Справа № 954/1090/20
Номер провадження 2/954/38/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2021 рокусмт Нововоронцовка
Нововоронцовський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Гончаренка О.В.,
за участю секретаря судового засідання Гром О.П.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в смт. Нововоронцовка Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом доОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування , посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача - ОСОБА_4 , який до смерті проживав в с.Гаврилівка, Нововоронцовського району Херсонської області. Після його смерті відкрилась спадщина за законом, до складу якої входить житловий будинок з будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ОСОБА_4 проживала його дружина - ОСОБА_1 , яка прийняла спадщину після смерті чоловіка, так як своєчасно звернулася до нотаріальної контори, але не оформила своїх спадкових прав. Окрім позивача право на спадкування за законом в першу чергу після смерті ОСОБА_4 мають їх спільні діти: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які проживають окремо від спадкодавця, у встановлений законом строк звернулись до нотаріуса з заявами про прийняття спадщини після смерті батька, однак приймати в спадщину житловий будинок та земельну ділянку не бажають, згідно нотаріально посвідченого договору про розподіл спадщини вказаний житловий будинок та замельна ділянка на якій він розташований приймає у спадщину ОСОБА_1 . Після звернення до нотаріальної контори у встановлений законом строк, позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва на право власності на житловий будинок з підстав відсутності правовстановлюючого документа на право приватної власності на житловий будинок на ім`я чоловіка та не проведення первісної реєстрації права власності на будинок. За життя померлий не оформив в бюро технічної інвентаризації документ про право власності на будинок. Отримати зараз правовстановлюючий документ в позасудовому порядку неможливо, так як власник будинку помер, тому й успадкувати будинок без належних правовстановлюючих документів позивач не може. У зв`язку з цим, позивач просила суд визнати за нею право власності на житловий будинок з будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом, розглянути справу без її участі.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у підготовче засідання не з`явилися, надали до суду письмові заяви, згідно яких позовні вимоги визнали у повному обсязі, просять справу розглянути без їх участі, не заперечують проти задоволення позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача знайшли своє доведення в судовому засіданні, є такими, що ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.
Згідно ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та Закону України №475/97-ВР від 17 липня 1997 року "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції" закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном на власний розсуд, учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Суд встановив, що позивач являється спадкоємцем за законом після смерті чоловіка - ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , який до смерті постійно проживав в с.Гаврилівка, Нововоронцовського району Херсонської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть: серія НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Гаврилівської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області від 16.11.2018 року, актовий запис №19.
Як вбачається з копії свідоцтва про укладення шлюбу, виданого Гаврилівською сільською радою Нововоронцовського району Херсонської області 05.03.1983 року, ОСОБА_5 уклала шлюб з ОСОБА_4 05.03.1983 року. Після одруження змінила прізвище на " ОСОБА_6 ".
У встановлений ст.1270 ЦК України шестимісячний строк позивач звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, про що заведена спадкова справа №32/2019 . Проте, у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1 , приватним нотаріусом Нововоронцовського районного нотаріального округу Херсонської області Виноградовою Н.М. від 09.11.2020 року відмовлено у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документу щодо належності вищевказаного житлового будинку спадкодавцю.
Як вбачається з технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок по АДРЕСА_1 зазначено під літерами: А-житловий будинок, загальною площею 53,5 кв.м, в тому числі житловою 36,4 кв.м; А1 - прибудова; а - ганок, Б - літня кухня-сарай, В - сарай; Г- душ; Д - гараж, Е - туалет, Ж- сарай, З - підвал, №1-хвіртка; №2-ворота; №3-ворота; №4 - огорожа, №5 - водопровід;№І - вимощення, загальною вартістю 53768,00 грн.
Згідно з довідкою, виданою виконавчим комітетом Гаврилівської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області від 06.11.2020 року №397, за погосподарською книгою №7, ОПО №01-0414-1, власником житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1 значиться ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З довідки, виданої виконавчим комітетом Гаврилівської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області від 06.11.2019 року №398, встановлено, що ОСОБА_4 був прописаний та постійно проживав до дня смерті в АДРЕСА_1 . Разом з ним на день смерті проживала дружина - ОСОБА_1 .
З відповіді приватного нотаріуса Нововоронцовського районного нотаріального округу Херсонської області Виноградової Н.М. №948/01-16 від 03.12.2020 року встановлено, що за заявою ОСОБА_1 заведено спадкову справу та яка є спадкоємцем майна ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Однією з таких підстав є спадкування майна, в тому числі за законом відповідно до ст.1217 ЦПК України.
Згідно з ч.1 ст.1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Дане зобов`язання встановлено законодавством у зв`язку з тим, що право власності на спадкове нерухоме майно виникає у спадкоємця тільки з моменту державної реєстрації цього майна.
У відповідності до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини, відповідно до ст.1218 ЦК України, входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. За ч.1 ст.1267 ЦК України, частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.
Таким чином, встановлено, що ОСОБА_4 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 , на праві власності належав житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1 , даний будинок входить у спадкову масу, та, оскільки, правовстановлюючий документ в позасудовому порядку позивачу, як спадкоємцю, отримати неможливо, що позбавляє її права успадкувати будинок, тому зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст.376, 1217, 1261, 1268, 1297 Цивільного Кодексу України, ст.ст.12, 13, 89, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_2 (місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_3 ), ОСОБА_3 (місце реєстрації: АДРЕСА_4 ) про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на житловий будинок з будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 - в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду через Нововоронцовський районний суд Херсонської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяО.В. Гончаренко
Суд | Нововоронцовський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2021 |
Оприлюднено | 21.01.2021 |
Номер документу | 94278051 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Нововоронцовський районний суд Херсонської області
Гончаренко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні