Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
13 січня 2021 р. Справа №200/12191/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бєломєстнов О.Ю., розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецька Міжнародна Школа Григоріївська» до Головного управління ДПС у Донецькій області, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання бездіяльності, стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та пеню,-
В С Т А Н О В И В:
24.12.2020 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецька Міжнародна Школа Григоріївська» (код ЄДРПОУ: 37085687, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, проспект Нахімова, 116-а) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ: 43142826, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59), Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області (код ЄДРПОУ: 37967785, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, проспект Миру, 68), у якій просить:
- встановити бездіяльність Головного управління ДПС у Донецькій області з невиконання рішень суду (постанови Донецького окружного адміністративного суду від 11.01.2017 року по справі №805/4066/16-а, постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.02.2016 року по справі №805/4799/15-а, постанови Донецького окружного адміністративного суду від 09.08.2016 року по справі № 805/1304/16-а) протиправною, що потребує заміну способу захисту прав ТОВ «Донецька Міжнародна Школа Григоріївська» шляхом стягнення бюджетної заборгованості з ПДВ з Державного бюджету України;
- стягнути з Державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області на користь ТОВ «Донецька Міжнародна Школа Григоріївська» суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 4 670 860,00 грн.;
- стягнути з Державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області на користь ТОВ «Донецька Міжнародна Школа Григоріївська» пеню на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України за порушення строків бюджетного відшкодування в розмірі 4 950 561,09 грн.
Ухвалою суду від 29.12.2020 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк - 10 днів з моменту отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду документу (довіреності від імені юридичної особи або ордеру), що підтверджує повноваження адвоката Івлєвої М.В. на подання позову в інтересах ТОВ «Донецька Міжнародна Школа Григоріївська» .
11.01.2021 року через відділ діловодства та документообігу суду на виконання вищезазначеної ухвали з метою усунення недоліків позовної заяви надійшли документи на підтвердження повноваження представника, який підписав позовну заяву - адвоката Івлєвої М.В., а саме: копія ордеру серії ДН №076459 від 17.12.2020 року та свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № 1868 від 23.03.2005 року.
Дослідивши вищевказані документи, суд прийшов до наступних висновків.
Частиною 1 ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Згідно з ч. 1 ст. 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Відповідно до ч. 4 ст. 59 КАС України повноваження адвоката, як представника, підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність .
За приписами ст. 26 Закону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність від 05 липня 2012 року № 5076-VI (далі - Закон № 5076-VI) адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Така форма була затверджена рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2012 року №36, зі змінами і доповненнями (далі Положення №36), яке у частині Додатка 1 продовжує діяти та застосовується до ордерів, виготовлених у паперовій формі.
Згідно п.14 Положення №36 ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта. Про обмеження правомочності адвоката, встановлені угодою про надання правової допомоги останній, або керівник адвокатського об`єднання (бюро) зобов`язані вказати на звороті ордера.
Аналогічні норми містяться у Положенні про ордер на надання правничої (правової) допомоги у новій редакції, затвердженому рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 року №41 (далі - Положення №41), яке застосовується до ордерів, згенерованих на офіційному веб-сайті НААУ, пунктами 9 та 11 якого визначено, що ордер, що видається адвокатом, який здійснює свою діяльність індивідуально, підписується адвокатом та посвідчується печаткою адвоката (за її наявності). Ордер встановленої цим Положенням форми є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта.
Пункт 12 Положення №41 визначає реквізити, які повинен містить ордер, зокрема, пункт 12.4 передбачає, що в ордері зазначається назва органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність .
Під назвою органу розуміється як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначених пунктом 2 частини 1 статті 20 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність (наприклад, судові органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи досудового слідства, правоохоронні органи тощо).
Разом з тим, долучений до позовної заяви ордер серії ДН №076459 від 17.12.2020 року не відповідає вимогам Положення №41, оскільки у ордері не зазначений суд, до якого подана позовна заява. Зазначення у ордері Адміністративного суду Донецької області та судів апеляцій усіх інстанцій не впливає на наведений вище висновок, оскільки такі суди відсутні у системі судоустрою України.
Відтак, в силу ч. 4 ст. 59 КАС України такий ордер не є належним документом на підтвердження повноважень адвоката. Тому повноваження адвоката діяти від імені позивача у даній справі, зокрема підписувати позовну заяву від імені та в інтересах позивача, не підтверджені в установленому законом порядку.
Суд приймає до уваги постанову Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2019 року по справі №9901/847/18, де зазначено, що звернення до суду з використанням правничої допомоги інших осіб, зокрема, адвоката, при реалізації права на справедливий суд передбачає надання до суду належних доказів дійсної волі особи, що є учасником справи, на уповноваження іншої особи на право надання правничої допомоги. Такі докази повинні виключати будь-які сумніви стосовно справжності та чинності такого уповноваження на момент вчинення певної процесуальної дії (докази повинні бути в оригіналі або у формі копії, якісно оформленої особою, що є учасником справи, із зазначенням назви судового органу, у якому надається правова допомога позивачу), а також стосовно охоплення такої дії дійсним колом повноважень представника, що делеговані йому особою, що реалізує право на справедливий суд. Представник повинен демонструвати повагу до суду, підтверджуючи наявність повноважень на представництво.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Враховуючи, що позивачем ухвала про залишення позовної заяви без руху не виконана, позовна заява підлягає поверненню.
Згідно ч. 5 ст. 169 КАС України суддя повертає позовну і додані до неї документи без розгляду не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку для усунення недоліків.
Крім того, суд вважає необхідним роз`яснити, що згідно з ч. 8 ст. 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Крім того, згідно з п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI Про судовий збір в разі повернення заяви сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду.
Оскільки за подання цієї позовної заяви ТОВ «Донецька Міжнародна Школа Григоріївська» сплачений судовий збір у розмірі 23122,00 грн., а позовна заява повернута, позивач має право звернутися до суду з клопотання про повернення цього збору.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 169, 243, 248, 293, 295 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецька Міжнародна Школа Григоріївська» до Головного управління ДПС у Донецькій області, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання бездіяльності, стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та пеню - повернути позивачу.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Бєломєстнов О.Ю.
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2021 |
Оприлюднено | 15.01.2021 |
Номер документу | 94125721 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Бєломєстнов О.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні