ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/3787/20 Провадження № 2/636/21/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2021 рокуЧугуївський міський суд Харківської області в складі:головуючого - судді Гуменного З.І., секретаря судового засідання Шикової К.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Леб`язької сільської ради Чугуївського району Харківської області, третя особа: Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області , про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до виконавчого комітету Леб`язької сільської ради Чугуївського району Харківської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадок, в якому просить встановити факт родинних відносин між нею та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , як між онукою та рідною бабусею і визнати за нею право власності на земельну частку (пай) площею 3,53 га, кадастровий номер 6325484500:02:000:0146, яка розташована на території Леб`язької сільської ради, в порядку спадкування після смерті бабусі ОСОБА_2 .
Заявник в заяві вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її бабуся ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина на вищевказану земельну частку (пай), яка належала бабусі на підставі державного акту на право приватної власності на землю. Позивач вказала, що бабуся залишила заповіт на вказану земельну частку на її ім`я, і вона звернулась до нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Однак їй було відмовлено у зв`язку із тим, що в документах, які підтверджують факт родинних відносин між заявником та її померлою бабусею, виявлені помилки, у зв`язку з чим вона вимушена звернутися до суду.
В судове засідання представник позивача не з`явилася, надала суду заяву, в якій підтримала позовні вимоги та просила розглядати справу без її участі.
Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з`явилися, про день та час розгляду справи повідомлялися належним чином та своєчасно, надали заяви про розгляд справи за їх відсутності, просили винести рішення відповідно до чинного законодавства.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглядати справу у відсутність сторін за письмовими доказами, що містяться в матеріалах справи.
Оцінивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню як такий, що знайшов своє підтвердження в ході судового розгляду з наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти і відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Леб`яже, Чугуївського району, Харківської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданим 18.06.2019 виконавчим комітетом Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області (а. с. 9).
Заповітом від 24.03.2015, копія якого наявна в матеріалах цивільної справи, ОСОБА_2 заповіла земельну частку (пай) площею 3,53 га, яка належить їй згідно державного акту на право власності на земельну ділянку IV-ХР № 054279, ОСОБА_1
ОСОБА_1 звернулась до Чугуївської державної нотаріальної контори для оформлення спадщини за заповітом ОСОБА_2 , однак постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 07.03.2020 їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідченим 24.03.2015 за р. № 38 Леб`язькою сільською радою Чугуївського району Харківської області, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у зв`язку із тим, що відсутні документи, які підтверджують родинні відносини, та правовстановлюючі документи на спадкове майно (а. с. 19).
Дослідивши матеріали справи щодо підтвердження родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , суд приходить до наступного.
ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Леб`яже, Чугуївського району, Харківської області народилась ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , у якому її ім`я зазначене російською мовою як ОСОБА_2 , (а. с. 23). Після укладання 01.08.1956 шлюбу з ОСОБА_5 . ОСОБА_2. змінила своє дошлюбне прізвище на ОСОБА_2 , однак у свідоцтві про одруження серії НОМЕР_3 її ім`я вказане як ОСОБА_2 (а.с. 22).
На підтвердження факту родинних відносин надано свідоцтво серії НОМЕР_4 про народження ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_8 , згідно якого матір`ю ОСОБА_8 вказана ОСОБА_2 (а. с. 21). Факт зміни прізвища ОСОБА_8 на ОСОБА_8 підтверджується свідоцтвом про одруження від 04.11.2000, згідно якого ОСОБА_3 і ОСОБА_8 уклали шлюб, та їм присвоєні прізвища: чоловіку - ОСОБА_3 , дружині - ОСОБА_8 (а. с. 24). Згідно свідоцтва серії НОМЕР_5 про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , її матір`ю вказана ОСОБА_8 (а .с. 26). Як вбачається зі свідоцтва про одруження від 17.10.1998, позивач ОСОБА_1 уклала шлюб з ОСОБА_4 , після укладання якого подружжю присвоєне прізвище ОСОБА_1 (а. с. 25). Крім того, факт родинних відносин між ОСОБА_8 та ОСОБА_1 як між матір`ю та донькою, а також факт родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 як між бабусею та онукою підтверджується свідоцтвами про право на спадщину за законом від 04.08.2015 серії НАО 460725, НАО 460727НАО 460726, НАО 460728. Тобто, нотаріусом встановлені родинні відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 як між бабусею та онукою.
Вивчивши наявні в справі докази та проаналізувавши вищезазначені факти, суд приходить до висновку про наявність родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 , отже факт родинних відносин між заявником та померлою як між онукою та бабусею є підтвердженим.
В п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення № 5 від 31.03.1995 зазначено, що суд вправі розглядати справи про встановлення факту родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, як в даному випадку.
Таким чином, заявлені вимоги ОСОБА_1 в частині встановлення факту родинних відносин є обґрунтованими, оскільки надані заявником докази достовірно свідчать про родинні відносини між нею та ОСОБА_2 , тому вони підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. ст. 1216-1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до ст. ст. 1233-1234 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Право на заповіт здійснюється особисто.
Відповідно до ст. 1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин. Заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування.
Заповідач має право охопити заповітом права та обов`язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть йому належати у майбутньому.
Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини. Чинність заповіту щодо складу спадщини встановлюється на момент відкриття спадщини (ст. 1236 ЦК України).
З аналізу вказаних норм законодавства слідує, що заповідач має право здійснити розпорядження своїм майном на користь будь-якого учасника цивільних відносин, незалежно від наявності між ними родинних відносин.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних справ, свобод чи законних інтересів.
У відповідності до ч. 1 ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
За інформацією Чугуївської державної нотаріальної контори № 3329/01-16 від 08.12.2020, після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , в термін, передбачений ст. 1270 ЦК України (шість місяців), з заявами про прийняття спадщини за заповітом, посвідченим 20.01.2016 Леб`язької сільської ради Чугуївського району Харківської області за р. № 06, звернулась онука спадкодавиці - ОСОБА_1 , але можуть бути спадкоємці, які постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, тим, що відповідно до вимог ст. 1268 ЦПК України постійно проживали разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини; заведена спадкова справа за № 743/2019; свідоцтво про право на спадщину не видавалось. Також надана Інформаційна довідка зі Спадкового реєстру № 58506993 від 28.11.2019, згідно якої заповіт ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 , за р. № 06 - чинний.
Пленум Верховного суду України у своїй Постанові № 5 від 07.02.2014 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав констатує факт того, що відповідно до ст. 41 Конституції України та п. 2 ч. 1 ст. 3, ст. 321 ЦК України ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, встановлених Конституцією та законом. Враховуючи, що згідно зі ст. 92 Конституції України правовий режим власності визначається виключно законами України, то інші нормативно-правові акти, які обмежують права власника і не мають ознак закону, не підлягають застосуванню.
З урахуванням викладеного та враховуючи визнання позову відповідачем, беручи до уваги відсутність позасудових способів реалізації права позивача на спадкове майно, оскільки у позивача відсутній правовстановлюючий документ на спадкове майно, і саме з цих підстав нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, суд вважає за необхідне визнати за позивачем право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 .
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 10 , 11 , 76-80 , 133 , 141 , 258 , 259 , 263-265 ЦПК України , суд, -
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до Леб`язької сільської ради Чугуївського району Харківської області, третя особа: Чугуївська державна нотаріальна контора , про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно, задовольнити.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_7 у м. Харків, та ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Леб`яже, Чугуївського району, Харківської області, як між рідними онукою та бабусею.
Визнати за ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_7 у м. Харків, право власності на земельну частку (пай) площею 3,53 га, кадастровий номер 6325484500:02:000:0146, яка розташована на території Леб`язької сільської ради в порядку спадкування за заповітом після смерті бабусі ОСОБА_2 , який належав померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії IV-ХР № 054279, виданого 18.12.2002.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя -
Повний текст рішення виготовлений 19.01.2021.
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2021 |
Оприлюднено | 20.01.2021 |
Номер документу | 94243654 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Гуменний З. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні