Рішення
від 23.12.2020 по справі 313/1396/20
ВЕСЕЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 313/1396/20

Провадження № 2/313/448/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.12.2020 р. смт. Веселе

Веселівський районний суд Запорізької області у складі: головуючого судді Нагорного А.О., при секретарі судового засідання Кравцовій О.В., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Веселівської селищної ради Веселівського району Запорізької області, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,

ВCТАНОВИВ:

Позивачі звернулися в суд з позовом, у якому просять визнати за ними право власності на 1/2 (одну другу) частку земельної ділянки загальною площею 9,39 га, кадастровий номер 2321255100:09:005:0001, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Веселівської селищної ради Запорізької області , в порядку спадкування за заповітом, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 .

Судові витрати залишити за позивачами.

Позивачі про час і місце судового засідання повідомлялися належним чином, але у судове засідання не з`явилися. До суду звернувся з письмовою заявою представник адвокат Шубін О.П., який просить розглянути справу, у зв`язку з карантином, без його участі та позивачів, позовні вимоги підтримує повністю. Рішення ухвалити у підготовчому судовому засіданні з врахуванням положень ч. 3 ст. 200 ЦПК України. Судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору залишити за позивачами.

Представник відповідача Веселівської селищної ради Запорізької області Рєдкозубов О.А., у судове засідання не з`явився, але звернувся до суду із клопотанням № 02-01-17/4305 про розгляд справи без участі їхнього уповноваженого представника на підставі доказів, наявних в матеріалах справи з урахуванням того, що Веселівська селищна рада не заперечує проти задоволення позову.

Суд вважає, що в справі є достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін, тому можливо розглянути справу по суті у відсутності сторін по наявним у справі доказам, відповідно до вимог ч. 3 ст. 211 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, повно і всебічно з`ясувавши обставини, на які посилається позивач як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно зі ст. ст. 4, 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Відповідно до ст. ст. 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється виключно на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведеності перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст. 81 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.

Згідно ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують права та обов`язки.

Відповідно до ч. ч. 3, 5 вказаної правової норми цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду.

Особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд, у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

При здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.

Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах (ч. 1 ст. 12, ч. ч. 1, 2, 3 ст. 13 ЦК України).

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується довідкою Веселівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 12.11.2020 року за вих. № 992/21.2-30, актовий запис про смерть № 44.

Після смерті спадкодавця відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 9,39 га, кадастровий номер 2321255100:09:005:0001, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Веселівської селищної ради Веселівського району Запорізької області та належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЗП № 052838 виданого Веселівською районною державною адміністрацією 06.08.2002 року.

В свою чергу, 28.07.2014 р. спадкодавцем було складено заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Веселівського районного нотаріального округу Запорізької області Глобою В.І. та зареєстрований в реєстрі за № 790, відповідно до якого спадкоємцями всього майна, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що належало спадкодавцеві на день смерті є позивачі - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У жовтні 2020 року позивачі звернулися до державного нотаріуса Веселівської державної нотаріальної контори Запорізької області із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 рідної баби - ОСОБА_3 , проте державним нотаріусом було відмовлено позивачам у видачі свідоцтва у зв`язку із тим, що при зверненні до нотаріальної контори, для оформлення свідоцтва про право на спадщину, позивачами не було надано державному нотаріусу оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно, а саме оригіналу Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЗП № 052838 виданого Веселівською районною державною адміністрацією 06.08.2002 р., що не відповідає вимогам п.4.15 гл. 10, розділ ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , якою передбачено, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

В свою чергу, підставою неможливості подання позивачами державному нотаріусу оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно є втрата спадкодавцем за життя оригіналу Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЗП № 052838 виданого Веселівською районною державною адміністрацією 06.08.2002 р.

Особисто позивачі, у встановлений законом шестимісячний строк, не зверталися до Веселівської державної нотаріальної контори Запорізької області із заявою про прийняття спадщини, оскільки до дня смерті позивачі були зареєстровані та фактично мешкали разом зі спадкодавцем за адресою: АДРЕСА_1 та вважали, що на той час вони вже набули право власності на спадкове майно, як це передбачено вимогами ч.3 ст. 1268 ЦК України. Більш того, дана норма цивільного законодавства не розповсюджується на вимоги ст.1270 ЦК України стосовно встановлених строків звернення спадкоємця до нотаріуса.

Інші спадкоємці окрім позивачів відсутні, спадкове майно під арештом, заставою та забороною на відчуження не перебуває.

Отже, питання про право власності на вище зазначене спадкове майно може бути вирішено тільки в судовому порядку.

За приписами ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Стаття 1217 ЦК України передбачає, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Натомість, ч. 2 ст. 1236 ЦК України передбачає, що заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини.

Крім того, частиною п`ятою статті 1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Зі змісту цієї статті вбачається, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Спору з приводу спадкового майна не існує, проте позивачі позбавлені можливості розпорядитися належним їм спадковим майном - спірною земельною ділянкою, що належала спадкодавцю ОСОБА_3 , оскільки правовстановлювальний документ на спадкове майно втрачено за життя спадкодавця, що перешкоджає позивачам зареєструвати успадковане нерухоме майно.

Відповідач позов визнав, що підтверджується його письмовою заявою, що долучена до справи.

Згідно ст. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до статті 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Пунктом 1 частини 2 статті 16 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав є визнання права.

Питання із судовими витратами вирішити з врахуванням думки позивачів, які просять судові витрати залишити за ними.

На підставі викладеного, ст. ст. 15, 16, 392, 1261, 1267, 1268 ЦК України, керуючись ст. ст. 1-13, 81, 89, 141, 200, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця смт Веселе Веселівського району, Запорізької області, право власності на 1/2 (одну другу) частку земельної ділянки загальною площею 9,39 га, кадастровий номер 2321255100:09:005:0001, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Веселівської селищної ради Запорізької області , в порядку спадкування за заповітом, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 .

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця смт Веселе Веселівського району, Запорізької області, право власності на 1/2 (одну другу) частку земельної ділянки загальною площею 9,39 га, кадастровий номер 2321255100:09:005:0001, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Веселівської селищної ради Запорізької області , в порядку спадкування за заповітом, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 .

Судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, залишити за позивачами.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя

Веселівського районного суду

Запорізької області А.О. Нагорний

23.12.2020

СудВеселівський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення23.12.2020
Оприлюднено30.12.2020
Номер документу93904259
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —313/1396/20

Рішення від 23.12.2020

Цивільне

Веселівський районний суд Запорізької області

Нагорний А. О.

Ухвала від 25.11.2020

Цивільне

Веселівський районний суд Запорізької області

Нагорний А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні