Рішення
від 28.12.2020 по справі 283/2563/20
МАЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 283/2563/20

Провадження №2/283/816/2020

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

28 грудня 2020 року м. Малин

Малинський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді Хомич В.М., секретар судового засідання Ільніцька С.В., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні, у порядку, передбаченому ч. 2 ст. 247 ЦПК України , цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача - адвокат Міхненко С.С., до Виконавчого комітету Пиріжківської сільської ради Малинського району Житомирської області, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог .

Позивач звернулася до суду з позовною заявою про визнання права на земельну частку (пай) у землях, які перебували у реформованому ПКСО Дружба в порядку спадкування.

В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір ОСОБА_2 . При житті ОСОБА_2 мала право на земельну частку (пай) із земель ПКСО Дружба , що на території Пиріжківської сільської ради Малинського району Житомирської області. Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла позивач.

Після смерті ОСОБА_2 позивач звернулася до нотаріуса для оформлення спадщини, однак, нотаріус постановою від 16.11.2020 № 02-31/1148 відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай), оскільки відсутній оригінал правовстановлюючого документа.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 27.11.2020 справу прийнято до розгляду та відкрито провадження. Визначено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Розпочато підготовче провадження, призначено підготовче судове засідання на 15 годину 22.12.2020, відкладено через неявку представника відповідача на 28.12.2020.

24.12.2020 до суду надійшов лист від відповідача, яким він повідомив, що не заперечує проти задоволення позовних вимог, просить проводити розгляд справи без представника сільської ради.

28.12.2020 представник позивача подав до суду клопотання про те, що позов підтримує та просить його задовольнити, розглядати справу без участі позивача та його представника.

Суд, відповідно до ст. 247ЦПК України розглядає справу у підготовчому засіданні за відсутності позивача і відповідача, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому ст.ст. 206 , 207 цього Кодексу .

Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Суд вважає, що відповідач листом № 294 від 22.12.2020 визнав позовні вимоги.

Встановлені судом обставини.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , марір`ю позивача є ОСОБА_3 ( а.с. 7).

Свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 підтверджується, що позивач змінила прізвище на ОСОБА_4 (а.с. 8).

Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , що видане виконкомом Пиріжківської сільської ради Малинського району Житомирської області, засвідчується, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9).

Згідно з довідкою № 493 від 22.10.2020, виданою виконавчим комітетом Пиріжківської сільської ради Малинського району, ОСОБА_2 на день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , але постійно проживала без реєстрації в період з 1994 року по день смерті зі своєю дочкою ОСОБА_5 за адресою АДРЕСА_2 (а.с. 10).

Відповідно до листа Відділу у Малинському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 29-6-0.18-1291/174-20 від 10.11.2020, ОСОБА_2 включена до Списку громадян, яким передаються у приватну власність земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю) із земель реформованого ПКСО Дружба . Відповідно до Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) ОСОБА_2 видано сертифікат серії ЖТ № 0167301 по реформованому ПКСО Дружба на території Пиріжківської сільської ради. ( а.с. 11).

Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії Малинської державної нотаріальної контори від 16.11.2020 № 02-31/1148 позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай), оскільки відсутній оригінал правовстановлюючого документа (а.с.12).

Оцінка аргументів сторін та норми права, застосовані судом.

Між сторонами виник спір з приводу визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.

Згідно п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України правила книги шостої ЦК України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом, тобто відкрилася після 1 липня 2003 року і не була прийнята ніким зі спадкоємців, право на спадкування яких виникло відповідно до норм ЦК УРСР .

Оскільки спадщина після смерті ОСОБА_2 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , то при вирішенні даного спору слід застосовувати норми ЦК УРСР .

Згідно зі ст. 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Відповідно до ст. 548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Статтею 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:

1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;

2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Відповідно до Указу Президента України від 08.08.1995 № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Зі змісту даної норми випливає, що право на земельну частку (пай) особа набуває за наявності трьох умов: перебування в членах колективного сільськогосподарського підприємства, отримання цим підприємством державного акта на право колективної власності на землю, включення до списку осіб, доданого до цього акта.

Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК , у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай) (абзац 2 пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ ).

Окрім цього, відповідно до абзацу 4 пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.

Визнання права на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

З огляду на викладене вище, суд вважає, що є підстави для задоволення позову, оскільки, судом достовірно встановлено, що ОСОБА_2 була включена до списку громадян, яким передаються у приватну власність земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю) із земель реформованого ПКСО Дружба та отримала сертифікат, тобто, набула право на земельну частку (пай), а позивач є спадкоємцемза закономїїмайна.

Розподіл судових витрат.

Судовий збір, сплачений позивачем при зверненні з позовом до суду, не підлягає стягненню з відповідача, оскільки позивач згоден нести судові витрати самостійно.

Керуючись ст.ст. 12 , 23 , 76 , 81 , 141 , 200 , 258 , 265 , 273 , 354 ЦПК України ,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву задовольнити .

Визнати за ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , право на земельну частку (пай) із земель реформованого ПКСО Дружба на території Пиріжківської сільської ради Малинського району Житомирської області у розмірі, на яку за життя на підставі сертифіката серії ЖТ № 0167301 мала право ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , як за спадкоємцем за законом.

Судові витрати вважати фактично понесеними.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текс рішення виготовлений 28.12.2020.

Позивач: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , зареєстрована за адресою: Житомирська область, Малинський район, с. Пиріжки.

Відповідач: Пиріжківська сільська рада Малинського району Житомирської області, код ЄДРПОУ 04346439, юридична адреса: Житомирська область, Малинський район, с. Пиріжки.

Суддя В. М. Хомич

СудМалинський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення28.12.2020
Оприлюднено30.12.2020
Номер документу93881631
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —283/2563/20

Рішення від 28.12.2020

Цивільне

Малинський районний суд Житомирської області

Хомич В. М.

Ухвала від 27.11.2020

Цивільне

Малинський районний суд Житомирської області

Хомич В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні