ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.12.2020м. ДніпроСправа № 904/5861/20
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрресурс-КР", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
про стягнення заборгованості в сумі 98 350 грн. 20 коп. за договором про закупівлю товару від 15.07.2020 № 579/13/280В
Суддя Рудь І.А.
Без повідомлення (виклику) учасників справи.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрресурс-КР" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом, в якому просить стягнути з Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" заборгованість у розмірі 98 350 грн. 20 коп., відповідно до умов договору про закупівлю товару від 15.07.2020 № 579/13/280В; витрати позивача зі сплати судового збору у розмірі 2 102 грн. 00 коп. та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 7 000 грн. 00 коп. просить покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору в частині повної та своєчасної оплати поставленого позивачем товару.
Ухвалою господарського суду від 30.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними в матеріалах справи документами.
23.11.2020 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він позовні вимоги не визнає у повному обсязі, зазначає, що у зв»язку із нестабільністю фінансування та затримками у взаєморозрахунках, що проходять через банківські структури, у нього не було можливості вчасно здійснити розрахунок з позивачем. Така ситуація склалась внаслідок складних фінансових взаємовідносин з контрагентами. Відповідачем вжито максимум зусиль для вчасного погашення заборгованості перед позивачем. Крім того, відповідач вважає, що витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 7 000 грн. 00 коп. є неспівмірними зі складністю справи, наданим адвокатом обсягом послуг у суді, затраченим ним часом на надання цих послуг, а також не відповідають критерію реальності таких витрат, розумності їх розміру. Позивачем не було надано детального опису робіт, передбаченого ч. 3 ст. 126 ГПК України. Відповідач вважає, що позивачем не доведено витрат на професійну правничу допомогу саме у відношенні ДП "СхідГЗК". Просив відмовити у задоволенні позову та зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв"язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Предметом доказування у даній справі є обставини укладення договору; факт поставки товару; строк оплати; наявність прострочення оплати.
Так, судом встановлено, що 15.07.2020 між Державним підприємством "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" (покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрресурс-КР" (постачальник) укладено договір про закупівлю товару № 579/13/280В (далі - договір).
Згідно з п. 1.1. договору постачальник зобов»язується поставити покупцеві товар, зазначений у п. 1.2. договору, а покупець - прийняти і оплатити такий товар.
За умовами п. 1.2. договору постачальник зобов»язується поставити фарби, код 4481 (Фарба емаль, грунт під фарбу та для захисту від іржі) за найменуванням, кількістю та ціною відповідно до Специфікації №1, яка є невід»ємною частиною договору.
Пунктом 3.1. договору передбачено, що сума (ціна) договору, відповідно до Специфікації № 1 становить 171 755 грн. 00 коп., крім того ПДВ 20% - 34 351 грн. 00 коп. Загальна сума становить 206 106 грн. 00 коп., з урахуванням ПДВ.
Відповідно до п. 4.2. договору покупець здійснює оплату отриманої партії товару за фактом його поставки протягом 30 календарних днів.
Згідно з п. 5.1. договору поставка товару здійснюється партіями в період липень-грудень 2020. Обсяг кожної партії уточнюється у заявках, підписаних працівниками покупця. Термін поставки кожної партії товару протягом 14 робочих днів отримання заявки. Заявка може направлятись постачальнику за допомогою електронних засобів зв»язку (факс, електронна пошта тощо) з подальшим направленням оригіналів документів на адресу, вказану в цьому договорі (отримання постачальником оригіналу заявки є необов»язковим).
За приписами п. 5.2. договору поставка товару здійснюється на умовах DDP (склад покупця, вул. Першотравнева, 2д, м. Жовті Води, Дніпропетровська область) відповідно до Інкотермс-2010.
Пунктом 5.3. договору передбачено, що при поставці партії товару постачальник надає сертифікат заводу-виробника або паспорт заводу-виробника, або сертифікованої лабораторії, або інший документ виробника, що підтверджує технічні та якісні характеристики товару; рахунок-фактуру; видаткову накладну; товарно-транспортні документи.
Датою поставки товару та переходу права власності на товар буде вважатись дата фактичної поставки товару на склад покупця (п. 5.4. договору).
За умовами пп. 6.1.1 п. 6.1. договору покупець зобов»язаний своєчасно та у повному обсязі сплачувати за поставлений товар.
У свою чергу, постачальник має право своєчасно та у повному обсязі отримувати плату за поставлений товар (пп. 6.4.1 п. 6.4. договору).
Договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами і діє до 31.12.2020, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов»язань (п. 11.1. договору).
Специфікацією № 1 до договору сторони узгодили найменування товару, його кількість, ціну та загальну вартість.
На виконання умов договору позивач поставив відповідачу товар на суму 98 350 грн. 20 коп. , що підтверджується підписаною сторонами без будь-яких зауважень видатковою накладною № 179 від 17.07.2020, а також товарно-транспортною накладною № Р179 від 17.07.2020.
Позивач зазначає, що відповідач, в порушення умов договору, свої зобов`язання щодо повної та своєчасної оплати поставленого товару не виконав, у зв`язку з чим у нього виникла заборгованість перед позивачем за цією накладною у розмірі 98 350 грн. 20 коп.
Доказів оплати відповідачем вказаної заборгованості сторонами до матеріалів справи не надано.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі договору про закупівлю товару, є господарськими зобов`язаннями, тому, згідно положень ст.ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов"язується передати у встановлений строк товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов"язаних з особистими, сімейними, домашніми або іншим подібним використанням, а покупець зобов"язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов"язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим до виконання.
За приписами ч. 1 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов"язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов"язання (неналежне виконання).
Враховуючи умови п. 4.2. договору та положення ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, відповідач повинен був здійснити оплату за видатковою накладною № 179 від 17.07.2020 у строк до 17.08.2020 включно, чого, як вбачається з матеріалів справи, не зробив.
Згідно зі ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).
За приписами ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно зі ст. ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За встановлених обставин, відповідач неналежним чином виконав свої договірні зобов`язання, чим порушив умови укладеного із позивачем договору та вищевказані приписи чинного законодавства, тому позовні вимоги позивача про стягнення заборгованості у розмірі 98 350 грн. 20 коп. є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Також, у позовній заяві позивач просить суд стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 7 000 грн. 00 коп.
За приписами ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Згідно з ч. 3 ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Статтею 126 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
При здійсненні розподілу між сторонами спору судових витрат на професійну правничу допомогу суд враховує результат розгляду спору, умови договору про надання правничої допомоги, укладеного між стороною спору та адвокатом (адвокатським об`єднанням, бюро), обсяги наданих стороні, як клієнту, послуг правничої допомоги щодо представництва її інтересів в суді під час розгляду справи, а також в порядку ст. 86 Господарського процесуального кодексу України надає належну оцінку поданим стороною, яка понесла витрати на професійну правничу допомогу, доказам фактичного надання їй адвокатських послуг, їх прийняття стороною спору на підставі акта приймання-передачі послуг з виставленням адвокатом (адвокатським об`єднанням, бюро) клієнту рахунка на оплату таких послуг.
На підтвердження понесення витрат на професійну правничу допомогу позивачем до матеріалів справи долучено: договір про надання правничої допомоги від 16.10.2020, укладений між Адвокатським бюро "ОЛЕГА ПОПКОВА" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрресурс-КР"; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000035 від 22.10.2020 на суму 3 000 грн. 00 коп.; платіжне доручення № 282 від 23.10.2020 на суму 3 000 грн. 00 коп.
Так, згідно з п. 1.1. договору про надання правничої допомоги від 16.10.2020 клієнт (позивач) доручає, а адвокатське бюро бере на себе зобов»язання надати правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених цим договором, а саме: вивчення документів щодо суті спору; вивчення та аналіз судової практики, підготовка і обґрунтування правової позиції; консультації клієнта з питань збирання доказів, з питань відкриття провадження у справі, порядку і строків судового розгляду, порядку оскарження рішень суду та ухвал з процесуальних питань; складання документів (підготування позовної заяви клієнта до Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" про стягнення коштів); представництво в суді.
Для надання правової допомоги клієнту адвокатське бюро призначає Попкова Олега Олександровича (п. 2.7. договору про надання правничої допомоги від 16.10.2020).
Відповідно до п. 4.1. договору про надання правничої допомоги від 16.10.2020 правову допомогу, що надається адвокатським бюро, клієнт оплачує в гривнях: вартість винагороди (гонорар) складає загалом 7 000 грн. 00 коп., а саме: 500 грн. 00 коп. - вивчення документів щодо суті спору; 500 грн. 00 коп. - вивчення та аналіз судової практики. Підготовка та обгрунтування правової позиції; 500 грн. 00 коп. - консультації клієнта з питань збирання доказів, з питань відкриття провадження у справі, порядку і строків судового розгляду, порядку оскарження рішень суду та ухвал з процесуальних питань; 1 500 грн. 00 коп. - складання документів (підготування позовної заяви); 3 000 грн. 00 коп. - представництво в суді. Клієнт оплачує витрати на відрядження адвоката за межі м. Кривого Рогу згідно рахунку, на кожне судове засідання.
Пунктом 4.4. договору про надання правничої допомоги від 16.10.2020 передбачено, що за результатами надання юридичної допомоги складається акт, що підписується представниками кожної зі сторін. Акт надсилається клієнту адвокатським бюро засобами електронного зв»язку або поштою. На письмову вимогу клієнта адвокатське бюро може надавати акти про надання правової допомоги, в яких буде вказано перелік наданої правової допомоги із ідентифікацією. Акт про надання правової допомоги вважається підписаним, якщо протягом 5 днів з моменту його отримання клієнтом останній не надав адвокатському бюро письмові аргументовані заперечення на акт.
Сума, вказана у п. 4.1. цього договору, є гонораром адвокатського бюро за надання правової допомоги та поверненню не підлягає (п. 4.6. договору про надання правничої допомоги від 16.10.2020).
Як вбачається з акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000035 від 22.10.2020, бюро надало позивачу такі послуги: вивчення документів щодо суті спору - 500 грн. 00 коп.; вивчення та аналіз судової практики, підготовка і обгрунтування правової позиції - 500 грн. 00 коп.; консультації клієнта з процесуальних питань - 500 грн. 00 коп.; складання документів правового характеру (підготування позовної заяви) - 1 500 грн. 00 коп. Загальний розмір наданих послуг складає 3 000 грн. 00 коп.
Згідно з ч. 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Частинами 5, 6 статті 126 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
За таких обставин, щодо обсягу, вартості та співрозмірності заявлених до компенсації витрат на професійну правничу допомогу, суд, оцінивши витрати позивача, з урахуванням всіх аспектів і складності цієї справи, а також час, який міг би витратити адвокат на вивчення документів та підготовку позовної заяви як кваліфікований фахівець, сукупний час, витрачений на опрацювання спірних правовідносин, враховуючи заперечення відповідача стосовно розміру витрат на правничу допомогу, дійшов висновку про те, що до стягнення підлягають витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3 000 грн. 00 коп., які підтверджені належними доказами, є справедливими та співрозмірними.
Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3 000 грн. 00 коп. покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 126, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 252, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрресурс-КР" до Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" про стягнення заборгованості в сумі 98 350 грн. 20 коп. за договором про закупівлю товару від 15.07.2020 № 579/13/280В задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" (52210, Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Горького, 2, код ЄДРПОУ 14309787) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрресурс-КР" (50071, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Володимира Великого, 59, код ЄДРПОУ 42769738) 98 350 грн. 20 коп. (дев»яносто вісім тисяч триста п»ятдесят грн. 20 коп.) заборгованості, 2 102 грн. 00 коп. (дві тисячі сто дві грн. 00 коп.) витрат зі сплати судового збору та 3 000 грн. 00 коп. (три тисячі грн. 00 коп.) витрат на професійну правничу допомогу.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.
Повне рішення складено 30.12.2020
Суддя І.А. Рудь
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2020 |
Оприлюднено | 04.01.2021 |
Номер документу | 93962034 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудь Ірина Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудь Ірина Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні