Рішення
від 28.12.2020 по справі 740/4029/20
НІЖИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 740/4029/20

Провадження № 2/740/1303/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 грудня 2020 року м.Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:

головуючої судді Гагаріної Т.О.,

за участі секретаря судових засідань Полторацької В.М.,

розглянувши в підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Ніжині цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області (Черняхівський старостинський округ) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини ,

встановив:

22.09.2020 позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаною позовною заявою на обґрунтування якої зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , її мати ОСОБА_3 померла у 2005 році.

Після смерті батька відкрилася спадщина, яка складається із права на земельні ділянки.

Заповіт за час життя батько не складав. Спадщина відумерлою не визнавалася. При зверненні до нотаріуса їй було відмовлено у зв`язку з пропущеним строком для подачі заяви про прийняття спадщини. Заяву про прийняття спадщини, не подала у шестимісячний строк з поважних та об`єктивних причин. Поживала з матір`ю окремо від батька і про наявність у батька земельного паю не знала, а про його існування дізналася від орендаря земельної ділянки. Позивач вказує, що є єдиним спадкоємцем майна померлого за законом. Просить суд визначити їй додатковий строк три місяці для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини на майно померлого ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач в підготовче судове засідання не з`явилася, проте подала до суду письмову заяву, в якій просить розгляд справи проводити у її відсутності, позовні вимоги підтримала повністю, просила їх задовольнити.

У підготовче судове засідання представник відповідача Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області не з`явився, однак скерував до суду письмову заяву в якій зазначає про визнання позову та просить суд розглянути справу за без їх участі за наявними у справі доказами та поясненнями.

Відповідно до ч.8 ст.178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з ч. ч. 3-4 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Враховуючи зазначені вище положення, а також те, що сторони скористались своїм правом, врегульованим ч.3 ст.211 ЦПК України, заявляти клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його в даному підготовчому засіданні на підставі доказів наявних у справі.

Суд, дослідивши матеріали справи та подані докази, розглянувши письмові клопотання позивача та відповідача, проаналізувавши встановлені обставини справи в їх сукупності, прийшов до наступного висновку.

Так, судом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивачаОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть cepiї НОМЕР_1 , який за життя проживав за адресою АДРЕСА_1 . Після його смерті відкрилася спадщина, яка складалася, в тому числі із земельної ділянки.

Згідно інформації наданої міськрайонним управлінням у Ніжинському районі та м. Ніжині Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 20.08.2020 №Б-77/0-0.171-64/149-20 від 20.08.2020 , ОСОБА_2 на підставі розпорядження Ніжинської районної державної адміністрації № 167 вiд 31.05.1996 року було видано сертифікат на право на земельку частку (пай) серiї ЧН № 0262016 по КСП Промінь на території Черняхівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, зареєстрований 30.08.1996 року за № 16. Взамін вищевказаного сертифіката на підставі розпорядження Ніжинської районної державної адміністрації № 490 від 26.12.2002 на ім`я ОСОБА_2 виготовлено державний акт cepiї ЧН № 190488, зареєстрований в книзі реєстрації 17.06.2003 за № 94 на право власності на земельну ділянку надану для ведення особистого селянського господарства площею 2,22 га з кадастровим номером 7423389500:02:001:0267, розташовану на території Черняхівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області та державний акт cepiї ЧН № 166719, зареєстрований в книзі реєстрації 17.06.2003 за № 95 на право власності на земельну ділянку надану для ведення особистого селянського господарства площею 0,28 га з кадастровим номером 7423389500:02:001:0625, розташовану на території Черняхівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області. Зазначені державні акти на право власності на земельні ділянки ОСОБА_2 не видавались, вони знаходяться в Міськрайонному Управлінні у Ніжинському районі та м. Ніжині Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області та можуть бути видані спадкоємцю.

Як вбачається з довідки про склад сім`ї спадкодавця, виданої Черняхівським старостинським округом Вертіївської сільської ради № 58/02-16/6 вiд 24.01.2020 , на час смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , був зареєстрований і проживав за адресою АДРЕСА_1 . На час його смерті та протягом шести місяців з дня смерті за цією адресою інші особи не були зареєстровані та не проживали.

Згідно з інформаційною довідкою зі спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 61901152 вiд 01.10.2020 , після ОСОБА_2 , спадкова справа не заводилась.

У судовому порядку спадщина відумерлою не визнавалась.

Отже, судом встановлено, що за життя ОСОБА_2 своїм майном не розпорядився, заповіту не залишив.

Також встановлено, що позивач по справі ОСОБА_1 є дочкою померлого ОСОБА_2 (свідоцтво про народження серiї НОМЕР_2 ) , а відтак, відповідно до ст.1262 ЦК України є його спадкоємцем першої черги за законом. Однак, оскільки позивач пропустила встановлений законом строк для прийняття спадщини, то у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого батька нотаріусом їй фактично було відмовлено, про що свідчить лист Ніжинської районної державної нотаріальної контори від 07.08.2020 №795/02-17.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. ст.1220,1223,1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

За правилами ч. ч. 1, 2 ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

У відповідності до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини за умови, що строк на прийняття спадщини був пропущений з поважної причини. Судом також встановлено, що позивач пропустила встановлений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважної причини, визнання цього позову відповідачем не суперечить закону та не порушує прав та інтересів інших осіб

Суд вважає, що наявні підстави для задоволення позовних вимог та слід визначити позивачу додатковий строк - 2 місяці для подання відповідної заяви про прийняття спадщини, перебіг якого рахується з дня набрання рішенням суду законної сили. Саме такий строк є необхідним та буде достатнім для подання позивачем відповідної заяви про прийняття спадщини, у зв`язку з чим, позов підлягає задоволенню частково.

Щодо вирішення питання про судові витрати, суд виходить з наступного.

Позивачем при зверненні до суду з даним позовом було сплачено судовий збір в сумі по 840 грн 80 коп.

Відповідно до ч.1 ст.142 ЦПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Разом з тим, позивачем не заявлялося жодних клопотань про повернення половини сплаченого ними судового збору, у зв`язку з визнанням відповідачем позову.

Доказів понесення будь-яких витрат відповідачем при розгляді даної справи суду надано не було.

Керуючись ст.ст.12, 13, 89, 142, 178, 200, 206, 211, 247, 259, 264-265 ЦПК України, суд,

ухвалив:

Позов задовольнити частково.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю в 2 (два) місяці з дня набрання законної сили ухваленим у даній справі рішенням суду для подання заяви про прийняття спадщини після померлого, ІНФОРМАЦІЯ_2 батька ОСОБА_2 .

Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.О.Гагаріна

СудНіжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення28.12.2020
Оприлюднено30.12.2020
Номер документу93920345
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —740/4029/20

Рішення від 28.12.2020

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Гагаріна Т. О.

Ухвала від 24.09.2020

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Гагаріна Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні