Справа № 603/538/20
Провадження №2-о/603/51/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" грудня 2020 р. м. Монастириська
Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Гудкової Ю.Г.,
секретар судового засідання Сандалюк О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Горожанська сільська рада Монастириського району Тернопільської області про встановлення факту, що має юридичне значення,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Андрусенко І.Я., звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, у якій просить встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини, що необхідне для підтвердження факту прийняття спадщини та оформлення спадкових прав.
У обґрунтування заяви зазначає, що після смерті його брата ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , залишилось спадкове майно: земельна ділянка площею 1,55 га, розташована на території Горожанської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ТР №017361; земельна ділянка площею 1,48 га, розташована на території Горожанської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ТР №017308. Дану спадщину прийняла мати спадкодавця ОСОБА_2 , оскільки на час відкриття спадщини проживала разом із спадкодавцем. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, нотаріально не оформивши свої спадкові права. Заявник ОСОБА_1 прийняла спадщину, що залишилась після смерті матері, однак їй відмовлено у видачі свідоцтва про прийняття спадщини у зв`язку з недоведеністю факту прийняття спадщини спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . На підставі наведеного просить заяву задовольнити.
Заявник ОСОБА_1 , представник заявника - ОСОБА_4 у судове засідання не з`явилися, у матеріалах справи наявне клопотання про розгляд справи у їх відсутності, заяву підтримали.
Заінтересована особа - Горожанська сільська рада Монастириського району Тернопільської області у судове засідання не забезпечили явку свого представника, звернувшись до суду з письмовою заявою про розгляд справи у їх відсутності, з приводу заявлених вимог не заперечили.
Судом встановлено такі обставини.
Відповідно до свідоцтв про народження заявника ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серії НОМЕР_1 від 09.07.1977 року, спадкодавця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (серії НОМЕР_2 від 04.08.1977 року), їхніми батьками вказано: ОСОБА_10 та ОСОБА_2 .
При укладенні шлюбу з ОСОБА_7 заявник змінила своє дошлюбне прізвище ОСОБА_2 на ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 від 27.01.2011 року.
Згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ТР №017308 від 28.11.2003 року ОСОБА_3 належала земельна ділянка площею 1,48 га в межах згідно з планом, розташована на території Горожанської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ТР №017361 від 28.11.2003 року ОСОБА_3 належала земельна ділянка площею 1,55 га в межах згідно з планом, розташована на території Горожанської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Петропавлівка Петропавлівського району Дніпропетровської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 16.11.2004 року, виданим Горожанською сільською радою.
Як слідує зі змісту заяви, у свідоцтві про смерть вказане місце смерті, де ОСОБА_3 перебував на сезонних роботах.
Зі змісту довідки №509, виданої 23.09.2020 року виконкомом Горожанської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, вбачається, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
За даними акта №174 від 18.08.2020 року, оформленого комісією в складі: секретаря сільської ради Томкевич Г.Й., депутата сільської ради Хоптій Д.Б., соціального робітника відділення соціальної допомоги вдома Монастириського територіального центру ОСОБА_9 , ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно проживав із своєю матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , вели спільне господарство.
Як убачається зі змісту інформаційного листа Горожанської сільської ради №198 від 23.09.2020 року, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , похований на території Горожанської сільської ради, поховання організовано його матір`ю ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_3 спадкова справа не заведена (інформаційний лист приватного нотаріуса Монастириського районного нотаріального округу Садівського М.А. №133/01-12 від 16.09.2020 року).
Встановлено, що мати заявника - ОСОБА_2 успадкувала після смерті сина ОСОБА_3 земельну ділянку площею 1,55 га, розташовану на території Горожанської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ТР №017361; земельну ділянку площею 1,48 га, розташовану на території Горожанської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ТР №017308, нотаріально не оформивши своїх спадкових прав.
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 від 24.03.2015 року, актовий запис №09.
Згідно довідки №508, виданої виконкомом Горожанської сільської ради, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті проживала одна.
Зі змісту інформаційного листа приватного нотаріуса Монастириського районного нотаріального округу Садівського М.А. №175/01-12 від 21.12.2020 року вбачається, що після смерті ОСОБА_2 заведена спадкова справа №139/2020 за заявою ОСОБА_1 10.12.2020 року на ім`я спадкоємця ОСОБА_1 видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом, зокрема на земельні ділянки, що належали спадкодавцю згідно державних актів на право власності на землю серії ТР №017413 від 28.11.2003 року, житловий будинок з надвірними будівлями, розташований за адресою: АДРЕСА_1 (копія спадкової справи додана до матеріалів цивільної справи).
Встановлено, що заявнику ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема на земельні ділянки згідно державних актів серії ТР №017361, серії ТР №017308, у зв`язку з відсутністю доказів прийняття спадкодавцем спадщини після смерті сина ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що заявлені вимоги підлягають до задоволення, виходячи з такого.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в п. 1 постанови №5 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:
- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно роз`яснень, викладених у п. п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах спадкування №7 від 30.05.2008 року, справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 01 січня 2004 року тощо.
Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
У статті 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені у статті 1219 ЦК України (статті 1218, 1231 ЦК України).
Згідно з частиною другою статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.
За змістом норми статті 1268 ЦК України порядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Так, відповідно до частин третьої і четвертої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
На підставі наведеного, суд приходить до переконання, що сукупність досліджених у судовому засіданні доказів, які узгоджуються між собою, дають підставу зробити висновок, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживала із спадкодавцем ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини, даний юридичний факт породжує правовий наслідок і від нього залежить виникнення майнових прав у заявника, зокрема оформлення спадкових прав після смерті матері, а тому суд приходить до переконання, що заява підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 259, 263, 264, 265, 315, 354, 355 ЦПК України, ст. ст. 29, 1216, 1218, 1219, 1220, 1268, 1270 ЦК України, суд,
у х в а л и в:
ЗаявуОСОБА_1 , заінтересована особа - Горожанська сільська рада Монастириського району Тернопільської області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Монастириський районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: с. Підлісне Монастириського району Тернопільської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 .
Заінтересована особа: Горожанська сільська рада Монастириського району Тернопільської області, місцезнаходження: с. Горожанка Монастириського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396101.
Повне судове рішення складено 6.01.2021 року.
Головуюча суддя Ю. Г. Гудкова
Суд | Монастириський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2020 |
Оприлюднено | 12.01.2021 |
Номер документу | 94058894 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Монастириський районний суд Тернопільської області
Гудкова Ю. Г.
Цивільне
Монастириський районний суд Тернопільської області
Гудкова Ю. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні