Рішення
від 01.12.2020 по справі 648/171/20
ХЕРСОНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 648/171/20

н/п 2/766/6668/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2020 року Херсонський міський суд Херсонської області в складі:

головуючого - судді Прохоренко В.В.,

секретар Кравченко А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа : приватний нотаріус Білозерського районного нотаріального округу Гребенюк Таїсія Миколаївна про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа : приватний нотаріус Білозерського районного нотаріального округу Гребенюк Таїсія Миколаївна про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, в якому просить визначити їй додатковий строк в один місяць для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті її чоловіка ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свої вимоги обґрунтувала наступним, що після смерті чоловіка відкрилася спадщина на майно а саме: житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 ; земельну ділянку загальною площею 0,2500 га (кадастровий номер: 6520385000:02:002:0001 за адресою: АДРЕСА_1 ; автомобіль Опель Віваро д/н НОМЕР_1 ; причіп бортовий УВН д/н НОМЕР_2 , що належало йому за життя на праві власності.

За життя ОСОБА_4 залишив заповіт на все належне йому майно на ім`я їх доньки ОСОБА_5 , про що їй було відомо, тому вона не зверталась із заявою про прийняття спадщини у передбачений шестимісячний строк після смерті чоловіка. Однак ОСОБА_3 відмовилася від прийняття спадщини, що засвідчила нотаріальною заявою від 09.01.2020року. Зважаючи, що вона особисто дізналась про намір доньки ОСОБА_3 відмовитись від прийняття спадщини, то звернувшись до нотаріуса із відповідною заявою про прийняття спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_4 , їй було відмовлено у зв`язку з пропуском строку звернення з відповідною заявою. Вважає причину пропуску строку звернення поважною та з урахуванням уточнених позовних вимог просила суд встановити їй додатковий строк в один рік для прийняття спадщини після смерті чоловіка - ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач в судове засідання не з`явилася, надала повноваження представнику.

Від представника позивача в останнє судове засідання надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити, з підстав, зазначених в позовній заяві.

Відповідачі в судове засідання не з`явилися, від ОСОБА_3 в останнє судове засідання надійшла до суду заява про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги визнала у повному обсязі.

Від ОСОБА_2 , надійшла заява про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги визнав у повному обсязі.

Представник третьої особи в судове засідання не звилася, надіслала до суду заяву про розгляд справи без її участі. Проти задоволення позову не заперечувала.

Дослідивши матеріали справи, суд установив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Частиною 1 ст. 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

За положенням ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Судом установлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 з 07.03.2019 року, про що Дніпровським районним у м. Херсоні відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Херсонській області складено актовий запис - 76.

Мають повнолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 складеного Відділом РАЦС Комсомольського районного управління юстиції 19.09.1983 року, де батьками вказані ОСОБА_7 та ОСОБА_1 .

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 складеного Міським відділом РАЦС, де батьками вказані ОСОБА_7 та ОСОБА_1 .

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що зроблено актовий запис -13, Виконавчим комітетом Посад-Покровської сільської ради Білозерського району Херсонської області.

З довідки від 18.12.2019 року за №1234 виданої сільським головою вбачається, що ОСОБА_4 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 постійно був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті з ОСОБА_4 ніхто не проживав та не був зареєстрованим за вказаною адресою.

За життя ОСОБА_4 мав у власності майно: житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 ; земельну ділянку загальною площею 0,2500 га (кадастровий номер: 6520385000:02:002:0001 за адресою: АДРЕСА_1 ; автомобіля ОPEL VIVARO д/н НОМЕР_1 ; причіп бортовий УВН д/н НОМЕР_2 , яке належало йому на праві власності, що підтверджується наступними документами Рішеннями Білозерського районного суду Херсонської області від 10.04.2008 року, державним актом на право власності на земельну ділянку від 14.12.2009 року, свідоцтвом про право власності на транспортний засіб ОPEL VIVARO серії НОМЕР_6 , свідоцтво про право власності на прічіп бортовий- тентований синій серії НОМЕР_7 .

На зазначене майно ОСОБА_4 за життя склав заповіт від 01.07.2014 року посвідчений приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Сперчун О.О., зареєстрований в реєстрі за №1024, яким все своє майно заповідав своїй донці - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Матеріалами справи, а саме з копії спадкової справи, що надійшла до суду на запит вбачається, що після смерті ОСОБА_4 з заявами про прийняття спадщини ОСОБА_8 та ОСОБА_2 не зверталися. ОСОБА_2 надав заяву від 26.12.2019 року повідомив, про пропущення шестимісячного строку на прийняття спадщини, звертатися до суду про його поновлення не буде.

Відповідно до заяви від 26.12.2019 року до Приватного нотаріуса Білозерської районної нотаріального округу Херсонської області зверталася ОСОБА_1 в якій зазначала, що не буде ставити питання про виділ Ѕ частки з спільного майна подружжя.

Відповідно до заяви від 09.01.2020 року наявної в матеріалах спадкової справи ОСОБА_3 , повідомила про те що їй було відомо про шестимісячний строк звернення про прийняття спадщини після смерті батька- ОСОБА_4 , який вона пропустила, поновлювати вказаний строк не буде.

Відповідно до листа приватного нотаріуса Гребенюк Т.М., про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 26.12.2019 року вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у вчинені нотаріальної дії, а саме видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті її чоловіка - ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на майно житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 ; земельну ділянку загальною площею 0,2500 га (кадастровий номер: 6520385000:02:002:0001 за адресою: АДРЕСА_1 ; автомобіля ОPEL VIVARO д/н НОМЕР_1 ; причіп бортовий УВН д/н НОМЕР_2 з тих підстав, що пропущено строк для прийняття спадщини.

Отже, матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 , в межах шестимісячного строку не звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_4 з поважної причини, та не мала можливості прийняти спадщини у встановлений законом строк, зважаючи на те, що їй було відомо про існування заповіту на ОСОБА_3 , лише після того як дізналась про відмову доньки від прийняття спадщини - із пропуском строку звернулась до нотаріуса із відповідною заявою про прийняття спадщини. Зазначені обставини, підтверджені також нотаріально посвідченою заявою ОСОБА_1 ..

Виходячи з правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 26 червня 2019 року по справі № 565/1145/17, поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженням, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Вказаною Постановою Верховного Суду у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 26.06.2019 року по справі № 565/1145/17, провадження № 61-38298св18, зазначено, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

При цьому, суд враховує практику застосування норм права Європейським судом з прав людини щодо принципу пропорційності щодо втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Ужиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв`язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод заінтересованої особи, оскільки обмеження не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.

За таких обставин, суд враховуючи принцип пропорційності між застосованим заходом та переслідуваною метою, якою є захист порушених прав позивача в аспекті статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод приходить до висновку про задоволення позовних вимог частково, та вважає можливим визначити позивачу додатковий строк в шість місяців, який буде достатнім для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного, ст.ст.1269 - 1270,1272 ЦК України, керуючись ст.ст. ст. ст. 6-13, 81, 258, 259, 263, 264, 265, 280-282 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

Позов задовольнити частково.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 , додатковий строк у шість місяців для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , який рахувати з дня набрання рішенням суду законної сили.

В решті вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херснськоїобласті.

Суддя: В.В. Прохоренко

СудХерсонський міський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення01.12.2020
Оприлюднено04.01.2021
Номер документу93946057
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —648/171/20

Рішення від 01.12.2020

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Прохоренко В. В.

Ухвала від 28.10.2020

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Прохоренко В. В.

Ухвала від 19.05.2020

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Прохоренко В. В.

Ухвала від 24.02.2020

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Прохоренко В. В.

Ухвала від 21.01.2020

Цивільне

Білозерський районний суд Херсонської області

Кусік І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні