Справа № 573/2273/20
Номер провадження 2/573/77/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2021 року Білопільський районний суд Сумської області в складі:
головуючої судді Терещенко О.І.,
з участю секретаря судового засідяння Кислої Ю.М.,
розглянуву відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білопіллі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Білопільської міської ради Сумської області, третя особа: Білопільська районна державна нотаріальна контора про визнання в порядку спадкування за законом права на завершення приватизації,
ВСТАНОВИВ:
18 грудня 2020 року до Білопільського районного суду Сумської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Білопільської міської ради про визнання в порядку спадкування за законом права на завершення приватизації . Позов мотивується тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла їх мати ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина на все її майно, в тому числі на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,9055 га, яка була надана померлій із земель державної власності на території Гуринівської сільської ради. Спадщину після смерті ОСОБА_3 у встановленому законом порядку позивачі прийняли, так як звернулися до нотаріуса та оформили свої спадкові права на частину спадкового майна. Зазначає, що за життя їх мати не отримала державний акт на вказану вище земельну ділянку, у зв`язку з чим приватний нотаріус їй відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку. Посилаючись на викладені обставини, ОСОБА_1 просить визнати право на завершення приватизації за нею на 2/3 частки та на 1/3 частку за ОСОБА_2 вказаної вище земельної ділянки.
Позивачка ОСОБА_1 , яка є опікуном недієздатної позивачки ОСОБА_2 та діє у її інтересах, у судове засідання не з`явилася, направила суду заяву про розгляд справи без їх участі, позов підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача - Білопільської міської ради у судове засідання не з`явився, перший заступник міського голови Кожухов О. направив суду заяву про розгляд справи без участі їх представника, проти задоволення позову не заперечують.
Третя особа - завідувач Білопільської нотаріальної контори Ковальова Л.Б. в судове засідання не з`явилась, причин неприбуття не повідомила, про день, час і місце розгляду справи сповіщена належним чином.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін та третьої особи за наявними в справі доказами в підготовчому засіданні.
Дослідивши матеріали цивільної справи, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачів ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина на все її майно (а. с. 10-13).
З копії спадкової справи №239/2019 вбачається, що її заведено після смерті ОСОБА_3 за заявою ОСОБА_1 від 19 листопада 2019 року. Син померлої ОСОБА_4 від прийняття спадщини відмовився, подавши нотаріусу відповідну заяву протягом встановленого ст. 1270 ЦК України строку (а. с. 42).
Рішенням Білопільського районного суду Сумської області від 24 червня 2010 року ОСОБА_2 визнано недієздатною, рішенням Роменського міськрайонного суду Сумської області від 03 вересня 2019 року ОСОБА_1 призначено опікуном ОСОБА_2 (а. с. 17-18).
10 квітня 2020 року ОСОБА_1 отримала свідоцтва №№263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270 про право на спадщину за законом на спадкове майно на своє ім`я та на ім`я ОСОБА_2 , відповідно до яких позивачі після смерті матері успадкували земельні ділянки площею 3,6616 га кадастровий номер 5920683000:01:001:0357, площею 0,8376 га кадастровий номер 5920683000:01:002:0182, площею 3,6366 га кадастровий номер 5920683000:01:001:0791, площею 0,8376 га кадастровий номер 5920683000:01:002:0257, а саме: ОСОБА_1 успадкувала 2/3 частки вказаних земельних ділянок, а ОСОБА_2 - 1/3 (а. с. 91-95).
Розпорядженням голови Білопільської районної державної адміністрації №546 від 24 липня 2008 року ОСОБА_3 надано дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності, що розташовані на території Гуринівської сільської ради (а. с. 22).
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що відповідно до рішення голови Білопільської районної державної адміністрації №454 від 06 серпня 2010 року ОСОБА_3 відведено земельну ділянку у власність для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності, яка знаходяться на території Гуринівської сільської ради, загальною площею 0,9055 га (а. с. 21).
Також виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам Гуринівської сільської ради для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності на території Гуринівської сільської ради Білопільського району Сумської області (а. с. 23-29).
Постановою державного нотаріуса Білопільської районної нотаріальної контори Ковальової Л.Б. від 29 липня 2020 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину на вказану земельну ділянку в порядку спадкування у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на право власності (а. с. 30).
Відповідно до ст. ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: прийняття спадщини (п. г ч. 1 ст. 81 ЗК України).
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав (п. а ч. 3 ст. 152 ЗК України).
Згідно з ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку. Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до ст. 1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія п. 1 розділу X Перехідні положення ЗК України.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ листом від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних прав про спадкування роз`яснив, що в разі, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст.125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та / або права одержання правовстановлюючого документу на землю на ім`я спадкоємця, але не права власності на земельну ділянку.
Якщо видача державного акту про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування, до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку.
Зазначений висновок міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі №14-652цс18, постановах Верховного Суду від 13 червня 2018 року в справі №128/1911/15-ц, від 17 квітня 2019 року в справі № 723/1061/17.
Отже, у зв`язку з тим, що ОСОБА_3 встигла реалізувати свій намір отримати майнові права щодо вказаної земельної ділянки, але не закінчила процедуру її приватизації у відповідному порядку та не встигла отримати державний акт на вказану вище земельну ділянку, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 позбавлені можливості на даний час оформити свої спадкові права на неї у позасудовому порядку.
З представлених доказів судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_3 за життя розпочала процедуру отримання земельної ділянки у власність і уповноваженим органом прийнято рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення її у власність спадкодавцю.
Оскільки станом на день смерті спадкодавець ще не набув у визначеному законом порядку права власності на вказану земельну ділянку, то дана земельна ділянка як об`єкти права власності не увійшла до спадкової маси і на неї в порядку спадкування не може бути набуте право власності. До спадкоємців в порядку спадкування переходять у такому випадку всі інші наявні у спадкодавця майнові права, до спадкоємця - перейшли в порядку спадкування і інші, належні спадкодавцю, майнові права, в тому числі право на завершення розпочатої спадкодавцем при житті процедури приватизації вказаної земельної ділянки.
Свої спадкові права позивачі реалізували, спадщину після смерті своєї матері прийняли і, враховуючи наявний дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, вони свої спадкові права можуть захистити і підтвердити лише у судовому порядку.
Отже, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, і за позивачами має бути визнано їх право (набуте в порядку спадкування) на завершення розпочатої спадкодавцем при житті процедури приватизації земельної ділянки (набуття її у власність).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 81, 89, 141,200, 258, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Білопільської міської ради Сумської області (Сумська область, м. Білопілля, вул. Соборна, буд. 70, код ЄДРПОУ 04058019), третя особа: Білопільська районна державна нотаріальна контора (Сумська область м. Білопілля, вул. Торгова площа, буд. 26) про визнання в порядку спадкування за законом права на завершення приватизації задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом право на завершення приватизації на 2/3 частки земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,9055 га, наданої відповідно до рішення голови Білопільської районної державної адміністрації від 06 серпня 2010 року за №454 Про затвердження проекту відведення земельної ділянки у власність громадянам Гуринівської сільської ради для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності на території Гуринівської сільської ради Білопільського району Сумської області після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_2 у порядку спадкування за законом право на завершення приватизації на 1/3 частки земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,9055 га, наданої відповідно до рішення голови Білопільської районної державної адміністрації від 06 серпня 2010 року за №454 Про затвердження проекту відведення земельної ділянки у власність громадянам Гуринівської сільської ради для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності на території Гуринівської сільської ради Білопільського району Сумської області після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сумського апеляційного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Білопільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ЦПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя
Суд | Білопільський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2021 |
Оприлюднено | 20.01.2021 |
Номер документу | 94246210 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білопільський районний суд Сумської області
Терещенко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні