РІШЕННЯ
іменем України
"11" січня 2021 р. 145/2065/20
2/145/350/2021
Тиврівський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого Мазурчака А. Г. ,
за участі секретаря Мигдальської Н.М.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до Сутисківської селищної територіальної громади про надання додаткового строку для прийняття спадщини,
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом, в якому вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Феодосія Автономної Республіки Крим померла ОСОБА_3 , що посвідчується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим Тиврівським відділом реєстрації актів цивільного стану Центально-Західного міжрегіонального управління МЮУ 24 листопада 2020 року.
Оскільки спадкодавець померла на тимчасово окупованій території, він взнав про її смерть на початку 2020 року, та 02 березня 2020 року подав до Тиврівського районного суду заяву про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.
27.08.2020 року у справі № 145/915/20 Тиврівським районним судом було встановлено факт смерті ОСОБА_3 .
Ним було зареєстровано її смерть у органах ДРАЦС.
Спадкодавцем на його користь було залишено заповіт від 06.11.2012 року посвідчений секретарем Шершнівської сільскої ради Тиврівського району Усатюк Катериною Василівною, зареєстрований в реєстрі за №60. Даним заповітом вона заповіла йому належну їй земельну ділянку площею 3,9706 га.
Звернувся до Тиврівської держнотконтори після реєстрації смерті, йому було роз`яснено, що необхідно рішення суду про надання додаткового строку для звернення з заявою про прийняття спадщини.
З метою належного захисту своїх інтересів, змушений звертатися до суду, щодо надання додаткового строку для прийняття спадщини.
Він проживав у смт Тиврів Вінницької області і не знав про смерть спадкодавця, щоб вчасно звернутися з заявою про прийняття спадщини, а також перешкодою стало те, що видача свідоцтва про смерть здійснювалася Феодосійським міським відділом запису актів громадянського стану МЮ Республіки Крим, Російської Федерації.
Зазначене місце є тимчасово окупованою територією, а тому згідно законодавства України, цей документ є недійсним.
Те, що дана територія є тимчасово окупованою є перешкодою для прийняття спадщини, що призвело до ліквідації органів влади України на території п-ва Крим.
Він не знав про наявність заповіту, а у відповідності до ст. 63 ЗУ "Про нотаріат", на нотаріуса покладається обов`язок повідомити його про відкриття спадщини, а якщо адреса невідома всіх спадкоємців, то виклик здійснюється публічно через пресу. Про наявність заповіту, взнав лише в лютому 2019 року, про відкриття спадщини за заповітом йому не повідомляли.
Просить надати додатковий строк, тривалістю два місяці для подання до Тиврівської державної нотаріальної контори чи приватних нотаріусів Тиврівського районного нотаріального округу заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 в м. Феодосія Автономної Республіки Крим.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, пояснив, що ОСОБА_2 про смерть ОСОБА_3 дізнався від працівників Шершнівської с/ради, які дізналися про це раніше як він, повідомили йому про те, що необхідно вирішити питання про прийняття чи неприйняття спадщини, тому що їм необхідно буде вирішити питання про відумерлість спадщини. Просить позов задоволити.
Представник відповідача Сутисківської селищної ради в судове засідання не з`явився, подав заяву в якій просить справу розглянути у його відсутності, позовні вимоги визнає.
Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України суд за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини може визначити йому додатковий строк достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Феодосія АРК померла ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про її смерть серії НОМЕР_1 виданим Тиврівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центально-Західного міжрегіонального управління МЮ (м.Хмельницький) 24 листопада 2020 року (а.с. 4).
Рішенням Тиврівського районного суду від 27.08.2020 р. встановлено факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка селища Хонтауське Джамбульської області померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Феодосія Автономної Республіки Крим.
Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна частка (пай) № НОМЕР_2 кадастровий номер 0524587500:01:001:0073 площею 3,9706 га призначена для ведення товарного -сільськогосподарського виробництва на території Шершнівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області.
За життя ОСОБА_3 склала заповіт від 06 листопада 2012 року, посвідчений секретарем Шершнівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області, яким вищезазначену земельну ділянку заповіла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . На момент відкриття спадщини заповіт не змінено та не відмінено, що стверджується відміткою сільської ради в заповіті (а.с. 5).
В установлений законом шестимісячний термін позивач заяви про прийняття спадщини до нотаріуса не подав.
Позивач не звертався до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 в зв`язку з тим, що йому не було відомо про наявність заповіту на його користь.
Згідно з роз`ясненнями Пленуму Верховного Суду України, викладеними у п.24 Постанови "Про судову практику у справах про спадкування" від 30.05.2008 р. особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до правових позицій Вищого спеціалізованого суду України розгляду цивільних та кримінальних справ, викладених в інформаційному листі від 16.05.2013 року № 24-753/04/4-13, хвороба спадкоємця є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Враховуючи викладене, суд вважає причини пропущення позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними та вважає за можливе надати позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 1233, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, Постанова Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" від 30.05.2008 р. №7,
вирішив :
Позов задоволити повністю.
Визначити ОСОБА_2 , додатковий двохмісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла в м. Феодосія Автономної Республіки Крим ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Початок строку перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини починається з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк до Вінницького апеляційного суду через Тиврівський районний суд з дня виготовлення повного тексту рішення, тобто з 19.01.2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Мазурчак А. Г.
Суд | Тиврівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2021 |
Оприлюднено | 19.01.2021 |
Номер документу | 94206906 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тиврівський районний суд Вінницької області
Мазурчак А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні