Рішення
від 14.01.2021 по справі 365/434/20
ЗГУРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 365/434/20

Номер провадження: 2/365/41/21

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

14.01.2021 року смт. Згурівка

Згурівський районний суд Київської області в складі:

головуючого - судді ХИЖНОГО Р.В.

за участю секретаря судового засідання НОСОВОЇ О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 1 в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Згурівської селищної ради Броварського району Київської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Новоолександрівської сільської ради Згурівського району Київської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її свекруха - ОСОБА_2 . Після її смерті спадщину своїми фактичними діями прийняв її син та чоловік позивачки ОСОБА_3 , який своїх спадкових прав не оформив. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер чоловік позивачки - ОСОБА_3 . Позивачці, як спадкоємиці за законом першої черги відкрилася спадщина на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,3298 га, кадастровий номер 3221984200:05:001:0006, яка розташована на території Новоолександрівської сільської ради Згурівського району Київської області та належала померлій ОСОБА_2 . Спадкова земельна ділянка була передана згідно розпорядження Згурівської райдержадміністрації № 315 від 01.06.2005 та на ім`я ОСОБА_2 був виданий державний акт серії ЯА № 461008, що зареєстрований в Книзі реєстрації державних актів за № 01:05:027:00088. Позивачка просить суд визнати за нею право власності на спірну земельну ділянку, а також не стягувати з відповідача судові витрати.

Ухвалою суду від 16.10.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 07.12.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

24.12.2020 року залучено до участі у справі Згурівську селищну раду Броварського району Київської області, як правонаступника відповідача Новоолександрівської сільської ради Згурівського району Київської області.

В судове засідання учасники справи не з`явились, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку, направили до суду заяви, в яких просили проводити розгляд справи за їхньої відсутності. Представник позивачки ОСОБА_4 позовні вимоги підтримав повністю, відповідач Згурівська селищна рада позовні вимоги визнала повністю.

На підставі ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання не проводилось.

Суд визнав можливим розглядати справу без участі учасників справи, оскільки у справі є достатньо матеріалів про права та правовідносини сторін та їх неявка не перешкоджає розгляду справи.

Відповідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України суд ухвалює рішення про задоволення позову, враховуючи визнання відповідачем позову за наявності для того законних підстав.

Оцінюючи добуті в судовому засіданні докази, враховуючи визнання позову відповідачем, яке прийняте судом, як таке, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.

Обставини, викладені в позові підтверджуються наступним.

Дослідженими судом письмовими доказами встановлено, що ОСОБА_2 згідно Державного акту серії ЯА № 461008 належало право на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,3298 га, кадастровий номер 3221984200:05:001:0006, яка розташована на території Новоолександрівської сільської ради Згурівського району Київської області. Державний акт зареєстрований в Книзі реєстрації державних актів за № 01:05:027:00088. Державний акт виданий 05 серпня 2005 року (копія Державного акту - а.с.17-18, копія витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку - а.с.19-23, копія інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку - а.с.24-25).

На підставі постанови Верховної Ради України Про утворення та ліквідацію районів № 807-IX від 17.07.2020 року, яка набрала чинності 19.07.2020 року, Згурівський район у Київській області ліквідовано та утворено Броварський район у складі Згурівської селищної територіальної громади. Згідно рішення Згурівської селищної ради Броварського району Київської області від 01.12.2020 № 20-01-VІІІ Про реорганізацію сільських рад шляхом приєднання Згурівської селищної ради розпочато процедуру реорганізації шляхом, зокрема, приєднання Новоолександрівської сільської ради до Згурівської селищної ради. Відтак, на даний час правильною адресою розташування спірної земельної ділянки є Згурівська селищна рада Броварського району Київської області.

Після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилась спадщина за законом на право на спірну земельну ділянку, яку прийняв син померлої ОСОБА_3 . Спадщину він прийняв своїми фактичними діями, що виразились у користуванні спадковою земельною ділянкою. Він був єдиним спадкоємцем першої черги за законом, який прийняв спадщину (копія свідоцтва про смерть - а.с.6, копія свідоцтва про народження - а.с.8, копія довідок виконкому Новоолександрівської сільської ради - а.с.13,14,15).

За життя ОСОБА_2 було складено заповіт від 06 лютого 2002 року, зареєстрований в Реєстрі за № 96, яким вона належній їй на праві власності житловий будинок, земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та ведення підсобного господарства заповіла своєму племіннику ОСОБА_5 . Інші заповіти нею не складались (копія заповіту - а.с.96, інформаційна довідка із Спадкового реєстру - а.с.41).

Суд не вбачає необхідності у залучені до участі у справі ОСОБА_5 , оскільки в межах даної цивільної справи вирішується питання спадкування майна (земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), яке не входить до складу спадщини за заповітом. Крім того, ОСОБА_6 не належить до спадкоємців першої черги за законом.

Спадкова справа до майна померлої ОСОБА_2 не заводилась (інформаційна довідка із Спадкового реєстру - а.с.40).

На час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 чинним був ЦК УРСР 1963 року, тому саме норми зазначеного Кодексу підлягають до застосування до даних спадкових правовідносин, зокрема в частині визначення порядку прийняття спадщини та визначення належності до спадкоємців.

В силу ч. 1 ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.

Відповідно до ч. 3 ст. 5 ЦК України якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Положеннями п. 4 Прикінцевих і Перехідних положень ЦК України передбачено, що даний Кодекс застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.

Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року № 8 відносини спадкування регулюються правилами ЦК України якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР.

Відповідно до ч.ч. 1.2 ст. 524 ЦК України 1963 року, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Відповідно до ч. 1 ст. 529 ЦК України 1963 року, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК України 1963 року, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

За життя ОСОБА_3 питання оформлення спадщини після смерті матері ОСОБА_2 не вирішив, свідоцтво про право на спадщину не отримав.

Після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , позивачці ОСОБА_1 , як спадкоємиці першої черги за законом, відкрилась спадщина, зокрема і на земельну ділянку, успадковану померлим після смерті матері ОСОБА_2 . Позивачка спадщину у встановленому законом порядку прийняла шляхом подачі нотаріусу у встановленому законом порядку заяви про прийняття спадщини. Інший спадкоємець, син померлого - ОСОБА_7 відмовився від спадщини на користь позивачки. ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Строк для прийняття спадщини закінчився (копія свідоцтва про смерть - а.с.7, копія свідоцтва про одруження - а.с.9, копія спадкової справи № 70/2005 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 - а.с.43-83).

Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

В силу положення ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу.

В силу ч.1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов"язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Позивачці було відмовлено державним нотаріусом Згурівської державної нотаріальної контори Саркісян Л.М. у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, у зв"язку з тим, що Державний акт серії ЯА № 461008 був виданий вже після смерті власника ОСОБА_2 (нотаріальна відмова - а.с.5).

Пунктом 3.5 Листа ВССУ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 визначено, що спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року № 7 про те, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Відповідно до ст. 125 ЗК право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом

Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності:

- ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки;

- виготовлення технічної документації на земельні ділянки;

- визначення меж земельної ділянки в натурі;

- погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами;

- одержання у встановленому порядку Державного акта на землю;

- реєстрація права власності на земельну ділянку.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 . Позивачка спадщину прийняла та її спадкові права ніким не оспорюються. До складу спадщини входить право на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,3298 га, кадастровий номер 3221984200:05:001:0006, яка розташована на території Новоолександрівської сільської ради Згурівського району Київської області (на даний час Згурівської селищної ради Броварського району Київської області), згідно Державного акту серії ЯА № 461008 від 05.08.2005 року. Позивачка позбавлена можливості оформити свої спадкові права в нотаріальних органах через те, що Державний акт серії ЯА № 461008 був виданий після смерті власника, а тому її порушені спадкові права підлягають судовому захисту.

Суд вважає за необхідне визнати за позивачкою ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,3298 га, кадастровий номер 3221984200:05:001:0006.

Не застосовувати до відповідача Згурівської селищної ради ст. 141 ЦПК України та понесені позивачкою судові витрати залишити за нею.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 524,529,534,549 ЦК України 1963 року, ст.ст. 5,1217,1218,1261,1268,1273 ЦК України, ст.ст.141,206,247,263-265,273 ЦПК України,-

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Згурівської селищної ради Броварського району Київської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,3298 га, кадастровий номер 3221984200:05:001:0006, яка розташована на території Новоолександрівської сільської ради Згурівського району Київської області, згідно Державного акту серії ЯА № 461008 від 05.08.2005 року.

Не застосовувати до Згурівської селищної ради Броварського району Київської області ст. 141 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду через Згурівський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

На підставі п. 3 Розділу ХІІ Прикінцеві положення Цивільного процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Позивач: ОСОБА_1 , жителька АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Згурівська селищна рада Броварського району Київської області, адреса: смт. Згурівка, вул. Українська, 10, Броварського району Київської області, код за ЄДРПОУ 04360296.

Повний текст рішення cуду складено 16.01.2021 року.

ГОЛОВУЮЧИЙ Р.В. ХИЖНИЙ

СудЗгурівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення14.01.2021
Оприлюднено18.01.2021
Номер документу94182519
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —365/434/20

Рішення від 14.01.2021

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Рішення від 14.01.2021

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 24.12.2020

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 07.12.2020

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 11.11.2020

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 16.10.2020

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні