Справа № 324/1442/20
Провадження № 2-о/324/64/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2020 року Пологівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Каретник Ю.М.,
за участю секретаря судового засідання Савченко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Пологи в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - ОСОБА_2 , про встановлення факту проживання однією сім`єю,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою в порядку окремого провадження, в якій просить встановити факт того, що вона постійно проживала разом однією сім`єю із ОСОБА_3 з 2008 року по день його смерті, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування заяви зазначено, що з 2008 року ОСОБА_1 проживала однією сім`єю без шлюбу із ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Не дивлячись на те, що шлюб між заявницею та ОСОБА_3 не був зареєстрований, вони проживали разом однією сім`єю як чоловік та дружина у АДРЕСА_1 . У період з 2008 року по день смерті ОСОБА_3 вони мали спільний бюджет, побут та їхні відносини мали сімейний характер, притаманний подружжю. Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Басанської сільської ради Пологівського району Запорізької області. У строк до шести місяців після відкриття спадщини ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Пологівського районного нотаріального округу Черкун В.І. із заявою про прийняття спадщини за законом як спадкоємець четвертої черги спадкування, проте, отримала відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину. В цей же строк до нотаріуса звернулась рідна донька померлого ОСОБА_2 із заявою про прийняття спадщини, яка у даній заяві є заінтересованою особою та не заперечує проти того, щоб ОСОБА_1 також прийняла спадщину після померлого ОСОБА_3 . Таким чином, заявниці необхідно підтвердити своє право на спадщину як спадкоємця четвертої черги спадкування і у судовому порядку встановити факт спільного проживання однією сім`єю зі спадкодавцем не менше п`яти років до відкриття спадщини.
Про місце, дату і час розгляду справи учасники справи були повідомлені належним чином, однак, у дане судове засідання вони не з`явилися.
У той же час, заявниця ОСОБА_1 надала до суду заяву, в якій просила судове засідання провести за її відсутності, свої вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити.
Від заінтересованої особи ОСОБА_2 також надійшла до суду заява, в якій вона підтвердила факт того, що ОСОБА_1 постійно проживала разом однією сім`єю з її батьком ОСОБА_3 з 2008 року по день його смерті, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також ОСОБА_2 просила розглянути справу за її відсутності і додала до заяви копію свого паспорта, ідентифікаційного коду, свідоцтва про народження та свідоцтва про шлюб.
Суд, беручи до уваги підтримання заяви заявницею, відсутність заперечень проти заяви ОСОБА_1 з боку заінтересованої особи, дослідивши письмові докази у справі, приходить до висновку про задоволення заяви, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку встановленого ст.1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Як вбачається зі ст.1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно із ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер у м. Пологи Запорізької області ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 14 лютого 2020 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Пологівському та Чернігівському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро).
На підтвердження факту спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , заявниця надала копію довідки від 16 жовтня 2020 року №1626, виданої виконавчим комітетом Пологівської міської ради, та копію довідки за підписом голови квартального комітету від 21 вересня 2020 року, згідно яких ОСОБА_1 дійсно проживала за адресою: АДРЕСА_1 , разом з ОСОБА_3 з 2008 року до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , вела з ним спільне господарство та здійснила його поховання.
Згідно копії довідки №222, виданої 12 серпня 2020 року виконавчим комітетом Костянтинівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, ОСОБА_3 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , з 1992 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , але не проживав за вказаною адресою з 2008 року.
Приватний нотаріус Пологівського районного нотаріального округу Запорізької області Черкун В.І. 11 вересня 2020 року винесла постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, згідно якої відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 3,8302 га, що розташована на території Басанської сільської ради Пологівського району Запорізької області, кадастровий номер - 2324280500:05:007:0002, після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживав за адресою: АДРЕСА_2 , запропонувавши їй звернутися до суду за підтвердженням проживання зі спадкодавцем однією сім`єю протягом не менше 5 років до часу відкриття спадщини для прийняття спадщини та видачі свідоцтва про право на спадщину за законом по ст.1264 Цивільного кодексу України.
При цьому судом також враховано, що заінтересована особа ОСОБА_2 у наданій до суду письмовій заяві особисто підтвердила, що ОСОБА_1 постійно проживала однією сім`єю разом з її батьком ОСОБА_3 з 2008 року по день його смерті.
Проаналізувавши здобуті в судовому засіданні докази, суд приходить до висновку, що знайшов підтвердження факт того, що ОСОБА_1 постійно проживала разом однією сім`єю з ОСОБА_3 з 2008 року по день його смерті, тобто по ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з чим заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.258, 259, 263-265, 293, 315, 319, 354 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд
В И Р І Ш И В:
Задовольнити заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - ОСОБА_2 , про встановлення факту проживання однією сім`єю.
Встановити, що громадянка України ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2 , постійно проживала разом однією сім`єю із громадянином України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 2008 року по день його смерті, тобто станом на ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду через Пологівський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Каретник Ю. М.
Суд | Пологівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2020 |
Оприлюднено | 05.01.2021 |
Номер документу | 93994094 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Пологівський районний суд Запорізької області
Каретник Ю. М.
Цивільне
Пологівський районний суд Запорізької області
Каретник Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні