Справа № 738/1534/20
№ провадження 2/738/527/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 грудня 2020 року м. Мена
Менський районний суд Чернігівської області в складі:
судді - Волошиної Н.В.,
з участю секретаря судового засідання - Донець Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Менської міської ради Менського району Чернігівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Менська районна державна адміністрація Чернігівської області, про визнання права на земельну ділянку
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Менської міської ради Менського району Чернігівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Менська районна державна адміністрація Чернігівської області, про визнання права на земельну ділянку.
Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина на належне їй майно, в тому числі і на право на земельну частку (пай) № НОМЕР_1 , сіножаті, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану за межами с. Слобідка Менського району Чернігівської області. Позивач, як спадкоємець за законом першої черги, звернувся до Менської районної державної нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини та про видачу свідоцтва про право на спадщину, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай), сіножаті, розташовану за межами с. Слобідка Менського району Чернігівської області, йому було відмовлено в зв`язку з неподанням правовстановлюючого документу на спадкове майно та рекомендовано звернутись до суду. Зазначає, що за життя спадкодавець ОСОБА_2 взамін Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН №0095797, виданого на підставі рішення Менської районної державної адміністрації №246 від 07 серпня 1996 року і зареєстрованого 25 жовтня 1996 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №370, одержала Державний акт на право приватної власності на землю площею 2,5135 га, рілля, кадастровий номер - 7423088200:03:000:0801, яка була ним (позивачем) успадкована, а на іншу частину земельної частки (паю) № НОМЕР_1 , сіножаті, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, за межами с. Слобідка Менського району Чернігівської області, правовстановлюючого документу за життя не встигла отримати, оскільки померла.
Враховуючи те, що спадкодавець ОСОБА_2 за життя вживала заходів щодо набуття права власності на земельні ділянки на підставі виділення в натурі (на місцевості) належних їй земельних часток (паїв), проте не реалізувала його повністю, оскільки оформила право власності лише на земельну ділянку площею 2,5135 га, ріллю, позивач просить визнати за ним право на завершення оформлення правовстановлюючого документу на земельну ділянку (пай) № НОМЕР_1 , сіножаті, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована за межами села Слобідка Менського району Чернігівської області.
Ухвалою Менського районного суду Чернігівської області від 26 листопада 2020 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 14 грудня 2020 року.
Ухвалою Менського районного суду Чернігівської області від 14 грудня 2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 29 грудня 2020 року.
Позивач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримує.
Представники відповідача - Менської міської ради Менського району Чернігівської області та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Менської районної державної адміністрація Чернігівської області, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явились, до суду надали заяви про розгляд справи без їх участі, при ухваленні рішення у даній справі поклались на розсуд суду.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що справу можливо розглянути без учасників справи за наявними у справі доказами.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослiдивши письмові докази, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Відповідно до статті 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (арк.с.7), після смерті якої відкрилась спадщина на належне їй майно.
Спадкоємцем першої черги за законом після померлої ОСОБА_2 є її син ОСОБА_1 , що підтверджується копією його свідоцтва про народження (виданого повторно) серії НОМЕР_3 (арк.с.8).
Згідно з довідкою №2-22/423 від 04 листопада 2009 року, виданою Слобідською сільською радою Менського району Чернігівської області, ОСОБА_2 з 16 липня 1980 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована та проживала по АДРЕСА_1 , разом з нею на день її смерті за вказаною адресою були зареєстровані та проживали її син - ОСОБА_1 , невістка - ОСОБА_3 , онук - ОСОБА_4 (арк.с.41).
З матеріалів спадкової справи №606/2009, заведеної за заявою ОСОБА_1 , останній, як спадкоємець за законом першої черги, звернувся до Менської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті матері - ОСОБА_2
17 липня 2018 року нотаріусом було видано ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку, площею 2,5135 га, розташовану на території Слобідської сільської ради Менського району Чернігівської області, наданої для ведення особистого селянського господарства, що належало спадкодавцю на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЧН №006650.
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 17 листопада 2020 року за №1347/02-31 нотаріусом було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) - сіножаті, що перебуває у колективній власності КСП Шлях Жовтня с. Слобідка Менського району Чернігівської області, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , оскільки на ім`я спадкодавця було видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН №0095797, на підставі якого остання за життя отримала Державний акт серії ІІІ-ЧН №006650 на земельну ділянку розміром 2,5135 га (рілля), а на решту, сіножать, за вищевказаним сертифікатом (пай № НОМЕР_1 ) Державний акт не видавався, та рекомендовано визнати право на вказану земельну ділянку (пай) у судовому порядку (а.с.16).
За повідомленням Відділу у Менському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, ОСОБА_2 за життя отримала Сертифікат на право на земельну частку (пай) земельного пайового фонду колективного сільськогосподарського підприємства Шлях Жовтня с. Слобідка Менського району Чернігівської області, розміром 3,43 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі серії ЧН №0095797, виданий на підставі рішення Менської районної державної адміністрації №246 від 07 серпня 1996 року, зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 25 жовтня 1996 за №370, що підтверджується витягом із Книги реєстрації сертифікатів (арк.с.12), та мала право на отримання Державних актів взамін вищевказаного Сертифікату. На ім`я ОСОБА_2 взамін вказаного сертифікату серії ЧН №0095797 на право на земельну частку (пай) було видано Державний акт на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЧН №006650 від 09 січня 2004 року, а саме на земельну ділянку площею 2,5135 га (рілля) для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Слобідської сільської ради Менського району Чернігівської області, кадастровий номер земельної ділянки - 7423088200:03:000:0801); Державний акт на право власності на земельну ділянку на території Слобідської сільської ради Менського району Чернігівської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва/ведення особистого селянського господарства, на сіножаті (пай № НОМЕР_1 ), взамін вказаного вище Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0095797, не видавався. Вартість паю (сіножаті) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Слобідської сільської ради Менського району Чернігівської області станом на 29 жовтня 2020 року складає з індексацією 4382,44 грн (арк.с.11).
З довідки № 295/13 від 02 грудня 2019 року, виданої в.о. старости с. Слобідка ОСОБА_5 , вбачається, що ОСОБА_2 у списку жеребкування розподілу земельних ділянок, які підлягають паюванню по Слобідській сільській раді, отримала пай сіножаті №364 (арк.с.13).
Відповідно до частин 1, 2 статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками; право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Відповідно до положень пункту ґ частини 1 статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Відповідно до статті 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) та Указом Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям визначено організаційні та правові засади виділення паїв членам колективного сільськогосподарського підприємства.
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_2 за життя вживала заходів щодо набуття права власності на земельні ділянки на підставі виділення в натурі (на місцевості) належних їй земельних часток (паїв), але не реалізувала це право повністю, набула право власності лише на земельну ділянку, площею 2,5135 га, ріллю, для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Слобідської сільської ради Менського району Чернігівської області, а на іншу частину земельної частки (паю) - земельна ділянка № НОМЕР_1 , сіножаті, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва/ведення особистого селянського господарства, на території Слобідської сільської ради Менського району Чернігівської області, правовстановлюючого документу не отримала.
Положеннями ч. 1 ст. 4, ст. 12, 13 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів і на власний розсуд розпоряджається своїми правами щодо предмета спору. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання за позивачем права на завершення оформлення правовстановлюючого документу на земельну ділянку (пай № НОМЕР_1 сіножаті) в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 , оскільки остання за життя мала право на земельну частку (пай), вживала заходів щодо набуття права власності на земельну ділянку на підставі виділення в натурі (на місцевості) належної земельної частки (паю), але не отримала правовстановлюючого документу та не зареєструвала право власності у Державному земельному кадастрі.
Керуючись статтями 1216, 1218, 1261, 1269, 1270, 1296, 1297 ЦК України, ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , Указом Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , статтями 4, 12, 13, 76-80, 258, 259, 263 - 265, 354 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Менської міської ради Менського району Чернігівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Менська районна державна адміністрація Чернігівської області, про визнання права на земельну ділянку - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на завершення оформлення правовстановлюючого документу на земельну ділянку в порядку виділення в натурі (на місцевості) земельної частки (паю № НОМЕР_1 , сіножаті), у землі, що перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства Шлях Жовтня с. Слобідка Менського району Чернігівської області, яка належала ОСОБА_2 згідно із Сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЧН №0095797, виданим на підставі рішення Менської районної державної адміністрації №246 від 07 серпня 1996 року, зареєстрованим в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №370 від 25 жовтня 1996 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Менський районний суд Чернігівської області.
Позивач:
ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 .
Відповідач:
Менська міська рада Менського району Чернігівської області, місцезнаходження: вул. Титаренка Сергія, 7 м. Мена Чернігівська область, індекс 15600, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 04061777.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору:
Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, місцезнаходження: проспект Миру, 14 м. Чернігів, індекс 14000, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 39764881.
Менська районна державна адміністрація Чернігівської області, місцезнаходження: вул. Героїв АТО, 6 м. Мена Чернігівська область, індекс 15600, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 04061624.
Суддя Н.В. Волошина
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 29.12.2020 |
Оприлюднено | 04.01.2021 |
Номер документу | 93950284 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Волошина Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні