на послуги з вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів на загальний тариф на послуги з поводження з побутовими відходами для кінцевого споживача у прогнозному періоді (інформація надається відповідно до форми, наведеної у додатку 39);

2) розрахунок втрат суб`єктів господарювання у сфері поводження з побутовими відходами, які виникли протягом періоду розгляду розрахунків тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами для відповідної категорії споживачів, встановлення та їх оприлюднення органом місцевого самоврядування (за наявності) (примірну форму розрахунку наведено у додатку 40);

3) копія рішення органу місцевого самоврядування про відшкодування втрат суб`єкта господарювання з місцевого бюджету, яких зазнано протягом періоду розгляду розрахунків тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, встановлення та їх оприлюднення органом місцевого самоврядування (за наявності);

4) річний план надання послуг з поводження з побутовими відходами (примірну форму наведено у додатку 41);

5) розрахунки показників річного плану надання послуг з поводження з побутовими відходами та документи, що їх підтверджують та обґрунтовують, зокрема:

копія дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами;

копія висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи щодо об`єктів поводження з відходами;

копія правил благоустрою населеного пункту;

копія схеми санітарного очищення населених пунктів, затвердженої в установленому порядку;

копія погодженого та затвердженого проекту полігона/звалища (для полігонів, введених в експлуатацію після 01 січня 2006 року);

копія санітарно-технічного паспорта полігона/звалища;

копія паспорта місця видалення відходів із переліком відходів, які підлягають захороненню на цьому полігоні/звалищі в установленому порядку;

копія інструкції з експлуатації полігона, розробленої суб`єктом господарювання;

копії річних технологічних (ситуаційних) планів організації робіт із захоронення побутових відходів, на яких позначаються робочі карти за останні 3 роки;

помісячний розрахунок обсягу захоронення побутових відходів на планований період відповідно до встановлених норм вивезення побутових відходів, укладених договорів на вивезення побутових відходів та категорій споживачів;

копії документів, що підтверджують коефіцієнти щільності побутових відходів, які застосовуються суб`єктом господарювання;

6) копія графіка планово-запобіжних ремонтних робіт на планований період, затвердженого суб`єктом господарювання, та дефектні акти;

7) копія проектно-кошторисної документації на проведення ремонтних робіт;

8) копії рішень власника щодо користування земельною ділянкою та майном, що використовується під час надання послуги з поводження з побутовими відходами, та акти приймання-передачі зазначеного майна;

9) копія наказу суб`єкта господарювання про встановлення норм витрат палива та мастильних матеріалів на автомобільному транспорті;

10) інформація про суб`єкта господарювання, що здійснює надання послуг з поводження побутовими відходами (загальна характеристика виконавця послуг) (форму надання інформації наведено у додатку 42);

11) копії статистичної звітності за базовий період і період, що передує базовому, а також із початку поточного року:

форма № 1 Баланс (Звіт про фінансовий стан) (додаток 1 до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 Загальні вимоги до фінансової звітності , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 року № 73, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 28 лютого 2013 року за № 336/22868);

форма № 2 Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) (додаток 1 до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 Загальні вимоги до фінансової звітності , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 року № 73, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 28 лютого 2013 року за № 336/22868);

форма № 1-ПВ (квартальна) Звіт із праці , затверджена наказом Державної служби статистики України від 10 червня 2016 року № 90;

форма № 1-підприємництво (річна) Структурне обстеження підприємства , затверджена наказом Державної служби статистики України від 26 липня 2018 року № 160;

форма № 11-ОЗ (річна) Звіт про наявність і рух основних засобів, амортизацію , затверджена наказом Державної служби статистики України від 24 жовтня 2013 року № 321 (зі змінами);

форма № 11-МТП (річна) Звіт про постачання та використання енергії , затверджена наказом Державної служби статистики України від 31 серпня 2016 року № 162;

форма № 4-МТП (річна) Звіт про використання та запаси палива , затверджена наказом Державної служби статистики України від 31 серпня 2016 року № 162;

форма № 2ТП-водгосп (річна) Звіт про використання води , затверджена наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 16 березня 2015 року № 78, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 квітня 2015 року за № 382/26827;

форма № 1-відходи (річна) Утворення та поводження з відходами , затверджена наказом Державної служби статистики України від 19 серпня 2014 року № 243 (зі змінами);

форма № 1-ТПВ (річна) Звіт про поводження з твердими побутовими відходами , затверджена наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 19 вересня 2006 року № 308;

форма № 2-ТП (повітря) (річна) Звіт про охорону атмосферного повітря , затверджена наказом Державної служби статистики України від 27 листопада 2015 року № 345;

форма № 1-екологічні витрати (річна) Витрати на охорону навколишнього природного середовища та екологічні платежі за 20___ рік, затверджена наказом Державної служби статистики України від 30 вересня 2015 року № 259 (зі змінами);

Податкова декларація з податку на прибуток підприємства, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 2015 року № 897, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1415/27860 (із змінами);

Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16 червня 2015 року № 560, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 липня 2015 року за № 783/27228 (із змінами);

Податкова декларація екологічного податку, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17 серпня 2015 року № 715, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 вересня 2015 року за № 1052/27497 (із змінами).

Суб`єкт господарювання (заявник) може надавати до органу місцевого самоврядування додаткові розрахункові та обґрунтувальні матеріали, які потрібні для підтвердження витрат, що вносяться до складу тарифів.

Якщо послуги з поводження з побутовими відходами надаються окремими суб`єктами господарювання, що забезпечують вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів, розрахунки, документи та матеріали, передбачені у пункті 10 цього Порядку, визначаються під час формування комплекту документів, що додається до заяви про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, для кожного суб`єкта господарювання окремо з урахуванням особливостей його діяльності (вивезення, перероблення, захоронення побутових відходів).

Згідно з п.1 розд.VІ Порядку №239 під час розгляду органом місцевого самоврядування заяви про встановлення тарифів на комунальні послуги (послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, послуг із поводження з побутовими відходами) та доданих до неї документів, зокрема розрахунків тарифів на комунальні послуги, суб`єктом господарювання (заявником) здійснюється інформування споживачів про намір зміни тарифів відповідно до вимог чинного законодавства.

Пунктами 2- 5 розд.VІ Порядку №239 визначено, що після завершення процедури доведення до відома споживачів інформації про намір зміни тарифів (на наступний робочий день після останнього дня приймання пропозицій/зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань) суб`єкт господарювання письмово повідомляє орган місцевого самоврядування про її результати (надходження/ненадходження пропозицій та зауважень, врахування їх або вмотивоване відхилення).

Якщо у процесі доведення до відома споживачів інформації про намір зміни тарифів суб`єктом господарювання враховано зауваження та/або пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань та відповідно перераховано тарифи, які доводилися до відома споживачів, розрахунки таких тарифів надсилаються органу місцевого самоврядування листом із висловленою позицією та відповідними обґрунтуваннями для розгляду та подальшого встановлення тарифів.

Рішення про встановлення тарифів оприлюднюється органом місцевого самоврядування у засобах масової інформації та/або на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування невідкладно, але не пізніше ніж п`ять робочих днів із дати його прийняття.

Суб`єкт господарювання (заявник) інформує споживачів про зміну тарифів на комунальні послуги (з посиланням на рішення органу місцевого самоврядування) відповідно до вимог Закону України Про житлово-комунальні послуги .

Спори щодо формування та встановлення тарифів, а також порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, комунальні послуги вирішуються в судовому порядку.

Механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для суб`єктів природних монополій, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення визначає Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою КМУ № 869 від 01.06.2011 року,

Відповідно до п.20 Порядку №869 У разі провадження ліцензіатом інших, крім ліцензованих, видів діяльності адміністративні витрати розподіляються між усіма видами господарської діяльності, які провадить (має намір провадити) ліцензіат.

Як вже встановлено судом 26.02.2019 року комунальне підприємство ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА звернулось до Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області з листом вих. №6 (т.1 а.с.24, т.2 а.с.63), в якому просило розглянути пакет документів з розрахунку планової собівартості на послуги водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів для затвердження нових тарифів на надані послуги в зв`язку із підвищенням витрат на виробництво, цін на енергоносії, росту мінімальної заробітної плати для подальшого своєчасного надання якісних послуг.

Разом з вказаним листом комунальним підприємством ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА було подано (т.1 а.с.25-28, 248-249, т.2 а.с.50-56):

- планову калькуляцію вартості вивезення ТПВ по Тарутинському КП ВУЖКГ на 2019 рік;

- планову калькуляцію вартості водовідведення по Тарутинському КП ВУЖКГ на 2019 рік;

- планову калькуляцію вартості водопостачання по Тарутинському КП ВУЖКГ на 2019 рік;

- планову калькуляцію вартості вивезення РПВ по Тарутинському КП ВУЖКГ на 2019 рік.

Також Тарутинським КП ВУЖКГ було розроблено аналіз регуляторного впливу проекту рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Про затвердження тарифів на комунальні послуги, що надаються Тарутинським КП ВУЖКГ (т.2 а.с.58-62).

З наданої до суду копії заяви комунального підприємство ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА про встановлення тарифів, судом встановлено, що вона складена не за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку №239 до цього Порядку, оскільки у ній відсутнє підтвердження про те, що заява та документи, що додаються до неї, містять достовірну інформацію та відсутній перелік документів, що додаються до неї

Разом з цим, з аналізу вищевикладених положень п.п.1,2,7,10 розділу ІІ Порядку №239, судом встановлено що до заяви про встановлення тарифів комунальне підприємство ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА не додало усіх непохідних документів, а обмежилось наданням лише - планових калькуляцій вартості вивезення ТПВ по Тарутинському КП ВУЖКГ на 2019 рік; планових калькуляцій вартості водовідведення по Тарутинському КП ВУЖКГ на 2019 рік; планових калькуляцій вартості водопостачання по Тарутинському КП ВУЖКГ на 2019 рік; планових калькуляцій вартості вивезення РПВ по Тарутинському КП ВУЖКГ на 2019 рік.

Отже, при прийнятті спірного рішення було порушено Порядок розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення.

Особливості доступу споживачів до інформації про встановлення цін/тарифів, заходи з енергозбереження, формування та виконання інвестиційних програм у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення визначає Закон України від 10.12.2015 № 887-VIII Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення .

У відповідності з ч.ч. 2-3 ст. 4 вказаного Закону, органи місцевого самоврядування, до повноважень яких віднесено встановлення цін/тарифів у сферах теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення, забезпечують доступ споживачів до видів інформації, зазначених у пунктах 1, 2, 6-8, 12, 14 частини першої статті 1 цього Закону, шляхом її розміщення на своїх офіційних веб-сайтах у мережі Інтернет (за наявності), на своїх інформаційних стендах, у засобах масової інформації.

Державні органи та органи місцевого самоврядування, до повноважень яких віднесено встановлення цін/тарифів на товари, послуги суб`єктів природних монополій у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення, визначають порядок оприлюднення інформації, зазначеної у пункті 2 частини першої статті 1 цього Закону, та проведення відкритих слухань щодо цієї інформації за місцем надання споживачам послуг суб`єктами природних монополій та суміжних ринків.

Суд зазначає, що механізм інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) з обґрунтуванням такої необхідності виконавцями комунальних послуг, тарифи для яких встановлюються органами місцевого самоврядування (далі - орган, уповноважений встановлювати тарифи) визначає Порядок інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.06.2018 року №130, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 р. за № 753/32205.

Відповідно до п.п.2, 3, 4, 5 Порядку №130 протягом 5 робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, виконавці комунальних послуг інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів (або встановити тарифи) у спосіб, визначений цим Порядком, та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком.

Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється виконавцем комунальних послуг, але він не може бути меншим за 7 календарних днів та більшим ніж 14 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на комунальні послуги (або встановити тарифи).

Виконавцями комунальних послуг, що надають послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, до відома споживачів доводиться така інформація:

загальний розмір планованого тарифу, поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, та його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість);

обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планованого економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу із визначенням форми (способу) його зміни, відсотка зміни основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка зміни тарифу тощо);

обґрунтування необхідності встановлення тарифу (у випадку, якщо тариф встановлюється вперше);

інша додаткова інформація, визначена виконавцем комунальних послуг (за необхідності);

адреса, за якою приймаються зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань (місцезнаходження виконавця комунальної послуги та органу, уповноваженого встановлювати тарифи), а також строк приймання таких зауважень і пропозицій.

Виконавцями комунальних послуг, що надають послуги з поводження з побутовими відходами, до відома споживачів доводиться така інформація:

загальний розмір планованого тарифу на послуги з поводження з побутовими відходами для кінцевого споживача, поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, та його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість), розмір планованих тарифів окремо за кожною послугою з поводження з побутовими відходами (вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів) та видами побутових відходів (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі) та їх структура;

періодичність надання послуги, графік вивезення побутових відходів;

обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планованого економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу із визначенням форми (способу) його зміни, відсотка зміни основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка зміни тарифу тощо);

обґрунтування необхідності встановлення тарифу (у випадку, якщо тариф встановлюється вперше);

інша додаткова інформація, визначена виконавцем комунальних послуг (за необхідності);

адреса, за якою приймаються зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань (місцезнаходження виконавця комунальної послуги та органу, уповноваженого встановлювати тарифи), а також строк приймання таких зауважень і пропозицій.

Інформація, зазначена у пунктах 3, 4 цього розділу, доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті виконавця комунальних послуг (за наявності), на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.

Виконавець комунальних послуг може обрати один із вищеперелічених способів доведення інформації (крім розміщення на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком. За допомогою інших способів, передбачених в абзаці першому цього пункту, а також шляхом обов`язкового розміщення інформаційного повідомлення у платіжному документі, що застосовується для оплати спожитих послуг, виконавець комунальних послуг повідомляє споживачів про намір зміни тарифів (або встановлення нових тарифів) на комунальні послуги та обов`язково зазначає джерело розміщення всієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитися споживач.

Виконавець комунальних послуг за власним бажанням може додатково також доводити до відома споживачів інформацію про намір зміни тарифів за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади.

Протягом усього строку розгляду даної адміністративної справи до суду так і не було надано доказів доведення саме Комунальним підприємством ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА до відома споживачів інформації про:

обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планованого економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу із визначенням форми (способу) його зміни, відсотка зміни основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка зміни тарифу тощо);

іншої додаткової інформації, визначена виконавцем комунальних послуг (за необхідності);

періодичність надання послуги, графік вивезення побутових відходів;

обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планованого економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу із визначенням форми (способу) його зміни, відсотка зміни основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка зміни тарифу тощо);

іншої додаткова інформація, визначена виконавцем комунальних послуг (за необхідності).

Судом встановлено, що на сайті відповідача та в газеті Знамя труда 08.03.2019 року було офіційно оприлюднено лише рішення Про погодження проекту рішення виконавчого комітету для обговорення Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів , в якому відсутні вищевказані відомості.

Отже, при прийнятті спірного рішення було порушено Порядок інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги.

Суд зазначає, що дефектні процедури прийняття адміністративного акта, як правило, тягнуть настання дефектних наслідків. Порушення порядку доведення до споживачів інформації про структуру тарифів з обґрунтуванням необхідності їх підвищення порушило права позивача у законний спосіб бути повідомленим виконавцем комунальних послуг, про намір зміни тарифів на комунальні послуги, про джерело розміщення всієї необхідної інформації з якою без перешкод міг ознайомитись споживач та на участь в формуванні цих тарифів.

Згідно ст.13 Закону України Про місцеве самоврядування територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов`язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 24.01.2019 у справі №278/2802/17.

Разом із тим, саме по собі визначення на законодавчому рівні права на громадські слухання є недостатнім без ефективного механізму їх реалізації.

Суд зазначає, що проведенню громадських слухань щодо зміни тарифу, скликанню сесії ради та прийняттю рішення повинна передувати процедура належного інформування споживачів про намір змінити тарифи.

Закон України Про судоустрій і статус суддів встановлює, що здійснення правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів, спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статей 1 та 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

В рішенні у справі Рисовський проти України ЄСПЛ вказав на те, що принцип належного урядування , зокрема, передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов`язків (заява № 29979/04, пункт 70).

Принцип належного урядування , як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (рішення у справі Москаль проти Польщі (Moskal v. Poland), пункт 73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам (див. там само). З іншого боку, потреба виправити минулу помилку не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (рішення у справі Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки (Pincova and Pine v. the Czech Republic), заява № 36548/97, пункт 58). Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (див. зазначене вище рішення у справі Лелас проти Хорватії (Lelas v. Croatia), пункт 74).

Суд враховує також положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), Проніна проти України (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Зважаючи на вищевикладені обставини та висновки суду, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 до виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, треті особи без самостійних вимог на стороні позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача комунальне підприємство ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА про визнання протиправним та нечинним рішення є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, а рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 30.05.2019 року №755 Про затвердження тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів, які надаються Тарутинським КП ВУЖКГ є протиправним та нечинним.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, треті особи без самостійних вимог на стороні позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача комунальне підприємство ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА про визнання протиправним та нечинним рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 30.05.2019 року №755 Про затвердження тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів, які надаються Тарутинським КП ВУЖКГ .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 28.12.2020 року.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - виконавчий комітет - Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області (вул.Красна, 201, смт.Тарутине, Одеська обл., 68500, код ЄДРПОУ 04379226)

Треті особи:

Комунальне підприємство ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА (вул.Квіткова, 60, смт.Тарутине, Одеська обл., 68500, код ЄДРПОУ 03350444);

ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 );

ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 );

ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 ) ;

ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 );

ОСОБА_6 ( АДРЕСА_5 ).

Суддя Корой С.М.

.

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення15.12.2020
Оприлюднено30.12.2020
Номер документу93875500
СудочинствоАдміністративне