Справа № 635/8746/19
Провадження № 2 /635/440/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2020 року сел. Покотилівка Харківського району Харківської області
Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Березовської І.В.,
за участі представника позивача ОСОБА_1 ,
секретар судових засідань Калягіна М.П.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_2 ,
відповідач - ОСОБА_3 ,
третя особа - Лук`янцівська сільська рада Харківського району Харківської області,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , Харківської районної державної адміністрації, третя особа Лук`янцівська сільська рада Харківського району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, -
В с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду із позовом, яким з урахуванням уточнень, просить встановити той факт, що надана ОСОБА_4 земельна частка (пай) № НОМЕР_1 площею 4,2112 га, ріллі (в розмірі земельної частки (паю) із земель ВАТ Лук`янцівське , що розташована на території Лук`янцівської сільської ради Харківського району Харківської області на підставі розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 17 березня 2004 року № 102 Про приватизацію земель ВАТ Лук`янцівське , була надана ОСОБА_4 ; визнати за позивачем право власності на вказану земельну частку (пай) у порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що його бабусі - ОСОБА_4 передана у власність земельна ділянка № НОМЕР_1 площею 4,2112 га, ріллі (в розмірі земельної частки (паю) із земель ВАТ Лук`янцівське , що розташована на території Лук`янцівської сільської ради Харківського району Харківської області на підставі розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 17 березня 2004 року № 102, але правовстановлюючі документи на вказану частку - відсутні. ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємцями за законом після її смерті є її онуки: позивач по справі та його сестра ОСОБА_3 - відповідач у справі. Діти померлої ОСОБА_4 - ОСОБА_2 та ОСОБА_5 померли. Позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті бабусі ОСОБА_4 , але постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 04 жовтня 2019 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку/пай/, тому що відсутній правовстановлюючий документ на земельну ділянку, а також з тих підстав,що земельна ділянка передана у власність ОСОБА_4 замість ОСОБА_4 .
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 21 грудня 2019 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, призначено проведення підготовчого засідання.
28 грудня 2019 року до суду надійшла уточнена позовна заява.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 03 січня 2019 року витребувані докази з Харківської державної нотаріальної контори Харківської області, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Харківському району та по м.Люботин Головного територіального управління юстиції у Харківській області.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 30 березня 2020 року витребувані докази з Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Харківському району та місту Люботину Головного територіального управління юстиції у Харківській області.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 27 травня 2020 року підготовче провадження у цивільній справі закрито, справу призначено до судового розгляду.
В судовому засідання представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, просила задовольнити, при цьому пояснила, що бабусі позивача ОСОБА_4 була надана земельна частка (пай) № НОМЕР_1 площею 4,2112 га, ріллі (в розмірі земельної частки (паю) із земель ВАТ Лук`янцівське , що розташована на території Лук`янцівської сільської ради Харківського району Харківської області на підставі розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 17 березня 2004 року № 102 Про приватизацію земель ВАТ Лук`янцівське . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла. Її син ОСОБА_2 та батько позивача ОСОБА_2 та відповідача ОСОБА_3 спадщину не прийняв, оскільки не проживав разом із матір`ю на момент відкриття спадщини, до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не звертався. ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті ОСОБА_6 спадщину прийняв її онук ОСОБА_2 , оскільки був неповнолітнім на момент відкриття спадщини. Його сестра ОСОБА_3 спадщину не прийняла, оскільки хоча і була зареєстрована разом з ОСОБА_4 , проте не проживала разом із нею на момент відкриття спадщини. Позивач ОСОБА_2 звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, проте постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 04жовтня 2019 року йому відмовлено у видачі правовстановлюючих документів, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на земельну ділянку, а також з огляду на те,що земельна ділянка передана у власність ОСОБА_4 замість ОСОБА_4 .
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, надала суду нотаріально посвідчену заяву, в якій позов визнала, просила встановити факт, що має юридичне значення та визнати право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом за ОСОБА_2 , справу розглядати за її відсутності.
Представник відповідача Харківської районної державної адміністрації Щербань Л.О. в судове засідання не з`явилася, надала заяву, в якій позов визнала, просила розглядати справу за її відсутності.
Представник третьої особи Лук`янівської сільської ради Харківського району Харківської області в судове засідання не з`явився, від голови Лук`янівської сільської ради Харківського району Харківської області Вєндіна В.В. надійшла заява, в якій він просив розгляди справу за відсутності представника ради,ухвалити рішення на розсуд суду.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані сторонами докази у їх сукупності, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини, що виникли між сторонами.
Згідно інформації Міськрайонного управління у Харківському районі та м. Люботин ГУ Держгеокадастру у Харківській області від 14 червня 2019 року за 29-20-0.23, 061-298/126-19, ОСОБА_4 працювала в ВАТ Лук`янівське та мала право на земельну частку (пай) із земель даного підприємства. Після паювання земель даного ВАТ сертифікати на право на земельну частку (пай) не виготовлялись (не передбачено їх виготовлення згідно законодавства).В розпорядженні Харківської районної державної адміністрації від 17 березня 2004 року № 102 Про приватизацію земель ВАТ Лук`янівське зазначається земельна ділянка № НОМЕР_1 площею 4,2112 га ріллі (в розмірі земельної частки (паю) на території Лук`янцівської сільської ради Харківського району, яка передана у власність ОСОБА_4 . Відповідно до Книг записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі,записи в яких здійснювалися до 29 грудня 2012 року включно, в управлінні не обліковуються правовстановлюючі документи на ім`я ОСОБА_4 .
Із інформації Лук`янівської сільської ради Харківського району Харківської області від 26 вересня 2017 року № 462 вбачається,що згідно розпорядження Харківської районної державної адміністрації від 17 березня 2004 року № 102 Про приватизацію земель ВАТ Лук`янівське ОСОБА_4 входила до списків працівників ВАТ Лук`янівське та пенсіонерів з їх числа, яким передавалися безоплатно у власність земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю). З додатку до розпорядження голови районної державної адміністрації від 17 березня 2004 року № 102 ОСОБА_4 знаходиться під номером НОМЕР_2 та має земельну ділянку під номером НОМЕР_1 , загальною площею 4,2112 га.
Указом Президента України Про порядок паювання земель, переданих в колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 8 серпня 1995 року визначено коло осіб, які мають право на земельний пай, а саме право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства відповідно до списку, що додається до Державного акту на право колективної власності на землю.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право на земельну частку мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.
Згідно роз`яснень викладених в п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
Відтак, ОСОБА_4 набула право на земельну частку (пай) площею 4,2112 га ріллі (в розмірі земельної частки (паю), що розташована на території Лук`янцівської сільської ради Харківського району Харківської області.
Водночас встановлено, що по батькові ОСОБА_4 , зазначене в розпорядженні Харківської райдержадміністрації від 17 березня 2004 року № 102 Про приватизацію земель ВАТ Лук`янівське як Григорівна та не збігається з по батькові останньої, зазначеному у списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, додатку до протоколу загальних зборів від 19 листопада 2003 року,свідоцтві про смерть ОСОБА_4 , в яких по батькові ОСОБА_4 зазначене як ОСОБА_4 .
Отже, суд вважає, що помилкове зазначення у розпоряджені Харківської райдержадміністрації від 17 березня 2004 року № 102 Про приватизацію земель ВАТ Лук`янівське по батькові гр. ОСОБА_4 як ОСОБА_4 є очевидним.
Досліджені судом письмові докази дають підстави встановити факт, що земельна частка (пай) № НОМЕР_1 площею 4,2112 га, ріллі ( в розмірі земельної частки (паю)) із земель ВАТ Лук`янцівське , що розташована на території Лук`янцівської сільської ради Харківського району Харківської області, на підставі розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 17 березня 2004 року № 102 Про приватизацію земель ВАТ Лук`янцівське була надана ОСОБА_4 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 ,виданим 25 лютого 2014 року виконавчим комітетом Лукянівської сільської ради Харківського району Харківської області.
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай) № НОМЕР_1 площею 4,2112 га ріллі (в розмірі земельної частки (паю), що розташована на території Лук`янцівської сільської ради Харківського району Харківської області.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За змістом ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу (спадкування за законом).
За ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно інформації Харківської районної державної нотаріальної контори від 03 лютого 2020 року № 348/02-14 після ОСОБА_4 ,померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , в шестимісячний строк з дня її смерті до державної нотаріальної контори з заявами про прийняття та про відмову від прийняття спадщини ніхто не звертався. Заповіти від імені ОСОБА_4 нотаріально не посвідчувалися. Свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_4 державною нотаріальною конторою не видавалися.
Як встановлено під час судового розгляду, син ОСОБА_4 - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що виконавчим комітетом Лук`янцівської сільської ради Харківського району Харківської області 01 серпня 1998 року складено актовий запис про смерть № 15.
Інший син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , разом з матір`ю ОСОБА_4 на час відкриття спадщини не проживав, що підтверджується інформацією Лук`янівської сільської ради Харківського району № 543 від 02 листопада2020 року та № 543 від 03 листопада 2020 року, згідно якої ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , його матір ОСОБА_4 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . До нотаріальної контори Жученко Володимир Володимирович із заявою про прийняття спадщини у встановлені законом строки не звертався.
Відтак, ОСОБА_2 спадщину після смерті матері ОСОБА_4 не прийняв.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 ,виданим 12 жовтня 2019 року Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області.
Враховуючи, що ОСОБА_2 як спадкоємець першої черги спадщину після смерті матері ОСОБА_4 не прийняв, спадкоємцями за законом є онуки померлої - сторони у справі: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є дітьми ОСОБА_2 (свідоцтво про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_5 , видане Лук`янцівською сільською радою Харківського району Харківської області 14 січня 1997 року; свідоцтво про народження ОСОБА_10 серії НОМЕР_6 , видане Лук`янцівською сільською радою Харківського району Харківської області 11 червня 1993 року). Відповідач ОСОБА_3 змінила дошлюбне прізвище ОСОБА_3 під час державної реєстрації шлюбу (свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_7 , видане 14 лютого 2015 року виконавчим комітетом Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області).
Як вбачається із постанови державного нотаріуса Харківської районної державної нотаріальної контори Харківської області про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 04 жовтня 2019 року № 4115/02-31, ОСОБА_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на день своєї смерті постійно проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_2 . В шестимісячний строк з дня смерті ОСОБА_4 до держнотконтори із заявами про прийняття та про відмову від спадщини ніхто не звертався. Заповіти від імені ОСОБА_4 нотаріально не посвідчувалися, свідоцтва про право на спадщину після смерті вищевказаної спадкодавиці держнотконторою не видавалися.
02 жовтня 2019 року із заявами про прийняття спадщини звернулися ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину через наявність розбіжностей у написанні по батькові спадкодавця,а саме: земельна ділянка передана у власність ОСОБА_12 , а спадкодавцем є ОСОБА_12 .
Відповідно до ч.1, ч.3, ч.4, ч.5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 цього Кодексу. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
За ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що станом на час смерті ОСОБА_4 позивач не досяг повноліття, а тому відповідно до положень ч. 4 ст. 1268 ЦК України, вважається таким, що прийняв спадщину.
Згідно акту депутата Лук`янцівської сільської ради Харківського району Харківської області Корабель Людмили Миколаївни від 18 жовтня 2019 року ОСОБА_2 проживав з ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 , з 2013 року по день смерті ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як вбачається з акту депутата Лук`янцівської сільської ради Харківського району Харківської області Корабель Людмили Миколаївни від 24 лютого 2020 року, ОСОБА_3 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , але за даною адресою не проживала. ОСОБА_3 постійно проживала по АДРЕСА_1 .
До нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини ОСОБА_3 звернулася лише 02 жовтня 2019 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1272 ЦК України, відповідач ОСОБА_3 вважається такою, що не прийняла спадщину.
Відповідач ОСОБА_3 надала нотаріально посвідчену заяву, якою повністю визнала позовні вимоги та просила встановити факт, що має юридичне значення та визнати за позивачем право власності на земельну ділянку.
За вказаних обставин, аналізуючи підстави заявлених позовних вимог, надані позивачем докази, норми цивільного права у їх застосуванні до правовідносин, що склалися між сторонами, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про встановлення факту,що має юридичне значення та визнання за ОСОБА_2 права власності в порядку спадкування за законом.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 247, 263-265 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , Харківської районної державної адміністрації, третя особа Лук`янцівська сільська рада Харківського району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом - задовольнити повністю.
Встановити факт, що земельна частка (пай) № НОМЕР_1 площею 4,2112 га, ріллі ( в розмірі земельної частки (паю)) із земель ВАТ Лук`янцівське , що розташована на території Лук`янцівської сільської ради Харківського району Харківської області, на підставі розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 17 березня 2004 року № 102 Про приватизацію земель ВАТ Лук`янцівське була надана ОСОБА_4 .
Визнати за ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) № НОМЕР_1 площею 4,2112 га, ріллі ( в розмірі земельної частки (паю)) із земель ВАТ Лук`янцівське , що розташована на території Лук`янцівської сільської ради Харківського району Харківської області, яка була надана ОСОБА_4 на підставі розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 17 березня 2004 року № 102 Про приватизацію земель ВАТ Лук`янцівське ,в порядку спадкування за законом після смерті бабусі ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Харківський районний суд Харківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 , зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_9 , зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_2 .
Третя особа - Лук`янцівська сільська рада Харківського району Харківської області, код ЄДРПОУ 04526319, місцезнаходження: Харківська область, Харківський район, с. Лук`янці, пров. Червоний, 9.
Повне рішення складено 31 грудня 2020 року.
Суддя І.В. Березовська
Суд | Харківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 31.12.2020 |
Оприлюднено | 06.01.2021 |
Номер документу | 94009099 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Харківський районний суд Харківської області
Березовська І. В.
Цивільне
Харківський районний суд Харківської області
Березовська І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні