Ухвала
від 18.01.2021 по справі 921/762/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті

18 січня 2021 року м. Тернопіль Справа №921/762/20

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Чопка Ю.О.

за участі секретаря судового засідання Коника М. М.

розглянув матеріали справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Перспектива", 48130, Тернопільська область, Тернопільський район, смт. Дружба, вул. Лесі Українки, 7

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Комплекс", 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Івана Франка, 1Б

про розірвання договору суборенди землі.

За участю представників від:

Позивача: Ленько Р.І., ордер № ВО 1011649 від 21.12.2020.

Відповідача: не з`явився.

Суть справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Перспектива" звернулося до Господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Комплекс" про розірвання договору суборенди землі укладеного 26 липня 2011 року між ТОВ "Перспектива" та ТОВ "Агро Комплекс", який зареєстрований у Державному реєстрі земель 04 серпня 2011 року за № 612500004001634.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 09.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 21.12.2020, яке відкладено на 18.01.2021 з підстав викладених у відповідній ухвалі.

Повноважний представник відповідача в підготовче засідання 18.01.2021 не з`явився, причину неявки суду не повідомив, відзиву не позов не подав. Водночас подав клопотання б/н від 13.01.2021 (вх.№275 від 14.01.2021) про передачу справи за належною підсудністю на розгляд Господарського суду Закарпатської області. В обґрунтування клопотання посилається на те, що підставою для подання позову слугували саме фактичні зобов`язальні відносини між сторонами, які у відповідності до ч.1 статті 27 ГПК України, пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, яке відповідно до інформації наявної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань є: 88017, Закарпатська область, місто Ужгород, вулиця Івана Франка, будинок 1Б.

Уповноважений представник позивача в судове засідання прибув, щодо заявленого клопотання заперечив та пояснив, що всі обґрунтування щодо підсудності наведені позивачем у позовній заяві, а подане клопотання свідчить про затягування відповідачем розгляду справи. Просить в задоволенні клопотання відмовити, а справу призначити до судового розгляду.

Суд, розглянувши клопотання б/н від 13.01.2021 (вх.№275 від 14.01.2021) відхиляє його, так як Статтею 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

Аналогічні положення закріплені в частині 1 статті 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Підвідомчість - це визначена законом сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції.

Підсудність визначається колом справ у спорах, вирішення яких віднесено до підвідомчості певного господарського суду.

Порядок визначення територіальної підсудності господарських справ, закріплений в статтях 27-30 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до яких підсудність визначається за предметними і територіальними ознаками.

Так, частиною третьою статті 30 Господарського процесуального кодексу України встановлено виключну підсудність справ та передбачено, що спори, що виникають з приводу нерухомого майна розглядаються господарським судом за місцезнаходженням цього майна або основної його частини.

Як зазначено в постановах Верховного суду від 23.01.2018 у справі № 460/4286/16-ц та від 16.05.2018 у справі № 640/16548/16-ц до позовів, що виникають з приводу нерухомого майна, належать, зокрема, позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (стаття 358 ЦК України); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна (статті 364, 367 ЦК України); про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна (статті 370, 372 ЦК України); про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно з частиною 4 статті 236 Господарського процесуального кодексу України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до частини першої статті 181 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України) до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Як вбачається з матеріалів справи, спір виник внаслідок неналежного виконання відповідачем умов Договору суборенди землі від 26.07.2011, предметом якого є оренда земельної ділянки, загальною площею 0,5466 га, яка знаходиться за адресою: смт. Дружба, вул. Л.Українки, 7.

Також з даного питання Великою Палатою Верховного Суду викладено правову позицію у постанові від 07.07.2020 у справі №910/10647/18, відповідно до якої виключна підсудність застосовується до тих позовів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна безпосередньо, та і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані із нерухомим майном (п.7.36 Постанови).

Також у п. 7.40 даної постанови зазначено, що Велика Палата Верховного Суду проаналізувавши правові позиції, викладені Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду у постановах від 25.02.2018 та від 11.07.2019 у справах №201/12876/17 та №426/7217/18 відповідно, зміст судових рішень, фактичні обставини справи, суть спору у цій справі, вважає, що відсутні підстави для відступу від правових позицій, викладених у вказаних постановах.

Оскільки позов стосується розірвання договору оренди землі, тобто предметом спору є нерухоме майно, то цей позов повинен розглядатися за правилами виключної підсудності, встановленими частиною 3 статті 30 Господарського процесуального кодексу України, а тому підлягає розгляду Господарським судом Тернопільської області.

Відповідно до ст.177 ГПК України завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

Оскільки судом надано учасникам справи можливість для надання до суду визначених процесуальним законом заяв по суті справи, визначено обставини справи, які підлягають встановленню та вжито заходів щодо зібрання відповідних доказів, вчинено належні дії з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті, а тому суд не вбачає підстав для відкладення підготовчого засідання.

Відповідно до приписів встановлених ч.2 ст.177 ГПК України, підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.

Згідно ч.3 ст.177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

Оскільки мета та завдання підготовчого провадження у цій справі досягнуті, клопотань від сторін про продовження строку підготовчого провадження не надходило, тому, підготовче засідання підлягає закриттю з призначенням справи до розгляду по суті.

Згідно п.7 ч.2 ст.182 ГПК України, суд у підготовчому засіданні, зокрема, з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових і електронних доказів у місці їх знаходження; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання, вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше.

У відповідності до п.3 ч.2 ст.185 ГПК України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Таким чином, враховуючи вирішення у підготовчому засіданні зазначених у частині 2 ст.182 ГПК України питань, які підлягають з`ясуванню судом, беручи до уваги відсутність у суду підстав для відкладення підготовчого засідання чи оголошення перерви, суд вважає за необхідне у відповідності до ст.185 ГПК України закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.177, 182,185, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1.Закрити підготовче провадження та призначити справу № 921/762/20 до судового розгляду по суті на 01 лютого 2021 року на 14:30 год.

Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду за адресою: м. Тернопіль, вул. Кн. Острозького, 14а (зал судових засідань № 1, 4-й поверх).

2.Копію ухвали направити сторонам у справі рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Суддя Ю.О. Чопко

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення18.01.2021
Оприлюднено21.01.2021
Номер документу94258874
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/762/20

Рішення від 17.02.2021

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 01.02.2021

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 18.01.2021

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 21.12.2020

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 09.12.2020

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні