Рішення
від 22.12.2020 по справі 951/435/20
КОЗІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 951/435/20

Справа № 2/951/244/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2020 року смт.Козова

Козівський районний суд Тернопільської області

у складі: головуючої судді - Гриновець О.Б.,

з участю: секретаря судового засідання - Скавінської Г.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт. Козова цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Городищенської сільської ради Козівського району Тернопільської областіпро визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини ,-

встановив:

16.06.2020 року позивач звернулася до суду із позовом до відповідача, відповідно до якого просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на два місяці, після набрання рішення суду законної сили.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати - ОСОБА_2 , яка проживала за адресою в АДРЕСА_1 та на праві власності мала житловий будинок, а також земельні ділянки. За життя ОСОБА_2 розпорядилася своїм майном та склала заповіт, за яким все належне їй майно заповіла позивачу. Маючи намір прийняти спадщину, у травні 2020 року вона звернулася до Козівської державної нотаріальної контори, однак у прийнятті заяви їй було відмовлено у зв`язку із пропуском встановленого законодавством шестимісячного строку на прийняття спадщини. Відтак, просить суд визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини

Ухвалою судді Козівського районного суду Тернопільської області від 17.06.2020 року було прийнято вказану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у цивільній справі за такою та розпочато підготовче провадження.

07.12.2020 року ухвалою Козівського районного суду Тернопільської області було закрито підготовче провадження у справі та призначено таку до судового розгляду по суті.

В судове засідання позивач не з`явилася, однак подала заяву про розгляд справи у її відсутності, згідно якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Оскільки учасники справи в судове засідання не з`явилися, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Згідно з ч.3 ст.131 ЦПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.

За таких обставин, на підставі ч.1 ст.280 ЦПК України, суд вважає, що наявні підстави для заочного розгляду справи.

Дослідивши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд дійшов до наступних висновків.

Частиною 1 статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч.1 ст.13 ЦПК України).

При цьому, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч.3 ст.12 ЦПК України).

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданої Городищенською сільською радою Козівського району Тернопільської області 23.10.2019 року (а.с.4).

10.08.2012 року ОСОБА_2 на випадок своєї смерті, заповіла належне їй майно, яке буде належати їй на день смерті, позивачу - ОСОБА_1 (а.с.9).

ОСОБА_1 (до укладення шлюбу ОСОБА_3 ) є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_2 (а.с.5, 6).

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_2 на праві власності належала земельна ділянка площею 2,70 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Городищенської сільської ради Козівського району Тернопільської області згідно з державного акта Р2 №699824 (а.с.7).

На момент смерті ОСОБА_2 , згідно з довідкою виданою виконкомом Городищенської сільської ради Козівського району Тернопільської області №288/02-19 від 08.06.2020 року, з нею ніхто не прожив та не був зареєстрований (а.с.8).

Звернувшись із заявою до Козівської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини, позивачу, роз`яснено, що вона вважається такою, що не прийняла спадщину так як не подала у встановлений законом шестимісячний строк з моменту смерті спадкодавця заяви про прийняття спадщини, оскільки не була зареєстрована із спадкодавцем та їй було рекомендовано звернутися до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (ч. 2 ст. 1220 ЦК України ).

Частина 3 ст.1272 ЦК України визначає, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Правила ч.3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року №7 надано роз`яснення про те, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Постановою Верховного Суду від 26.06.2019 у справі № 565/1145/17визначено, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, зокрема пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Як на підставу пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини позивач покликається на те, що мати склала заповіт на неї, про наявність якого остання дізналась лише після смерті спадкодавця.

Зазначені обставини суд визнає поважними причинами пропуску строку звернення позивачем з заявою про прийняття спадщини, що не залежали від її волі, а тому позов є підставним та обґрунтованим.

А відтак, з врахуванням встановлених судом обставин, а також того, що відповідач доводи позивача жодним чином не заперечив та не спростував, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 76-81, 89, 141, 247, 258-259, 263-265, 280 ЦПК України, -

ухвалив :

позов ОСОБА_1 до Городищенської сільської ради Козівського району Тернопільської областіпро визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий двохмісячний строк, з моменту набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщинипісля смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; зареєстроване у встановленому порядку місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ; паспорт серія НОМЕР_4 , виданий Козівським РВ УМВС України в Тернопільській області 12.08.1998 року.

Відповідач - Городищенська сільська рада Козівського району Тернопільської області ; місце знаходження: с.Городище, Козівський район, Тернопільська область; код ЄДРПОУ 04395567.

Дата складення повного судового рішення 28.12.2020 року.

Суддя О.Б.Гриновець

СудКозівський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення22.12.2020
Оприлюднено30.12.2020
Номер документу93912826
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —951/435/20

Рішення від 22.12.2020

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Гриновець О. Б.

Ухвала від 07.12.2020

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Гриновець О. Б.

Ухвала від 17.06.2020

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Гриновець О. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні