РІШЕННЯ
Іменем України
30 грудня 2020 року м. Чернігів справа № 927/1075/20
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами позовну заяву
за позовом Державного підприємства "Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою"
14000, м. Чернігів, вул. П?ятницька, 11-а (cher-zem@ukr.net)
До Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕЗЕРВ-ВР"
16600, Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Шевченка, будинок 21-З (guardrezerv@gmail.com)
про стягнення 35 660 грн. 46 коп.
ВСТАНОВИВ:
12 листопада 2020 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Державного підприємства "Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕЗЕРВ-ВР" про стягнення вартості послуг з підготовки лоту до продажу права оренди на земельну ділянку, виставленої на торги (розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки та виготовлення агрохімічного паспорту) в сумі 17 600,00 грн. та винагороди за проведення земельних торгів в сумі 18 060,46 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем взятих на себе зобов`язань щодо відшкодування відповідних витрат, пов`язаних з організацією та проведенням земельних торгів.
Звертаючись з даним позовом позивач просить дозволити його представнику приймати участь в призначених судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою програмного забезпечення відеконференцзв`язку "EasyCon", тобто фактично просить здійснювати розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін.
17.11.2020 судом, з метою перевірки місцезнаходження відповідача було здійснено безкоштовний запит до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, за умовами пошуку код ЄДРПОУ юридичної особи 39840658, відповідно до якого місцезнаходження юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕЗЕРВ-ВР": 16600, Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Шевченка, будинок 21-З.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 17.11.2020: прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; відмовлено у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін; постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; встановлено процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали; встановлені процесуальні строки для подання: позивачем відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив; роз`яснено сторонам, що подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечення є правом учасників справи; роз`яснено сторонам, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Вказана вище ухвала суду від 17.11.2020 була направлена судом рекомендованою поштовою кореспонденцією на адресу учасників справи та була отримана позивачем 18.11.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення: №1400049926652.
Ухвала суду від 17.11.2020, направлена на адресу відповідача, зазначену у позовній заяві та витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (16600, Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Шевченка, будинок 21-З) повернулась до суду з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
З метою належного повідомлення відповідача про час та місце розгляду справи, ухвала суду від 17.11.2020 про відкриття провадження у справі була повторно направлена 24.11.2020 судом на адресу відповідача, проте 30.11.2020 повернулась до суду з відміткою "за даною адресою не знаходиться".
Згідно з п.5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
У даному випадку судом також враховано, що за приписами ч.1 ст.9 Господарського процесуального кодексу України, ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Крім того, інформація стосовно слухання судом справ є публічною і розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень та на офіційному сайті Господарського суду Чернігівської області в мережі Інтернет, що також свідчить про наявність в учасників справи можливості дізнатись про слухання справи за їх участю.
Таким чином, відповідач належним чином був повідомлений про розгляд Господарським судом Чернігівської області позовної заяви Державного підприємства "Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою".
У встановлений господарським судом процесуальний строк відзив на позовну заяву, а також клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідачем поданий не був.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 №103827, Державне підприємство "Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (ідентифікаційний код юридичної особи 00709804) зареєстровано 05.11.2003 в якості юридичної особи, № запису 1 064 120 0000 003284. Дані про перебування юридичної особи у процесі припинення, банкрутства - відсутні (а.с.37).
Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕЗЕРВ-ВР" (код ЄДРПОУ юридичної особи 39840658) зареєстровано в якості суб`єкта господарювання 16.06.2015, № запису 10631020000001931, про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань внесено відповідну інформацію (а.с.43-46).
Згідно з ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
У відповідності з ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 173-175 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 ст. 901 та частиною 1 ст. 903 Цивільного кодексу України визначено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Як вбачається із матеріалів справи, 09.09.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕЗЕРВ-ВР" звернулося до Державного підприємства "Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" із заявою (реєстраційний №975) про участь у земельних торгах для юридичних осіб-резидентів (а.с.8,9).
09.09.2020, між Державним підприємством "Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", в особі директора Непотенка Р.В., який діє на підставі Статуту (виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "РЕЗЕРВ-ВР", в особі Холода А.О., який дії на підставі Статуту (учасник) було укладено Угоду №975 (53996) про умови участі в земельних торгах у формі аукціону (далі - Угода).
Відповідно до п. 1.1., 1.2. Угоди, предметом цієї угоди є умови участі в земельних торгах у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності. Розташування земельної ділянки: в адміністративних межах (за межами населених пунктів) Корюківської міської ради Корюківського району Чернігівської області. Площа земельної ділянки: 17,0107 га. Кадастровий номер: 7422482000:06:002:0109. Категорія земель: землі сільськогосподарського призначення. Цільове призначення: 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Стартовий розмір річної плати за користування земельною ділянкою: 29486,57 грн.
Пунктами 2.2.1., 2.4.6. Угоди передбачено, що виконавець зобов`язаний здійснити підготовку та проведення земельних торгів у відповідності до вимог чинного законодавства, а учасник відшкодувати вартість виготовлення документації, розробленої для підготовки земельної ділянки на земельні торги на умовах, визначених даною угодою.
Згідно з п.3.3., 3.4. Угоди, учасник, який став переможцем, протягом трьох банківських днів з моменту підписання протоколу земельних торгів відшкодовує виконавцю вартість послуг з підготовки лоту до продажу права оренди на земельну ділянку, виставленої на торги (розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки та виготовлення агрохімічного паспорту), що складає 17 600,00 грн. ПДВ в т.ч. за наступними реквізитами: поточний рахунок НОМЕР_1 в АТ Креді Агріколь Банк м. Чернігів, МФО 300614, отримувач - ДП "Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", код ЄДРПОУ 00709804. Призначення платежу: відшкодування за лот (номер лота) .
Учасник, який став переможцем, протягом трьох банківських днів з моменту підписання протоколу земельних торгів перераховує суму винагороди за проведення земельних торгів, яка становить 50% від річної плати за користування земельною ділянкою, але не більше як 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за лот, за наступними реквізитами: поточний рахунок НОМЕР_1 в АТ Креді Агріколь Банк м. Чернігів, МФО 300614, отримувач - ДП "Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", код ЄДРПОУ 00709804. Призначення платежу: винагорода за лот (номер лота) .
Пунктом 5.3. Угоди передбачено, що угода набирає чинності з моменту її підписання і діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за даною угодою.
Відповідно до протоколу земельних торгів №53996 від 15.09.2020, підписаного організатором, переможцем, ліцитатором та скріпленого печатками, переможцем земельних торгів у формі аукціону за лотом №53996 з продажу права оренди земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 17,0107 га, кадастровий номер: 7422482000:06:002:0109, місцезнаходження в адміністративних межах (за межами населених пунктів) Корюківської міської ради Корюківського району Чернігівської області, є ТОВ "РЕЗЕРВ-ВР" (а.с.14-16).
З матеріалів справи слідує, що 15.09.2020, між ТОВ "РЕЗЕРВ-ВР" (замовником) та ДП "Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (виконавцем) було складено, підписано та скріплено печатками сторін: Акт №ОУ-0003444 здачі-прийняття робіт (надання послуг) на суму 45 944,45 грн. та Акт №ОУ-0003445 здачі-прийняття робіт (надання послуг) на суму 49 842,00 грн., копії яких додано до матеріалів справи, що свідчать про відсутність претензій замовника до виконавця стосовно виконаних робіт з підготовки лоту до продажу права оренди землі та проведення земельних торгів (а.с.40,4).
Приписами ч.5 ст. 135 Земельного кодексу України встановлено, що земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та їх виконавцем. Фінансування організації та проведення земельних торгів здійснюється організатором земельних торгів або їх виконавцем відповідно до договору, укладеного між ними, у тому числі за рахунок реєстраційних внесків учасників земельних торгів. Витрати (видатки), здійснені організатором або виконавцем земельних торгів на їх проведення, відшкодовуються йому переможцем земельних торгів.
Частиною 5 ст. 136 Земельного кодексу України передбачено, що фінансування підготовки лотів до проведення земельних торгів здійснюється організатором земельних торгів або їх виконавцем відповідно до договору між ними. Витрати, здійснені організатором земельних торгів або їх виконавцем на підготовку лотів до проведення земельних торгів, відшкодовуються переможцем земельних торгів за кожним лотом.
Згідно з ч.31 ст.137 Земельного кодексу України, ціна продажу земельної ділянки, плата за користування земельною ділянкою, право користування якою набуто на торгах, а також сума витрат, здійснених організатором або виконавцем земельних торгів на підготовку лота до продажу, організацію та проведення земельних торгів, підлягають сплаті переможцем земельних торгів не пізніше трьох банківських днів з дня укладення відповідного договору.
Виходячи з приписів пунктів 3.3., 3.4. Угоди, вартість послуг з підготовки лоту до продажу права оренди на земельну ділянку, виставленої на торги (розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки та виготовлення агрохімічного паспорту) складає 17 600,00 грн., а винагорода за проведення земельних торгів - 18 060,46 грн. (50% від річної плати за користування земельною ділянкою 36 120,92 грн., що визначена Протоколом земельних торгів №53996 від 15.09.2020).
Виконавцем (позивачем) було виставлено переможцю земельних торгів (ТОВ "РЕЗЕРВ-ВР") рахунки-фактури від 15.09.2020: № СФ-001807 на суму 45 944,45 грн. та №СФ-001808 на суму 49842,00 грн. (а.с.17,18).
Претензія №28-28-0.17-986/2-20 від 22.10.2020 з проханням оплатити вартість послуг з підготовки лоту до продажу права оренди на земельну ділянку, виставленої на торги та суми винагороди за проведення земельних торгів, зокрема, за лотом №53996, переможцем якого ТОВ "РЕЗЕРВ-ВР", відповідачем не виконана (а.с.19,20).
Згідно з ч.2,3 ст. 193 Господарського кодексу України кожна сторона має вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. За ч.1 ст.193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених цим Кодексом.
Так, відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обігу або інших вимог, що звичайно ставляться.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Частиною 1 ст. 612 Цивільного кодексу України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Приймаючи до уваги, що відповідач - ТОВ "РЕЗЕРВ-ВР" (як учасник по Угоді та переможець земельних торгів у формі аукціону, згідно з протоколом земельних торгів №53996 від 15.09.2020) належним чином не виконав приписів п.3.3., 3.4. Угоди; вартість послуг з підготовки лоту до продажу права оренди на земельну ділянку, виставленої на торги та винагороду за проведення земельних торгів позивачу (виконавцю) не сплатив; заперечень щодо розміру спірних сум суду не надав та позовні вимоги не оспорив, а тому суд доходить висновку, що позивач правомірно звернувся з відповідною позовною заявою до суду.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають у задоволенню в частині стягнення 17 600,00 грн. вартості послуг з підготовки лоту до продажу права оренди на земельну ділянку, виставленої на торги (розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки та виготовлення агрохімічного паспорту) та 18 060,46 грн. винагороди за проведення земельних торгів , що становить 50% від річної плати за користування земельною ділянкою 36 120,92 грн., що визначена Протоколом земельних торгів №53996 від 15.09.2020), всього на загальну суму 35 660,46 грн.
Пунктом 2 ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України та ст. 4 Закону України „Про судовий збір", з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір у розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст. 129, 165, 178, 233, 238, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України; ст. 4 Закону України „Про судовий збір", господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов Державного підприємства "Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕЗЕРВ-ВР" про стягнення 35 660 грн. 46 коп., задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕЗЕРВ-ВР" (16600, Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Шевченка, будинок 21-З; код ЄДРПОУ 39840658) на користь Державного підприємства "Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (14000, м. Чернігів, вул. П?ятницька, 11-а; код ЄДРПОУ 00709804) 35 660 грн. 46 коп. та 2102,00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.
Повний текст рішення складено та підписано 30.12.2020р.
Суддя А.С.Сидоренко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2020 |
Оприлюднено | 04.01.2021 |
Номер документу | 93961746 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Сидоренко А.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні