Березівський районний суд Одеської області
24.12.2020
Справа № 494/1052/20
Провадження № 2/494/544/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2020 року Березівський районний суд Одеської області
у складі: головуючого - судді Дєткова О.Я.,
при секретарі Твердун Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Березівка Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та Ряснопільської сільської ради Березівського району Одеської області про встановлення факту спільного проживання зі спадкоємцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з цією заявою до суду, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Ряснопіль Березівського району Одеської області помер її троюрідний брат ОСОБА_3 , який не мав сім`ї та близьких родичів. Після смерті брата відкрилася спадщина на земельну ділянку № НОМЕР_1 , площею 9.73 га, яка розташована на масиві № НОМЕР_2 на території Ряснопільської сільської ради Березівського району Одеської області. ОСОБА_3 в останні роки важко хворів, йому була потрібна допомога та догляд. Бабуся позивачки, яка також являлась бабусею ОСОБА_3 , запросила його проживати разом з нею, вона його доглядала, витрачала кошти на лікування, сім`я ОСОБА_1 їй допомагала у цьому. ОСОБА_3 важко хворів та ІНФОРМАЦІЯ_1 помер, бабуся та сім`я позивачки понесли витрати на його поховання, за життя він склав заповіт на їм`я бабусі ОСОБА_4 . З заявою про прийняття спадщини ОСОБА_4 до нотаріуса не зверталась, так як померлий склав на її ім`я заповіт та вона проживала з ним на час смерті, то вважала себе такою, що прийняла спадщину. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла, після її смерті відкрилась спадщина на житловий будинок по АДРЕСА_1 та на вищевказану земельну ділянку, яку вона успадкувала після смерті ОСОБА_3 . У встановлений законом строк мати позивачки відмовилась від прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 на користь ОСОБА_1 . Нотаріусом роз`яснено, що видати свідоцтво про прийняття спадщини на вищевказану земельну ділянку є неможливим, оскільки необхідно встановити факт прийняття спадщини бабусею після смерті ОСОБА_3 . У зв`язку з вищевказаним просить суд встановити факт спільного проживання ОСОБА_4 з ОСОБА_3 на час відкриття спадщини та визнати за нею право власності на вказану земельну ділянку.
Позивач та його представник у судове засідання не з`явились, однак від представника позивача ОСОБА_5 на адресу суду 18 листопада 2020 року надійшла заява про розгляд справи без їхньої участі з проханням задовольнити вимоги позову.
Відповідачка ОСОБА_2 , яка належним чином повідомлена про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не з`явилась, проте своєю заявою від 30 жовтня 2020 року просить справу розглядати без її участі та проти задоволення позовної заяви заперечень не має.
Представник Ряснопільської сільської ради Березівського району Одеської області, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не з`явився, однак 23 жовтня 2020 року від сільської голови Сафронової Т.М. надійшла заява про згоду з вимогами позову та розгляд справи за її відсутності.
Учасник справи, згідно положень ч.3 ст.211 ЦПК України, має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтями 1216, 1218 та 1268 ЦК України передбачається, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу,він не заявив про відмову від неї.
Судом встановлено, що згідно заповіту, посвідченого секретарем виконавчого комітету Ряснопільської сільської ради Березівського району Одеської області 25 травня 1999 року, ОСОБА_3 усе своє майно заповів ОСОБА_4 (а.с.6).
Свідоцтвом про смерть, виданим відділом Державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби по Березівському району Березівського міжрайонного управління юстиції в Одеській області, серії НОМЕР_3 , підтверджується, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.5).
Відповідно Державного акту на право власності на земельну ділянку, серії ОД №048151, власником земельної ділянки, площею 9,73 га, на території Ряснопільської сільської ради Березівського району Одеської області є ОСОБА_3 (а.с.7).
ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований у АДРЕСА_2 , але фактично проживав та вів спільне господарство з ОСОБА_4 в АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою виконавчого комітету Ряснопільсьої сільської ради №146/02-23 (а.с.13).
При оформленні спадкових прав необхідно встановлювати коло осіб, які відповідно до положень ч.3 ст.1268 ЦК України вважаються такими, що прийняли спадщину. Указані обставини встановлюються на підставі довідок про склад сім`ї спадкодавця, інших документів, які з достовірністю можуть свідчити про родинні зв`язки цих осіб із спадкодавцем.
Відповідно до статті 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом та за законом.
У відповідності до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування №24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Відповідно до статті 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини. Прийняття спадщини - це не обов`язок спадкоємців, а їх право.
Враховуючи вищевикладене, вимога про встановлення факту спільного проживання ОСОБА_4 зі спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини підлягає задоволенню.
В обґрунтування позовних вимог позивачка в своєму позові вказує, що на даний час інших спадкоємців після смерті ОСОБА_4 , крім неї, немає.
Оскільки після смерті спадкодавця ОСОБА_4 ОСОБА_6 вступила у володіння спадковим майном, не заявила про відмову від спадщини, суд вважає вірним визнати за нею право власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом після смерті бабусі ОСОБА_4 .
Відповідно до ст.3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є судовий захист цивільного права та інтересу, а також справедливість, добросовісність та розумність, що не суперечить також положенням ст.2 ЦПК України.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вищевказане спадкове майно дійсно успадковане померлою бабусею позивачки, тому це спадкове майно повинно бути успадковане останньою як спадкоємицею за законом.
Керуючись ст.ст.12,13,81,89,264,315 ЦПК України, ст.ст.3,1216,1218 ЦК України,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та Ряснопільської сільської ради Березівського району Одеської області про встановлення факту спільного проживання зі спадкоємцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на спадкове майно задовольнити повністю.
Встановити факт спільного проживання ОСОБА_4 зі спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,право власності на земельну ділянку № НОМЕР_1 сільськогосподарського призначення, площею 9,73 гектарів, яка розташована на масиві № НОМЕР_2 на території Ряснопільської сільскої ради Березівського району Одеської області, кадастровий номер 5121283800:01:003:0168, яку успадкувала ОСОБА_4 після смерті ОСОБА_3 .
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Згідно пункту 15 та підпункту 15.5 Розділу ХIII Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Позивач - ОСОБА_1 АДРЕСА_3 .
Відповідач - ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 .
Відповідач - Ряснопільська сільська рада Березівського району Одеської області, пров. Поштовий, 1 с. Ряснопіль Березівського району Одеської області.
Суддя:
Суд | Березівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2020 |
Оприлюднено | 30.12.2020 |
Номер документу | 93912999 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Березівський районний суд Одеської області
Дєтков О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні