Рішення
від 11.01.2021 по справі 627/142/20
КРАСНОКУТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 627/142/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2021 року смт Краснокутськ

Краснокутський районний суд Харківської області у складі

головуючого судді - Вовк Л. В.

з участю секретаря - Полешко О. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Краснокутськ Харківської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Краснокутської селищної ради Краснокутського району Харківської області про визнання права власності на земельну ділянку , третя особа : ОСОБА_2 , та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до Краснокутської селищної ради Краснокутського району Харківської області та ОСОБА_1 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування ,

у с т а н о в и в :

В лютому 2020 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Краснокутської селищної ради Краснокутського району Харківської області про визнання права власності на земельну ділянку , третя особа : ОСОБА_2 ..

В позові ОСОБА_1 вказав , що його мати ОСОБА_3 мала на праві приватної власності земельну ділянку площею 4,94 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , що розташована на території Краснокутської селищної ради Краснокутського району Харківської області. У квітні 2003 року мати померла . Після смерті матері відкрилася спадщина ,яка складається з вище вказаної земельної ділянки . Він своєчасно звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини , однак нотаріус йому відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину , оскільки відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно . Прохав визнати право власності на земельну ділянку в порядку спадкування .

В листопаді 2020 року ОСОБА_2 подала до суду зустрічну позовну заяву до до Краснокутської селищної ради Краснокутського району Харківської області та ОСОБА_1 про визнання права власності на Ѕ частку земельної ділянки в порядку спадкування .

В позові ОСОБА_2 вказала , що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_4 , який фактично успадкував Ѕ частку земельної ділянки після смерті ОСОБА_3 , але її юридично не оформив. Після смерті батька вона звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини , однак свідоцтво про право на спадщину не оформила в зв`язку з відсутністю Державного акту на право приватної власності на землю , що належав матері. Просила визнати право власності на Ѕ частку спірної земельної ділянки в порядку спадкування.

У судове засідання позивач не з`явився , подав заяву слухати справу у його відсутність, первісний позов підтримав , просить задовольнити, проти зустрічного позову ОСОБА_2 не заперечував.

Представник відповідача Краснокутської селищної ради у судове засідання не з`явився , подав заяву слухати справу у його відсутність , проти позову не заперечував, прохав ухвалити рішення на розсуд суду.

Третя особа ОСОБА_2 до суду не з`явилася , подала заяву заслухати справу у її відсутність , зустрічний позов підтримала ,просила задовольнити, первісний позов ОСОБА_1 просить задовольнити частково.

Суд, дослідивши письмові докази по справі , дійшов до наступних висновків.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_3 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 4,94 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , що розташована на території Краснокутської селищної ради Краснокутського району Харківської області , відповідно до копії Державного акту на право приватної власності на землю серії II-XP №037061 від 04.10.2001 р. ( а.с.9)

Про те, що ОСОБА_3 була власником вище вказаної земельної ділянки, свідчить витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 29.10.2019 року та довідка відділу у Краснокутському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 19.11.2019 року. ( а.с. 8,12)

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 10.10.2019 р. , ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ( а.с. 6)

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина , яка складається з вище вказаної земельної ділянки .

На час смерті ОСОБА_3 проживала та була зареєстрована в одному будинку з чоловіком ОСОБА_4 по АДРЕСА_1 , про що свідчить довідка Краснокутської селищної ради від 10.01.2020 р. (а.с.18)

У відповідності до вимог ст. 1217,1223 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини, право на спадкування одержують особи, зазначені у статтях 1261-1265 ЦК України.

Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки , що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Як свідчить ч.1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця , у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті , той з подружжя ,який його пережив , та батьки.

Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець ,який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини ,вважається таким , що прийняв спадщину ,якщо протягом строку ,встановленого статтею 1270 цього Кодексу ,він не заявив про відмову від неї.

Після померлої ОСОБА_3 , за заявою ОСОБА_1 , відкрита спадкова справа № 391/2003 р, згідно якої останній прийняв протягом шести місяців спадщину після матері, але свідоцтво про право на спадщину не отримав , оскільки постановою Краснокутської державної нотаріальної контори Харківської області від 27.11.2019 р. , йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ОСОБА_3 , в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно. ( а.с.11,50-53)

Факт того , що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 та спадкоємцем першої черги , підтверджує свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 . ( а.с. 7)

Крім того , на момент смерті ОСОБА_3 з нею в одному будинку був зареєстрований та проживав її чоловік ОСОБА_4 , є спадкоємцем першої черги та таким , що спадщину прийняв , відповідно до вимог ст. 1268 ЦК України , однак юридично не оформив.

Таким чином ОСОБА_1 та ОСОБА_4 є спадкоємцями першої черги спадкового майна після ОСОБА_3 , а саме по Ѕ частці земельної ділянки ,що належить померлій.

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_4 , що підтверджує свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 .( а.с.5)

Після ОСОБА_4 відкрилася спадщина ,яка складається з Ѕ частки земельної ділянки площею 4,94 га , яку він фактично успадкував після дружини ОСОБА_3 .

Після смерті ОСОБА_4 , заведена спадкова справа № 294/2009 року за заявою ОСОБА_2 , посвідченою державним нотаріусом Краснокутської державної нотаріальної контори Харківської області 13.11.2009 р. , згідно якої ОСОБА_2 ,як спадкоємець першої черги , успадкувала спадкове майно після померлого батька ОСОБА_4 ( а.с. 45-49)

Інші спадкоємці після ОСОБА_4 відсутні , оскільки спадкоємець ОСОБА_1 від спадщини відмовився на користь дочки померлого ОСОБА_2 , про що свідчить його заява , посвідчена державним нотаріусом Коломийської міської державної нотаріальної контори 18.03.2010 року. ( а.с.47)

Оголошенням в газеті Промінь підтверджується , що Державний акт на право власності на земельну ділянку серії II-XP №037061 від 04.10.2001 р., виданий на ім`я ОСОБА_3 , втрачений та вважається недійсним .

Частиною 1 ст.1225 ЦК України передбачено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах , із збереженням її цільового призначення.

Згідно ч.1 ст.1267 частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними .

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст.126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень . Згідно з п.5 ч.1 ст.19 даного Закону державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили.

Згідно до п. г ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів відповідно до п.1 ч. 2 ст. 16 ЦК України є визнання права.

Згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно ст.12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до положень ч.1, 2 ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ч.ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.

В судовому засіданні встановлено, що позивач за первісним позовом ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги по закону після матері ОСОБА_3 , а ОСОБА_2 спадкоємцем першої черги по закону після батька ОСОБА_4 ,до складу спадкового майна входить земельна ділянка площею 4,94 га , що знаходиться на території Краснокутської селищної ради , та вони мають право успадкувати вище вказану земельну ділянку по Ѕ частці кожний . Іншого шляху, ніж визнання права власності на дану земельну ділянку в судовому порядку, у позивачів немає.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного суд задовольняє вимоги позивача за первісним позовом ОСОБА_1 частково та визнає за ним Ѕ частку земельної ділянки , а зустрічний позов ОСОБА_2 повністю, так як суду надано достатньо належних та допустимих доказів, які підтверджують позовні вимоги, а визнання відповідачем Краснокутською селищною радою позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших.

На підставі викладеного та керуючись ст.1217, 1225, 1258, 1261, 1267, 1268 ЦК України, ст. 10, 12, 13, 81, 263-265, 354 ЦПК України, суд,

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Краснокутської селищної ради Краснокутського району Харківської області про визнання права власності на земельну ділянку , третя особа : ОСОБА_2 - задовольнити частково .

Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності в порядку спадкування за законом на Ѕ частку земельної ділянки площею 4,94 га ( 4,7300 га - ріллі, кадастровий номер : 6323555100:03:001:0774; 0,21 га - сіножаті) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії II-ХР № 037061, розташовану на території Краснокутської селищної ради Краснокутського району Харківської області.

В іншій частині позову ОСОБА_1 - відмовити.

Зустрічний позов ОСОБА_2 до Краснокутської селищної ради Краснокутського району Харківської області , ОСОБА_1 про визнання права власності на Ѕ частку земельної ділянки в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 право приватної власності в порядку спадкування за законом на Ѕ частку земельної ділянки площею 4,94 га ( 4,7300 га - ріллі, кадастровий номер : 6323555100:03:001:0774; 0,21 га - сіножаті) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії II-ХР № 037061, розташовану на території Краснокутської селищної ради Краснокутського району Харківської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його оголошення та в порядку ст.354 ЦПК України.

Повний текст рішення складено 14.01.2021 року.

Учасники справи:

Позивач : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований по АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ;

Відповідач : Краснокутська селищна рада Краснокутського району Харківської області , юридична адреса : вул. Миру, 127, смт Краснокутськ, Краснокутського району, Харківської області;

Третя особа : ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрована по АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Суддя Л. В. Вовк

СудКраснокутський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення11.01.2021
Оприлюднено15.01.2021
Номер документу94136845
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —627/142/20

Рішення від 11.01.2021

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Рішення від 11.01.2021

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 10.12.2020

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 23.09.2020

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 24.03.2020

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 24.03.2020

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 25.02.2020

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні