Єдиний унікальний номер 722/1614/20
Номер провадження 2/722/527/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2020 року Сокирянський районний суд Чернівецької області
в складі:
головуючого судді Унгуряна С.В.
секретаря Ткач Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Сокиряни в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шебутинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку, необхідного для подання заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 у своєму позові посилається на те, що згідно заповіту ОСОБА_3 , яка проживала в с.Шебутинці Сокирянського району Чернівецької області, і померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , належну їй на праві власності земельну ділянку площею 1,44 га, розташовану на території Шебутинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області, заповіла у рівних частках їй, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Інших спадкоємців, крім неї та ОСОБА_2 , які претендують на спадщину ОСОБА_3 , відсутні.
12.10.2020 року вона звернулася до приватного нотаріуса Сокирянського районного нотаріального округу Чернівецької області Гапчука В.В. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 , але їй було у цьому відмовлено по причині пропуску строку встановленого для прийняття спадщини.
Звернутися вчасно в нотаріальну контору вона не змогла у зв`язку з її перебуванням з 2001 року по 2007 рік за межами України.
Просила визначити їй додатковий строк, достатній для подання нею в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини за заповітом, що залишилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Шебутинці Сокирянського району Чернівецької області.
Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, однак подала до суду письмову заяву про розгляд справи без її присутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача Шебутинецької сільської ради у судове засідання також не з`явився, однак в.о. старости с.Шебутинці Чорний В.П. подав до суду заяву про розгляд справи без його присутності, позовні вимоги визнав повністю, не заперечує проти задоволення даного позову.
Третя особа ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, однак подала до суду заяву про розгляд справи без її присутності, не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Частиною 3 ст.211 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Підстав, передбачених ст.223 ЦПК України, для відкладення розгляду справи судом не встановлено, а тому прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Дослідивши письмові докази по даній цивільній справі, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
З наведених у позовній заяві обставин, які згідно ч.1 ст.82 ЦПК України не підлягають доказуванню, оскільки визнані сторонами, а також копії спадкової справи №112/2020 щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Шебутинці Сокирянського району Чернівецької області померла ОСОБА_3 , що вбачається із копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 24.03.2005 року, виданого виконавчим комітетом Шебутинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області.
Відповідно до заповіту, посвідченого 13.02.1992 року секретарем виконавчого комітету Шебутинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області Дерев`янко М.Б., який зареєстрований в реєстрі за №2, ОСОБА_4 заповіла все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що на день смерті їй належати і на що вона за законом матиме право, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в рівних долях.
Згідно заяви ОСОБА_1 №267 від 12.10.2020 року вбачається, що спадкове майно після смерті ОСОБА_3 складається з земельної ділянки за кадастровим №7324089501:03:001:0097.
На звернення позивачки ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Сокирянського районного нотаріального округу Гапчука В.В., їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, так як нею пропущений встановлений законом строк прийняття спадщини.
Крім ОСОБА_2 , іншим спадкоємцем за вищевказаним заповітом є ОСОБА_1 .
Осіб, які мають право на обов`язкову частку в спадковому майні, а також пережилого подружжя немає.
Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з ч. ч.1,2 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч.ч.1,3 ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Згідно Правової позиції Верховного Суду України у справі №6-85цс12, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Правила ч.3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Відповідно до ст.1272 ЦК визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Пленум Верховного Суду України в п.24 постанови від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснив, що вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В ході судового розгляду встановлено, що позивачка пропустила строк для прийняття спадщини після смерті матері, оскільки перебувала тривалий час, а саме з 2001 року по 2007 рік, за кордоном, що вбачається з копії паспорта серії НОМЕР_2 .
За вказаних обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позову та необхідність його задоволення.
Згідно ст.206 ч.4 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
За таких обставин, суд визнає за можливе прийняти визнання представником відповідача Шебутинецької сільської ради позову, оскільки воно не суперечить закону та не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню на користь позивачки понесені нею судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн.
На підставі ст.ст.1268-1270, 1272 ЦК України та керуючись ч.1 ст.82, ч.1 ст.141, ч.4 ст.206, ч.3 ст.211, ч.2 ст.247, ст.ст.258-259, 263, 265, 268, 273, 280 ч.1, 282, 284, 287 ч.4, 288 ч.2, 289, 354, п.15.5 Перехідних положень ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 , додатковий трьохмісячний строк, для подання заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини за заповітом щодо майна, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , яка проживала в АДРЕСА_2 , який відраховувати з дня набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Шебутинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області, юридична адреса: вул. Кобилянської,19 с.Шебутинці Сокирянського району Чернівецької блаті, код ЄДРПОУ - 04418038, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 , понесені нею судові витрати в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Сокирянський районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Унгурян С.В.
Суд | Сокирянський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 29.12.2020 |
Оприлюднено | 30.12.2020 |
Номер документу | 93899141 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сокирянський районний суд Чернівецької області
Унгурян С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні