Рішення
від 08.12.2020 по справі 572/2564/20
САРНЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 572/2564/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 грудня 2020 року Сарненський районний суд Рівненської області

в складі:

головуючого судді - ВЕДЯНІНОЇ Т.О.

при секретарі - ВОЗНЮК М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сарни цивільну справу №572/2564/20 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ТУТОВИЦЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ про визнання права власності в порядку спадкування за законом,-

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Тутовицької сільської ради Сарненського району Рівненської області, в якій просить визнати за нею право власності на цілу частку спадкового майна, а саме : чотири земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 1,59 га., розташовані на території Тутовицької сільської ради Сарненського району Рівненської області (Державний акт на право власності на земельні ділянку серії ЯА 052529), в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка - ОСОБА_9 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В поданій позовній заяві позивачем вказано, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_9 , був чоловіком позивача, після смерті якого відкрилась спадщина, що складається із чотирьох земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 1,59 га., розташовані на території Тутовицької сільської ради Сарненського району Рівненської області, право на які посвідчується Державним актом на право власності на земельні ділянку серії ЯА 052529). Спадкоємцями після смерті ОСОБА_9 є позивач та троє дітей. Усі спадкоємці на момент смерті спадкодавця проживали та були зареєстровані із ним, отже, прийняли спадщину, відповідно до вимог закону. В обґрунтування заявлених вимог позивачем вказано, що відповідачі не претендують на спадкове майно, що залишилось після смерті ОСОБА_9 , однак, позивач не має можливості реалізувати свої права на спадкове майно, оскільки нотаріусом було відмовлено у видачі відповідного свідоцтва через наявність інших спадкоємців, що прийняли спадщину після смерті спадкодавця .

В судове засідання позивач ОСОБА_1 подала письмову заяву, якою позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Відповідачі також у судове засідання подали письмові заяви, якими визнали заявлені до них вимоги.

Сторонами заявлені клопотання про розгляд даної справи у їх відсутності, які судом задоволені.

Інших клопотань заявлено сторонами не було.

Так, правовідносини між сторонами виникли із права на спадкування.

Вказані правовідносини регулюються нормами ЦК України.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Копія Державного акта серії ЯА №052529 від 03 лютого 2005 року, доводить, що ОСОБА_9 на праві власності належали чотири земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 1,59 га., розташовані на території Тутовицької сільської ради Сарненського району Рівненської області.

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 16 лютого 2005 року - ОСОБА_9 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Таким чином, вказані вище земельні ділянки відносяться до спадкової маси після смерті власника, згідно із вимогами ст.1218 ЦК України, відповідно до якої - до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно із вимогами ст.1217 ЦК України - спадкування здійснюється за заповітом або за законом. При чому відповідно до ч.2 ст.1223 СК України - у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Так, за змістом ст.1261 ЦК України - у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Копія свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 06 березня 1983 року, доводить, що позивач є дружиною ОСОБА_9 , із яким зареєструвала шлюб цього числа у Тутовицькій сільській раді Сарненського району Рівненської області.

Крім цього, довідка №4529 від 02 вересня 2020 року, видана Тутовицькою сільською радою, доводить, що позивач ОСОБА_1 , а також відповідачі : ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (прізвище змінено з ОСОБА_3 на ОСОБА_3 внаслідок реєстрації шлюбу із ОСОБА_15 , що мало місце 29 жовтня 2006 року та підтверджується наданою суду копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 , є, відповідно, дружиною та дітьми ОСОБА_9 , а тому є спадкоємцями першої черги спадкування після його смерті, відповідно до вимог ст.1261 ЦК України.

Крім цього, вказана вище довідка доводить, що усі спадкоємці після смерті ОСОБА_9 прийняли спадщину відповідно до закону, а саме : вимог ст.1268 ЦК України, так як проживали разом із спадкодавцем на момент його смерті.

При вирішенні питання видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті вказаного спадкодавця нотаріусом встановлено, що на цілу частку спадкового майна у спадщині за законом після смерті ОСОБА_9 , претендує його дружина - ОСОБА_1 . В даному випадку спадкування здійснюється за законом, а тому у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки. Однак, спадкоємцю ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на цілу частку у спадщині за законом після смерті чоловіка, оскільки є інші спадкоємці першої черги спадкування, які є такими, що прийняли спадщину відповідно до вимог чинного закону. Вказані обставини встановлені судом із дослідженої копії постанови державного нотаріуса Сарненського РДНК про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину від 19 грудня 2018 року.

Таким чином, виходячи із досліджених судом доказів, судом встановлено, що позивач та відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , є спадкоємцями першої черги спадкування за законом після смерті, відповідно, батька та чоловіка на підставі 1261 ЦК України.

Із змісту ст.1268 ЦК України вбачається, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Копія постанови державного нотаріуса Сарненської РДНК від 19 грудня 2018 року та довідка №4529 від 02 вересня 2020 року, видана Тутовицькою сільською радою, долучені позивачем до позовної заяви, доводять, що на день смерті ОСОБА_9 , він проживав в житловому будинку по АДРЕСА_1 . Разом із ОСОБА_9 проживали : дружина ОСОБА_1 , діти : ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 .

З огляду на наведене, виходячи із змісту ч.3 ст.1268 ЦК України, якою визначено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї усі вказані вище особи є такими, що прийняли спадщину відповідно до закону після смерті ОСОБА_9 .

Відповідно до ч.1 ст.1267 ЦК України - частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними, а тому усі спадкоємці за законом після смерті ОСОБА_9 мають право на 1/4 частину кожний у спадковій масі, що залишилась після смерті спадкодавця.

Враховуючи ті обставини, що позивачем доведено наявність спадкового майна у спадкодавця, підтверджено час відкриття спадщини, однак, з урахуванням тих обставин, що інші спадкоємці за законом також прийняли спадщину належним чином, інші спадкоємці не відмовились від прийняття вказаної спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, доказів того, що спадкоємці, відповідно до ч.2 ст.1267 ЦК України, уклали угоду щодо зміни розміру часток у спадковому майні суду надано не було є достатні правові підстави для визнання за позивачем права власності на 1/4 частину вказаного у позові будинковолодіння в порядку спадкування після смерті ОСОБА_9 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Враховуючи наведене, позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення частково.

На підставі наведеного, ст.ст.328, 1218, 1220, 1222, 1261, 1268 ЦК України, керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ :

Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (жительки АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 ) до ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (жительки АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 ), ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (жителя АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_7 ), ТУТОВИЦЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ (с.Тутовичі вул.Миру,14а, Сарненського району Рівненської області, код ЄДРПОУ 04387473) про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задоволити частково.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/4 частину чотирьох земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 1,59 га., розташованих на території Тутовицької сільської ради Сарненського району Рівненської області (Державний акт на право власності на земельні ділянку серії ЯА 052529), в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка - ОСОБА_9 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з моменту проголошення. У разі оголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя: підпис

копія вірно

Суддя Сарненського

районного судуТ.О.Ведяніна

СудСарненський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення08.12.2020
Оприлюднено12.01.2021
Номер документу94047379
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —572/2564/20

Рішення від 08.12.2020

Цивільне

Сарненський районний суд Рівненської області

Ведяніна Т.О.

Рішення від 08.12.2020

Цивільне

Сарненський районний суд Рівненської області

Ведяніна Т.О.

Ухвала від 03.12.2020

Цивільне

Сарненський районний суд Рівненської області

Ведяніна Т.О.

Ухвала від 03.11.2020

Цивільне

Сарненський районний суд Рівненської області

Ведяніна Т.О.

Ухвала від 21.10.2020

Цивільне

Сарненський районний суд Рівненської області

Ведяніна Т.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні