Справа № 527/2111/20
провадження 2/527/66/21
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
18 січня 2021 року м. Глобине
Глобинський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Олефір А.О.,
за участю секретаря
судового засідання - Волик Л.І.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , який подано представником - адвокатом Грущенком Сергієм Григоровичем до Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області, третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору: Градизька державна нотаріальна контора Північно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Суми) про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за заповітом, -
В С Т А Н О В И В:
30 листопада 2020 року представник позивача звернувся до суду з позовом про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за заповітом.
У позовній заяві представник позивача зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 , після смерті якого залишилося спадкове майно - житловий будинок з господарськими будівлями та земельна ділянка площею 0,15 га, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач є спадкоємцем за заповітом, у встановленому законом порядку прийняв спадщину та одержав свідоцтво про право на спадщину на вказану земельну ділянку. Однак видати свідоцтво про право на спадщину на зазначений житловий будинок з господарськими будівлями нотаріус Градизької державної нотаріальної контори усно відмовила, оскільки згідно технічного паспорту на будинок прибудова збудована без надання довільної документації, тобто самочинне будівництво. Провести реєстрацію самочинного будівництва за померлим ОСОБА_2 неможливо, оскільки цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Посилаючись на викладене, представник позивача просив суд, визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 право власності на: житловий будинок літ. А площею 68,3 кв. м, погріб літ. Г площею 23,1 кв. м, прибудову площею 33,6 кв. м та ворота №1, в тому числі і на самочинно збудовані будівлі: прибудову літ. а, а саме приміщення №1-1 площею 7,2 кв. м; 1-7 площею 7,4 кв. м, 1-8 площею 11,2 кв. м, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
У підготовче засідання позивач та його представник не з`явилися, представник подав до суду клопотання про проведення розгляду справи за їх відсутності, позов підтримував.
Представники відповідача та третьої особи в підготовче засідання не з`явилися, подали до суду заяви, в яких просили справу розглядати за їх відсутності, проти позову не заперечували.
Відповідно до ч. 1 ст. 198 ЦПК України підготовче судове засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 цього розділу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цим Кодексом.
Згідно із ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Як зазначено в ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об`єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області 23 травня 2018 року (а.с. 11).
ОСОБА_2 19 вересня 2017 склав заповіт, яким все належне йому майно заповідав своєму сину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заповіт посвідчено приватним нотаріусом Глобинського районного нотаріального округу Худик А.Г. та зареєстровано в реєстрі за №28 (а.с. 10).
Згідно копії договору купівлі-продажу житлового будинку, посвідченого державним нотаріусом Глобинської державної нотаріальної контори 17 січня 1997 року, та зареєстрованого в реєстрі за №1-29, ОСОБА_2 купив житловий будинок літ А-1 площею 37,5 кв. м, який знаходиться в АДРЕСА_1 , на земельній ділянці розміром 0,15 га (а.с. 9).
Як вбачається з дослідженої в судовому засіданні копі спадкової справи №177/2018 заведеної в Градизькій державній нотаріальній конторі після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , заяву про прийняття спадщини подав син померлого - ОСОБА_1 , який є спадкоємцем за заповітом. Дружина померлого - ОСОБА_3 від прийняття спадщини відмовилися. Нотаріусом визначено коло спадкоємців та видано ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку (а.с. 31-39).
Відповідно до технічного паспорту від 16 серпня 2019 року, житловий будинок з господарськими будівлями, розташований по АДРЕСА_1 має наступні технічні характеристики: житловий будинок літ. А площею 68,3 кв. м, погріб літ. Г площею 23,1 кв. м, прибудова літ. а площею 33,6 кв. м, ворота №1. Прибудова літ. а збудована без надання дозвільної документації, приміщення №1-1-7,2 кв. м; 1-7 - 7,4 кв. м; 1-8 -11,2 кв. м ( а.с. 16-17).
Відповідно до копії будівельного паспорту, складеного 02 грудня 2008 року, ОСОБА_2 на підставі рішення виконавчого комітету Градизької селищної ради №4 від 02 вересня 2008 року, надано дозвіл для проведення будівництва коридору, підвалу та сараю. 02 грудня 2008 року виготовлено Проект будівництва господарсько-побутових приміщень та Проект забудови земельної ділянки індивідуального забудовника, а саме добудови до житлового будинку, вхідного погреба та сараю згідно рішення Градизької селищної ради від 02 вересня 2008 року №4 (а.с. 14-15).
12 березня 2020 року державним нотаріусом Градизької державної нотаріальної контори Глобинського району Полтавської області видано ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину за заповітом на приватизовану земельну ділянку розміром 0,1500 га, розташовану на території АДРЕСА_1 , передану для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ( присадибна ділянка), що належала померлому ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №185270 від 12.10.2004 року, кадастровий номер 5320655400:30:010:0035 ( а.с. 12).
Таким чином, ОСОБА_2 за життя було надано дозвіл на будівництво добудови, вхідного погреба та сараю до житлового будинку по АДРЕСА_1 на належній йому земельній ділянці, розміром 0,15 га.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 376 ЦК України передбачено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Відповідно до ч. 3 ст. 376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
Земельна ділянка, на якій знаходяться самочинно збудовані господарські будівлі та споруди, під уже збудоване нерухоме майно надавалася для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Тобто, при самочинному будівництві на вказаній земельній ділянці, що знаходиться по АДРЕСА_1 , не було порушено її цільового призначення. Також, померлому ОСОБА_2 рішенням Градизької селищної ради надано дозвіл на будівництво зазначених господарських будівель та споруд.
Згідно висновку по будівництву, виданого Відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, інфраструктури, енергетики та захисту довкілля 03 грудня 2020 року №829/02-04, розглянувши технічну документацію на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , встановлено, що будівлі: житловий будинок літ. А площею 68,30 кв. м ( загальна площа 77,1 кв. м, житлова площа 37,5 кв. м), прибудова літ. а площею 33,60 кв. м, погріб літ. Еп , площею 4,4 кв. м, ворота за вищевказаною адресою збудовані без істотних порушень діючих будівельних норм та правил (а.с. 41).
Приписами ч. 5 ст. 376 ЦК України передбачено, що на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №240762870 від 18 січня 2021 року, за житловим будинком АДРЕСА_1 , право власності, інші речові права, іпотеки та обтяження не зареєстровані (а.с. 57).
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України , спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності до ст. ст. 1217, 1218 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частиною 5 статті 1268 ЦК України визначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її . Як зазначено в ч. ч. 1, 5 ст. 1273 ЦК України, спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Відмова від прийняття спадщини є безумовною і беззастережною.
Частинами 1,2 статті 1223 ЦК України визначено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно ч. 1,2 ст. 1236 ЦК України заповідач має право охопити заповітом права та обов`язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть йому належати у майбутньому. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини.
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Згідно ст. 328 ЦК України , право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Як роз`яснив Пленум ВССУ у п.6 постанови № 6 від 30.03.2012 року "Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)", право власності на самочинно збудовані житлові будинки, будівлі, споруди, інше майно не набувають як особи, які здійснили це будівництво, так і їхні спадкоємці. Права спадкоємців щодо самочинно збудованого майна визначаються судом відповідно до положень ст.1218 ЦК та з урахуванням роз`яснень, наданих у п. 7 постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 року за № 7 "Про судову практику у справах про спадкування". За змістом зазначених роз`яснень спадкоємець не позбавлений права звернутись із позовними вимогами про визнання права власності на об`єкти самочинного будівництва в порядку спадкування. Це узгоджується із частинами 3, 5 ст.376 ЦК і нормами про поняття спадкування та склад спадщини (статті 1216, 1218 ЦК). Якщо право звернутися з вимогою про визнання права власності на об`єкти самочинного будівництва відповідно до чинного законодавства (частини 3, 5 ст. 376 ЦК) належало спадкодавцеві, воно також належить спадкоємцеві, який прийняв спадщину. Право вимагати визнання права власності на самочинно збудоване майно відповідно до частин 3, 5 ст. 376 ЦК є суб`єктивним цивільним правом, яке переходить у порядку спадкування відповідно до норм статей 1216, 1218 ЦК України.
Судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_2 за життя на передбачених законом підставах набув право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, розташовані по АДРЕСА_1 , позивач є спадкоємцем за заповітом, який у встановленому законом порядку прийняв спадщину після померлого. Інші спадкоємці, які прийняли спадщину відсутні, а отже позивач має право на успадкування названого будинку.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позов є законним та обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 15, 16, 182, 317,319, 376, 1217, 1223, 1218, 1261,1258, 1268, 1273 ЦК України, ст.ст. 3-15, 76, 82, 197-200, 206, 258, 259, 263, 265, 268, 273 ЦПК України , суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків : НОМЕР_2 в порядку спадкування за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, а саме: житловий будинок літ. А загальною площею 77,1 кв. м, основна площа 37,5 кв. м, допоміжна площа 39,6 кв. м, погріб літ. Г площею 23,1 кв. м, прибудову літ. а площею 33,6 кв. м в тому числі: на самочинно збудовані приміщення №1-1 площею 7,2 кв. м; 1-7 площею 7,4 кв. м, 1-8 площею 11,2 кв. м, та ворота №1, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду через Глобинський районний суд Полтавської області.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп: НОМЕР_2 ).
Відповідач: Градизька селищна рада Глобинського району Полтавської області (39070, Полтавська область, Глобинський район, смт. Градизьк, вул. Київська, 51, код ЄДРПОУ: 21063176).
Третя особа: Градизька державна нотаріальна контора Північно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Суми) (39070, Полтавська область, Глобинський район, смт. Градизьк, вул. Київська, 51, код ЄДРПОУ 22018187).
Суддя А. О. Олефір
Суд | Глобинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 18.01.2021 |
Оприлюднено | 20.01.2021 |
Номер документу | 94256459 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Глобинський районний суд Полтавської області
Олефір А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні