Справа № 576/2397/20
Провадження № 2/576/660/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.12.20 м. Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Сапона О.В.,
розглянувши справу за позовом ОСОБА_1 до Кучерівської сільської ради Глухівського району Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, мотивуючи його тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Кучерівка Глухівського району Сумської області померла його мати - ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, яка складалася із земельної ділянки площею 4,39 га, переданої їй у приватну власність на підставі розпорядження голови Глухівської районної державної адміністрації № 65 від 18 березня 2002 року, розташованої на території Кучерівської сільської ради Глухівського району Сумської області та належної їй на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії I-СМ № 015533 від 25 березня 2002 року. За життя мати залишила заповіт, яким все своє майно заповіла ОСОБА_3 , який ІНФОРМАЦІЯ_2 помер і за життя спадщину після її смерті не прийняв. Він є її спадкоємцем першої черги за законом. Однак, коли він звернувся до нотаріальної контори з приводу оформлення своїх прав на спадкове майно померлої, то нотаріусом йому було відмовлено в цьому з тих підстав, що він пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини. Вважає, що строк для прийняття спадщини він пропустив з поважної причини, оскільки проживає на великій відстані від місця знаходження спадкового майна - більше 600 км., і час на дорогу в один бік займає більше дев`яти годин, що і завадило йому вчасно звернутися до нотаріальної контори. За таких обставин просить суд визначити йому додатковий строк в три місяці після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті матері, ОСОБА_2 .
Позивач в судове засідання не з`явився, а надав заяву, в якій підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просить розглядати справу без його участі.
Представник відповідача - Кучерівської сільської ради Глухівського району Сумської області в судове засідання також не з`явився, а надав заяву, в якій визнає позов повністю і просить справу розглядати за його відсутності.
Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явились, враховуючи положення ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Так, судом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Кучерівка Глухівського району Сумської області померла ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 4,39 га, переданої їй у приватну власність на підставі розпорядження голови Глухівської районної державної адміністрації № 65 від 18 березня 2002 року, розташованої на території Кучерівської сільської ради Глухівського району Сумської області та належної їй на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії I-СМ № 015533 від 25 березня 2002 року (а.с.10).
За життя ОСОБА_2 залишила заповіт, посвідчений 11 липня 2005 року секретарем виконкому Кучерівської сільської ради Глухівського району Сумської області Картавою В.Г., зареєстрований у реєстрі під № 13, згідно якого все своє майно, яке б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що буде належати їй на день смерті, і на що вона за законом матиме право, заповіла ОСОБА_3 (а.с.17), який ІНФОРМАЦІЯ_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смертьсерія НОМЕР_1 , виданим 21 вересня 2016 року виконавчим комітетом Кучерівської сільської ради Глухівського району Сумської області (а.с.18).
Згідно повідомленням приватного нотаріуса Глухівського районного нотаріального округу Міхно Д.В. від 28.12.2020 за вих.№ 416/01-16, спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилася та відповідно до довідки Кучерівської сільської ради Глухівського району Сумської області від 15 жовтня 2020 року за № 02-42/204 ніким прийнята не була. Згідно інформації зі Спадкового реєстру, від імені померлої були посвідчені заповіти Кучерівською сільською радою 05 січня 2004 року за реєстром № 01 та 11 липня 2005 року за реєстром №13 (а.с.42), що підтверджено довідкою про склад сім`ї спадкодавця, виданою Кучерівською сільською радою Глухівського району Сумської області 15.10.20 за вих. № 02-42/204 (а.с.43) та інформаційними довідками зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 63062459, (заповіти/спадкові договори) № 63062472 від 28.12.2020 (а.с.44-45).
Отже, судом встановлено, що за життя ОСОБА_3 , якого спадкодавець ОСОБА_2 призначила спадкоємцем свого майна в залишеному нею заповіті у встановлений законом строк спадщину після її смерті не прийняв. Наявність інших спадкоємців які б прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2 судом також не встановлено.
Як вбачається зі свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 09 грудня 1955 року (а.с.5), позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є сином померлої ОСОБА_2 , а відтак, відповідно до ст. 1261 ЦК України є її спадкоємцем першої черги за законом. Однак, встановлений законом строк для прийняття спадщини позивач пропустив, у зв`язку з чим у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої матері нотаріусом йому було відмовлено та надано відповідне роз`яснення від 16.10.2020 за вих. № 344/02-14 (а.с.19).
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1223, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст. 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
За правилами ч.ч. 1, 2 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
У відповідності до ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини за умови, що строк на прийняття спадщини був пропущений з поважної причини.
Судом також встановлено, що позивач пропустив встановлений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері з поважної причини.
Однак, суд приходить до висновку, що достатнім строком для подання позивачем заяви про прийняття спадщини є строк в один місяць після набрання рішенням суду законної сили.
За таких обставин суд вважає необхідним позовні вимоги позивача задовольнити частково та визначити йому додатковий строк в один місяць після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 200, 206, 247, 263-265 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
ВизначитиОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживаючому по АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , додатковий строк в один місяць після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті матері, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Кучерівка Глухівського району Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сумського апеляційного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.
Суддя Глухівського міськрайонного суду О.В. Сапон
Суд | Глухівський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 29.12.2020 |
Оприлюднено | 30.12.2020 |
Номер документу | 93911794 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Глухівський міськрайонний суд Сумської області
Сапон О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні