Справа № 318/2102/20 Номер провадження №2/318/658/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" грудня 2020 р. м. Кам`янка-Дніпровська
Кам`янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області у складі: суддя Васильченко В.В.; секретар Александрова А.А.,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні в порядку загального провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Водянської сільської ради Кам`янсько-Дніпровського району Запорізької області, про встановлення юридичного факту та визнання права власності,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому зазначає, що на підставі договору дарування, посвідченого 01.06.1991 року секретарем виконкому Водянської сільської ради Кам`янсько-Дніпровського району Запорізької області за реєстром №610, що зареєстрований ТОВ ЗМБТІ 11.01.1991 року за №393 в книзі №1 ОСОБА_2 отримав у приватну власність житловий будинок з надвірними прибудовами, який розташований в АДРЕСА_1 . На підставі рішення Водянської сільської ради Кам`янсько-Дніпровського району Запорізької області від 20.12.1994 року №3-7 ОСОБА_2 отримав у приватну власність присадибну земельну ділянку площею 0,41 га (державний акт на право власності на землю серія ЗП від 20.01.1995 року за реєстром №23), що розташована в АДРЕСА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Після смерті спадкодавця залишилась спадщина - житловий будинок з надвірними прибудовами та приватизована присадибна земельна ділянка площею 0,41 (державний акт на право власності на землю серія ЗП від 20.01.1995 року за реєстром №23), які розташовані в АДРЕСА_1 . Останні роки свого життя ОСОБА_2 мешкав самотньо та у віці 80 років вже мав низку хронічних захворювань і не міг можливості повноцінно обслуговувати себе та вправлятись за господарством. За вказаних обставин позивачка мешкала разом із ним та здійснювала за останнім постійний догляд та піклування (купувала продукти та ліки, одежу), розпоряджалась його майном, доглядала за будинком (здійснювала ремонт), вирощувала сільськогосподарську продукцію, сплачувала комунальні та податкові платежі.
ОСОБА_1 зазначає, що після смерті спадкодавця вона морально важко знесла втрату близької їй людини та тривалий час знаходилась в стані депресії, оскільки проживала разом із спадкодавцем. За вказаних обставин вона не звернулась у встановлений законом строк до державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, оскільки вважала себе такою, що фактично прийняла спадщину шляхом проживання із спадкодавцем однією сім`єю на час відкриття спадщини та не заявляла офіційно про відмову від прийняття спадщини. У березні 2018 року вона звернулася до державного нотаріуса Кам`янсько-Дніпровського районного нотаріального округу Запорізької області Чайки Т.П. із заявою про прийняття та оформлення спадщини, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті спадкодавця їй було відмовлено та надане роз`яснення про необхідність відповідно ст. 1264 ЦК України підтвердження факту проживання із спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Позивачка просила суд: встановити факт проживання нею - ОСОБА_1 , 1968 р.н., РНОКПП НОМЕР_1 разом із спадкодавцем, ОСОБА_2 , 1932 р. н., однією сім`єю із вересня 2006 року по день смерті останнього, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнати за нею - ОСОБА_1 , право власності на житловий будинок з надвірними прибудовами та приватизовану присадибну земельну ділянку площею 0,41 га (державний акт на право власності на землю серія ЗП від 20.01.1995 року за реєстром №23), які розташовані в АДРЕСА_1 .
Ухвалою суду від 24 жовтня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду в порядку загального позовного провадження та відкрито провадження в цивільній справі і призначено підготовче судове засідання на 02 грудня 2020 року та зобов`язано Кам`янсько-Дніпровську державну нотаріальну контору надати суду інформацію про наявність спадкової справи після смерті померлого ОСОБА_2 /а. с. 30/.
В судове засідання сторони не з`явилися, позивач та її представник ОСОБА_3 , просили справу розглядати за їх відсутності, позовні вимоги підтримали.
Відповідач в судове засідання не з`явився, до суду надіслав заяву в якій не заперечує проти позову, просив справу розглядати без їх участі.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв`язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом установлено, що на підставі договору дарування, посвідченого 01.06.1991 року секретарем виконкому Водянської сільської ради Кам`янсько-Дніпровського району Запорізької області за реєстром № 610, що зареєстрований ТОВ ЗМБТІ 11.01.1991 року за № 393 в книзі № 1 ОСОБА_2 отримав у приватну власність житловий будинок з надвірними прибудовами, який розташований в АДРЕСА_1 /а.с. 9, 10/.
На підставі рішення Водянської сільської ради Кам`янсько-Дніпровського району Запорізької області від 20.12.1994 року № 3-7 ОСОБА_2 отримав у приватну власність присадибну земельну ділянку площею 0,41 га (державний акт на право власності на землю серія ЗП від 20.01.1995 року за реєстром № 23), що розташована в АДРЕСА_1 /а.с. 13/.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер /а.с. 8/. Після смерті спадкодавця залишилась спадщина - житловий будинок з надвірними прибудовами та приватизована присадибна земельна ділянка площею 0,41 (державний акт на право власності на землю серія ЗП від 20.01.1995 року за реєстром № 23), які розташовані в АДРЕСА_1 .
Останні роки свого життя ОСОБА_2 позивачка мешкала разом із ним та здійснювала за останнім постійний догляд та піклування (купувала продукти та ліки, одежу), розпоряджалась його майном, доглядала за будинком (здійснювала ремонт), вирощувала сільськогосподарську продукцію, сплачувала комунальні та податкові платежі /а.с. 15-22/.
У березні 2018 року вона звернулася до державного нотаріуса Кам`янсько-Дніпровського районного нотаріального округу Запорізької області Чайки Т.П. із заявою про прийняття та оформлення спадщини, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті спадкодавця їй було відмовлено та надане роз`яснення про необхідність відповідно ст. 1264 ЦК України підтвердження факту проживання із спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини /а.с. 14/.
Згідно інформації наданої завідувача Енергодарської державної нотаріальної контори Запорізької області, на яку покладено обов`язки по обслуговуванню населення Кам`янсько-Дніпровського р-ну Запорізької області, спадкова справа після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилась /а.с. 40/.
Після смерті спадкодавця залишилось спадкове майно: житловий будинок з надвірними прибудовами під літерами: А - житловий будинок, а - веранда, Б - літня кухня, В - сарай, Г - сарай, пг - погріб з шийкою, Д - теплиця, Е - вбиральня, № 1 - огорожа, № 2 - ворота; І - замощення, а також присадибна земельна ділянка площею 0,41 га (державний акт на право власності на землю серія ЗП від 20.01.1995 року за реєстром № 23), які розташовані в АДРЕСА_1 .
Як вбачається з технічного паспорту житловий будинок з надвірними прибудовами були зведені до 1993 року /а.с. 11, 12/.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
За приписами ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
На підставі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк в шість місяців, який починається з миті відкриття спадщини.
На підставі ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на момент відкриття спадщини не проживав постійно з спадкодавцем, повинен подати в нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини.
Стаття 1268 ЦК України встановлює, що спадкоємець, який проживав постійно з спадкодавцем на мить відкриття спадщини, вважається прийнявшим спадщину, якщо на протязі строку, встановленого ст.1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
У пункті 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" роз`яснено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила ч.2 ст. 3 Сімейного кодексу України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки.
Для набуття права на спадкування за законом на підставі ст. 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів: а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.
Обов`язковою умовою для визнання осіб членами сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до п. 1 ч.2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
На підставі п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Згідно Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про успадкування справи про успадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та наявності інших спадкоємців і спору між ними. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
Таким чином, заявлені ОСОБА_1 вимоги підлягають задоволенню.
На підставі ст. ст. 25, 182, 328, 1216, 1217, 1218, 1220, 1223, 1258, 1262, 1267 ЦК України, ст. 2 Закону України від 01.07.2004 року № 1952-IV Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , керуючись ст. ст. 3, 10, 11, 15, 57-61, 212-215, 256 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Водянської сільської ради Кам`янсько-Дніпровського району Запорізької області, про встановлення юридичного факту та визнання права власності - задовольнити.
Встановити факт проживання ОСОБА_1 , 1968 р. н., разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , 1932 р. н., однією сім`єю з вересня 2006 року по день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право власності на:
- житловий будинок з надвірними прибудовами під літерами: А - житловий будинок, а - веранда, Б - літня кухня, В - сарай, Г - сарай, пг - погріб з шийкою, Д - теплиця, Е - вбиральня, № 1 - огорожа, № 2 - ворота; І - замощення, які розташовані в АДРЕСА_1 ;
- присадибну земельну ділянку площею 0,41 га (державний акт на право власності на землю серія ЗП від 20.01.1995 року за реєстром №23), яка розташована в АДРЕСА_1 .
Рішення суду може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення (з урахуванням п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 ЦПК України.
Повне найменування учасників судового процесу:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ;
Представник позивача: ОСОБА_3 ,1974 р.н., свідоцтво на право на заняття адвокатською діяльністю серія ЗП №001082 від 30.07.2015 року №10, місце реєстрації: 71304, Запорізька обл., Кам`янсько-Дніпровський р-н, м. Кам`янка-Дніпровська, пр-т 9 травня, 17 к. № 2;
Відповідач: Водянська сільська рада Кам`янсько-Дніпровського району Запорізької області; 71316, Запорізька область, Кам`янсько-Дніпровський район, с. Водяне, вул. Миру, буд. 145А, ідентифікаційний код 25763615.
Суддя: В. В. Васильченко
Суд | Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2020 |
Оприлюднено | 05.01.2021 |
Номер документу | 93993778 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області
Васильченко В. В.
Цивільне
Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області
Васильченко В. В.
Цивільне
Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області
Васильченко В. В.
Цивільне
Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області
Васильченко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні