Рішення
від 11.01.2021 по справі 732/1284/20
ГОРОДНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 732/1284/20

Провадження 2-о/732/4/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2021 року м. Городня

Городнянський районний суд Чернігівської області у складі: головуючого судді КарпинськоїН.М., за участі секретаря -Воропаєвої К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городня справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернувся до суду із заявою просив встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_2 спадщини його рідного брата ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В судове засідання заявник не з`явився, надавши письмову заяву в якій клопотав розглядати заяву без його участі та що заяву підтримує (а.с.67)

Представники заінтересованих осіб, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи (а.с.64,66)

Приватний нотаріус Городнянського районного нотаріального округу В.А.Неволько клопотала про проведення судового засідання за наявними матеріалами за її відсутності, про що подала відповідну заяву (а.с.66).

Неявка учасників не перешкоджає розгляду справи по суті. Фіксування процесу технічними засобами згідно ч.2 ст. 247 ЦПК України не здійснюється.

Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.6).

На момент його смерті згідно довідки № 223 від 16.04.2019 (а.с.7) за однією адресою з ОСОБА_2 були зареєстровані: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 .

Матеріали справи містять інформацію, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 і що з 1958 по 23.03.2001 року він проживав окремо в АДРЕСА_1 (а.с.8).

Згідно рішення Городнянського районного суду Чернігівської області від 03.10.2019 (а.с.11-12) встановлено факт родинних відносин між братами ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .

Заявник прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 (а.с.24)

Відповідно до п.1постанови Пленуму ВСУ від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування`відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини. У разі, коли спадщина, яка відкрилась до набуття чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 01 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

Згідно ст. 524 ЦК УРСР (чинного на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що спадкування здійснюється за законом і за заповітом.

Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Якщо спадкодавець помер до ІНФОРМАЦІЯ_4 , то спори щодо прийняття спадщини можуть полягати у встановленні факту прийняття спадщини або продовженні строку прийняття спадщини, якщо він пропущений з поважних причин.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року„Про судову практику у справах про спадкування", якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

У п.3.3 розділу 1 Методичних рекомендацій щодо вчинення нотаріальних дій, пов»язаних з вжиттям заходів щодо охорони спадкового майна, видачею свідоцтва про право власності на частку у спільному майні від 29.01.2009 року, вказувалось, що доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів чи відповідної місцевої державної адміністрації про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця; довідка державної податкової служби, страховика чи іншого органу про те, що спадкоємцем після відкриття спадщини сплачувались податки або страхові платежі по обов`язковому страхуванню, квитанція про сплату податку, страхового платежу; копія рішення суду, що, набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини;запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця,та інші документи, що підтверджують факт вступу спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном.

Згідно п.16 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.05.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення заява про встановлення факту прийняття спадщини та місця її відкриття може бути розглянута судом у порядку окремого провадження, якщо орган, який вчиняє нотаріальні дії, не вправі видати заявникові свідоцтво про право на спадщину через відсутність або недостатність документів, що необхідні для підтвердження в нотаріальному порядку факту вступу в управління або володіння спадковим майном. У тому ж разі, коли всі необхідні документи були, але у видачі свідоцтва про право на спадщину відмовлено, заінтересована особа може звернутись до суду не з заявою про встановлення факту прийняття спадщини, а зі скаргою на відмову вчинити нотаріальну дію (ст.285 ЦПК).

Дослідивши письмові документи, та проаналізувавши всі обставини справи, суд дійшов висновку про те, що факт прийняття спадщини, про який зазначає заявник доводиться довідковою інформаціює з місця проживання спадкодавця (а.с.33), а також прийнятими та представленими правовстановлюючими документами на спадкове майно, що законно перебувають у розпорядженні спадкоємця, не спростовуються іншими доказами, та є достатніми для підтвердження юридичного факту, про який клопоче заявник, а тому вимоги заявника є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2,3,4,12,13,19,89,258,259,263-265,293,315 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , -задовольнити.

Встановити факт прийняття ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 спадщини свого рідного брата ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судові витрати по справі не відшкодовуються.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду

Суддя Карпинська Н.М.

СудГороднянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення11.01.2021
Оприлюднено20.01.2021
Номер документу94248205
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —732/1284/20

Рішення від 11.01.2021

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Карпинська Н. М.

Ухвала від 09.12.2020

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Карпинська Н. М.

Ухвала від 04.09.2020

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Березовський О. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні