Справа № 579/233/20
2/579/245/20
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
23 грудня 2020 року Кролевецький районний суд Сумської області
у складі: судді - Моргуна О.В.,
за участі секретаря - Сергієнко Ж.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кролевець цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Спаської сільської ради Кролевецького району Сумської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю,-
в с т а н о в и в:
позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з указаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що на підставі договору дарування, посвідченого Кролевецькою державною нотаріальною конторою 14.09.1995 року за реєстровим № 2548 ОСОБА_2 є власником житлового будинку та господарських будівель по АДРЕСА_1 . Право власності на вказане нерухоме майно не зареєстроване.
В січні 2005 року вона сплатила ОСОБА_2 кошти в сумі 3000 грн., а ним, ОСОБА_2 , було складено документ під назвою Довіреність про те, що він продав свій будинок в с.Ленінське Кролевецького району їй, ОСОБА_1 , з правом продажу, а також в документі він зазначив дані свого паспорту, поставив особистий підпис, та надав їй копію свого паспорту та оригінал договору дарування.
З 2005 року вона вважала себе власником будинку з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 . Вона була зареєстрована в будинку та проживає в ньому постійно, відкрито і безперервно володіє і користується будинком та господарськими будівлями та утримує дану нерухомість.
Вона не може розпорядитись своєю власністю через відсутність правовстановлюючих документів на житловий будинок з господарськими будівлями на її власне ім`я. Про місцезнаходження ОСОБА_2 їй нічого не відомо, тому вона не може оформити право власності на нерухоме майно, нотаріально посвідчити укладений між ними договір купівлі-продажу та зареєструвати в реєстрі речових прав на нерухоме майно.
З 2005 року ОСОБА_2 в будинку не проживав, в ньому не з`являвся, участі в його утриманні не приймав, претензій щодо користування його власністю не пред`являв, договорів про оплатне використання його власності з нею не укладав.
Враховуючи викладене, зокрема те, що вона добросовісно заволоділа вказаним майном в 2005 році і всі ці роки продовжує відкрито, безперервно володіти та користуватися нерухомим майном, позивач просить суд визнати за нею право власності за набувальною давністю на житловий будинок літ.А-1 загальною площею 60,5 кв.м, житловою площею 24,9 кв.м і господарські будівлі: сарай літ. Б, сарай літ. В, погрібник літ. Г, погріб літ. пг, вбиральня літ. У, огорожа літ. N, що розташовані по АДРЕСА_1 .
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує повністю (а.с.62).
Відповідач Спаська сільська рада Кролевецького району, будучи належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, до суду свого представника не направила, надавши заяву про розгляд справи за відсутності представника сільради, проти позову не заперечує (а.с.55).
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання (а.с.67) в судове засідання не з`явився без повідомлення причин неявки.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе відповідно до ст.ст. 211, 223, 247 ЦПК України розглядати справу за відсутності учасників справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Суд, вивчивши та дослідивши наявні в справі докази, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до договору дарування, посвідченого Кролевецькою державною нотаріальною конторою 14.09.1995 року за реєстровим № 2548 ОСОБА_2 є власником жилого будинку та господарських будівель в с.Ленінське Кролевецького району Сумської області на земельній ділянці Ленінської сільської ради (а.с. 59-60).
Відповідно до довідки виконкому Спаської сільської ради Кролевецького району Сумської області від 26.03.2019р. № 49 житловий будинок, розташований в АДРЕСА_1 згідно записів погосподарської книги №8 за 1991-1995р.р., особовий рахунок № НОМЕР_1 , та договору дарування від 14.09.1995 року належить ОСОБА_2 (а.с. 12).
Відповідно до довідки Кролевецького РБТІ №711 від 24.12.2019 року право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 зареєстровано на ім`я ОСОБА_2 , ідеальна частка 1/1, на підставі договору дарування, посвідченого Кролевецькою державною нотаріальною конторою 14.09.1995 року за реєстровим № 2548 (а.с.13).
За змістом документа під назвою Довіреність (а.с. 61) ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Ленінське Кролевецького району Сумської області, продав свій будинок в с.Ленінське Кролевецького району ОСОБА_1 , з правом продажу.
Відповідно до технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 (замовник технічної інвентаризації ОСОБА_1 ) домоволодіння складається з житлового будинку літ. А-1, загальною площею - 60,5 м2, житловою площею - 24,9 м2, та господарських будівель сарай літ. Б, сарай літ. В, погрібник літ. Г, погріб літ. пг, вбиральня літ. У, огорожа літ. N (а.с.14-16).
Відповідно до записів погосподарської книги Ленінської сільської ради Кролевецького району за 2001 - 2005 роки у вказаному будинку зареєстровані ОСОБА_2 , ОСОБА_1 (а.с. 18-19). За змістом записів погосподарських книг Ленінської (Спаської) сільської ради Кролевецького району за 2006 - 2010, 2011 - 2015, 2016 - 2020 роки в даному будинку зареєстрована ОСОБА_1 (а.с.20-21, 22-24, 25-27).
З даних паспорта позивача вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , з 09.02.2005 року (а.с.5).
Згідно з довідкою Спаської сільської ради Кролевецького району Сумської області від 09.07.2020р. № 173-02-13 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на території Спаської сільської ради Кролевецького району Сумської області не зареєстрований (а.с. 56).
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 04.02.2020 року відомості по об`єкту нерухомого майна за адресою АДРЕСА_1 відсутні (а.с. 17).
За змістом позову ОСОБА_1 з 2005 року вважала себе власником будинку АДРЕСА_1 , зареєстрована та проживає в даному будинку, підтримує придатний для проживання стан будинку, обробляє присадибну земельну ділянку. Місцезнаходження ОСОБА_2 їй не відомо, останній з 2005 року в будинку не проживав, не з`являвся, не приймав участі в утриманні будинку, не пред`являв претензій щодо користування його власністю, договорів про оплатне використання його власності з нею не укладав.
З викладеного вбачається, що ОСОБА_1 з 2005 року проживає в будинку по АДРЕСА_1 та користується даним будинком, що належить ОСОБА_2 , підтримує будинок в придатному для проживання стані, обробляє присадибну земельну ділянку; у 2010 році була замовником робочого проекту газопостачання житлового будинку (а.с. 31); позивачем був підписаний акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін між Оператором ГРМ та споживачем від 29.11.2016р. (а.с. 32); на її ім`я укладений договір про користування електричною енергією віл 07.05.2014 року (а.с. 33-34), квитанції про нарахування оплати за спожиту електроенергію надходять на її ім`я (а.с.35), тобто відкрито, безперервно володіє вказаним житловим будинком та господарськими будівлями.
Відповідно до статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до частини першої, другої статті 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. Набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю регулюється законом. Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації. Особа, яка заявляє про давність володіння, може приєднати до часу свого володіння увесь час, протягом якого цим майном володіла особа, чиїм спадкоємцем (правонаступником) вона є.
При вирішенні спорів, пов`язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, необхідно враховувати, зокрема, наступне: володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності; володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Вжиття звичайних заходів щодо забезпечення охорони майна не свідчить про приховування цього майна. Володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності.
Набуття права власності на чужі речі можливе лише за наявності наступних умов: законний об`єкт володіння, добросовісність володіння, відкритість володіння, давність володіння та його безперервність (строк володіння).
Тобто, набуття права власності за набувальною давністю можливе лише за наявності всіх вказаних умов у сукупності.
Володіння без правової підстави - це фактичне володіння, яке не спирається на будь-яку законну підставу володіння чужим майном.
Аналізуючи поняття добросовісності володіння, як підстави для набуття права власності за набувальною давністю за статтею 344 ЦК України, слід виходити з того, що добросовісність, як одна із загальних засад цивільного законодавства і цивільного судочинства, означає фактичну чесність суб`єктів у їх поведінці, прагнення сумлінно захистити свої цивільні права та забезпечити виконання цивільних обов`язків. При вирішенні спорів має значення добросовісність поведінки заявника на момент отримання ним майна, тобто на той початковий момент, який включається в повний давнісний строк володіння майном, визначений законом. Крім того, позивач, як володілець майна, повинен бути впевнений у тому, що на це майно не претендують інші особи і він отримав це майно за таких обставин і з таких підстав, які є достатніми для отримання права власності на нього.
Добросовісність передбачає, що володілець майна не знав і не міг знати про те, що він володіє чужим майном, тобто ті обставини, які обумовили його володіння, не давали і не могли давати володільцю сумніву щодо правомірності його володіння майном.
За набувальною давністю може бути набуто право власності на нерухоме майно, яке не має власника, або власник якого невідомий, або власник відмовився від права власності на належне йому нерухоме майно та майно, що придбане добросовісним набувачем і у витребуванні якого його власнику було відмовлено.
Таким чином, набувальна давність поширюється на випадки фактичного, без правової підстави володіння чужим майном.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Суд вважає, що ОСОБА_1 добросовісно володіла житловим будинком з господарськими будівлями по АДРЕСА_1 і продовжує відкрито, безперервно володіти вказаним нерухомим майном протягом більш ніж десяти років, а тому є всі законні підстави для визнання за нею права власності на вказане нерухоме майно за набувальною давністю.
Відповідно до ст.ст. 15, 16, 328, 344 ЦК України, керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 19, 76-82, 211, 223, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 280, 282, 352, 354, 355 ЦПК України,-
в и р і ш и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , до Спаської сільської ради Кролевецького району Сумської області, місцезнаходження: 41354, Сумська область, Кролевецький район, с.Спаське, вул. В`язова, 1, код ЄДРПОУ 04389532, ОСОБА_2 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 , про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та складається з житлового будинку літ.А-1 загальною площею 60,5 кв.м, житловою площею 24,9 кв.м і господарських будівель: сарай літ. Б, сарай літ. В, погрібник літ. Г, погріб літ. пг, вбиральня літ. У, огорожа літ. N.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Кролевецький районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.273 ЦПК України.
Повне рішення суду складено 29 грудня 2020 року.
Суддя О. В. Моргун
Суд | Кролевецький районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2020 |
Оприлюднено | 30.12.2020 |
Номер документу | 93912195 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кролевецький районний суд Сумської області
Моргун О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні