Справа № 603/731/20
Провадження №2-о/603/59/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" грудня 2020 р. м. Монастириська
Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді : Іванчука В.М.
секретар судового засідання: Швець Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Монастириська цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Задарівська сільська рада Монастириського району Тернопільської області про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ВСТАНОВИВ:
Представник заявника - адвокат Гнатишин В.В., в інтересах заявника ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, в якій просить ухвалити рішення, яким встановити факт проживання заявника ОСОБА_1 , разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Задарів Монастириського району помер ОСОБА_2 . За життя ОСОБА_2 заповіту не складав.
Сімейні відносини з ОСОБА_2 та його дружиною ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , яких вона вважала своїми названими братом та сестрою, у заявника склались з 80-х років, оскільки жили по сусідству. Подружжя було одиноке, своїх дітей не мали, інших спадкоємців, які б могли опікуватись ними, теж не було, заявниця жила в їхньому господарстві, вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом, доглядала їх, проводила поховання, доглядає за їхніми могилами та вступила в управління спадковим майном. Дружиною ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , було складено заповіт, яким було зроблено розпорядження щодо садкового майна на ім`я заявника. Встановлення даного факту необхідно заявнику для оформлення спадкових прав, як спадкоємцем четвертої черги. Однак, при зверненні до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини їй було відмовлено у зв`язку з тим, що не надано документів, які б свідчили про те, що вона постійно проживала зі спадкодавцем однією сім`єю не менше ніж п`ять років до часу відкриття спадщини. Оскільки з 1977 року заявник ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , а спадкодавець помер у 2016 році за адресою: АДРЕСА_1 , в іншому порядку ніж в судовому, заявник довести даний факт не може.
Заявник ОСОБА_1 та її представник - адвокат Гнатишин В.В., в судове засідання не з`явились, хоча належним чином повідомлялись про дату, час та місце розгляду справи. Від представника заявника - адвоката Гнатишин В.В. до суду надійшла заява, про розгляд справи за її відсутності та відсутності заявника, заявлені вимоги підтримує.
Представник заінтересованої особи Задарівської сільської ради Монастириського району в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, подав до суду заяву, в якій просить розглядати справу за відсутності представника сільської ради, заявлені вимоги визнає.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що заява про встановлення факту, що має юридичне значення підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 19.09.2016 року Задарівською сільською радою Монастириського району Тернопільської області, актовий запис №16.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на майно, до якого входить земельна ділянка площею 0,25 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Задарівської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, що підтверджується копією державного акта на право власності на земельну ділянку серії ТР №049331 від 09.09.2003 року.
Зі змісту довідки, виданої Задарівською сільською радою Монастириського району Тернопільської області №407 від 02.10.2020 року, вбачається, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , до моменту смерті проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Разом із ним в житловому будинку проживала (без реєстрації) ОСОБА_1 , 1947 р.н.
Згідно довідки №405 від 02.10.2020 року, виданої Задарівською сільською радою Монастириського району, вбачається, що ОСОБА_2 з дружиною ОСОБА_4 своїх дітей не мали, інших спадкоємців, які б претендували на майно також немає.
Заявник вказує, що встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, необхідно йому для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та оформлення в подальшому свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року (далі - Пленум), якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Відповідно до абз. 3 п. 3 Пленуму, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами ст.29, ч. 2 ст.1221 ЦК України. Якщо спадкодавець мав кілька місць проживання, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця.
Відповідно до вимог п.п. 3.21, 3.22, 3.28 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 за № 296/5 від 03.03.2004 N 20/5, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Статтею 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" передбачено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 на час смерті спадкодавця ОСОБА_2 постійно проживав разом із ним на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою №407, виданою Задарівською сільською радою Монастириського району Тернопільської області від 02.10.2020 року.
Крім того, як вбачається зі змісту довідки №406, виданої 02.10.2020 року Задарівською сільською радою, заявник ОСОБА_1 доглядала та похоронила ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно письмових пояснень свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 від 30.12.2020 року, ОСОБА_1 проживала разом із ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою АДРЕСА_1 . Вони проживали як сім`я, вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом, ОСОБА_1 доглядала за ним та проводила поховання. Інших родичів та спадкоємців у ОСОБА_8 не було.
В силу вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Метою встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки, водночас, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.
Враховуючи вищезазначені обставини справи, а також те, що відсутній спір про право, суд вважає, що в судовому засіданні доведено факт постійного проживання заявника ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .
Керуючись ст.ст. 3 , 4 , 259 , 263 , 265 , 268 , 315 , 354 , 355 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Задарівська сільська рада Монастириського району Тернопільської області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заявник: ОСОБА_1 , с.Задарів, Монастириський район Тернопільська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: Задарівська сільська рада Монастириського району Тернопільської області: с.Задарів, Монастириський район Тернопільська область, код ЄДРПОУ 02015247.
Суддя В. М. Іванчук
Суд | Монастириський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2020 |
Оприлюднено | 04.01.2021 |
Номер документу | 93977793 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Монастириський районний суд Тернопільської області
Іванчук В. М.
Цивільне
Монастириський районний суд Тернопільської області
Іванчук В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні