Рішення
від 14.01.2021 по справі 236/38/21
КРАСНОЛИМАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 236/38/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2021 рокуКраснолиманський міський суд Донецької області у складі:

головуючої судді - Шаньшиної М.В.,

за участю секретаря - Грицай Н.І.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду міста Лиман цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права забудовника,

ВСТАНОВИЛА:

11.01.2021 року до Краснолиманського міського суду Донецької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права забудовника(а.с. 1-4).

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, просить розглянути цивільну справу без її участі та задовольнити позовні вимоги, про що надала до суду відповідну заяву(а.с.46).

Відповідач ОСОБА_2 , в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву з проханням розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги визнав повністю, не заперечував проти задоволення позовних вимог(а.с.47).

На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши зібрані у справі докази, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши письмові докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд встановив фактичні обставини та відповідні їм цивільні правовідносини.

Судом встановлено та підтверджується наявними у справі доказами, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Красний Лиман Донецької області помер батько позивача ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 28.07.1986 року, актовий запис № 261 та свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 25.05.2010 року, актовий запис № 232(а.с.16-17).

Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, яке складається в тому числі з будівлі гаражу, що розташований по АДРЕСА_1 .

Статтею 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України спадкоємцем за законом першої черги після смерті спадкодавця ОСОБА_3 є його донька, позивач по справі ОСОБА_1 та син спадкодавця, відповідач по справі ОСОБА_2 (а.с.17).

Спадкоємець ОСОБА_1 , відповідно до вимог ст. 1268-1270 ЦК України, прийняла спадщину після смерті спадкодавця ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки своєчасно, в установлений законом шестимісячний строк з дня смерті останнього, подала до нотаріуса заяву про її прийняття, інші спадкоємці відсутні, що підтверджується повідомленням державного нотаріуса Лиманської державної нотаріальної контори від 15.01.2021 року (а.с. 25).

Постановою державного нотаріуса Лиманської державної нотаріальної контори від 29.12.2020 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину(на гараж), оскільки відсутні правовстановлюючі документи на ім`я померлого(а.с.25).

На інше спадкове майно, зокрема на земельну ділянку кадастровий № 1413300000:01:012:1353, площею 0,0022га, що знаходиться у АДРЕСА_1 , призначену для будівництва індивідуальних гаражів, позивачем та відповідачем ОСОБА_2 оформлено право власності в Ѕ частці кожний, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 24.12.2020 року реєстровий №№ 1440 та 1442(а.с.19-24).

Таким чином, на теперішній час позивач позбавлена можливості оформити свідоцтво про право на спадщину за законом, оскільки відсутній правовстановлюючий документ, який підтверджує право власності на майно(гараж) на ім`я спадкодавця.

На забудову нерухомого майна - гаража, що знаходиться в у АДРЕСА_1 на ім`я померлого ОСОБА_3 видавався:

дозвіл на будівництво гаражу на земельній ділянці для будівництва індивідуального гаражу у м. Красний Лиман Донецької області площею 0,0022га, у власність для будівництва індивідуального гаражу по АДРЕСА_1 , на підставі рішення Краснолиманської міської ради №123/13 від 20.07.1988. У відповідності до цього рішення було замовлено та виготовлено будівельний паспорт на гараж(а.с.26-39).

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Відповідно до ч.4 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється в момент її смерті.

Стаття 1216 ЦК України визначає, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

За змістом ст. ст. 269-270, 1219 ЦК України, право померлого ОСОБА_3 , як забудовника, не є таким, що неразривно пов`язане з особою померлого, а отже, входить до складу спадщини.

Судовою практикою, що склалася, також підтримується правова позиція, згідно з якою у разі здійснення будівництва згідно з законом, у разі смерті забудовника всі його права та обов`язки як забудовника, входять до складу спадщини (п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» ).

Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Позивач через несвоєчасне вирішення питання про оформлення та прийняття гаража, що знаходиться по АДРЕСА_1 до експлуатації померлим ОСОБА_3 , позбавлен можливості оформити право на спадщину в порядку вчинення нотаріальних дій, а отже її право оспорюється.

Способом захисту цивільних прав і інтересів може бути, зокрема, визнання права (ст. 16 ЦК України).

Оскільки нерухоме майно, відносно якого ставиться питання про визнання за позивачем права забудовника, було споруджене на підставі відповідних дозволів та згідно з нормами чинного на той час законодавства, але не прийнято до експлуатації, то за позивачем ОСОБА_1 слід визнати право забудовника на нерухоме майно, це її право входить до складу спадщини після смерті ОСОБА_3 .

Також суд враховує, що відповідно до частин 1, 4 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно з ч.3 ст. 13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тому суд приймає диспозитивне розпорядження відповідача.

Враховуючи сукупність наведених обставин суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги позивача, оскільки зазначене не заперечує закону та інтересам сторін.

Керуючись ст.ст. 16, 25, 328, 331, 1216, 1218, 1261 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права забудовника - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_3 , право забудовника на 1/2 частку гаража Б , загальною площею 19,2 кв.м., що знаходиться в АДРЕСА_1 , після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до п.п. 15.5 п.15 ч. 1 розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Текст рішення складено 14.01.2021 року.

Головуюча суддя -

СудКраснолиманський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення14.01.2021
Оприлюднено16.01.2021
Номер документу94158605
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —236/38/21

Рішення від 14.01.2021

Цивільне

Краснолиманський міський суд Донецької області

Шаньшина М. В.

Ухвала від 12.01.2021

Цивільне

Краснолиманський міський суд Донецької області

Шаньшина М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні