Ухвала
від 31.12.2020 по справі 635/7871/20
ХАРКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа№635/7871/20

Провадження №1-кп/635/1231/2020

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2020 року Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

підозрюваного ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт Покотилівка Харківського району Харківської області клопотання прокурора відділу Харківської обласної прокуратури ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за №32020220000000074 від 04.08.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харків, громадянина України, освіта неповна вища, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , одруженого, індивідуальний податковий номер платника податків НОМЕР_1 , раніше не судимого, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського районного суду Харківської області надійшло клопотання прокурора відділу Харківської обласної прокуратури ОСОБА_3 про звільнення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за №32020220000000074 від 04.08.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 (далі ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , є фізичною особою-підприємцем, зареєстрований Харківською районною державною адміністрацією Харківської області 23.03.2017, номер запису про реєстрацію 24710000000076900, взяття на облік в податкових органах 23.03.2017, адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , перебуває на податковому обліку у ГУ ДПС у Харківській області. Здійснює фінансово-господарську діяльність на спрощеній системі оподаткуванні, обліку та звітності, є платником єдиного податку другої групи. Будучи відповідальною особою за складання та подачу податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця та за сплату до бюджету вказаного податку, шляхом приховування доходу (обсягу виручки), отриманого від реалізації товарів у період третього кварталу 2020 року, вчинив умисне ухилення від сплати податків на загальну суму 3 200 222 грн., що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах.

Так, відповідно до вимог ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.

Згідно зі статтею 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до п. 14.1.226 ст. 14 Податкового кодексу України самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Положеннями п. 15.1 ст. 15 ПК України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на які покладено обов`язок зі сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

На підставі п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов`язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків і зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, та інше.

Положеннями п. 291.2. ст. 291 Податкового кодексу України передбачено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1. ст. 297 ПК України на сплату єдиного податку з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Згідно з п. 291.3. ст. 291 Податкового кодексу України юридична чи іізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цим кодексом, та реєструється платником єдиного податку.

Пунктом 291.4 ст. 291 Податкового Кодексу України передбачено, що до др\тої групи платників єдиного податку, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності відносяться фізичні особи-підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 5 000 000 гривень.

Відповідно до п. 292.1. ст. 292 Податкового кодексу України доходом платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Відповідно до п. 294.1. ст. 294 Податкового Кодексу України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку другої групи є календарний рік. Платник єдиного податку другої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, у разі перевищення платником єдиного податку протягом року обсягу доходу передбаченого для платників єдиного податку 2-ї групи. Подання такої податкової декларації у строки встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, звільняє таких платників від обов`язку подання податкової декларації у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду.

Під час досудового розслідування встановлено, що 23.10.2020 ОСОБА_4 , який у встановленому Податковим кодексом України порядку зареєстрований платником єдиного податку другої групи, за місцем фактичного здійснення господарської діяльності за адресою: АДРЕСА_1 , подано до Головного управління ДПС у Харківській області, розташованому за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, 46, податкову декларацію платника єдиного податку фізичної особи-підприємця (реєстраційний № 9274926253 від 23.10.2020 15:19:48) за податковий (звітний) період три квартали 2020 року. У вищевказаній декларації ОСОБА_4 зазначено суму доходу у розмірі 0 грн.

Водночас згідно з документами, отриманими під час досудового розслідування, а саме - книги обліку доходів фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 , виписок по рахунках ОСОБА_4 , свідчень підозрюваного ОСОБА_4 встановлено, що фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 при здійсненні торгівлі «Комплектами (наборами) для забору та транспортування біологічних зразків» у період 2020 року фактично отримано дохід в грошовій формі, а саме (в готівковій і безготівковій) у сумі 26 334 810 грн. та умисно зазначено в податковій декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця за три квартали 2020 року, занижену суму отриманого доходу у 2020 році, з метою зменшення сум податків, які підлягають обов`язковому декларуванню та сплаті до бюджету.

Пунктом 293.4 ст. 293 ПКУ зазначено, що ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичні особи - підприємці) у розмірі 15 відсотків до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах 1, 2 і 3 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу.

Підпунктом 2 п. 293.8 ст. 293 встановлено, що платники єдиного податку другої групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу, в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування.

Такі платники до суми перевищення зобов`язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків.

У ході огляду отриманих відомостей, відносно платника податків ОСОБА_4 встановлено перевищення останнім як платником єдиного податку другої групи, граничного обсягу доходів у 2020 році, що дорівнює 5 000 000 гривень.

Платником податків ОСОБА_4 в третьому кварталі 2020 року, у зв`язку з перевищенням граничного розміру доходів передбаченого Податковим кодексом для платників єдиного податку другої групи, застосування ставки в розмірі 15 відсотків до суми перевищення граничного розміру єдиного податку навмисно не здійснено, заяву стосовно відмови від застосування спрощеної системи оподаткування обліку та звітності до ГУ ДПС у Харківській області навмисно не надано та перехід на загальну систему оподаткування обліку та звітності не здійснено, чим порушено норми Податкового кодексу.

Постановою слідчого від 20.10.2020 призначено проведення економічного дослідження, а отримані під час досудового розслідування відомості про наявні порушення податкового законодавства направлено спеціалісту-бухгалтеру для проведення дослідження з метою встановлення суми завданої шкоди.

За результатами проведеного економічного дослідження 26.10.2020 спеціалістом-бухгалтером ОСОБА_6 складено висновок економічного дослідження № 25/11 відповідно до якого сума несплаченого єдиного податку ФОП ОСОБА_4 за 2020 рік становить - 3 200 222 гривень.

Враховуючи викладене, ОСОБА_4 будучи фізичною особою-підприємцем, здійснюючи підприємницьку діяльність на другій групі спрощеної системи оподаткування, будучи платником єдиного податку, маючи досвід здійснення підприємницької діяльності, діючи умисно, з корисливих мотивів, бажаючи настання негативних наслідків у вигляді фактичного ненадходження до бюджету коштів, замість відображення у податковій декларації фактично отриманого доходу у 2020 році у розмірі 26 334 810 грн. умисно відобразив у податковій декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця за податковий (звітний) період три квартали 2020 року зменшену суму доходу у розмірі - 0 грн. та 23.10.2020 (реєстраційний № 9274926253 23.10.2020 15:19:48) подав її до Головного управління ДПС у Харківській області, розташованого за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, 46, чим вчинив умисне ухилення від сплати єдиного податку, що спричинило несплату єдиного податку до бюджету у сумі 3 200 222 грн., що є значним розміром.

Згідно п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про деякі питання застосування законодавства про відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов`язкових платежів» від 08.10.04 № 15 ухилення від сплати податків, зборів, інших обов`язкових платежів може бути абсолютно як шляхом неподання документів, з їх обчисленням і сплатою до бюджетів чи державних цільових фондів (податкових декларацій, розрахунків, бухгалтерських звітів і балансів тощо), так і шляхом приховування об`єкта оподаткування, а також шляхом заниження об`єктів оподаткування та іншими способами. При цьому неподання податкової декларації, як правило, є одночасно і приховуванням об`єктів оподаткування.

Суб`єкт господарювання, який за результатами здійснення господарської операції не задекларував податкові зобов`язання та не сплатив відповідні суми в бюджет, не міг не усвідомлювати протиправність своїх дій і протиріччя їх цілі інтересам держави і суспільства; хотів настання протиправних наслідків у вигляді ненадходження сум податків до державного бюджету України.

Згідно п.21 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про деякі питання застосування законодавства про відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов`язкових платежів» від 08.10.04 № 15 «... фактичні дані, які підтверджують наявність чи відсутність у діях особи складу злочину передбаченого ст.212 КК України, можуть бути встановлені висновком експерта або за допомогою актів документальної перевірки виконання податкового законодавства і ревізії фінансово-господарської діяльності».

Порушення податкового законодавства та фактично несплачені ФОП ОСОБА_4 суми єдиного податку за 2020 рік встановлені:

-висновком економічного дослідження № 25/11 від 26.10.2020;

-висновком експерта відділу економічних досліджень Харківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України № 8/298СЕ-20 від 13.11.2020.

Таким чином, ОСОБА_4 , діючи умисно у період 2020 року, ухилився від сплати єдиного податку у розмірі 3 200 222 грн., що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах, що в три тисяч і більше разів перевищує установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян 1051 грн. (50% розміру прожиткового мінімуму 2102 грн.) встановленого Законом України «Про Державний бюджет України» № 294-9 від 14.11.2019.

Відповідно до п.15 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 15 від 08.10.2004, злочин передбачений ст.212 КК України, є закінченим з моменту фактичного ненадходження до бюджету грошових коштів, які мали бути сплачені у строки та в порядку, передбаченому чинним законодавством з питань оподаткування (тобто сум узгоджених податкових зобов`язань), а саме - з наступного дня після настання строку, до якого мав бути сплачений податок, збір чи інший обов`язків платіж, який вважається узгодженим і підлягає оплаті.

Вказаним кримінальним правопорушенням (злочином) завдані збитки державі у вигляді несплачених податків у розмірі 3 200 222 грн.

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, тобто в умисному ухиленні від сплати єдиного податку (в редакції Закону №101-9 від 18.09.2019) вчинене особою, яка здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах у сумі 3 200 222 грн.

В судовому засіданні прокурор відділу Харківської обласної прокуратури ОСОБА_3 клопотання підтримав, зазначивши про наявність підстав для звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч.1ст. 212 КК України,у зв`язку із наявністю підстав передбачених уст. 44 КК України, ч. 4ст. 212 КК України.

У судовому засіданні ОСОБА_4 підтримав клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності, при цьому пояснив, що він у повному обсязі розуміє суть підозри, погоджується з обставинами викладеними у клопотанні, розуміє підставу звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з відшкодуванням завданих державі збитків, та не заперечує проти закриття кримінального провадження з зазначених підстав, таким чином у повному обсязі підтримав клопотання про закриття кримінального провадження на підставі ст. 44КК України, ч. 4ст. 212 КК Україниу зв`язку відшкодуванням всіх збитків.

Захисникадвокат ОСОБА_5 клопотання підтримав, вважає наявними підстави для звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч.1ст. 212 КК Україниу зв`язку із наявністю підстав передбачених уст. 44 КК України, ч. 4ст. 212 КК України

Відповідно до п. 2 ч. 3ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8 частини першої або частиною другоюстатті 284 цього Кодексу.

Відповідно до вимог п.1 ч. 2ст. 284 КПК Україникримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч.1ст. 285КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Згідно ч. ч. 1, 4 ст. 286КПК України, звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Суд вважає правильним кваліфікацію дій ОСОБА_4 за ч. 1ст. 212 КК України, а саме умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах.

Згідно до ч. 4ст. 212 КК Україниособа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов`язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_4 до притягнення до кримінальної відповідальності сплатив єдиний податок, а також відшкодував шкоду, завдану державі їх несплатою за 2020 рік у загальній сумі З 200 222 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 53 від 27.10.2020 (призначення платежу - єдиний податок за 2020 рік у сумі 3 200 000 грн.), платіжним дорученням № 54 від 03.11.2020 (призначення платежу - єдиний податок за 2020 рік у сумі 222 грн., час сплати 13 год. 39 хв.) та листом ГУ ДПС у Харківській області № 10575/7/20-40-12-06-18 від 12.11.2020 про відсутність податкового боргу.

Частиною 3ст. 288 КПК Українизакріплено, що суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Беручи до уваги, що підозрюваний до притягнення його до кримінальної відповідальності, передбаченої ч 1ст.212 КК Україниповністю відшкодував шкоду, завдану державі їх несплатою за 2020 рік у загальній сумі З 200 222 грн.,тоді як повідомлення про підозру складено 03.11.2020, суд дійшов висновку про можливість задоволення клопотання прокурора про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4ст. 212 КК Українита закриття кримінального провадження.

Керуючись ст.ст.12,44,286 КК України, ст.ст. 285-289 КПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора відділу Харківської обласної прокуратури ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України у кримінальному провадженні №32020220000000074 від 04.08.2020 за ознаками кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , задовольнити повністю.

Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, від кримінальної відповідальності на підставі ч. 2 ст. 44, ч. 4 ст. 212 КК України.

Кримінальне провадження, внесене до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за №32020220000000074 від 04.08.2020 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України - закрити.

Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Харківський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом семи днів з дня її проголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо вона не скасована, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію ухвали негайно після її проголошення вручити підозрюваному та прокурору.

Повний текст ухвали проголошено 31.12.2020.

Суддя ОСОБА_1

СудХарківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення31.12.2020
Оприлюднено14.02.2023
Номер документу93970722
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері господарської діяльності Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів

Судовий реєстр по справі —635/7871/20

Ухвала від 26.04.2021

Кримінальне

Харківський районний суд Харківської області

Даниленко Т. П.

Ухвала від 26.04.2021

Кримінальне

Харківський районний суд Харківської області

Даниленко Т. П.

Ухвала від 16.04.2021

Кримінальне

Харківський районний суд Харківської області

Даниленко Т. П.

Ухвала від 16.04.2021

Кримінальне

Харківський районний суд Харківської області

Даниленко Т. П.

Ухвала від 12.02.2021

Кримінальне

Харківський районний суд Харківської області

Даниленко Т. П.

Ухвала від 10.02.2021

Кримінальне

Харківський районний суд Харківської області

Даниленко Т. П.

Ухвала від 13.01.2021

Кримінальне

Харківський районний суд Харківської області

Даниленко Т. П.

Ухвала від 11.01.2021

Кримінальне

Харківський районний суд Харківської області

Даниленко Т. П.

Ухвала від 31.12.2020

Кримінальне

Харківський районний суд Харківської області

Даниленко Т. П.

Ухвала від 28.12.2020

Кримінальне

Харківський районний суд Харківської області

Даниленко Т. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні