Справа № 692/897/20
Провадження № 2/692/20/21
19.01.21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2021 року Драбівський районний суд Черкаської області в складі: головуючого судді - Чепурного О.П., при секретарі - Бубир В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному провадженні в смт Драбів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Селянського Фермерського господарства Орлівське про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості по орендній платі, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулася позивач з позовом про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості по орендній платі. Позовну заяву мотивувала тим, що вона є власником земельної ділянки площею 3,0053 га, яка розташована на території Великохутірської сільської ради Драбівського району Черкаської області. Позивач дану земельну ділянку договором оренди землі від 10.05.2011 року передала в оренду строком на дев`ять років СФГ Орлівське . В 2011 році нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнтів індексації становила 48466,24 грн., а розмір орендної плати за умовами договору оренди землі в 2011 році склав 2180,97 грн. З 2011 по 2019 рік включно відповідач не сплатив орендну плату за дев`ять років в розмірі 41413,70 грн. Відповідач порушив свої зобов`язання щодо своєчасності розрахунку за користування земельної ділянкою в 2011-2019 роках. Станом на 01.09.2020 року відповідачем не сплачено жодних грошових коштів, ніяких послуг в рахунок орендної плати від відповідача позивач не отримувала. На неодноразові звернення до відповідача про здійснення повного розрахунку з договором оренди відповідач відповідав відмовою. Заборгованість по орендній платі становить 41413,70 грн. Позивач вважає, що порушення строків виплати орендної плати за користування земельною ділянкою в 2012-2019 роках є порушенням ст. 526 ЦК України, що є підставою для розірвання договору оренди. В зв`язку з порушенням строків строку сплати орендної плати позивач була позбавлена можливості отримання матеріальних благ, а тому вважає, що з відповідача необхідно стягнути пеню в розмірі 0,01 % несплаченої суми за кожен день прострочення, що складає 5998,33 грн. Окрім того позивач просить стягнути з відповідача 3% річних від простроченої суми, що складає 4926,46 грн. та борг з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, що складає 17726,13 грн.
Розгляд вказаної справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження на підставі ухвали Драбівського районного суду від 12.10.2020 року.
Відповідач надав відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнав та зазначив, що позивач отримала орендну плату ще до укладання договору оренди авансом та в повному обсязі за увесь строк оренди із розрахунку розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки, яка діяла протягом року. Відповідач надав позивачу грошові кошти в сумі 120000,00 грн., на підтвердження чого вона власноручно написала розписку від 07.04.2011 року. Даний факт підтверджується видатковим касовим ордером. 10.05.2011 року сторони уклали договір оренди з ФГ Орлівське , даний договір підписано обома сторонам та 28.12.2012 року зареєстрований в Державному реєстрі земель. Також відповідач зазначив, що оскільки орендна плата була сплачена на умовах чинного договору оренди земельної ділянки та в повному обсязі та за увесь період оренди, порушення умов договору не було, а відповідно штрафні санкції також не підлягають нарахуванню та стягненню. За таких обставин відповідач вважає позов необґрунтованим та безпідставним та просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Крім того 14.12.2020 року від відповідача надійшов уточнений відзив на позовну заяву, в якому він просив застосувати наслідки спливу позовної давності та відмовити в задоволенні позовних вимог.
Зважаючи на те, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.
Судом встановлено, позивач є власником земельної ділянки площею 3,0053 га, кадастровий номер 7120682600:03:002:1748, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована за межами населеного пункту Великохутірської сільської ради Драбівського району Черкаської області, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Між позивачем, як орендодавцем та відповідачем, як орендарем було укладено договір оренди землі від 10.05.2011 року на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться за межами населеного пункту Великохутірської сільської ради Драбівського району Черкаської області, загальною площею 3,02 га. Згідно п. 8 договір укладено на 49 років.
Пунктом 9 вказаного договору оренди визначено, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у сумі 2181 грн., 4,5% від нормативної грошової оцінки землі. Пунктом 11 договору оренди встановлено, що орендна плата вноситься до 01.01. наступного року. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором, справляється пеня, у розмірі 0,01% несплаченої суми за кожен день прострочення. Згідно п. 37 дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом, ліквідації юридичної особи - орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Згідно п.38 дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження, орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є систематична несплата орендної плати. Згідно п.43 даний договір набирає чинності після його державної реєстрації. Відповідно до відомостей з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, дата державної реєстрації права оренди земельної ділянки було зареєстровано 28.12.2012.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.3 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства є свобода договору. Це підтверджує ст. 627 ЦК України , згідно з якою відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ст.626 ЦК України , договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є одностороннім, якщо одна сторона бере на себе обов`язок перед другою стороною вчинити певні дії або утриматися від них, а друга сторона наділяється лише правом вимоги, без виникнення зустрічного обов`язку щодо першої сторони.
Статтею 628 ЦК України встановлено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Законом України Про оренду землі визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України , власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Вимогами п.п в) ч.1 ст. 96 ЗК України передбачено, що землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно пункту (д) ч.1 ст. 141 ЗК України , підставами припинення права користування земельною ділянкою є: систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Згідно ст. 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України ). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. У разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.
Згідно ст. 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
За змістом ч. 1 ст. 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Згідно ч. 1 ст. 526 ЦК України , зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч.2 ст. 651 ЦК України , договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно ст. 15 Закону України Про оренду землі орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, є істотною умовою договору оренди землі.
Підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати. Положення закону вимагають систематичної (два та більше випадки) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди. Неналежне виконання умов договору, а саме часткове невиконання обов`язку зі сплати орендної плати також є порушенням умов договору оренди земельної ділянки, яке дає право орендодавцю вимагати розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена у подальшому заборгованість, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Такий висновок зроблено Верховним Судом у справі № 183/262/17від 06.03.2019 року. Подібний висновок міститься у постанові Верховного Суду у справі № 475/793/17 від 25.05.2020.
Для розірвання договору оренди земельної ділянки необхідна наявність саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що її земельну ділянку використовує інша особа. Така правова позиція висловлена Верховним Судом у справі № 371/628/18 від 19.03.2020 року.
На підтвердження виплати позивачеві орендної плати за землю, відповідач надав суду видатковий касовий ордер про виплату орендної плати, довідки та розписку ОСОБА_1 про отримання коштів. Відповідач стверджує, що у 2011 році позивач отримала орендну плату в повному обсязі наперед за увесь період оренди 49 років. Однак, доказів, що виплачені кошти, зазначені у видатковому касовому ордері №52 у графі підстава як оренда земельної ділянки за 49 років згідно договору виплачені ОСОБА_1 саме як орендна плата за договором оренди землі від 10.05.2011 року, суду не надано.
Суд не приймає до уваги доводи сторони відповідача, що орендна плата внесена наперед, і у багато разів перевищуючому розмірі, ніж передбачено договором оренди, оскільки за умовами договору оренди землі визначено порядок сплати орендної плати, її розмір і строки, та інших умов і способів виплати орендної плати договори оренди не містять, в тому числі договором не передбачено сплату орендодавцю наперед певного розміру коштів. Доказів узгодження сторонами сплати орендної плати за майбутні періоди суду не надано.
За таких обставин позиція представника відповідача про отримання позивачем грошових коштів за договором оренди землі наперед є безпідставними та такими, що не ґрунтуються на умовах договору, а є вільним трактуванням відповідачем умов договору оренди землі в частині виплати орендної плати.
Порушення відповідачем умов договору щодо виплати орендної плати є істотним, оскільки позивач внаслідок такого порушення позбавлена можливості отримати плату за договором оренди, на яку розраховувала при укладенні договору.
Під час розгляду справи судом встановлено факт несвоєчасної сплати орендної плати позивачу у повному обсязі за користування земельною ділянкою за 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 та 2019 роки, що свідчить про систематичне невиконання відповідачем договірних зобов`язань та на думку суду є істотним його порушенням.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що заявлені позивачем вимоги щодо розірвання договору оренди землі з підстав систематичної несплати орендної плати є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідачем була подана заява про застосування наслідків спливу позовної давності.
Відповідно до положень статей 256, 257 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Згідно з частинами першою та п`ятою статті 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Відповідно до ч. 4 ст. 267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
З цих підстав, враховуючи наявність заяви відповідача про застосування строків позовної давності, суд приходить до висновку, що вимоги про стягнення орендної плати, інфляційних втрат та трьох відсотків річних підлягають частковому задоволенню, у зв`язку з пропуском строку позовної давності. У зв`язку з тим, що договір оренди землі на даний час є діючим, до вимоги про розірвання договору оренди землі строк позовної давності не може застосовуватися.
З наданого позивачем листа Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 24.12.2019 №31-23-0.240-162/102-19 вбачається, що згідно технічної документації по складанню державних актів на право приватної власності на землю власникам сертифікатів із земель колективної власності колишнього КСП Росія с. Великий Хутір Драбівського району Черкаської області та рішення Великохутірської сільської ради Драбівського району від 01.01.2001 №169 середня вартість земельної частки (паю) по Великохутірській сільській раді становить 15145,70 грн., з урахуванням коефіцієнтів індексації по роках вартість становить : 2011 рік - 48466,24 грн., 2012 рік - 85106,72 грн., 2013 рік - 85106,72 грн., 2014 рік - 85106,72 грн., 2015 рік - 106303,61 грн., 2016 рік - 127553,69 грн., 2016 рік - 127553,69 грн., 2017 рік - 127553,69 грн., 2018 рік - 127553,69 грн.
Відтак, з відповідача на користь позивача з урахуванням спливу строків позовної давності підлягає стягненню невиплачена орендна плата, в розмірі 4,5% від нормативної грошової оцінки землі за 2017, 2018 та 2019 роки з яких за 4 місяці 2017 року (з вересня 2017 по 01.01.2018) розмір орендної плати склав 1913,30 грн., за 2018 рік - 5739,92 грн., та за 2019 рік - 5739,92 грн., а всього орендна плата в сумі 13393,00 грн.
Згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України , нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Стаття 625 ЦК України розміщена в розділі Загальні положення про зобов`язання книги 5 ЦК України, відтак визначає загальні правила відповідальності за порушення грошового зобов`язання і поширює свою дію на всі види грошових зобов`язань, незалежно від підстав їх виникнення (наведену правову позицію викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.05.2018 у справі №686/21962/15-ц).
Оскільки згідно п. 11 договору, орендна плата вноситься до 01.01. наступного року, то обов`язок щодо сплати орендної плати за договором оренди землі виник у відповідача з 01.01.2012 року. Проте враховуючи наслідки спливу позовної давності, суд вважає за необхідне розраховувати інфляційні втрати за період з 01.09.2017 року по вересень 2020 року виходячи з періодичних щорічних платежів.
Так заборгованості по орендній платі за період з 01.09.2017 по 01.01.2018 р. склала 1913,00 грн., яка виникла станом на 01.01.2018 року. Таким чином в 2018 році інфляційні втрати на дану суму становлять 187,07 грн. з розрахунку (101,50 % : 100 %) x (100,90 % : 100 %) x (101,10 % : 100 %) x (100,80 % : 100 %) x (100,00 % : 100 %) x (100,00 % : 100 %) x (99,30 % : 100) x (100,00 % : 100 %) x (101,90 % : 100 %) x (101,70% : 100%) x (101,40 %: 100 %) x (100,80 % : 100 %) ? 1913,30 грн. - 1913,30 грн. = 187,07 грн.
Борг за 2018 рік склав 5739,92 грн. і виник станом на 01.01.2019, тому в період з 01.01.2019 по 01.01.2020 р., з урахуванням попередньої заборгованості 1913,00 грн., а разом 7652,92 грн. інфляційні втрати на дану суму становлять 310,23 грн. з розрахунку (101,00% : 100 %) x (100,50% : 100%) x (100,90% : 100%) x (101,00 %: 100 %) x (100,70 % : 100 %) x (99,50 % : 100 %) x (99,40% : 100%) x (99,70% : 100%) x (100,70 %: 100 %) x (100,70 % : 100 %) x (100,10 % : 100 %) x (99,80% : 100%) ?7652,92 грн. - 7652,92 грн. = 310,23 грн.
Борг за 2019 рік склав 5739,92 грн. і виник станом на 01.01.2020, тому в період з 01.01.2020 по 01.09.2020 р. з урахуванням попередньої заборгованості 7652,92 грн., а разом 13392,84 грн. інфляційні втрати на дану суму становлять 160,37 грн. з розрахунку (100,20% : 100%) x (99,70 % : 100 %) x (100,80 : 100 % ) x (100,80 % : 100 % ) x (100,30 % : 100%) x (100,20 % : 100 %) x (99,40 % : 100 %) x (99,80 % : 100 %) ?13392,84 грн. - 13392,84 грн. = 160,37 грн.
Таким чином загальна сума інфляційних втрат, яка підлягає стягненню становить 657,67 грн.
Згідно з п.14 договору оренди землі, укладеного між сторонами, у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня за кожний день прострочення у розмірі 0,01% несплаченої суми.
Відповідно до ст. 549 ЦК України пенею є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пеня обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Позивачем заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідача пені за період з 01.01.2012 року по 01.09.2020, року включно в розмірі 5998,33 грн.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 258 ЦК України визначено, що позовна давність в один рік застосовується зокрема до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені).
Як вбачається із матеріалів справи позивач звернувся з даним позовом до суду 08.09.2020 року, відповідно пеня, яку позивач просить стягнути з відповідача, підлягає до стягнення в межах строку позовної давності, а саме за період з 01.09.2019 року по 01.09.2020 року включно. У вказаний період поточна заборгованість виникла з 01.01.2020 року, за невиплачену орендну плату за 2019 рік у розмірі 5739,92 грн., тому саме з цієї заборгованості суд обраховує пеню в розмірі 0,01%, та розраховує за формулою: Пеня = С x РП x Д : 100, де С - Сума заборгованості за період, РП - розмір пені, зазначений в договорі, Д - Кількість днів прострочення. Таким чином пеня, що підлягає стягненню становить: 5739,92 грн. x 0.01% x 245 днів : 100% = 140,63 грн.
Щодо стягнення трьох відсотків річних від простроченої суми за 2017 - 2020 роки, суд вважає, що до задоволення підлягає сума в розмірі 556,00 грн. Розрахунок здійснюється за формулою: сума санкції = С x 3% x Д : 365 : 100%, де С - сума заборгованості, Д - кількість днів прострочення. Таким чином:
-за період з 01.01.2018 до 01.01.2019 року, 1913,30 грн. x 3 % x 366 : 365 : 100% = 57,56 грн.;
-за період з 01.01.2019 до 01.01.2020 року, 7652,92 грн. x 3 % x 365 : 365 : 100% = 229,59 грн.;
-за період з 01.01.2020 до 01.09.2020 року, 13392,84 грн. 3 % x 245 : 366 : 100% = 268,95 грн.
А всього за період з 01.09.2017 року по 01.09.2020 року 3 % річних, які підлягають стягненню з відповідача в розмірі 556,72 грн.
Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України та Закону України Про судовий збір судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 13, 611, 614, 625, 628, 638 ЦК України, ст. 152 Земельного кодексу України, ст. 24, 32 Закону України Про оренду землі , ст. 12 , 1 3, 76-8 1, 141 , 258-268 ЦПК України , суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Селянського Фермерського господарства Орлівське про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості по орендній платі - задовольнити частково.
Розірвати договір оренди землі укладений між ОСОБА_1 та Селянським Фермерським господарством Орлівське (код ЄДРПОУ 24352413), зареєстрований 28 грудня 2012 року Відділом Держкомзему у Драбівському районі ДП Центр державного земельного кадастру за № 712060004005287, кадастровий номер 7120682600:03:002:1748 та скасувати його державну реєстрацію.
Стягнути Селянського фермерським господарства Орлівське (код ЄДРПОУ 24352413) на користь ОСОБА_1 заборгованість по виплаті орендної плати в розмірі 13393 гривні 00 копійок, пеню за несвоєчасність внесення орендної плати в розмірі 140 гривень 63 копійки, 3 % річних від простроченої суми в розмірі 556 гривень 67 копійок та індекс інфляції за весь час прострочення в розмірі 657 гривень 67 копійок, а всього 14747 грн. 97 коп.
Зобов`язати Селянське фермерське господарство Орлівське передати ОСОБА_1 земельну ділянку, кадастровий номер 7120682600:03:002:1748 загальною площею 3,0053 га, що розташована на території Великохутірської сільської ради Драбівського району Черкаської області.
Стягнути з Селянського Фермерського господарства Орлівське на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1017 гривень 80 копійок.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду через Драбівський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з оголошення рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Головуючий
Суд | Драбівський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2021 |
Оприлюднено | 21.01.2021 |
Номер документу | 94268505 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Драбівський районний суд Черкаської області
Чепурний О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні