Справа № 308/14944/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2020 року місто Ужгород
Ужгородський міскрайонний суд Закарпатської області:
під головуванням судді Іванова А.П.,
при секретарі Боті О.І.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Таллінн до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за утримання будинку і споруд та прибудинкової території,
встановив:
Голова правління ОСББ Таллінн Колосов В.П. звернувся до суду із вказаним позовом, посилаючись на те, що ОСОБА_3 є власницею нежитлового приміщення загальною площею 230 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1 і відповідно співвласником багатоквартирного будинку, в якому з метою забезпечення належного утримання будинку та прибудинкової території 16.05.2016 створене Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Таллінн . Протоколом загальних зборів ОСББ Таллінн від 16.06.2016 затверджений розмір коштів, які щомісячно сплачують на користь ОСББ співвласники багатоквартирного будинку за утримання будинку, споруд і прибудинкової території у сумі 2 (дві) гривні за 1 кв.м. загальної площі квартири чи нежитлового приміщення. ОСОБА_3 не виконує своїх обов`язків співвласника будинку та не сплачує кошти за надані позивачем послуги, через що виникла заборгованість за період з 1 грудня 2016 року по 01 грудня 2019 року на суму 16560 гривень. Зазначав, що позивач належним чином виконує свої обов`язки з надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території, а за статутом позивача співвласники зобов`язані своєчасно та в повному обсязі сплачувати витрати на комунальні послуги, однак відповідачка відмовляється такі оплачувати, не дивлячись на багаторазові повідомлення про існування заборгованості. З огляду на викладене просив стягнути суму заборгованості з відповідачки.
Від відповідачки ОСОБА_3 , яка заперечувала заявлені позивачем вимоги, надійшов письмовий відзив, де остання вказувала на відсутність укладеного між нею та ОСББ Таллінн договору на надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території. На її думку це позбавляє позивача права вимоги за наявним позовом внаслідок відсутності у сторін договірних відносин. На підставі цього просила суд відмовити у задоволенні позову повністю.
У судовому засіданні голова правління ОСББ Таллінн Колосов В.П. та представник позивача ОСОБА_2 підтримали заявлені позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, будучи належним чином про час та місце розгляду справи повідомленою, зокрема шляхом розміщення повідомлення про виклик на вебпорталі Судова влада України.
Суд, вислухавши голову правління ОСББ Таллінн ОСОБА_1 та представник позивача ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 4 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі ЗУ Про ОСББ ) об`єднання співвласників багатоквартирного будинку створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання. Об`єднання є юридичною особою, що створюється відповідно до закону.
За ст. 20 ЗУ Про ОСББ частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
На підставі ст. 21 ЗУ Про ОСББ кошти об`єднання складаються, зокрема, з внесків і платежів співвласників. Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.
За ст. 22 ЗУ Про ОСББ самостійне забезпечення об`єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об`єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів. Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання.
Згідно із ст. 23 ЗУ Про ОСББ внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Відповідно до ст. 15 ЗУ Про ОСББ співвласник зобов`язаний, крім іншого, виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; а також своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
За п. 2 розділу V Статуту ОСББ Таллінн співвласник зобов`язаний своєчасно та у повному обсязі сплачувати належні внески та платежі.
Відповідно до Протоколу загальних зборів ОСББ Таллінн від 14 червня 2016 року встановлено розмір платежів за утримання будинку в розмірі 2 (дві) гривні за 1 кв. м.
При цьому суд зазначає, що відсутність між сторонами справи договору на внесення оплати на утримання і експлуатації багатоквартирного будинку не може слугувати підставою для звільнення відповідачів від необхідності виконувати рішення загальних зборів ЗУ Про ОСББ в частині внесення щомісячних платежів співвласниками будинку, в тому числі відповідачкою ОСОБА_3 .
Аналогічна правова позиція була викладена Верховним Судом у постанові від 13 листопада 2019 року по справі № 686/14833/15-ц.
Відносини, що виникають між співвласниками, а також між співвласниками та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку при забезпеченні потреб співвласників шляхом вирішуються шляхом самозабезпечення відповідно до ст. 22 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .
Суд, натомість, зазначає, що оцінюючи належність обраного позивачем способу захисту та обґрунтовуючи відповідний висновок щодо нього, судам слід виходити із його ефективності, а це означає, що вимога про захист цивільного права має відповідати змісту порушеного права, характеру правопорушення, а також забезпечувати поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постанові від 5 серпня 2020 року по справі № 438/887/16-ц.
З огляну на викладене, суд зазначає, що посилання представника позивача на загальні положення закону, що регулюють відносини в сфері надання житлово-комунальних послуг не спростовують встановлені судом обставини справи щодо наявності спору між сторонами з приводу саме оплати внесків співвласників багатоквартирного будинку.
Отже, саме по собі посилання представника позивача на положення Закону України Про житлово-комунальні послуги не свідчить про безпідставність позову, оскільки саме на суд покладено обов`язок встановлювати фактичні правовідносини та норми, які їх регулюють, внаслідок чого й поновлювати порушене цивільне право відповідно до характеру такого порушення.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСББ Таллінн , ЄДРПОУ: 40485045, розташоване 88018, м. Ужгород, вул. Л. Толстого, 44, з видом діяльності: комплексне обслуговування об`єктів, керівником якого є ОСОБА_1 .
За змістом ст. 6 ЗУ Про ОСББ для створення об`єднання скликаються установчі збори, які веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. Установчі збори приймають рішення про створення об`єднання і затверджують його статут. Державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації. Установчі документи об`єднання підписує голова установчих зборів або інша уповноважена зборами особа.
За абз. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку статут об`єднання складається відповідно до типового статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства.
Також суд зазначає, що статут ОСББ Таллінн відповідає положенням ЗУ Про ОСББ , яка визначає зміст статуту ОСББ.
За ст. 10 ЗУ Про ОСББ органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори, рішення яких може бути оскаржене в судовому порядку. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. Так до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Згідно із ч. 4 ст. 319, ч. 1 ст. 322 ЦК власність зобов`язує, тому власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Суд зазначає, що за ч. 1 ст. 355 ЦК майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно).
На підставі ч. 1 ст. 356 ЦК власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 360 ЦК України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Аналізуючи перелічені норми, суд звертає увагу на те, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності, та повинен як співвласник багатоквартирного будинку сплачувати визначені загальними зборами ОСББ внески і платежі на утримання будинку, в даному випадку визначені загальними зборами ЗУ Про ОСББ на утримання будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Аналогічна правова позиція була викладена Верховним Судом у постанові від 19 серпня 2019 року по справі № 641/7403/16-ц.
Належність відповідачці ОСОБА_3 на праві власності нежитлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 230 кв. м. підтверджується довідкою №2053 від 17.10.2014, технічним паспортом, та інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а. с. 12,13,16).
Відповідно до протоколу №2 загальних зборів ОСББ Таллінн від 14 червня 2016 року встановлено щомісячні обов`язкові внески для співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , на його утримання для власників розмірі 2 (дві) гривні за 1 кв. м. (а.с. 33)
Суд вважає, що однією з основних функцій об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, в тому числі ОСББ Таллінн , є належне утримання такого багатоквартирного будинку та прибудинкової території, а також те, що відповідачка, як співвласник будинку, повинна виконувати рішення загальних зборів позивача, то посилання ОСОБА_3 на безпідставність заявлених позовних вимог представником ОСББ Таллінн не ґрунтуються на положеннях закону.
Згідно з довідки №01-12 від 05 грудня 2019 року станом на 01 грудня 2019 року заборгованість по щомісячним внескам ОСОБА_3 складає суму боргу 16560 гривень (а.с. 39).
Суд, перевіривши наведений розрахунок, зазначає, що відповідачці, як співвласниці нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 230 кв. м., застосовуючи розмір внесків, визначений у протоколі загальних зборів ОСББ Таллінн у розмірі 2 гривні за 1 кв.м., слід сплачувати щомісяця на утримання будинку 460 гривень, відповідно з 01 грудня 2016 року по 01 грудня 2019 року сума заборгованості складає 36 місяців?460гривень=16560 гривень.
При цьому, суд зауважує, що відповідно до ст. 256 ЦК позовна давність є строком, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Згідно із ст. 253 ЦК перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Згідно з ст. 257 ЦК загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Згідно із ч. 4 ст. 267 ЦК сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Відповідачка про застосування позовної давності суду не заявляла, тому суд не вбачає підстав таку застосовувати.
З огляду на викладене, суд вважає, що з відповідачки, як із співвласниці будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , за період з 01 грудня 2016 року по 01 грудня 2019 року підлягає стягненню заборгованість з оплати внесків на утримання будинку на користь позивача в сумі 16560 гривень.
На підставі ст. 141 ЦПК з відповідачів підлягає стягненню на користь ОСББ Таллінн понесені витрати зі сплати судового збору в сумі 1921 грн.
Керуючись ст. 12, 13, 81, 133, 141, 142, 200, 223, 259, 263-265 ЦПК, суд
ухвалив:
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Таллінн , ідентифікаційний код юридичної особи 40485045, заборгованість з оплати внесків на утримання будинку в сумі 16560 (шістнадцять тисяч п`ятсот шістдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Таллінн , ідентифікаційний код юридичної особи 40485045 витрати з оплати судового збору в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) гривню.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду А.П. Іванов
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2020 |
Оприлюднено | 30.12.2020 |
Номер документу | 93919135 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Іванов А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні