Справа № 455/718/20
Провадження № 2/455/632/2020
РІШЕННЯ
Іменем України
24 грудня 2020 року м.Старий Самбір
Старосамбірський районний суд Львівської області
в складі: головуючого - судді Пошивака Ю.П.,
секретар судового засідання - Сенета Г.Н.,
розглянувши в приміщенні суду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовною заявою заступника керівника Самбірської місцевої прокуратури Львівської області, в інтересах держави в особі: Старосамбірської районної ради Львівської області, Комунального некомерційного підприємства Старосамбірської районної ради Добромильська районна лікарня до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням - витрат лікувального закладу на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
17.06.2020 року заступник керівника Самбірської місцевої прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі: Старосамбірської районної ради Львівської області, Комунального некомерційного підприємства Старосамбірської районної ради Добромильська районна лікарня звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням - витрат лікувального закладу на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення, посилаючись на те, що ухвалою Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 17.12.2019 року, яка набрала законної сили 25.12.2019 року, кримінальне провадження відносно ОСОБА_1 за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.125 КК України закрито на підставі п.7 ч.1 ст.284 КПК України, тобто у зв`язку з відмовою потерпілого від обвинувачення.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_1 11.08.2019 року, приблизно о 21 годині 30 хвилин, знаходячись в АДРЕСА_1 , на подвір`ї житлового будинку, що належить ОСОБА_2 , під час раптово виниклого конфлікту умисно наніс ОСОБА_3 один удар кулаком руки по обличчі, два удари ногою по голові та декілька ударів по тулубу справа, внаслідок чого заподіяв останньому легкі тілесні ушкодження з короткочасним розладом здоров`я. В результаті заподіяних тілесних ушкоджень потерпілий ОСОБА_3 перебував на стаціонарному лікуванні в комунальному некомерційному підприємстві Старосамбірської районної ради Добромильська районна лікарня . Вартість перебування ОСОБА_3 на стаціонарному лікуванні за період з 12.08.2019 року по 15.08.2019 року становить 2007.21 гривень.
В добровільному порядку відповідач не відшкодував відповідні витрати.
Просить стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Старосамбірської районної ради до місцевого бюджету Старосамбірського району, на рахунок №UA 35899998031407054400001357, відкритий в УДКСУ у Львівській області, МФО 899998, ЗКПО 36766006, код платежу - 240603, шкоду, завдану кримінальним правопорушенням - кошти в сумі 2007 гривень 21 копійку, які були затрачені на лікування потерпілого від кримінального правопорушення. Судовий збір покласти на відповідача.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.08.2020 року справу передано для розгляду судді Пошиваку Ю.П..
Ухвалою судді від 31.08.2020 року дану позовну заяву було прийнято до розгляду, відкрито провадження та визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Також даною ухвалою було визначено строки для подання сторонами відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечення, клопотання.
Ухвалою суду від 04.11.2020 року постановлено розгляд справи продовжувати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, повідомити відповідача про дату, час та місце розгляду справи, в тому числі здійснити його виклик через оголошення на офіційному вебсайті судової влади України, повторно надіслати копію ухвали від 31.08.2020 року, копію позовної заяви з долученими до неї документами.
Прокурор, Старосамбірська районна рада Львівської області, Комунальне некомерційне підприємство Старосамбірської районної ради Добромильська районна лікарня копію ухвали про прийняття до свого провадження та розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін отримали.
Відповідачу ухвалу про відкриття провадження надіслано 09.11.2020 року, причина повернення поштового відправлення відмовився . За відомостями відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУДМС України у Львівській області (а.с.26) відомо, що ОСОБА_1 зареєстрований в с.Старява Старосамбірського району Львівської області, іншої адреси місця проживання відповідач суду не повідомив.
Прокурор в судове засідання не з`явився, хоча про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином. 24.12.2020 року від прокурора до суду поступило клопотання в якому підтримує позовні вимоги в повному обсязі, просить розглядати справу без участі прокурора, не заперечує проти заочного розгляду справи.
Представник Старосамбірської районної ради Львівської області та Комунального некомерційного підприємства Старосамбірської районної ради Добромильська районна лікарня в судове засідання не з`явилися про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином. Подали заяви про розгляд справи без участі їх представників.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про час та місце слухання справи був належно повідомлений, відзив на позовну заяву не надав, заяву про розгляд справи у його відсутності не надіслав, про причини неявки суд не повідомив. В матеріалах справи знаходяться докази того, що відповідач повідомлявся про час та місце слухання справи належним чином, в тому числі і через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (а.с.37, 39-42).
Суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасним існуванням умов, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин, без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, розгляд справи здійснюється у їх відсутності, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Судом встановлені такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Відповідно до ст. 131 - 1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч.3 ст. 56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою (заявою), бере участь у розгляді справ за його позовами.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України Про прокуратуру представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.3, п.2 ч. 4 ст. 23 Закону України Про прокуратуру прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.
Тому, в порядку передбаченому п.2 ч.4 ст.23 Закону України Про прокуратуру , Самбірська місцева прокуратура Львівської області надіслала 28.02.2020 року Старосамбірській районній раді Львівської області та Комунальному некомерційному підприємству Старосамбірської районної ради Добромильська районна лікарня повідомлення про намір звернення до Старосамбірського районного суду Львівської області із позовною заявою про стягнення з відповідача в користь місцевого бюджету коштів у сумі 2007,21 гривень (а.с.12-13).
Відповідно до ч.3 ст.128 КПК України цивільний позов в інтересах держави пред`являється прокурором, а згідно ч.7 цієї статті, особа, яка не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.
У кримінальному провадженні позов прокурором не пред`являвся.
Згідно з п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до п.3 постанови Пленуму Верховного суду України від 07.07.1995 року №11 Про вiдшкодування витрат на стацiонарне лiкування особи, яка потерпiла вiд злочину, та судових витрат , питання про вiдшкодування витрат на стацiонарне лiкування потерпiлого вирiшується згiдно з Порядком обчислення розмiру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стацiонарне лiкування потерпiлого вiд злочинного дiяння та зарахування стягнених з винних осiб коштiв до вiдповiдного бюджету i їх використання , затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв України №545 ( 545-93-п ) вiд 16 липня 1993 року. Як передбачено цим Порядком, сума коштiв, що пiдлягає вiдшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лiкуваннi потерпiлий, з урахуванням кiлькостi лiжко-днiв, проведених ним у стацiонарi, та щоденної вартостi його лiкування.
Ухвалою Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 17.12.2019 року, яка набрала законної сили 25.12.2019 року, кримінальне провадження про кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.125 КК України, внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №12019140320000309 від 12 серпня 2019 року, вчинене ОСОБА_1 закрито у зв`язку з відмовою потерпілого ОСОБА_3 від обвинувачення за ч.2 ст.125 КК України у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення. (а.с.9).
Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 1993 року №545 Про затвердження порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання у разi коли при постановленнi вироку сума коштiв, витрачених на стацiонарне лiкування потерпiлого, ще не була визначена i рiшення про їх вiдшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивiльного судочинства за позовом вказаних юридичних осiб. У такому ж порядку вiдшкодовуються витрати на стацiонарне лiкування особи, яка постраждала вiд злочину, в разi закриття кримінального провадження за нереабілітуючими обставинами.
Згідно ч.6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Внаслідок спричинення тілесних ушкоджень потерпілий ОСОБА_3 знаходився на стаціонарному лікуванні в Комунальному некомерційному підприємству Старосамбірської районної ради Добромильська районна лікарня з 12.08.2019 року по 15.08.2019 року. За час перебування потерпілого у хірургічному відділенні фактичні видатки лікарні склали - 2007.21 гривень, що підтверджується довідкою №346 від 17.10.2019 року (а.с. 11).
Згідно зі ст.1206 ЦК України особа, яка вчинила злочин, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.
Відповідно до Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.1993 року №545, сума коштів, яка підлягає відшкодуванню визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебуває на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним у стаціонарі та вартості витрат на його лікування.
Отже, враховуючи викладене, та те, що внаслідок спричинення ОСОБА_1 легких тілесних ушкоджень з короткочасним розладом здоров`я потерпілому ОСОБА_3 , останній перебував на стаціонарному лікуванні і доведений причинний зв`язок між злочинними діяннями ОСОБА_1 та перебуванням потерпілого на стаціонарному лікуванні у хірургічному відділенні Комунальному некомерційному підприємству Старосамбірської районної ради Добромильська районна лікарня з 12.08.2019 року по 15.08.2019 року, вартість якого становить 2007.21 гривень, суд приходить до висновку, що позовні вимоги заступника керівника місцевої прокуратури є обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п.6 ч.1 ст. 5 Закону України Про судовий збір .
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Оскільки, позивач на підставі п.6 ч.1 ст.5 Закону України Про судовий збір при зверненні до суду з вказаним позовом був звільнений від сплати судового збору, тому згідно ст. 141 ЦПК України судовий збір належить стягнути з відповідача на користь держави у розмірі 2102 гривні 00 копійок.
На підставі викладеного, керуючись ст. 131-1 Конституції України, ч. 1, ч.3, п.2 ч. 4 ст. 23 Закону України Про прокуратуру , ст. 1206 ЦК України, ч. ч. 3, 5, 7 ст.128 КПК України, п.6 ч.1 ст. 5 Закону України Про судовий збір , п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 1993 року №545 Про затвердження порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання , ст .ст.12, 13, ч.3 ст. 56, ч.6 ст. 82, ст. ст. 89, 141, ч.2 ст. 247, ст. ст. 259, 263-265, 274, 279, 280-282 ЦПК України , суд,-
У Х В А Л И В:
Позов заступника керівника Самбірської місцевої прокуратури Львівської області, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , в користь держави в особі Старосамбірської районної ради до місцевого бюджету Старосамбірського району, на рахунок UA35899998031407054400001357, відкритий в УДКСУ у Львівській області, МФО 899998, ЗКПО 36766006, код платежу - 240603, шкоду, завдану кримінальним правопорушенням в сумі 2007 (дві тисячі сім) гривень 21 копійку, які були затрачені на лікування потерпілого від кримінального правопорушення, а також в користь держави судовий збір в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи за правилами п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України через Старосамбірський районний суд Львівської області до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Суддя Ю.П.Пошивак
Суд | Старосамбірський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2020 |
Оприлюднено | 30.12.2020 |
Номер документу | 93909441 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Старосамбірський районний суд Львівської області
Пошивак Ю. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні